Kararsızım 2010-2011 Dizel Ford focus mu Toyota Coralla mı

Kodla Büyü

unreal09

Site Gezgini
Arkadaşlar siz olsaydınız hangisini tercih ederdiniz sebepleri ile kısaca paylaşırsanız sevinirim.2010 yada 2011 Dizel Titanyum Focus mu yoksa Toyota Coralla Elagance mı .Özellikle Kullanan arkadaşların fikirleri benim için çok önemli teşekürler..

dizel alacaksan ford focus 1,6 tdci al derim başka hiçbir marka bakma
toyotanın 1,4 dizel motoru kasa ağır olduğu için çekişi kuvvetli değil. 2008 model var arkadaşta yokuş yukarı bayılıyor boğuluyor.
Servis yedek parça yakıt tüketimi konfor görünüm vs düşününce de ford.
2007 dizel focus sahibiyim. Özellikle yeni kasa titaniumlara hastayım. Yenilersem yine gider ford alırım.

Sayın hocam bizim öğretmen arkadaşalarımızdan biri ilk önce sizin söylediğiniz kasa ford focus sonrada yine söylediğiniz kasa otomatik coralla kullandı.Ona göre toyota focus a göre çok çok rahatmış.
Focus dizel arabada çok başarılı.Ama süspansiyonu çok sert ve bu yüzden konfor düşük.Sağlamlık güzel özellikle yolu kötü yerler için
Toyota Dizelde başarısız.Ama konfor yüksek.

Her iki arabanında artı ve eksileri var. Ben dizel corolla kullanmış birisi olarak konforlu ve ekonomik bi araç. Ayrıca sağlamlığına diyecek yok. İki aracı çekiş açısından değerlendirmek yanlış olur birisi 1.6 diğeri 1.4 tabiki toyota ağır kalır fakat şehir içi yakıt tüketiminde toyota daha ekonomiktir. Ayrıca dizel arabanın keyfi benzinlide yoktur. Ben çok fazla sorun etmedim çekiş kısmını bence yeterliydi. Toyota 3000 devirde 125 km hız yaparken focus 135 km hız yapar buda motor büyüklüğünden ve tork farkından kaynaklanıyor. Bence bulacağınız aracın km si ve kaporta motor temizliğine dikkat ettikten sonra iki araçta alınabilir. Satarken aynı km de corollayı dha rahat satarsın.

Toyota dizel motor işini beceremediğini kabullendi ve bmw ile anlaşma imzaladı, dizellerini bundan sonra bmw üretecek. Bunu bildikten sonra karar vermen kolaylaşır hocam.

hocam az ses alsın ve konfor olsun dersen corolla
ama yakıt performans dersen focus
2 sini de kullandım ama benim gönlüm focus dan yana

2011 dizel toyotam var. her açıdan memnunum. arkadaşların dediği bayır yukarı vites küçültme konusunda bir kere yaşadım bunu. ondada arabada 5 kişi, şehir içinde, bilenler bilir nato yolunu tırmanırken vites küçültme durumunda kaldım. kaç kere aracın şehir içinde bayır yukarı full dolu olacak ki. benim 2 yılda 1 kere başıma geldi.

elmadağ yokuşunu önüme araba çıkmasa 6. vitesle bitiririm ama araçlardan dolayı yavaşlıyorum ve 5. vitesle çıkıyorum. bunu yaparkende diğer araçlardan daha ekonomik yapıyorum.

fordta 6. vites var mı bilmiyorum ama toyotada var. uzun yolda büyük ekonomi sağlıyor. yani arkadaşların dediği gibi toyota 125te 3000 devir demiyor. 6. vitese attığında 145-150 km hızda 3000 devir diyor.

sana tavsiyem şu olur. burda herkes kendi arabasını över hocam. diğer araba kötüdür. en iyisi kendi arabasıdır. o yüzden araçların kendi forumlarına bak ne tür sıkıntılar var daha iyi anlarsın.
not: toyotanın en büyük sıkıntısı yağ eksiltmesidir. benim araç 8000-9000 km 4 ltden biraz fazla yağ eksiltiyor.

