KARAR 1 : Toplantılar Hangi Gündem Üzerine Olsun?

Kodla Büyü

ghost

Site Admin
Yönetici
Gündem ne olmalı;

Öncelikle bir karar verelim arkadaşlar ; sıkıntılarımızı dile getireceğiz ancak herkes bu sıkıntıdan yana hem fikirmi bunu öğrenmek gerekir.

Şuan öyle bir durum oluştuki, 4-5 lerde kalkan derslerimizle birlikte en kral okulda 15 saatten fazla ders kalmadı. Diyelimki 4-5 lere dersleri geri koydular ama yinede bizim branşın % 50 si 30 saati dersi dolduramaz, ek ders alamaz, bu gerçekleri bilmemiz gerekiyor.

Ben formatörlüğe baştan beri karşıyım, biz bulunduğumuz konum itibariyle hem derslerimize giriyor hemde formatörün yaptıklarını fazlasıyla yapıyorduk ama ek ders diye birşey olduğunuda bilmiyorduk, birileri 2007 yılında bir düğmeye bastı ve bizleri formatör yapmaya başladı zaten o gün bilgisayar derslerinin artık kalkacağı belli gibiydi. Arkasından gelen Dyned, Think.com gibi uygulamalarda laboratuarların bundan sonra nasıl kullanılacağının göstergesiydi. Hatta bazı okullarımız kullanılmasada olur diyerek bilgisayarları sınıflara bile taşıdılar. Bu olanları hep beraber yaşadık.

Öncelikle sormak istediğim soru şu. BİZ TAM OLARAK NE İSTİYORUZ.

*Sadece Bilgisayar Öğretmeni olarak kalalım ama ek ders almasakta önemli değilmi diyoruz
*Mesela Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmeni mi Olalım diyoruz,
*Formatör olalım aynen böyle devam etsin diyen yoktur sanarsın, ama seslerimi çıkmıyor, bu kitle ne kadar büyük yada küçük
*Bizleri müdür yardımcısı yapsınlar ama İŞİMİZ TEKNOLOJİ olsun da diyebilirz. Nede olsa mevcut 3 müdür yardımcısının yaptığını , bir Bilişim Teknolojileri Müdür yardımcısı elini kolunu sallayarak yapabilir.

*Yoksa vazgeçilmez olduğumuzu mu anlatmamız gerekir, bizimle çalışmayan ihtiyaç duymaz ama bir kere çalışan bir daha bizsiz yapamaz, bunu mu anlatmalıyız

Bu yazılanların birde Teknik Öğretmenler için olanları var...

Öğrencilerin niteliksizliğinden tutun , kalıplaşmış öğretmen kadrolarından, materyal ekipman sıkıntısına kadar bir çok mesele..

Teknik okulda çalışan bir arkadaşımız bu meseleleri yazarlarsa çok sevinirim.
Örneğin geçen yıllarda hemde Anadolu Bilgisayar sınıfında 3-5 saat derse girdim, şunu net söyleyebilirm bir daha o derse beni kimse sokamaz.

30 tane öğrenci siz ne derseniz deyin gülüyor, küfretseniz dahi gülmeye devam ediyor, halbuki sadece temel konular, ben bunlara yarı iletkenleri felan anlatmadım, ve veya kapılarıda yoktu yada önlerine breadboard koyupta hadi anfi devresi yapalımda demedim sadece bu kasa içinde işlemci var dedik o kadar... IQ ları kaçtı bilemem ama hocalar şunu bilmeniz gerekir, o sınıftan sıksanız ürün çıkmaz, Türkiye bu gerçeğe uyanmalı artık, ara eleman diye bir şey sanırım yok olmak üzere...

Buyrun arkadaşlar Önce meselemizi biz tartışalım sonra CEBIT tartışsın.

Demek ki yazıya döküldüğü zaman epeyi sorunumuz varmış. Bence bu başıkları madde madde sıralayalım ve her maddenin içeriğini dolduralım, sayılanlar arasında "Ondan bahsetmesek de olur." diyebileceğimiz bir madde yok bence...

