Kamera görüntülerini okuldaki başka br bilgisayardan izlemek

Kodla Büyü

yasee

Aktif Üye
Merhaba arkadaşlar,
Bizim müdürümüzün odası taşında eskiden odasında olan kamera görüntülerinin bağlı olduğu bilg sistemini yukarı yani şimdiki odasına taşımak yerine o görüntüleri şimdiki odasında başka bir bilgisayardan izleyebilmek istiyor.
Aşağıdaki sistemle ilgili tam bir bilgim yok.. bilgisi olanların sorunlarına göre bakıp cevaplicam ama dunlop kamera izleme programı kurulu onu biliyorum.
Ne yapmam gerekiyor.. biraz araştırdım ama :?

kamera sistemini kuran firmayla bağlantıya geçin hocam ;) yani demek istediğim servis hizmeti filan vardır onlara yaptırın

Hocam benim bildiğim güvenlik kamera kayıt cihazını internete bağlayacaksın, servis gerekli ayarlamaları yapacak elle ip atayacak cihaza port acacak modemden, tarayıcıya o ip adresini girip görüntülere ulaşabileceksin diye biliyorum.

keyloger' Alıntı:
Hocam benim bildiğim güvenlik kamera kayıt cihazını internete bağlayacaksın, servis gerekli ayarlamaları yapacak elle ip atayacak cihaza port acacak modemden, tarayıcıya o ip adresini girip görüntülere ulaşabileceksin diye biliyorum.

Evet sanırım öyle bişeyler var ayrıntılar kafamı karıştırdı.. servis şimdilik devre dışı 8) bakalım halledebilecek miyim.. şu an okuldaki sistem yüzünden de kafam çok karıştı.. bi toparlayıp fikir almak üzere tekrar yaziciim :D

Kamera kayıt cihazını ethernet kablosu ile yerel ağa bağlayın. Kayıt cihazı menülerinden aldığı ip adresini manuel olarak ayarlayın, Ağ geçidini modem ip adresi olarak ayarlayın.
Yerel ağda izlemek için modemden port açmaya falan gerek yok. Yerel ağdaki herhangi bir bilgisayardan internet explorer tarayıcısı ile tarayıcının activex ayarlarını etkinleştirerek veya varsa cms yazılımıyla izleyebilirsiniz.

kalelibilişim' Alıntı:
Kamera kayıt cihazını ethernet kablosu ile yerel ağa bağlayın. Kayıt cihazı menülerinden aldığı ip adresini manuel olarak ayarlayın, Ağ geçidini modem ip adresi olarak ayarlayın.
Yerel ağda izlemek için modemden port açmaya falan gerek yok. Yerel ağdaki herhangi bir bilgisayardan internet explorer tarayıcısı ile tarayıcının activex ayarlarını etkinleştirerek veya varsa cms yazılımıyla izleyebilirsiniz.
:+1:

kalelibilişim' Alıntı:
hocam adım adım yazmış...cihazın kullanma kılavuzunda da yazar bunlar hocam...ona göre gerekli ayarlamaları yaparsınız...en önemli şey ethernet çıkışı olacak o çıkışı okul modemine switche artık hangisi uygunsa bağlayacaksınız...sonrası kaleli hocamın dediği gibi...ben ayarladım kendi okuluma...internet explorer dan izleniyor...active x gerekli cünkü...yalnız dikkat etmen gereken şu aynı anda bir den fazla bilgisayara kurma sonra kasma yapıyor..sadece bir bilgisayar izlesin...

Cevaplarınız için teşekkür ederim :) ama hala tam anlamadıklarım var şöyle ki;

Farklı modemlere bağlı olsalar sorun olur mu?
Bi de
kalelibilişim' Alıntı:
Kayıt cihazı menülerinden aldığı ip adresini manuel olarak ayarlayın, Ağ geçidini modem ip adresi olarak ayarlayın.
hiçbişey anlamadım :oops: kayıt cihazını menüsü izlediğimiz programın menüsü mü? Ağ geçidi de yine bu bahsettiğiniz menüde mi yoksa bildiğimiz ağ geçidi mi :?

Elimde bi klavuz yok.. cameranın markasına göre mi bakmalıyım asıl cihaz ne ki off saçmalıyor muyum acaba :?

@yasee hocam adım adım anlattım...önce sana lazım olacak kitapçığın ayar anlatımını gönderiryorum. ardından kamera kayıt cihazının menüsünden nasıl ayarlayacağını gösteren resimlerini gönderiyorum...Altından kalkarsın inşallah

ŞİMDİ İSE KAMERA EKRANI

Ekli dosyalar

• kitapçık1.jpg
    kitapçık1.jpg
    66.1 KB · Görüntüleme: 1,395
  • kitapçık2.jpg
    kitapçık2.jpg
    55.6 KB · Görüntüleme: 1,382
  • kitapçık3.jpg
    kitapçık3.jpg
    64.7 KB · Görüntüleme: 1,372
  • 1.jpg
    1.jpg
    135.6 KB · Görüntüleme: 1,372
  • 2.jpg
    2.jpg
    97.6 KB · Görüntüleme: 1,365
  • 3.jpg
    3.jpg
    222.8 KB · Görüntüleme: 1,372
kalelibilişim' Alıntı:

şimdi kafam biraz daha net statik ip vermeyi araştırdım :D Kayıt cihazı menüsü dediğiniz kameraların bağlı olduğu bilgisayarın ip sini ayarlamam mı?

