Kan vermek çok güzel bir duyguymuş..

Kodla Büyü
Ne zamandır isteyip de hep ertelemiştim kan vermeyi.. Neyse ki iki hafta önce verebildim. Az önce vermiş olduğunuz kan ihtiyaç sahibine iletilmiştir diye bir mesaj geldi gerçekten mutlu oldum. Tavsiye ederim...

Bu arada;

Kan Vermenin Faydaları

Kemik iliğinin yağlanmasını önleyip, kan yapımı canlı tutulur.
Verilen kanın yerine, anında vücuttan genç hücreler dolaşımına katıldığı için, bağışçı daha dinç ve canlı olur.
Kandaki yüksek yağ oranı düşer.
Kan bağışı kalp krizi ihtimalini %90 azaltır.
Kan bağışlayan kişide baş ağrısı, stres, yüksek tansiyon, yorgunluk gibi rahatsızlıkların giderilmesinde çok büyük katkısı olur.
Kan bağışçısı her kan verdiğinde:
AIDS , Hepatit B , Hepatit C , Sifiliz
Kan grubu taramasından ücretsiz olarak yararlanmış olur.
Trafik kazasında yaralanan bir kimsenin, kan uyuşmazlığı olan bir bebeğin, kan bulunmazsa ölecek bir hastanın sizin verdiğiniz kanla kurtulmasının, size verdiği manevi duygu ölçüsüzdür. Bağışınız çok insancıl ve onurlu bir davranıştır.

Sürekli ve düzenli kan bağışlayanlara:
10 bağışta Bronz Madalya
25 bağışta Gümüş Madalya
35 bağışta Altın Madalya
40 bağışta Plaket verilerek taltif edilir.

Kan bağışında bulunanlara KAN SİGORTA KARTI tahsis edilir. Bu kart gerçekleşmesini arzu etmediğimiz acil kan ihtiyaçlarında size ve soyadınızı taşıyan tüm yakınlarınıza tüm Kızılay Kan Merkezlerinden azami öncelikli kan alma ve sosyal güvencesi olmayanlar için ücretsiz kan temin edilmede kullanılır.

Kan bağışı tecrübeli hekimlerimiz tarafından muayene edilerek gerçekleştirilir.
Bu bilgiler http://www.kizilay.org.tr 'den alınmıştır.

:+1: :+1:

Kandaki yüksek yağ oranı düşer.
yağlardan kurtulmak için birebir o zaman :)

Kan bağışı kalp krizi ihtimalini %90 azaltır
ciddi anlamda sağlığa katkısı çok fazla

malesef çok isteyipte ihmal ettiğim bir şey kan bağışı. bir türlü zaman ayıramıyorum. hatırlatmanız güzel oldu. ilk fırsatı ne olursa olsun kaçırmayacağım inş.

:alkis:
Gerçekten kan ihtiyacı çok güzel bir davranış hocam. Keşke herkes aynı şekilde duyarlı olsa:) İnsan başına gelmeyince bilmiyor ne yazık ki. Biz de bir hastalık nedeniyle 100 üniteden fazla kan ve trombosit ihtiyacı duymuştuk. Allah razı olsun verenlerden. Hastanelerde kanser vb. hastalık tedavisi görenlerin sürekli kana ve trombosite ihtiyacı oluyor. Birilerinin sizin verdiğiniz kanla şu an hayatta olması gerçekten büyük bir manevi ödül.
Hem kan vermek sağlık açısından faydalı bir olay özellikle erkekler için gerekli. Ama kan vermenin yanı sıra trombosit vermek de ihtiyacı olan için çok önemli. Hem trombosit veren kişinin vücudu kan verenden çok daha çabuk toparlanıyor İmkanı olan ve birilerine yardım etmek isteyen herkese Allah nasip etsin:)

Ben 2012 senesinde 2 kez kan bağışı yaptım. Yukarıda da yazıldığı gibi vücuda çok katkısı var. Herkese tavsiye ediyorum. Tek olumsuz yanı vücut rahatladığı için kilo alma riski olabiliyor. Ama bu gözünüzü korkutmasın.

ben tırsıyorum ne yalan söyleyim:) bekar yaşayınca ya hastalanırsam ya tansiyonum düşerse çekincelerim var. ama bende kan vermek istiyorum birinin gaza getirmesi lazım:)

bu başlığı açtığınız için teşekkür ederim
üniversiteye girdiğim ilk yıldan beri şimdiye kadar yaklaşık 10 kez kan verdim kimisinde acil ihtiyacı olan hastalara kimisinde de kan bağış kampanyalarında :) birinde de askerde verdim eğitimden yırtmak için :)
her kan verişimde kendimi daha iyi hissettim.. Allah düşürmesin ama herkesin her an kana ihtiyacı olabilir ve bulmak zor olabilir...
sevdiklerin için kendin için ve bilhassa Allah rızası için kan ver... :)

Evet arkadaşlar çoğu zaman umursamıyoruz ama hakikaten önemli. Sevindiğim tarafı kan verenleri çoğunluğunu üniversite öğrencileri oluşturuyordu. Genellikle duyarsız umursamaz dediğim kesim bu konuda çok duyarlıydı açıkcası mutlu oldum görünce. hatta 3 ayda bir kan verilebiliyorken sistemde 2ay 20 gün görünün bir gencin olsun illa da kan vereyim ısrarı beni çok mutlu etti. Hatırlatmak adına bu başlığı oluşturdum umarım çok daha duyarlı olabiliriz bu konularda..

sormayın hocam insan başına gelince anlıyor durumun vehametini. geçen hafta arkadaşın çocuğu için bi kan arama işine girdim abartısız 100 kişiyi aradım onlarr da yakınlarını okullarını vs. taradılar ama 1 tane zor buldum. nasıl iştir anlamadım. bazı kan grupları çok zor bulunuyor malum. B - aramıştım hakikaten pek yokmuş.

Türkiye’de kan grubu dağılımı şöye ;
%37.8 : A Rh(+)
%29.8 :0 Rh (+)
%14.2 :B Rh (+)
%7.2 :AB Rh (+)
%4.7 :A Rh (-)
%3.9 :0 Rh (-)
%1.6 :B Rh (-)
%0.8 :AB Rh (-)

http://www.saglik-haber.com/kan-grubu-i ... eri-3.html

Düzenli olarak kızılaya kan veriyorum. Özellikle negatif kan grubuna sahip arkadaslar daha duyarlı olmalı, cidden çok ihtiyaç oluyor ve bulunmaz zor kanlar...

Eğer az bulunan kan grubuna sahipseniz bulduğunuzda hem şükredin hem de not alın o kişinin telefonunu çünkü bu kişiler çok kıymetli. :D

Bende en az 10 defa vermişimdir kanımı hem insan rahatlıyor. hemde bir hayat kurtardınız mesajı insanı çok mutlu ediyor.

Geri