Kablosuz Ağ-AP(ACCESS POİNT)-Kurulum-HERŞEY!!!

Kodla Büyü

ozgurgitarim

Seçkin Üye
Seçkin Üye
arkadaşlar.....

Okulumuza ; kablosuz modemden gelen interneti iki binaya dağıttım....

birinci bina ; 3 kat ; bir kablosuz modem ve 6 ACCESS POİNT....
ikinci bina ; 2 kat ; 4 tane ACCESS POİNT....

kurulum notlarımı paylaşıyorum....

arkadaşlar.......

valla notlarımın fotoğrafını çektim ;

gönderdim....notlar pek net değil.....ama tüm ayrıntılar da notlarımda........

Çok teşekkür ederim hocam, müdürü ikna edebilirsem bizde deneyeceğiz.
Bu konuda bir kaç sorum olacak;
Toplam Access Point sayısı fazla değilmi biraz?

bizde 3'er kattan 2 bina var 1'er tane yeter diyordum ama senin plana göre yanılmışım gibi
binalar kaç m2 yada kaçar sınıf varki 2'şer adet koydun?
Şimdiki performansı nasıl peki, hız bakımından bir sıkıntı varmı acaba?

Teşekkürler hocam. Güzel olmuş.
Bir kaç sorum var.
- Erişim noktasına(AP 7) mutlaka kablo ile mi bağlantı yapılmalıdır? Sanırım mesafe uzak ya da duvarlardan dolayı oraya erişim olmuyor mablosuz, bağlantının sorunsuz ve güçlü olması için yapmışsınız.
Diyelim ki bina yakın olsaydı, az da olsa Erişim Noktasına(AP7) sinyal gelseydi, bu AP yi terarlayıcı olarak kullansaydınız o binadaki diğer aplere sinyal aynı şekilde mi iletilirdi yoksa güçlenerek mi? Bunu denemediğim için soruyorum. Diyelim ki AP1 ve AP2 var. AP1 e sinyal zayıf geliyor, AP2 de AP1 e bağlı. Sinyal aynı şekilde zayıf olarak mı gelir güçlenerek mi?
-Her kata 2 yerine katların ortasına gelecek şekilde 1 AP yerleştirseniz olmaz mıydı, çok mu uzun koridor?

sinyal zayıf gelir güçlenerek çıkar..

her kata en az 2 tane lazım 1 tane yetmiyor...

xapex' Alıntı:
Çok teşekkür ederim hocam, müdürü ikna edebilirsem bizde deneyeceğiz.
Bu konuda bir kaç sorum olacak;
Toplam Access Point sayısı fazla değilmi biraz?

bizde 3'er kattan 2 bina var 1'er tane yeter diyordum ama senin plana göre yanılmışım gibi
binalar kaç m2 yada kaçar sınıf varki 2'şer adet koydun?
Şimdiki performansı nasıl peki, hız bakımından bir sıkıntı varmı acaba?

hocam ;binanın metrekaresini bilmiyorum açıkçası ama; koridorlarımız oldukça uzun.....

örneğin ; bir katta ; uzaktaki ap de diğer sınıftan bağlanıyor ama ; çekim gücü ; dolayısıyla bağlantı hızı düşük oluyor....

performansımız şu anda iyi....

alpozturk2002' Alıntı:
Teşekkürler hocam. Güzel olmuş.
Bir kaç sorum var.
- Erişim noktasına(AP 7) mutlaka kablo ile mi bağlantı yapılmalıdır? Sanırım mesafe uzak ya da duvarlardan dolayı oraya erişim olmuyor mablosuz, bağlantının sorunsuz ve güçlü olması için yapmışsınız.
Diyelim ki bina yakın olsaydı, az da olsa Erişim Noktasına(AP7) sinyal gelseydi, bu AP yi terarlayıcı olarak kullansaydınız o binadaki diğer aplere sinyal aynı şekilde mi iletilirdi yoksa güçlenerek mi? Bunu denemediğim için soruyorum. Diyelim ki AP1 ve AP2 var. AP1 e sinyal zayıf geliyor, AP2 de AP1 e bağlı. Sinyal aynı şekilde zayıf olarak mı gelir güçlenerek mi?
-Her kata 2 yerine katların ortasına gelecek şekilde 1 AP yerleştirseniz olmaz mıydı, çok mu uzun koridor?

hayır hocam; tabiki AP7 ye kablo bağlantısı zorunlu değil...bu tamamen tercih meselesidir....
siz uygun bir yere ; mesela 1 nolu binanın dışına bir ap yerleştirerekte bağlantıyı kurabilirdiniz....

diğer sorunuza gelince ;

hocam sonuçta AP2 aldığını veriyor....yani ne alıyorsa onu güçlendirerek yayın yapar....
yani AP2 kapsama mesafesini arttıracaktır ; sinyal gücü ; mesafa uzadıkça azalacaktır...bu kesin.......

hocam çok teşşekürler eline sağlık güzel çalışma olmuş yanlız merak ettiğim bir nokta var switch ile ap7 arasındaki kablo kros mu normal mi?

mustafa431' Alıntı:
hocam çok teşşekürler eline sağlık güzel çalışma olmuş yanlız merak ettiğim bir nokta var switch ile ap7 arasındaki kablo kros mu normal mi?

hocam ; nasıl ki normal kablosuz ile switch arasında ; normal bağlantı varsa ;

switch ile ap7arasında da 568b standardına göre dizilmiş NORMAL BAĞLANTI yapıldı.....