Ek olarak idarecilerin ve müfettişlerin BT eğitimine bakışı da dile getirilebilir. Bir şekilde BT dersinin Milletimiz için "önemli" olduğunu anlatmayı becerebilmeliyiz...

BT Dersi Seçmeli haliyle 4-5. sınıflar için geri verilse dahi bu geçici bir çözüm olacaktır ve eninde sonunda yine dersimiz elimizden alınacaktır. Elimizde şuan için büyük bir Fırsat var ve bu fırsatı bölünmeden KALICI bir çözüme kavuşturmak için elimizden geleni yapmalıyız. Ders Seçmeli olduğu müddetçe sorunlarımız katlanarak artacaktır. Türkiyedeki Tüm Bilişim Teknolojileri öğretmenlerinin aynı statüde çalışacağı( BT Rehber Öğretmenliği, Okul Koordinatörlüğü vb.) bir sistem ve her okulda bir BT Öğretmeni olmalı görev tanımlarımız açık ve net bir şekilde yapılmalı ki bundan sonra bu sorunları tekrar yaşamayalım. Bir Eğitim-Öğretim Yılına da statümüz bu yıl ne olacak gibi sorunlarla başlamayalım. Okula BT Öğretmeni olarak başlayıp Formatörlüğe dönüp sonra tekrar BT Öğretmeni olup geleceği belli olmayan Formatörlüğü Tekrar beklemek birçok arkadaşı mağdur etmektedir. Hiçbir Arkadaşın Bt Rehber öğretmenliğe özlük hakları Rehber Öğretmenlerle aynı olması koşuluyla karşı çıkacağını zannetmiyorum.

1. Dersimizin statüsü zorunlu hale getirilmeli
2. Tüm sınıflarda 2 ders saati olmalı.
3. Formatörlük zorunlu olmamalı, isteyen dahilinde çalışma saatleri ve koşulları net olarak belirlendikten sonra formatörlük isteyen arkadaşlar katılmalı.
4. Bakanlık BT öğretmenlerini görmemezlikten gelmemeli.
5. Bilgisayar öğretmeninin bilgisayar tamiratı konusunda bir görevinin olmadığı.
6. Dersimizle ilgili önümüzdeki yıllarda bakanlıkça planlanan öngörüler nedir paylaşılmalı.

dmyksl' Alıntı:
BT Dersi Seçmeli haliyle 4-5. sınıflar için geri verilse dahi bu geçici bir çözüm olacaktır ve eninde sonunda yine dersimiz elimizden alınacaktır. Elimizde şuan için büyük bir Fırsat var ve bu fırsatı bölünmeden KALICI bir çözüme kavuşturmak için elimizden geleni yapmalıyız. Ders Seçmeli olduğu müddetçe sorunlarımız katlanarak artacaktır. Türkiyedeki Tüm Bilişim Teknolojileri öğretmenlerinin aynı statüde çalışacağı( BT Rehber Öğretmenliği, Okul Koordinatörlüğü vb.) bir sistem ve her okulda bir BT Öğretmeni olmalı görev tanımlarımız açık ve net bir şekilde yapılmalı ki bundan sonra bu sorunları tekrar yaşamayalım. Bir Eğitim-Öğretim Yılına da statümüz bu yıl ne olacak gibi sorunlarla başlamayalım. Okula BT Öğretmeni olarak başlayıp Formatörlüğe dönüp sonra tekrar BT Öğretmeni olup geleceği belli olmayan Formatörlüğü Tekrar beklemek birçok arkadaşı mağdur etmektedir. Hiçbir Arkadaşın Bt Rehber öğretmenliğe özlük hakları Rehber Öğretmenlerle aynı olması koşuluyla karşı çıkacağını zannetmiyorum.

