Kamu İşletim Sistemi PARDUS'A emanet!

Kodla Büyü

s_kajmeran

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Kamuda Açık Kaynak Kodlu Yazılımların Desteklenmesi eylemi gereği, TÜBİTAK ULAKBİM tarafından geliştirilen milli işletim sistemi PARDUS'un kullanılması çalışmaları başladı"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, "Kamuda Açık Kaynak Kodlu Yazılımların Desteklenmesi" eylemi gereği, Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (ULAKBİM) tarafından geliştirilen milli işletim sistemi PARDUS'un, kullanılması çalışmalarının başladığını belirterek, "PARDUS'un 2023'e kadar bir milyon 800 bin bilgisayarda daha kullanılmasını bekliyoruz ve böylece işletim sistemi ve diğer yazılım lisanslarından yıllık 2,2 milyar dolar kar etmeyi hedefliyoruz" dedi.

Işık, PARDUS Projesinin 2003 yılında Başbakanlığın yönlendirmesi doğrultusunda, TÜBİTAK tarafından geliştirilmeye başlandığını hatırlattı.

PARDUS'u geliştirme çalışmaların halen TÜBİTAK ULAKBİM bünyesinde devam ettiğini belirten Işık, "62. Hükümet Programı doğrultusunda, Kalkınma Bakanlığı 2015-2018 Bilgi Stratejisi ve Eylem Planı bütünlüğünde bakanlığın öncü görevi kapsamında, 'Kamuda Açık Kaynak Kodlu Yazılımların Desteklenmesi' eylemi gereği, bilgi teknolojileri alanında açık kaynaklı yazılımların ve milli işletim sistemi? PARDUS'un kullanılması yönünde çalışmalara başlandı" diye konuştu.

Işık, bakanlığın gerçekleştireceği dönüşümle teknolojik olarak dışa bağımlılığı azaltmanın yanında, hizmet maliyetlerinin de düşürüleceğini ifade etti. Gelişmiş dünya devletlerinin, bilgi güvenliğini sağlamak ve siber saldırılardan korunmak amacıyla çeşitli milli sistemler geliştirdiğine işaret eden Işık, PARDUS'un, tüm bakanlık uygulamalarının üzerinde çalıştığı ortam olarak kritik öneme sahip olduğunu vurguladı.

"Vatandaşlarımız, PARDUS'u güvenle kullanabilir"

Açık kaynaklı olarak geliştirilen PARDUS'un esnek ve güvenli olduğunun altını çizen Işık, işletim sistemi içeriğinde kurumsal olarak ihtiyaç duyulan uygulama ve yönetsel işlevlerin eksiksiz olarak bulunduğuna dikkati çekti. İlk sürümü 2005'te yayınlanan PARDUS işletim sisteminin, kamuda yaklaşık 20 bin, ev ortamında ise 100 binden fazla cihazda kullanıldığını hatırlatan Işık, sistemin 2023'e kadar bir milyon 800 bin bilgisayarda daha kullanılmasını beklediklerini ve böylece işletim sistemi ve diğer yazılım lisanslarından yıllık 2,2 milyar dolar kar etmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Bilgisayar kullanıcılarına, milli işletim sistemini PARDUS'u tercih etmeleri çağrısında bulunan Işık, şöyle konuştu:

"Bu dönüşümü başlatan bakanlığımız, merkez ve taşra teşkilatı ile lisans maliyetlerinde tasarruf sağlayacak ve 2015 yılı sonuna kadar 3 bin 500 kullanıcı bilgisayarlarını bu sisteme taşımış olacak. PARDUS'u bakanlığımızın yanında, Milli Savunma Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Halk Sağlığı Müdürlükleri, Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği, İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi ve TÜBİTAK'ın da aralarında bulunduğu 20'den fazla bakanlık ve kurum kullanıyor. Bir çok kamu kurumunda yaygın olarak kullanılan PARDUS'u, vatandaşlarımız da güvenle kullanabilir."

Kaynak

TÜBİTAK ULAKBİM tarafından geliştirilen sistemin ekibi kovuldu, yerine özel şirkete servis edilen çakma linux'u kullanacaksak hiç geçmeyelim daha iyi.

gerçekten öylemi? paralelden dolayı mı kovuldular yoksa başka sebep mi var hocam...? :?

mnn' Alıntı:
gerçekten öylemi? paralelden dolayı mı kovuldular yoksa başka sebep mi var hocam...? :?
anroid tabletlerin tahtalarla kontrol yazılımının da ekibe yaptırılmak istenmesi nedeniyle oluşan fikir ayrılığı sonucunda ekip feshedildi diye biliyorum.

2 yıldır linux dağılımı kullanıyorum. son 6 aydır pardustayım. Tıkır tıkır işliyor. Tavsiye ederim.
Güvenlik için extra yazılımlara gerek yok.
Ücretsiz yazılımlar çooook.
Bilişimi amaç edinmiş kişiler için tam bir derya. Kurcala kurcala bitmiyor.

Windows tabanlı yazılıma bağımlılığınız yoksa . Durmayın geçin. Ama hdd bölümlerinizde windows olmasın. yoksa pek yol katedemezsiniz.

Acaba bu pardus dan vaz geçip ubuntu mint falan denense daha iyi olmazmı en azından başlangıç için daha kullanışlı

Debian tabanlı olduktan sonra ulusal işletim sistemi demenin bir manası kalmadı maalesef

Geri