Özgür hocam eline sağlık, bu işin en zor tarafı ap lerin yerlerini denemek oluyor, bir elde ap, bir elde dizüstü dolaş dur.

the_korsan' Alıntı:
Özgür hocam eline sağlık, bu işin en zor tarafı ap lerin yerlerini denemek oluyor, bir elde ap, bir elde dizüstü dolaş dur.

valla dediğin gibi başta en büyük sorun o oldu hocam....

sonra ; bütün apleri bilgisayar odasındaki 10 bilgisayara da takarak ; bilgisayar odasında ayarları yaptım......

arkadaşlar nacizane önerim ;

yerler belirlendikten ve hangi ap nin hangi ap ye bağlanacağını planladıktan sonra ; bütün bağlama işlemlerini kendi labınızda yapın....

zamandan oldukça fazla kazanırsınız.......

hocam benim elimde 3 tane wireless modem var.birisi ana modem. diğer ikisini ben okulun diğer katlarına wireless swich olarak kullanmak istiyorum. modem ayarlarını nasıl yapabilirim.

teşekkürler. peki kablosuz modeme şifre koyarsak ap lere bu kablosuz ağ şifresini nerden tanımlayacaz.

bilisimdersi' Alıntı:
hocam benim elimde 3 tane wireless modem var.birisi ana modem. diğer ikisini ben okulun diğer katlarına wireless swich olarak kullanmak istiyorum. modem ayarlarını nasıl yapabilirim.

hocam denediğim bir uygulama değil....

ama kulağa yapılabilir gibi geliyor....

sen sorunca ben de merak ettim ; biraz baktım ; yapanlar var......

aşağıdaki alıntıyı bir oku istersen;

tabiki kullanılır. modem arayüzünden DHCP yi iptal ediyorsunuz. modeme sabit bir ip veriyorsunuz.yalnız ağ adresinin ana erişim kaynağının şeklinde olması gerekiyor.
örneğin şöyle:

bir kablo modeminiz var diyelim. ip adres aralığı 192.168.100.1 almış
rt205 e de DHCP yi kapatıp buradaki ip ye 192.168.100.xx vermelisiniz.

ekrana uyarı mesajı gelecek. "bu modeme bir daha erişemeyeceksiniz" diye. buna evet diyin.

modeminiz ana kaynaktan interneti alıp kablosuz olarak verecektir. yalnız dikkat etmeniz gereken husus, kablosuz baglanan cihazlara ip tanımlaması yapmayın. otomatik alsınlar. çünkü aldıkları ip 194.175.xx.xx gibi farklı rakamlar çıkıyor.

Evimde kablonet im vardı. kablo modemimebu şekilde wireless yayını verdiriyorum.

sevgiler...

adres istersen o da burada

http://forum.donanimhaber.com/m_2161545 ... m#23927004

denizlerb' Alıntı:
teşekkürler. peki kablosuz modeme şifre koyarsak ap lere bu kablosuz ağ şifresini nerden tanımlayacaz.

hocam bunu AP de yapıyorsunuz zaten....

yani ; kablosuz ağa MODEM üzerinden verdiğiniz şifrelerin aynısını tüm AP ler de de veriyorsunuz....

aplerin arayüz ekranında ; Güvenlik seçeneğini tıkladığınızda size ; gireceğiniz şifreyi soruyor zaten.....

yakında bende de başlayabilir, kurulum telaşı. verdiğiniz bilgiler çok işime yarayacak, teşekkürler hocam

Bu güzel uygulamayı paylaştığınız için teşekkür ederim. AP ın maliyeti nasıl ve alırken nelere dikkat etmemiz gerekir ?

arkadaşlar....

ilk önce şu konuya bir açıklık getireyim.....

7 numaralı AP yi bugün mesh olarakta çalıştırdım.....

sistem sorunsuz çalışıyor......lütfen bu ayrıntıyı unutmayın.....

mesh de olabiliyor.....

bu konuda sıkıntıya düşmeyin......deneyerek çözüme ulaşıyorsunuz zaten......

bugün son denemeleri bir daha yaptım....

tüm sınıflarda kablosuza sorunsuz olarak bağlanılabiliyor......

bir öneri daha.....

ben AP lerin üzerine numaları yazdım....arkadaşlara da söyledim.....

hocam siz 4A da iseniz ; 7 numaralı AP size aittir...ondan bağlanın diye......