Belkide bu konuda birçok kişi hemfikirdir. Bencede olması gereken bu.
Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmeni
çalışma saati : 09:00 - 15:00
görev tanımı yönetmelikle açık birşekilde belirlenir.

Kayseride çok sevdiğim tecrübeli ve başarıya ulaşmış bir Müdür abimin dediğini aynen aşağıya yazıyorum...
""""Ben olsam öncelikle Bilişim Teknolojileri öğretmenlerini sonra da Rehber Öğretmenleri Müdür Yadımcısı yaparım ...! """

Neden diye sorduğumda ise; Bu iki branş başarı için o kadar gerekli ki, ikisininde okulu benden daha fazla sahiplenmesini istediğim için demişti.

Aslında gerçek cevap bu belkide , dediğim kişi bizleri anlayan ve sahip çıkan bir müdürümüz
okulunun her sınıfını teknolojinin son nimetlerinden faydalandıran okulunda çalışlmak istediğim ama nasip olmayan :) gerçi onunda bu yıl yerini değiştirdiler ama olsun o gittiği okuluda aynı şekle getirecektir.

rehber öğretmenlerin haklarına sahip olacak bt rehber öğretmeni statüsü en az itiraz edilecek seçenek olarak gözüküyor.

dmyksl' Alıntı:
Hiçbir Arkadaşın Bt Rehber öğretmenliğe özlük hakları Rehber Öğretmenlerle aynı olması koşuluyla karşı çıkacağını zannetmiyorum.
Arkadaşım kesinlikle Rehber öğretmenlik çözüm değil. Müdür bey formatör oldum diye, serbest etkinliklerde laba giren sınıflara göz kulak olacağımı diğer öğretmenlere söylemiş. Nasıl yani ben sizin öğrencilerinizin dadısımıyım? dedim.

bu tür sebepler artık herkesin bildiği şeyler. Fakat rehber öğretmenlik benim yıllardır yaptığım öğretmenlik mesleğinden uzaklaşmama seebep olacaktır. Ben öğretmenlik yapmayacaksam MEB den ayrılıp kendime gayet kolay iş kurabilirim. Özellikle bir çok özel şirkette MEB de yaptığım işin değerini bilecek kadrolarla çalışabilirim.

BEN ÖĞRETMENLİK MESLEĞİMİ GERİ İSTİYORUM. DERSİMİN ZORUNLU OLMASINI VE 2 SAAT OLMASINI İSTİYORUM.

Bir Arkadaşımız T-shirt Bastırmaktan söz etmiş şu şekilde yada daha farklı bir T-shirt bastırabiliriz

Güzel tasarım hocam.
"Bilişim dersini geri verin." cümlesi de ayrıca bastırılabilir.

biltek2007' Alıntı:
dmyksl' Alıntı:
Hiçbir Arkadaşın Bt Rehber öğretmenliğe özlük hakları Rehber Öğretmenlerle aynı olması koşuluyla karşı çıkacağını zannetmiyorum.
Arkadaşım kesinlikle Rehber öğretmenlik çözüm değil. Müdür bey formatör oldum diye, serbest etkinliklerde laba giren sınıflara göz kulak olacağımı diğer öğretmenlere söylemiş. Nasıl yani ben sizin öğrencilerinizin dadısımıyım? dedim.

bu tür sebepler artık herkesin bildiği şeyler. Fakat rehber öğretmenlik benim yıllardır yaptığım öğretmenlik mesleğinden uzaklaşmama seebep olacaktır. Ben öğretmenlik yapmayacaksam MEB den ayrılıp kendime gayet kolay iş kurabilirim. Özellikle bir çok özel şirkette MEB de yaptığım işin değerini bilecek kadrolarla çalışabilirim.

BEN ÖĞRETMENLİK MESLEĞİMİ GERİ İSTİYORUM. DERSİMİN ZORUNLU OLMASINI VE 2 SAAT OLMASINI İSTİYORUM.