2012 coralla dizel kullanıyorum daha 1500 km de, önceki arabamda aynı kasa 1.6 benzinli ve lpg li olarakda kullandım. şu an araç 0 olduğu için hem yakıt biraz yüksek hemde çekiş istediğim gibi değil. Ama en azında benzinli gibi bir çekişi var diyebilirim 45 derecelik 1, 5 km lik bir rampayı durarak başlayarak 130 km/h ile çıkıyor, 1-veya 5 kişi olsun fark etmez. 2000 devirden sonra turboya geçiyor, kendini atıyor motor sesi az arkadaşın dediğ gibi konfor bayağı iyi, kısaca ben forda da biraz bindim ama fordlar çok sesli motoru var ve çok sorun çıkarıyor diye biliyorum. corollada malzeme kalitesi daha düşük boya ince, yolsesi alıyor, 1.4 motor çok performanslı değil fakat, servise bakım harici uğramazsınız, araç hararet yapmaz motor her daim çalışır, konfor yüksek sürüş zevkli, ikinci eli iyi dünyanın en çok satılan modeli.*

* kaynak: http://www.sabah.com.tr/fotohaber/otomo ... omobilleri

bende 2010 titanyum var herşeyi çok güzel (seriliği, sağlamlığı, yakıt tüketimi). tek kusuru sesi fazla içeriye alıyor. satıyorum görüşebiliriz.

2009 corolla elegant var bende hocam.. 1.4 dizel otomaitik ama oyle bayılma falan olmuyor.yazrın alanya mersin arasında klima acık giitm bir sorun yasamadım.. inişli cıkıslıdır o yol.. otomatik olmasına ragmen bence sorunsuz.. tabi drag yarıslarına katılmayacaksan.. bence toyota daha iyi.. hemen hemen aynı fiyattalar.. biri toyota diğeri ford:D..

Toyota gibisi yok. Al keyfine bak.
1.6 benzinlisini kullanıyorum canavar mübarek. :)

Hasari hocam iyi hoş diyonda benzin fiyatları malum:( ister istemez ikinci elde dizel düşünüyoruz.inşallah temiz sahibinden bulabilirim yoksa dizelde ikinci elin riskleri malumm

horoz_ali' Alıntı:
bende 2010 titanyum var herşeyi çok güzel (seriliği, sağlamlığı, yakıt tüketimi). tek kusuru sesi fazla içeriye alıyor. satıyorum görüşebiliriz.
Hocam aracınız hakkında biraz bilgi verebilirmisiniz..renk km fiyat varsa kusuru...

unreal09' Alıntı:
Haari hocam iyi hoş diyonda benzin fiyatları malum:( ister istemez ikinci elde dizel düşünüyoruz.inşallah temiz sahibinden bulabilirim yoksa dizelde ikinci elin riskleri malumm
Bizde benzinle binemiyoruz zaten araçta tüp var bu motorlara her tüp markası uyum gösteriyor. :)

Eğer dizeli kafaya koydunsan dizel al. LPGden az fazla yakar ama güvenli olur.

hocam ikisininde hb kullandım.(focus hb ve auris) corolla focusa göre biraz daha az yakar. ama konfor olarak focusun eline su dökemez. Ama ikiside kaliteli. hangisini alırsan al pişman olmazsın.

Arkadaşlar değerli düşünceleriniz için çok teşekürler sanırım focus daha doğru bir seçim olucak..

Dizel alacaksan illaki dönüp dolaşıp Ford da karar kılacaksın hocam. Arkadaş üç dört marka yazmış, Ford'un kullandığı 1.6 tdci 109bg motoru peugeot 307-407-citroen c4-c5 mazda 3-6 serisi araçlar kullanıyor. (aracımı alırken araştırmıştım) ki bu motor 2005-2010 serisi araçlarda kullanılıyordu, yeni tiplerde daha performanslı bir dizel motor var.

Bazı arkadaşlar bayılma boğulma konusunda söylediklerime takılmış. Benim arkadaşın arabası 2007 model yeni kasalı seriden. 2010 2011 modeller daha iyi olabilir. 6. vites yok mesela onun arabasında.
Ford yeni kasalar da 6 vitesli. Ses konusunda haklılar emsallerine göre biraz fazla ses alıyor. Ama donanımhaber gibi forumları incelerseniz kapı ve bagaj fitillerinin içine ince fitil uygulamışlar. Ses yalıtımı çok başarılıymış. Bende inceliyorum kendi aracıma yapacağım. Benzeri bir yöntemle ses konusu da çözülebilir.
Ayrıca titanium modellerde kaput altına monteli keçe benzeri yalıtım malzemesi var. motor sesini acayip kesiyor. Dış ortamın sıcağını ve soğuğunu da engelliyor.

