kasa açılmıyor - sorunu çözemiyorum

Kodla Büyü

aysegul_

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Şöyle bir sorunum var. Power düğmesine bastığımda kasa açılmıyor, fanlar çalışmıyor ve herhangi bir ses ya da ışık gelmiyor.

Önce güç kaynağından şüphelendim ama söküp başka bir kasaya taktım, çalıştı. Güç kaynağı Kablolarını kontrol ettim. Anakart üzerindeki diğer kabloları, özellikle güç düğmesinden gelen kabloları da kontrol ettim. Ekran kartı, Ram ya da işlemcide sorun yok.

Açma düğmesinde bir sorun var gibi geliyor ama kablolarda falan bir sorun görünmüyor. Acaba anakart yanmış olabilir mi?

hocam kasanın ön panelindeki anakart bağlantıları yanlış olabilir. çalışan bir bilgisayardan konrol et kabloları aynı renk aynı yere takılmalı. bende benzer bir sorun vardı.

eğer düğmede sorun olduğunu düşünüyorsan kasanın ön tarafından gelen kabloların anakarta takılan bölümünde power yazanların yerlerini tespit et. Kabloları çıkar. Kabloların takılı olduğu ayakları iletken birşeyle birbirine değir. Kasa çalışırsa düğmededir.
Eğer çalışmıyorsa Başka bir elektrik kablosuyla çalıştırmayı dene. içinde kırıklık olmuş olabilir.
Yine olmuyorsa anakartında sorun olabilir.

aysegul_' Alıntı:
Şöyle bir sorunum var. Power düğmesine bastığımda kasa açılmıyor, fanlar çalışmıyor ve herhangi bir ses ya da ışık gelmiyor.

Önce güç kaynağından şüphelendim ama söküp başka bir kasaya taktım, çalıştı. Güç kaynağı Kablolarını kontrol ettim. Anakart üzerindeki diğer kabloları, özellikle güç düğmesinden gelen kabloları da kontrol ettim. Ekran kartı, Ram ya da işlemcide sorun yok.

Açma düğmesinde bir sorun var gibi geliyor ama kablolarda falan bir sorun görünmüyor. Acaba anakart yanmış olabilir mi?

hocam reset düğmesi ile power düğmesinin kablolalarını değiştirip denemekte fayda var.

excalibur27' Alıntı:
hocam kasanın ön panelindeki anakart bağlantıları yanlış olabilir. çalışan bir bilgisayardan konrol et kabloları aynı renk aynı yere takılmalı. bende benzer bir sorun vardı.

kontrol ettim hocam... zaten dün sorunsuz çalışan bir bilgisayardı, gece ne gelmişse başına gelmiş işte..

maalesef denemeler sonuç vermedi...

uyarılarıma rağmen bazen sınıf öğretmenleri anahtarı kapatmadan çıkıyorlar... gece elektirk kesintisi falan olduysa, anakartta gitmiş olabilir... açma düğmesiyle biraz daha uğraşıp anakart üzerine yoğunlaşsam iyi olacak sanırım... Herkese teşekkür ederim yardımları için...

Güç kablosunu değiştirdirip denediğini varsayarak, anakart yanma olaslığı yüksek ...

Hocam nacizane tavsiyem, anakarta bağlı tüm bilşenleri sökmendir. Hatta kesin sonuç istiyorsan kasa ile bağlatılarnı söküp kartı dışarıda denemndir. Çünkü sizin göremediğiinz bir noktada kısa devre (kasadan kaynaklı) oluşmuş olabilir. Eğer buna rağmen kart çalışmıyorsa emekli edebilirsiniz :)

bende zaten kartın emekli olmasından korkuyorum hocam... daha acil bir sorunla uğraştığım için o bilgisayar yarına kaldı. Yarın son çare söküp deneyeceğim. Ama iç güdülerim anakartla vedalaşma vaktinin gelmiş olabileceğini söylüyor.. Allah diğerlerine ömür versin. :)

Geri