Kablosuz Ağ'dan Fatih Yazıcısına Bağlanmak.

Kodla Büyü

yenersonmez

Seçkin Üye
Seçkin Üye
merhaba arkadaşlar,

laptop yada pc'yi ağa kablo ile bağlayınca kyocera yazıcını kolayca ileri ileri diyerek kurabiliyoruz.

ama kablosuz ağ'dan bağlanınca köprü kuramamıştım.

windows 10'da bir çözüm buldum sizle paylaşayım:

https://www.kyoceradocumentsolutions.com.tr/index/destek/suruculer.false._.FS3040MFPPLUS._.TR.html
adresinden yazıcı drivers'ı indirin. (fs-3040 mfp+)

setup diyerek kurulumu başlatın, ağda yazıcı bulamadığını söyleyecek.
çıkın inatlaşmayın :)

başlat
ayarlar
kutuya yazıcılar yazın
yazıcı ekleyin
bekleyin
istediğim yazıcı listede yok'a basın.
tcp/ip veya ana bilgisayar.... seçeneğini seçin

192.168.7.252 (BUNU PC'DE IPSCANNER KULLANARAK BULDUM. KYOCERA YAZAN CİHAZIN IP'SI)
bunu bulmak için önceden ağa kablo ile bağlandım öğrendim

ileri
biraz bekleyecek

sürücü isterse indirdiğiniz klasör için de
var.

güle güle kullanın.

yapamazsanız yazmaktan çekinmeyin.

kolay gelsin.

hocam kablolu veya kablosuz arasında bir fark olmaması gerektiğini düşünüyorum.
kablosuz bağlandığınız cihazın DHCP'sinin kapalı olduğuna emin olun. sizi farklı bir ip bloğun atmasın.
192.168.7.xxx buradaki 7'li bloğu görünce işkillendim biraz :)

Sabit ip verirseniz sıkıntı olmuyor. İdari uca bağlı yazıcıyı idari olmayan uclardan diğerbbilgisayarlar görmüyordu bende ip den ekledim yazıcıyı...

hocam kablolu veya kablosuz arasında bir fark olmaması gerektiğini düşünüyorum.
kablosuz bağlandığınız cihazın DHCP'sinin kapalı olduğuna emin olun. sizi farklı bir ip bloğun atmasın.
192.168.7.xxx buradaki 7'li bloğu görünce işkillendim biraz :)

elle ip verince pc'ler bağlanmıyor.
yazıcıda da durum aynı mı acaba?

fatih ağında kablolu veya kablosuz bağlantı yaptığınızda farklı ağ gruplarında oluyor. kablosuz bağlı bilgisayar yazıcıyı direk görmüyor ama yazıcıyı IPsi ile kurunca sıkıntı yok.

Fatih projesi ağında sistem odasındaki switch lerin her bir portunun sabit IP si var diye biliyorum. Bilgisayar veya yazıcı otomatik IP alsa bile bağlı olduğu portun IP si sabit olduğu için hep aynı IP yi alır. aynı data prizine yazıcıyı çıkarıp bilgisayar bağlarsanız bu kez bilgisayar o IP yi alır. Eğer yazıcıyı başka bir data ucuna takarsanız bu kez farlı bir IP aldığını görürsünüz. O yüzden bir data prizine bir cihaz takılabilir, switch ile birden fazla bilgisayar bağlarsanız sadece bir tanesi IP alır, diğerleri IP alamaz. BT sınıfı için switch kullanılacak data ucunun bağlı olduğu portun firma tarafından yazılımla çoklu IP dağıtmaya açılması gerekir.
Özetle okuldaki ağa bağlı bütün cihazlar, bilgisayarlar sabit IP olarak çalışmaktadır.

Fatih projesi ağında sistem odasındaki switch lerin her bir portunun sabit IP si var diye biliyorum. Bilgisayar veya yazıcı otomatik IP alsa bile bağlı olduğu portun IP si sabit olduğu için hep aynı IP yi alır. aynı data prizine yazıcıyı çıkarıp bilgisayar bağlarsanız bu kez bilgisayar o IP yi alır. Eğer yazıcıyı başka bir data ucuna takarsanız bu kez farlı bir IP aldığını görürsünüz. O yüzden bir data prizine bir cihaz takılabilir, switch ile birden fazla bilgisayar bağlarsanız sadece bir tanesi IP alır, diğerleri IP alamaz. BT sınıfı için switch kullanılacak data ucunun bağlı olduğu portun firma tarafından yazılımla çoklu IP dağıtmaya açılması gerekir.
Özetle okuldaki ağa bağlı bütün cihazlar, bilgisayarlar sabit IP olarak çalışmaktadır.

çok mantıklı hocam, yarın ilk iş bunu deneyeceğim.
yan yana 1 yazıcı 1 pc var ikiside kablo ile bağlı;
yer değişince ip'leri takas ederlerse oldu demek

Geri