Eğer modem ip si önemliyse ayrı modemlere bağlı olurlarsa napcam?

elrond' Alıntı:
@yasee hocam adım adım anlattım...önce sana lazım olacak kitapçığın ayar anlatımını gönderiryorum. ardından kamera kayıt cihazının menüsünden nasıl ayarlayacağını gösteren resimlerini gönderiyorum...Altından kalkarsın inşallah

ŞİMDİ İSE KAMERA EKRANI

:idea: Hocam çok teşekkür ederim incelicem şimdi..uğraşmışsınız

@elrond hocam sizinki ip kamera olabilir mi bizimki galiba dvr ondan ip falan göremedim galiba :(

hayır hocam bizimkide dvr...ilk mesajımda da dediğim gibi etherent çıkışı varsa ip adresi olur zaten...sizdeki de benzerdir ...adımları kendinize göre uyarlayıp çözüme ulaşırsınız...

DVR cihazınız ağa bağlı ise ayarlarından cihazın ip adresini bulun. Aynı ağdaki bütün bilgisayarlardan internet tarayıcınızın adres yerine o ip numarasını yazarak izleyebilirsiniz.

elrond' Alıntı:
hayır hocam bizimkide dvr...ilk mesajımda da dediğim gibi etherent çıkışı varsa ip adresi olur zaten...sizdeki de benzerdir ...adımları kendinize göre uyarlayıp çözüme ulaşırsınız...

Tekrar Merhaba
@elrond hocam bizim kamera ayarlarımızda öyle bişey bulamadım :| fotosunu çektim ama ekliyemiyorum :eek:
statik ip olayını Ağ bağlantılarım özelliklerden değiştirdim.

İki bilgisayarda şu activex olayını yapmaya çalıştım hiçbiri uyarı vermiyor. Sadece güvenlik ayarlarının riskli olduğu ile ilgili sarı bant var.

çok kolay.kamera sisteminizi yerel ağa bağlayın.Daha sonra yerel ağda aldığı ip adresini izlemek istediğiniz bilgisayarındaki herhangi bir tarayıcıya yazın gelen sayfaya login deyin bu kadar.

Ben hala yapamadım :shock: bu sefer foto ekleyerek derdimi anlatmaya çalışıcam :)

müdürün odasındaki modemden gelen kablo bu switch e, switch den çıkan bir başka kablo da kamera bilgisayarına bağlı
kamera görüntülerini aktaracağım bilgisayarı da şimdilik bu switch e bağladım. sonra muhtemelen direkt modeme bağlarım.

kamera bilgisayarının ip sini statik yaptım

buraya kadar bi problem yok. ama bundan sonrası :shock:

kamera bilgisayarındaki program Dvr dunlop server gibi bişey ve network ayarları şöyle

diğer bilgisayarda internet tarayıcısından halledemedim.. client program kurayım dedim mesela bi tanesi NVClient (bi kaç tane kurdum ayarlarında birini tuttuturum belki die :D )

bu programın local setup ında Server manage diye bir bölüm var oradan add diyerek şu pencereyi doldurmaya çalıştım

Server Type da NetView, NV Decode, Net Video Server, Video Decode (JB), 33DVR, 37DVR ve FH33DVR var
bunlarıı değiştirdikçe otomatik olarak CMD Port da değişiyor.
ben hepsini denemeye çalıştım CMD port a kamere bilgisayarındaki uzak bağlantı portu 5100 yazarak da..ama olmadı.

bi de username dediği hangi user.. kamera bilgisayarındaki programda kullanıcı adı şifresini yazarak da denedim.. windows kullanıcısıyla da...

Ben nerede yanlış yaptım

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    31.6 KB · Görüntüleme: 570
  • 2.jpg
    2.jpg
    23.1 KB · Görüntüleme: 569
  • 4.jpg
    4.jpg
    26.1 KB · Görüntüleme: 569
  • 3.jpg
    3.jpg
    130 KB · Görüntüleme: 569
  • 20150304_110225.jpg
    20150304_110225.jpg
    22.5 KB · Görüntüleme: 570
  • adsız.JPG
    adsız.JPG
    66.2 KB · Görüntüleme: 570
@ yasee Hocam şimdi işin rengi biraz belli oldu.
Şimdiye kadar bizim anlattıklarımız DVR kayıt cihazı kullandığınız varsayımı üzerineydi.
Tahminim siz bilgisayarın pcı yuvasına takılan bir DVR kayıt kartı kullanıyorsunuz. Aslında bunu baştan belirtseniz daha çabuk netice alırdınız.
Bu durumda kamera kayıtları da bilgisayarın hdd ına kaydediliyor olmalı. Yani bilgisayar kapalıyken kamera sistemi çalışmıyor.
Gelelim çözüme :
İlgili bilgisayara bağlı olan ethernet kablosunun modeme, switch üzerinden veya direk bağlı olması arasında bir fark yok.