Sayın hocam haklısınız hepimiz öğretmen olarak atandık Formatörlüğün F sini çoğumuz bilmiyorduk atanırken. Ben şu haliyle diyorum yani ders seçmeli olduktan sonra isterse haftada 5 saat olsun bir şekilde bizim ayağımızı kaydıracaklardır. Ders Zorunlu ve 2 saat olursa eyvallah diyecek söz bulamam ama şu haliyle bizler için tek çıkar yol BT Rehber Öğretmenliğidir. Formatör arkadaşlarda sürekli görevlendirme beklemektense bu şekilde bir kadroda olmayı istiyorlardır umarım...

kesinlikle BT Rehber öğretmenliğine tam destek.

Arkadaşlar her isteğimizi dile getiremeyiz. Sadece bbirkaç slogan ve afiş ile medyayı etkiliyebiliriz. Tek tek herkesin istediğine ne medya ilgi gösterir nede biz amacımıza ulaşabiliriz.

Bence sadece BT Rehber Öğretmenlik ve Özlük Haklarımızın yeniden düzenlemesi üzerinde duralım.

Bunların hepsi tabi ki sorunumuz ancak en büyük sorunumuz çalışma şartlarımızın bir türlü düzenlenmemesi ve çocuk oyuncağına dönmesidir. Her eğitim yılı başında yeni bir düzenleme yapılıyor branşımızla ilgili. Rehber mi olacağız formatör mü olacağız yoksa derse giren öğretmen mi olacağız onu kurallarıyla belirlesinler önümüzü görelim. Okul içindeki statümüzü bilelim.. Yoksa 4 5 lere ders geri gelmiş gitmiş umrumda bile değil.

biltek2007' Alıntı:
dmyksl' Alıntı:

Haklısınız diyeceğim ancak gelin sesli düşünelim önce;

Şuan bilişim teknolojileri dersinde okutulan dersleri bir inceleyelim;

Word; Excel; Access;Powerpoint ağırlıklı bir office kursu niteliğinde
Yani Microsoft adına çalışan binlerce kişi.. Sakıncası yoksa böyle düşünebilirim değilmi ?

Ben bu ülkenin yöneticisi olsam ve az birşey milliyetçi olsam bu durumu gördüğümde nutkum tutulur. Ve sorarım maaşlarını bizmi ödüyoruz :)

Aklı selim olalım, mecburi olacaksa önce Ders içeriğini değiştirelim, Matematikten zor olmayan hiçbir ders matematikten daha çok ders saatine sahip olamaz ? Bizim dersimizin orjinali bu, gerçek bilgisayar dersi, zor bir derstir, ama bu dersi anlatacak seviyede öğretmenimiz ne kadar sayıda , BÖTE ve TEF eğitim programları bu seviyede öğretmen yetiştirebiliyormu ? Bu iş için sadece MEB camiası değil YÖK de sorumludur. bunun bilgisi varmı bizde ? Hizmetiçi eğitimle halledilir demeyin sakın çünkü biz bu sitede yıllardır 180 saatlik kurs sertifikasıyla FOrmatör olanlara demediğimizi bırakmadık öyle değil mi?

Sadece söylemek istediğim şu; gerçekçi olalım ve tekrar yazalım

Şu da bir sıkıntı, öğretmensiniz formatörlüğünüz de yok maaş karşılığı ders saatini doldurmak zorundasınız. Ve ders sayısı az (ve bir de okul küçükse) sizi eğitim bölgesindeki bilgisayar öğretmeni olmayan tüm okullara göndermek zorundalar.
İlköğretimlerin yanında liselerde ki seçmeli ders sayılarıda düştü, Anadolu tipi bir kurumda öğretmen olarak görev yapan bir kişi formatör olmasa ne yapacak?
Üniversite okurken ilk fısıltı çıkmıştı dersler kalkacak ve sanırım bu fısıltılar gerçeğe dönecek yavaş yavaş. :((