çünkü ; alt kattaki ya da karşıdaki AP yi görüyor sistem.....

ve arkadaşlar bu APlerden bağlanmaya çalıştıklarında ; performans sorunu yaşıyorlar......

yani ; hocalar ; kendilerine en yakın AP numarasını bilsinler.......

bu arada MESH dediğimiz şey ; bazı AP lerde TEKRARLAYICI olarak geçebiliyor....
bunu da unutmayın.....

maliyetle ilgili sorular var......
arkadaşlar; 10 AP + KABLOSUZ MODEM ,kurulumu kendiniz yaparsanız, bu işi aşağı yukarı 1000-1100 tl civarına mal edersiniz....

bizim AP ve KABLOSUZ modemler AİRTİES idi.....

performansı da iyi arkadaşlar.....

arkadaşlar meshin çalışma mantığı şu......

mesela 6 numaralı APyi düşünün.....

buradan internete bağlanmaya çalışan bir öğretmen....sistem şu şekilde işliyor.......

1.) DİZÜSTÜNÜN KABLOSUZ ADAPTÖRÜ YAYIN YAPAN APYİ BULUYOR(6 NOLU AP)......
2.) 6 nolu AP 4 nolu AP yi 4 nolu Ap 1 nolu AP yi o da son olarak modemi buluyor......
3.) Sonra tam tersi bir süreç işlemeye başlıyor.....
4.) Modem-1 nolu AP-4 nolu AP-6 nolu AP oradan da öğretmenin bilgisayarı........

aslında bu sistem yıllar önce kullanılan BUS TOPOLOJİ sine benziyor......

bus topolojisinin en büyük dezavantajı şu idi.....

sistemdeki bir makina arızalandığında ; bütün sistem çökebiliyordu....

MESH TE DE BU SIKINTI VAR.....

yani aradaki aplerden birisi arızalandığında ; doğal olarak ona bağlı olan tüm apler etkileniyor......

bence yıllar sonra şöyle okuyacağız ;

MESH topolojisinin terkedilmesindeki en büyük etken ; sistemin birbirine bağlı olması ; ve bir arızada sistemdeki diğer cihazların da bundan etkilenmesidir.....

ozgurgitarim hocam çalışmalarınız ve paylaşımlarınız için teşekkür ederim.

konuyla ilgili arkadaşlara açıklayıcı ve yardımcı olacağına inandığım bir kaynağı eklemek istiyorum.

http://www.airties.com/usermanuals/AP301TR_UM.pdf

AP nin her türlü kullanmıyla ilgili bilgi burada mevcut.

bilisimdersi hocam bahsettiğiniz olayla ilgili olarak şu anda okulumdaki eski modemleri bu şekilde değerlendiriyorum 25 metre mesafeden birbirini gören modemler kablosuz tekrarlayıcı olarak problemsiz çalışıyor.

ozgurgitarim hocamın verdiği kaynaktaki gibi
temel mantık;

1- modemin DHCP yi kapatıyorsun, (kapatmazsan ağındaki dğer bilgisayarlar bu modemden ip alabilir ve internete bağlanamaz.)
2- AP olarak kullanacağın modemin ip numarasını ADSL kaynağı olan modem ile aynı tip ip ile değiştirmelisin
(adsl kaynağı modemin ip : 192.168.1.1 ise
AP olacak modem ip si: 192.168.1.xx şeklinde)
3- modemin çalışma modunu mesh veya tekrarlayıcı yapıyorsun.
4-kablosuz şifreleme kullanıyorsan kullandığın şifre tüm modem, AP vs. ne varsa hepsinde aynı olmak zorunda.
5- artık AP olarak kullanmak istediğin modemi de bir AP gibi düşünüp sinyali kimin kimden alıp kime göndereceğini kısaca hangi AP lerin birbiri ile haberleşeceğini belirliyorsun.

hepsi bu kadar.

not: * ap ile aynı fiyata wirelles modem alınabiliyorsa ve 10 AP alınacaksa bunun 2 tanesini wirelles modem olarak alınmasını tercih ederim. (ileride modem lazım olabilir çok yönlü kullanılsın diye)
** Kullanacağın AP leri seçerken arada 1-2 tanesini 4 port switch olarakta kullanılabilen AP 404 modelini tercih edelimki ileride herhangi bir katta network yazıcı vs gibi aygıtlar için ağa kablolu erişim ihtiyacı olduğunda bu AP nin portları sayesinde ağ kablo merkezi neresiyse oraya kadar kablo çekmek zorunda kalmayalım.

arkadaşlar o kadar bilgisayarı mebin hattına mı bağlıyorsunuz. benimde gecenlerde aynı sistem kuruldu. benim lab üzerinden. 25 bilgisayar var bt sınıfında. onlarda eklenince benim net çöktü. google i bile zor açıyor. sizde böyle bir sorun var mı?

smoka' Alıntı:
arkadaşlar o kadar bilgisayarı mebin hattına mı bağlıyorsunuz. benimde gecenlerde aynı sistem kuruldu. benim lab üzerinden. 25 bilgisayar var bt sınıfında. onlarda eklenince benim net çöktü. google i bile zor açıyor. sizde böyle bir sorun var mı?

Ayrı internet var hocam. Önceki mesajımı okuduysanız görmüşünüzdür 10 AP alınacaksa bunun 1-2 tanesi wirelles modem olarak alınsın ileride lazım olur derken bunu düşünmüş ve belirtmek istemiştim :)

Geri