Bilgisayara elle ip adresi atamanız gerekiyor. atamışsınız zaten.
Resimde görüldüğüne göre modeminizin ip adresi 192.168.2.1 olmalı.
file.php

Kamera bilgisayarındaki dvr programının ağ ayarları resimden pek anlaşılmıyor. Menüde ne var ne yok görsek iyi olur. Uzak bağlantıya izin verildiği görülüyor. Güvenlik duvarından da bu program için uzak bağlantıya izin verilmesi gerekir.

Client programlarına gelince her client programı her dvr sisteme uymayabilir. Sisteminiz için üreticinin sağladığı özel bir client programı varsa onu deneyin.

Client programının username dediği dvr programının usernamesidir.

Bütün işlemleri doğru şekilde yaptığınızda yerel ağdaki herhangi bir bilgisayardan tercihen internet explorer tarayıcısı ile tarayıcın activex ayarları açık olarak, tarayıcını adres satırına 192.168.2.145 yazdığında kamera bilgisayarına bağlanman lazım.

Olmuyorsa yerel ağda windowsun uzak masaüstü bağlantısıyla da bu işi kolayca halledebilirsiniz.

Şimdilik bu kadar...

kalelibilişim' Alıntı:
Şimdiye kadar bizim anlattıklarımız DVR kayıt cihazı kullandığınız varsayımı üzerineydi.
Tahminim siz bilgisayarın pcı yuvasına takılan bir DVR kayıt kartı kullanıyorsunuz. Aslında bunu baştan belirtseniz daha çabuk netice alırdınız.
Evet ben de siz cihaz dedikçe anlamaya çalışıyordum ifade etmeye de çalıştım ama tam yapamadım galiba :oops:

Hocam Güvenlik duvarında her iki bilgisayarda da programlar izin verilenler listesinde.. Kapsama baktım herhangi bir bilgisayar için diyor. Bu kısımda sorun yok galiba. Client progamını değiştireceğim. Bir de şu an o bilg başında olamadığımdan daha önce telle çektiğim menü fotolarını ekleyeyim. Print Screen daha sağlıklı olurdu tabi ama..:(
Belki hallolmazsa daha sonra eklerim

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    26.8 KB · Görüntüleme: 535
  • 2.jpg
    2.jpg
    26.8 KB · Görüntüleme: 535
  • 3.jpg
    3.jpg
    24.4 KB · Görüntüleme: 532
  • 4.jpg
    4.jpg
    27.6 KB · Görüntüleme: 535
Yok fotolar çok kötü.. öğleden sonra daha sağlıklı göndereceğim.. denemeleri de yaptıktan sonra son durumla..

gerkli gereksiz herseyi koyuyor olabilirim :D
Bunlar ayarlardan

Bi de böyle bir menü var

menüden dvr kartı çalışma modu ayarları

Ekli dosyalar

• 1.JPG
    1.JPG
    132.6 KB · Görüntüleme: 525
  • 2.JPG
    2.JPG
    131.7 KB · Görüntüleme: 526
  • 3.JPG
    3.JPG
    130 KB · Görüntüleme: 526
  • 4.JPG
    4.JPG
    114.7 KB · Görüntüleme: 524
  • 5.JPG
    5.JPG
    80.9 KB · Görüntüleme: 524
  • 6.JPG
    6.JPG
    101.4 KB · Görüntüleme: 527
  • 7.JPG
    7.JPG
    116.7 KB · Görüntüleme: 526
  • 9.JPG
    9.JPG
    35.4 KB · Görüntüleme: 525
  • 8.JPG
    8.JPG
    21.4 KB · Görüntüleme: 526
İlk resimde dns ayarlarını merak ediyorum. Elle dns veriyorsak modem ip adresini verebilirsiniz. Yok open dns vs ise orayla işimiz yok demektir.

Arkadaslar benim okulda dvr cihaz var.tv bağlı değil. Cihazı ağa bağladım. Bir bilgisayara video viewer yükledim. Cihaza ulaştım. Kayıtlara ulaşıyorum. Bir kaç gün veya birkaç dk önceki kayıtları izliyorum. Ama canlı görüntüleri izleyemiyorum. Mavi ekran var. Ama kayıt yapıyor. Neden olabilir ki?

...
kalelibilişim' Alıntı:
İlk resimde dns ayarlarını merak ediyorum. Elle dns veriyorsak modem ip adresini verebilirsiniz. Yok open dns vs ise orayla işimiz yok demektir.

ilk resim? :( nerde dns..
statik ip verdiğim bilg da internetten görüp telekomun dns si diye 195.175.39.39 vermiştim

Geri