casper' Alıntı:
Şu da bir sıkıntı, öğretmensiniz formatörlüğünüz de yok maaş karşılığı ders saatini doldurmak zorundasınız. Ve ders sayısı az (ve bir de okul küçükse) sizi eğitim bölgesindeki bilgisayar öğretmeni olmayan tüm okullara göndermek zorundalar.
İlköğretimlerin yanında liselerde ki seçmeli ders sayılarıda düştü, Anadolu tipi bir kurumda öğretmen olarak görev yapan bir kişi formatör olmasa ne yapacak?
Üniversite okurken ilk fısıltı çıkmıştı dersler kalkacak ve sanırım bu fısıltılar gerçeğe dönecek yavaş yavaş. :((

Haklısınız 2005 den beridir bunun alt yapısı kurulmaktaydı. Fakat alt yapı yok. Düzenleme yok ve poffff! bilişim dersi kalktı.

Ghost hocam haklısın, microsoftun ürünlerini anlatıyoruz. Fakat bunun yanında bir çok konuyu da işliyoruz. Bu çocuklar bu programları öğrenmek için mezun olunca bir sürü parayı kurslara niye döksün. Bu kadar yatırım boşa gitsin. Bu firmayla anlaşma bitti. Şimdi bütün bilgisayarlara PARDUS kurulacak. Bu sene uygulamaya geçilecek. Bunun eğitimini kim verecek ders olmazsa.

Temel mantığı söylemek gerek. Bizim önceliğimiz öğrencilerin bilişim bilgisini en üst düzeye çıkarmaktır. Varsın bizi Rehber öğretmen yapsınlar. Fakat dersleri kaldırmasınlar. Yoksa elde avuçta yıllardır oluşturduğumuz bilişim bilincini de 1 yılda kaybederiz.

ders zorunlu ve 2 saat olsun. bt rehber öğrt. de olabilir çalışma saatleri düzeltilirse. ama asla bu şekilde kalmasın :scared:

biltek2007' Alıntı:
casper' Alıntı:

Haklısınız 2005 den beridir bunun alt yapısı kurulmaktaydı. Fakat alt yapı yok. Düzenleme yok ve poffff! bilişim dersi kalktı.

Ghost hocam haklısın, microsoftun ürünlerini anlatıyoruz. Fakat bunun yanında bir çok konuyu da işliyoruz. Bu çocuklar bu programları öğrenmek için mezun olunca bir sürü parayı kurslara niye döksün. Bu kadar yatırım boşa gitsin. Bu firmayla anlaşma bitti. Şimdi bütün bilgisayarlara PARDUS kurulacak. Bu sene uygulamaya geçilecek. Bunun eğitimini kim verecek ders olmazsa.

Temel mantığı söylemek gerek. Bizim önceliğimiz öğrencilerin bilişim bilgisini en üst düzeye çıkarmaktır. Varsın bizi Rehber öğretmen yapsınlar. Fakat dersleri kaldırmasınlar. Yoksa elde avuçta yıllardır oluşturduğumuz bilişim bilincini de 1 yılda kaybederiz.

İçerik değişikliği yapılarak yeni bir müfredat ile neden olmasın ama önce YÖK ve MEB üniversite eğitim programlarında biraz değişikliğe gitsinler.
Aslında ben tamamen sizin tarafınızdayım hatta yıllardır aynı forumda aynı tarafdayız , ama gerçekleri görmezden gelemeyiz.
Lise boyunca Tarih Türkçe dersleri alıyoruz, zaten Matematik Fen bilmesek sayısal bölüme giremeyiz ama bakıyoruz bizim bütün üniversitelerimizde Alan derslerinden daha fazla genel kültür dersleri veriliyor. Tam bir turşu lahana durumu.

Mesela Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmeni mi Olalım diyoruz,

bu olsun

birde 09:00 -15:00

ayarlama hakkını versinler yeter. kimsenin derdi kalmaz. :D bence tabi..

ghost' Alıntı:
Bu yazılanların birde Teknik Öğretmenler için olanları var...

