Karadenizde denize girerken dikkat edin!

Kodla Büyü

turkuazxyz

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Tatil sürem boyunca boğulma sonucu bir çok ölüm olayı meydana geldi. Boğulma vakalarının ortak özelliklerini incelediğimde 10'da dokuzu karadenizi bilmeyen çeşitli amaçlarla karadenize yolculuk yapıp yol kenarında arabasını park edip denize giren insanlar olduğunu gördüm. Burada şu sonuca geleceğim;

Karadenizde yüzmek zordur. Ege ve Akdenizde iyi yüzücü sınıfındaki bir kişi karadenizde yüzerken bocalar. Su az tuzlu, dolayısı ile yoğunluğu ve suyun kaldırma kuvveti az, dalga ve yerel akıntı çok.

Hele 5 kişilik bir aileden 3 kişinin boğularak can verdiği 2 sinin son anda kurtarıldığı olay beni kahretti.

O yüzden karadenizde yüzerken fazla açılmayın. Durgun diye açıldığınız bir anda bir anda dalga ve akıntı ortaya çıkabilir.

Karadenizin en güvenli sahilinde yüzmüş ve az da olsa akıntı ve dalga tehlikesi yaşamış biri olarak bu uyarıya yürekten katılıyorum. En güvenli sahil de olsa mümkün olduğunca dikkatli olmak gerekiyor. Suya yiğitlik olmaz...

karadenizde denize girmek intiharla eş bir durum. -10 derece su, eşsiz dalgalar ve 15 temmuz-1 ağustos arası olan sezonu :)
aman dikkat edin karadenize yoksa herşey için geç olabilir.
saygılar

Karadenizde doğupta buz gibi suda boyunun 2-3 katı dalgalarda yüzmenin hazzını, serinlemek için umutla girdiğin 35 derece sıcaklığı olan akdenizde ege de yaşayamazsın. Karadeniz evet derindir, çok çeker, poyraz oldummu dev dalgalar vardır, dalgalı denizde kıyıya çıkmak için 3 dalga sonrasını beklersin, karadenizi tanırsan acayip keyifli olur ancak gerçekten şakası yoktur...

ahmetismet' Alıntı:
Karadenizde doğupta buz gibi suda boyunun 2-3 katı dalgalarda yüzmenin hazzını, serinlemek için umutla girdiğin 35 derece sıcaklığı olan akdenizde ege de yaşayamazsın.

Kesinlikle.

ahmetismet' Alıntı:
Karadenizde doğupta buz gibi suda boyunun 2-3 katı dalgalarda yüzmenin hazzını, serinlemek için umutla girdiğin 35 derece sıcaklığı olan akdenizde ege de yaşayamazsın. Karadeniz evet derindir, çok çeker, poyraz oldummu dev dalgalar vardır, dalgalı denizde kıyıya çıkmak için 3 dalga sonrasını beklersin, karadenizi tanırsan acayip keyifli olur ancak gerçekten şakası yoktur...

Yani herkes memleketini över elbette ama dalgalı denizde yüzmek pek de haz verici birşey değil. 35 derece deniz suyu sıcaklığı da yok. Serinletiyor insanı ama çam altında yatıp, gölgelenip denize girmeyi daha çok seviyorum ben. Bu yüzden Akdeniz Ege'den iyi ama Ege'nin de havası iyi, nemi az. Karadenizin tuzu az bu iyi.

Derinlik hiç problem değil ama ayağının altından kumun gitmesi, dip akıntıları, dalgalar karadenizi çok zor bir deniz yapıyor yüzmek için.

Karadenize yapay koylar lazım bence. O zaman karadeniz daha çekici olabilir.

kıyıya çıkarken bile boğulabilirsiniz. akıntı çok fazladır. dikkatli olup, uyarıları dinlemek gerekir. dalgalar bir anda arta bilir. sığ yerlerde bile dalgalı zamanlar tehlikelidir kumlar sürekli yer değiştirir. zaten tatile gittiğinizde anlarsınız sürekli askeri helikopterler kıyı şeridinde boğulan kişileri arar..

valla arkadaş 2 yıl önce karadenizde yüzdüm. yüzmek denirse tabi
yani 10 kişi beni alıp eşek sudan gelinceye kadar dövseydi bu derece dövemezdi :)

mubarek alttan çekip üstten fırlatıyordu... kaç kez daha denize dizlerimin hizasında girmişken kendimi sahilde bulmuşluğum oldu...

karadeniiizzz :)) ooooo çok dikkat

Geri