ford ve vw lerin dizelleri 5 ileridir fakat 5. vitesleri uzundur yani corrolla 6. vitesde 2000 devir çevirirken 100 yapar vw/ford 5. vitesde 2000 devirde 100 yapar vites olayına çok takılmayın birde konfor yönünden focusun süspansiyonu biraz serttir ama meyvesini virajlarda yersiniz.
kişisel tavsiyem kesinlikle focus :+1:

xasi05x' Alıntı:
Her iki arabanında artı ve eksileri var. Ben dizel corolla kullanmış birisi olarak konforlu ve ekonomik bi araç. Ayrıca sağlamlığına diyecek yok. İki aracı çekiş açısından değerlendirmek yanlış olur birisi 1.6 diğeri 1.4 tabiki toyota ağır kalır fakat şehir içi yakıt tüketiminde toyota daha ekonomiktir. Ayrıca dizel arabanın keyfi benzinlide yoktur. Ben çok fazla sorun etmedim çekiş kısmını bence yeterliydi. Toyota 3000 devirde 125 km hız yaparken focus 135 km hız yapar buda motor büyüklüğünden ve tork farkından kaynaklanıyor. Bence bulacağınız aracın km si ve kaporta motor temizliğine dikkat ettikten sonra iki araçta alınabilir. Satarken aynı km de corollayı dha rahat satarsın.

Arkadaşımın dediklerine tamamen katılıyorum. Gerçekten çok güzel ifade etmiş. Özellikle de son cümlesi oldukça yerinde olmuş. Bu işi zamanında yapan birisi olarak derim ki araba toyota'dır.

3-4 ay önce 2010 focus comfort aldım ama benzinliydi, lpg taktırdım çok memnunum ,sürüş keyfi çok iyi ki birde senin söylediğin titanyum en dolu modeli . toyota corolla da gözardı edilemeyecek bir araba fakat ,bana kalırsa 1.6 motor olduğu içi focus tercih etmelisin arabanın bastığında gitmesi ,seni koltuğa yaslaması ayrı bir keyif bence.

Focus 109 luk dizel titanium kullanıcısıyım. Arabadan şikayetim benzinli golften inip dizel arabaya binince normal olarak ses oldu. Traktör gibi geliyordu ilk başta çok rahatsız oluyordum. Bir de araba kışın ilk çalıştığında şöyle bi sallanıyor. :) Daha sonra biraz alışıyorsun. Arabanın arkası yüksek olduğu için biraz da yol tutuşunda sıkıntı yaşadım ben. (Bu da normal HB arabadan inip davul gibi sedan focusa binersen) Focus orta sınıf bir arabadır. Çekiş gücü çok iyidir. Çok bir konfor bekleme. Yakıtı çok sağlam, oldukca az yakıyor. Sağlam arabadır vesselam. Toyataya gelince ben gidip sıfır coralla test ettim almadan beğenmedim arabayı böyle bi kasıntı geldi. motor gücü de dizelde focustan kötü. Kasis performansları ise focusa yakın fakat ben focusu beğendim. Dizelde sessiz çalıştığı açıkca ortada corallanın.
Karşılaştırdığınız arabalar zaten fiyat olarak da özellik olarak da birbirine yakın arabalar. Arada kalmanız gayet normal. Ben tercihimi focustan yana kullandım.

easytr' Alıntı:
ayrıca toyota yağ yakar ki bu konudu kullanan bir arkadaş yazmış. 10 bin km de 4 lt yağ yakan araba alınmaz. nerdeyse mazot yerine yağ ile çalışıyor

her_dem' Alıntı:
not: toyotanın en büyük sıkıntısı yağ eksiltmesidir. benim araç 8000-9000 km 4 ltden biraz fazla yağ eksiltiyor.

hıcam benim araçta öyle bir problem yok bence sen aracı servise gotur normal değil o olay..yağ yakıyorsa bir yerınde sorun vardır..

dizel diye tutturmazsanız ikisini de tercih etmem toyota yı fiyatından dolayı, focusu da içine ses almasından dolayı...benim favorim kia cerato sedan 2010 ve sonrası...özellik olarak onlardan kalır yanı yok... hem de daha ucuz daha yakışıklı duruyor bana göre...

Hocam dizel focusa binmiş biri olarak sesin uzun yollar da katlanılmaz olduğunu gördüm. insanın kafası kazan gibi oluyor. araç her yönüyle iyi ama ses olayından dolayı düşün derim. kamyondan farksız.

Geri