Öğrencilerin niteliksizliğinden tutun , kalıplaşmış öğretmen kadrolarından, materyal ekipman sıkıntısına kadar bir çok mesele..

Teknik okulda çalışan bir arkadaşımız bu meseleleri yazarlarsa çok sevinirim.
Örneğin geçen yıllarda hemde Anadolu Bilgisayar sınıfında 3-5 saat derse girdim, şunu net söyleyebilirm bir daha o derse beni kimse sokamaz.

30 tane öğrenci siz ne derseniz deyin gülüyor, küfretseniz dahi gülmeye devam ediyor, halbuki sadece temel konular, ben bunlara yarı iletkenleri felan anlatmadım, ve veya kapılarıda yoktu yada önlerine breadboard koyupta hadi anfi devresi yapalımda demedim sadece bu kasa içinde işlemci var dedik o kadar... IQ ları kaçtı bilemem ama hocalar şunu bilmeniz gerekir, o sınıftan sıksanız ürün çıkmaz, Türkiye bu gerçeğe uyanmalı artık, ara eleman diye bir şey sanırım yok olmak üzere...
Söylediklerinizin altına imzamı atarım. Ben de meslek lisesinde öğretmen olmama rağmen, bu bölümlerin kapatılması benim işime gelmemesine rağmen gerçeği söylemek zorundayım. Meslek liserinde bilgisayar bölümüne gerek yoktur. Matematik bilmeyen, mantıklı düşünmeyen birinin bilgisayar işinde başarılı olması mümkün değildir. Meslek lisesine şu anda sınavla gelen öğrenciler bile matematik yapamayan öğrenciler. Bunların programcılık öğrenmesi mümkün değil. Yaklaşık on yıldır meslek lisesinde öğretmenlik yapıyorum programlama mantığını çözen öğrenci sayım bir elin parmak sayısı kadardır anca.

Nasıl sosyal bilimler ve fen liseleri gibi iki temel alan varsa, çağın gereği olarak bunlara bilişim alanı eklenmelidir. Buraya alınacak öğrenciler bir elekten geçirilmelidir. Şu anki meslek liselerinin bilişim bölümlerini %90'ı amacına uygun öğrenci yetiştiremiyor.

Dersleri isteyen arkadaşlarıma saygı duyuyorum ama bu ilerisi için çözüm değil her geçen gün çocuklar daha iyi oluyor, onlara bişeyler öğretmen zor olacaktır. Burada kalıcı ve en mantıklı çözüm bence : BT REHBER ÖĞRETMENLİĞİ'dir. Bu konuda bişeyler duydum ama ne kadar gerçek bilemiyorum fakat bunun üzerinde yoğunlaştığı söyleniyor. Umarım BT Rehber Öğretmenliği olur ve kriterlerde rehber öğretmenler gibi uygulanır yönetmelikle...

--formatörlükte tek sıkıntı çalışma saatlerimi. bizim asıl sıkıntımız işimiz olmayan birçok şi yapmamız değilmi? formtörlük yada bt rehber öğretmenliği okullardaki zihniyet değişmedikçe hiç birşey değişmeyecektir. Rehber öğretmenlikte aynı kapıya çıkacaktır.kendi istediğimizden cok, onlar ne yapabilir konusuna takılı kalıyoruz. MEB bize dersimizi vermez bari bu olsun demek baştan yenilgiyi kabullenmektir.
bence dersin 2 saat ve zorunlu olması konusunda diretmeliyiz. Hem bilişim önemlii çocuklarımız yetersiz deyip ders saatleri vurgulanmazsa ozaman biz sadece ek ders arayışına girmiş gibi oluruz. 9-15 okulda kalalım, ek ders tam olsun ders olmasa da olur gibi.Yanlış anlaşılabilirz

Geçen sene trabzonda yapılan böte sempozyumu sayfası arkadaşlar
http://bots2009.org

