Kaliteli çıktı almak için PSD yi neye dönüştürmeli?

Kodla Büyü

buyey

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Selamün aleyküm arkadaşlar. bugün psd bir çıktı almak için bir dükkanda yarım saat bekledim ama alamadım. renkli çıktı alacağım diğer yerlerde ise photoshop yok. kalitesini bozmadan çıktı almak için PSD yi jpg, png, tif... hangisine dönüştüreyim. ve kaliteli bir baskı alabilmek için başka nelere dikkat etmeliyim?

PNG'ye dönüştürmeniz daha doğru olur. PNG kayıpsız sıkıştırarak görüntü taşıma tekniğinden yola çıkılarak oluşturulmuştur. Hatta PNG'deki "P" harfi Portable(taşınabilir) kelimesinden gelir. Bu nedenledir ki JPG uzantısına çevirdiğinizde boyutu 3 MB oluyorsa PNG'ye çevirince 8-10 MB olur.

File - web and för device menüsünden JPG e format çevir kalite olarak 100 yap kayıpsız çıktı alirsin

baski endustrisinde en cok kullanilan format tiff'tir. tiff kayipsiz bir formattir. fakat asil onemli olan resmin nitelikleridir. kaliteli baski icin renk modu cmyk ve cozunurluk en az 300 dpi olmalidir. cmyk modunda eger monitorunuzde bir sorun yoksa gordugunuz rengin birebir aynisini baskida da alirsiniz. fakat rgbde ise renkler ekranda gordugunuz cikmayabilir. rgb olan resmi cogu shop programinda cmyk'ya donusturebilirsiniz fakat renkler soluklasabilir. bu yuzden bastan cmyk kullanmak gerekir. bunlara dikkat ederseniz hic sorun yasamazsiniz ve en iyi kalitede baski alabilirsiniz

Parhelion' Alıntı:
baski endustrisinde en cok kullanilan format tiff'tir. tiff kayipsiz bir formattir. fakat asil onemli olan resmin nitelikleridir. kaliteli baski icin renk modu cmyk ve cozunurluk en az 300 dpi olmalidir. cmyk modunda eger monitorunuzde bir sorun yoksa gordugunuz rengin birebir aynisini baskida da alirsiniz. fakat rgbde ise renkler ekranda gordugunuz cikmayabilir. rgb olan resmi cogu shop programinda cmyk'ya donusturebilirsiniz fakat renkler soluklasabilir. bu yuzden bastan cmyk kullanmak gerekir. bunlara dikkat ederseniz hic sorun yasamazsiniz ve en iyi kalitede baski alabilirsiniz
Burda hocam açıklamış zaten. Tiff ya da Pdf en ideali

Bugün PDF götürdüm, 100MB boyutu vardı. Yazdırmadı. En iyisi PSD yine sanırım. Kırtasiyeye Photoshop yükletip yazdırdım :)

JPG tavsiye etmem, PNG gönderdim bir matbaaya, çözünürlük iyi değil demişler. Halbuki A4'e bastım hiç sıkıntı yoktu. Ardından PSD'leri gönderdim bakalım nasıl bir çıktı gelecek.

TIFF dosya boyutu olarak büyük kaçıyor sanırım. Ama bozulma olmuyor kalitede.

Eğer büyük ve yüksek çözünürlük çalışıyorsa tiff. Normal afişlerde JPG ve pdf yapıyorum. Sorun yasamadim

tiff + 300dpi (baskı cihazına göre mümkünse cmyk modunda)

jpeg, sıkıştırması nedeniyle kaliteden ödün verir.
baskıyı sunacağınız kitle, grafikçi kadar fark sezmeyecekse jpeg de tercih edebilirsiniz.
tiff'den kaçılmasının nedeni yüksek boyutlarıdır. ancak unutmamak lazım, yüksek boyut demek grafik dosyasının içinde daha fazla bilgi taşıması demektir.

Geri