Sempozyum konu başlıkları, bildirge vs gibi bilgiler var. İstatiki bilgileri vs de ptesi günü üniversiteden yollayacaklar bunlar da belirleyecegimiz gündemde faydalı olacaktır.

dersler kesinlikle zorunlu olmalı.Biz bu kadar aşağılanacak öğretmenler değiliz.hele hele dersimizin kaderini kurul öğretmenler toplantısında diğer öğretmenlerin belirleyeceği bir öğretmen asla değiliz .Bence Bt dersi zorunlu olmalı,ayrıca okulda bir tanede BT rehber öğretmeni olabilir.Biz neyiz kimiz halen anlamadım.

kazuo' Alıntı:
Nasıl sosyal bilimler ve fen liseleri gibi iki temel alan varsa, çağın gereği olarak bunlara bilişim alanı eklenmelidir. Buraya alınacak öğrenciler bir elekten geçirilmelidir. Şu anki meslek liselerinin bilişim bölümlerini %90'ı amacına uygun öğrenci yetiştiremiyor.

Bu kesinlikle çok değerli bir fikir...

Üstteki cümleyi heyecanla yazdım ve de devam edecektim ama "Yahu seni kim dinler?" dedim kendi kendime. Bu güne kadar hangi yanlışı düzeltebildik, kim senin fikirlerine saygı gösterdi...

Üzülmemek elde değil, üniversitedeki azmim, çalışma isteğim, bir şeyleri düzeltme isteğim... Resmen harcanıyoruz... Biraz dinleyin be kardeşim, biraz saygı gösterin, ALLAH aşkına...

erdcan' Alıntı:
"hadi arkadaşlar" demekle olmaz hocam bu iş, istanbula gidecekler zaten bellidir. istanbulda çalışan bilişim öğretmenleri gelse sadece o salon hınca hınç dolar

daha büyük salona gerek duyulur. fikir konusunda sorunlarımızı aşağı yukarı çoğu arkadaşımız biliyor. admin arkadaşlar bunları derleyip toparlar. fatih çekirge

başta olmak üzere diğer gazetecilere, "şu konularda bi çalışmamız olacak sizleride bekleriz" diye bi davetiye gönderilir. gelmeseler bile köşelerinde iki kelam

ederler.

Fikir vermesi açısından:

* bilişim teknolojileri dersi ülkemizde nasıl işleniyor bunlar örneklendirilebilir.

* BT dersinin ilköğretim yeri ve ortaöğretimdeki özellikle meslek liselerinde ki önemi -konumu-olması gerektiği yer bunlar değerlendirilebilir.

*BT öğretmenlerimizin (TEF-Bote ayırmaksızın) sorunları-istekleri-formatörlük bilemecesi bunlar değerlendirilebilir.

*BT lab. nın diğer derslerde kullanılmasının eğitime katkısı değerlendirilebilir.

*BT dersinin saatinin arttırıldığında beden eğitimi dersinden daha faydalı olması konuşulabilir.

*mümkünse istanbul mem müdüründen şube müdürlerinden toplantıya davet edilebilir. unutmadan nimetçiğimide çağırmalıyız.

herkese başarılar

@lperen' Alıntı:
kazuo' Alıntı:

Bu kesinlikle çok değerli bir fikir...

Üstteki cümleyi heyecanla yazdım ve de devam edecektim ama "Yahu seni kim dinler?" dedim kendi kendime. Bu güne kadar hangi yanlışı düzeltebildik, kim senin fikirlerine saygı gösterdi...

Üzülmemek elde değil, üniversitedeki azmim, çalışma isteğim, bir şeyleri düzeltme isteğim... Resmen harcanıyoruz... Biraz dinleyin be kardeşim, biraz saygı gösterin, ALLAH aşkına...

Ben meslek lisesine bir zamanlar diploma notumla gitmiş ve mezun olup üni BÖteyi kazanmıştım. O zamnlar ÖYS vardı. ve meslek lisesinde kültür dersi olmamasında rağmen 1 senede 3 yılın konusunu halledip bir çok düz lisedeki arkadaştan yüksek puanla kazanmıştım. Şimdiki meslek liseleri ise acınacak halde.
Bunu da "Kaliteki gelecek için, Kaliteli öğrenci ve Kaliteki bilişim meslek lisesi" sloganıyla işleyebiliriz.

Öncelikle Lütfen Beden Eğitimi dersini tekrar tekrar telafuzdan kurtulalım.

Çok yanlış bir yöntem Beden Eğitimi ile kıyaslamak, farklı kulvarlarda 2 ders. Ve mücadelelerini edip, yanlışı düzelttiler.

Arkadaşlar naçizane bir önerim var.

Forumda fazlası ile vakit geçiren bu konuda kendini daha da fazla işe verebilecek olan kişiler tarafından öncelikle bir düzenleme komitesi kurulması lazım. Belki kurulmuştur benim haberim yok. Bu komitede görev bölümü yapılması lazım. Görev bölümü şu şekilde olabilir.

1. Basın ve üniversitelere etkinlik hakkında bilgi verilmeli. Özellikle İstanbulda ki üniversitelerde BT öğrencilerinin aktif katılımının sağlanması gerekir. İstanbul da çalışan öğretmenler(ki bende buna dahilim) bizzat ilgilenmesi lazım.

2. Afiş-Slogan hakkında deneyimli arkadaşlarımız var. Elbette önerilere açık olunmalı ama bu konuda seçici bir kurul oluşturulmalı.
3. Etkinliğin süresi, neler konuşulacak konu başlıkları ve etkinlikleri tartışacak ve bu konuda yapılan öneri ve paylaşımları değerlendirebilecek ve bunların ışığında sunum ve paylaşım yapacak kişilerin belirlenmesinde ve organizasyonunda söz sahibi olacak kişilerin görev alması lazım.
4- BT dersinin geçmişteki, bugünkü ve gelecekteki önemine dair bir broşür hazırlanmalı ayrıca bu broşürde bugünkü ve olması muhtemel mevcut durum sade bir dille anlatılmalı. Yine bu konuda tasarım ve yazılacak içerik konusunda gönüllü arkadaşların olması ve gelen önerilerin değerlendirilmesi lazım.

5. Ayrıca sanal ortamda etkinliğe gelecek kişilerin kayıt edilebileceği ve etkinliğimizi anlatan bir web sayfası hazırlanmalı ve net sayıya bu şekilde ulaşılmalı ve sanal ortamda ki blog, sosyal ortamlar aracılığı ile geri bildirim yolu ile insanlara bu konuda haber verilmeli. Kişisel web sitesi olan arkadaşların takipçilerine bu konuda bilgi verecek bir yazı yazmaları gerekmeli.

Etkinliğin olacağı gün tüm bu düzenleme komitesinin rehberliğinde güzel bir etkinlik gerçekleştirebileceğimize inanıyorum. Sadece adım adım ve planlı gittiğimiz sürece yeteri kadar zaman var. Önümüzde ki hafta bütün mesaimizi bu işe harcar isek bunun altından kalkabileceğimize inanıyorum. Bu elimize geçen büyük bir şans.
İyi Çalışmalar.

volkankey' Alıntı:
1. Dersimizin statüsü zorunlu hale getirilmeli
2. Tüm sınıflarda 2 ders saati olmalı.
3. Formatörlük zorunlu olmamalı, isteyen dahilinde çalışma saatleri ve koşulları net olarak belirlendikten sonra formatörlük isteyen arkadaşlar katılmalı.
4. Bakanlık BT öğretmenlerini görmemezlikten gelmemeli.
5. Bilgisayar öğretmeninin bilgisayar tamiratı konusunda bir görevinin olmadığı.
6. Dersimizle ilgili önümüzdeki yıllarda bakanlıkça planlanan öngörüler nedir paylaşılmalı.

süper anlatmış hocam başka diyecek bişey yok bunlar olsa ne ala.

Geri