Joomla sitemden spam mail gönderimi oluyormuş yardım...

Kodla Büyü

öz-c@n

Aktif Üye
Merhabalar, joomla 2.5 ile abime yaptığım siteye girilemediğini farkettim. Destek maili gönderdim ve şöyle bir cevap aldım ne yapmam gerekiyor yardımcı olur musunuz?

Tarafımıza düşen uyarılarda aşağıdaki sitenize ait link yolu üzerinden spam mail gönderimi gerçekleşmektedir.
Bu mail gönderimleri sunucu üzerinde mail kuyruğu oluşmasına neden olmaktadır ve hem sizin hem diğer müşterilerimizin gerçek mail trafiğini olumsuz yönde etkilemektedir. Ve bu mailler spam olarak algılanmaktadır.
Spam mail gönderimi yapıldığında sunucu ip numaraları spam listelerine girmekte ve bu da diğer müşterilerimizin tabi aynı zamanda sizin de mail gönderimlerinizde sorunlara neden olmaktadır.
Müşterilerimizin mail gönderimlerinde sorun yaşamaları bazı durumlarda hosting paketlerini iptal ettirmek istemelerine ve bu da bizim maddi açıdan zarara uğramamıza neden olmaktadır.
Aynı şekilde ip numaralarının spam listesinden çıkarılmasının da hem maddi hem de zaman boyutu bulunmaktadır.

Spam yapan dosya yolu aşağıdaki gibidir.Tabi bu tür zararlı yazılımlar sitelerin farklı alanlarıada bulaşmaktadır.
Bu nedenle site içi dosyalarınızı /eski klasörüne alınmıştır.

siteadı.com/components/com_contact/models/ticketuDW.php

Siteniz için en sağlıklı çözüm, web siteniz için güncel versiyonlar kullanarak ve güvenilir,eklenti,temalar ile yeniden yapılandırılmasıdır.

Konuyla ilgili tarafınızdan bilgilendirme beklemekteyiz.

Lütfen acil yardım arkadaşlar. bir de tüm dosyaları eski diye bir klasöre kopyalamışlar. site joomla olduğu için bu sorun çıkarır mı?

spam mail için etkili yol mail hizmetini microsoft sunucusuna yönlendirmektir böylelikle hem sitenizin hosting yükü azalıcak hem de spam mail derdiniz olmayacaktır. microsoft un site sahiplerine özel bir hizmeti var domains.live.com dan isim@alanadi.com şeklinde 50 adet kurumsal mail alıp kullanabiliyorsunuz açtığınız mail adresiyle microsoft ve skype ye ait tüm hizmetlerde oturum açabiliyorsunuz.
mesela ben info@koraycokol.com u uzun süredir kullanıyorum. skype ile oturum açıyorum ayrıca facebooka da bu mail adıyla kayıt yapıyorum
bunun dışında hosting sağlayıcınıza mesaj atıp php mail özelliğini kapatıp google veya microsoft hesabınızla oturum açarak çekilde smtp ayarlarını yapılandırınız

Benim web sitemden sahte kullanıcılar açılmış.sahte mailler alınmış ordan spam mailler gönderiliyor. ama ben bu mailleri kontrol edemiyorum. site içindeki bazı dosyalardan gönderiliyormuş. ne yapmam gerekiyor bilmiyorum.

sayın hocam eğer ki sitenize ücretli bir eklenti kurmuşsanız ondan da yapabilir. çünkü bu eklentiler belli bir kullanımdan sonra firmaya mail gönderiyorlar. (benim başıma geldi :) ) bir çok firma da bu şekilde sitede sahte kullanıcılar oluşturabiliyorlar.
Sana tavsiyem şudur;
kullandığın eklentilerin php kodlarına bir bak
Mümkünse joomla ya hiç eklenti kurma
joomla nın versiyonu güncel olsun.
joomla 2.5 da da güvenlik açığı bulunmaktadır. zaten bu yüzden belli aralıklarla joomlanın güncel hali çıkıyor.

ok_series' Alıntı:
sayın hocam eğer ki sitenize ücretli bir eklenti kurmuşsanız ondan da yapabilir. çünkü bu eklentiler belli bir kullanımdan sonra firmaya mail gönderiyorlar. (benim başıma geldi :) ) bir çok firma da bu şekilde sitede sahte kullanıcılar oluşturabiliyorlar.
Sana tavsiyem şudur;
joomla 2.5 da da güvenlik açığı bulunmaktadır. zaten bu yüzden belli aralıklarla joomlanın güncel hali çıkıyor.
ücretli eklentiyi satın aldığınız halde bu durum başınıza gelmişse o zaman üretici firmaya dava açma hakkınız doğar ki tüm firmalar bunu bildiğinden kesinlikle buna imkan vermezler. Tabii ki türkiye de joomla konusunda ücretli eklentileri satın alan kişi sayısı oldukça azdır herkes rusların wa-rez forumlarda dağıttığı kırılmış eklentileri kullanıyor. Bunları kullandığınızda başınıza gelebilecek en iyi şey siteniz hacklenmesdir. Sizin sunucu ve hostunuzdan +18 vb. reklam içerikli mailler atarak bu tür kişi ve kurumlara hizmet ediyorlar. siz saf br şekilde bu eklenti ve temaları kuruyorsunuz ama devamına bakmıyorsunuz. bir de arkadaş demiş php kodlarına bak. joomlada 5400 tane dosya var indirdiğin eklenti üzerinde değil bu 5400 dosya arasına gizlenerek çalışıyor.
benim sunucum ve 48 joomla sitem var tamamında full eklenti kurulu ve hiçbir sitemden bu şekilde mailler gitmiyor çünkü wa-rez kullanmadığım gibi sunucumdaki sitelerin de kullanmasına izin vermiyorum
geçenlerde farklı sunucudaki bir hosta deneme amaçlı bir seo eklentisini wa-rez kurdum dakikada 16 mail gönderdi bu olay kurduktan 1 dakika sonra gerçekleşti. senin alt yapını kullanıp kendi yasadışı işlerini yapıyorlar biz de seviiyoruz para vermeden bulduk diye !

k.cokol' Alıntı:
ok_series' Alıntı:
Sana tavsiyem şudur;
ücretli eklentiyi satın aldığınız halde bu durum başınıza gelmişse o zaman üretici firmaya dava açma hakkınız doğar ki tüm firmalar bunu bildiğinden kesinlikle buna imkan vermezler. Tabii ki türkiye de joomla konusunda ücretli eklentileri satın alan kişi sayısı oldukça azdır herkes rusların wa-rez forumlarda dağıttığı kırılmış eklentileri kullanıyor. Bunları kullandığınızda başınıza gelebilecek en iyi şey siteniz hacklenmesdir. Sizin sunucu ve hostunuzdan +18 vb. reklam içerikli mailler atarak bu tür kişi ve kurumlara hizmet ediyorlar. siz saf br şekilde bu eklenti ve temaları kuruyorsunuz ama devamına bakmıyorsunuz. bir de arkadaş demiş php kodlarına bak. joomlada 5400 tane dosya var indirdiğin eklenti üzerinde değil bu 5400 dosya arasına gizlenerek çalışıyor.
benim sunucum ve 48 joomla sitem var tamamında full eklenti kurulu ve hiçbir sitemden bu şekilde mailler gitmiyor çünkü wa-rez kullanmadığım gibi sunucumdaki sitelerin de kullanmasına izin vermiyorum
geçenlerde farklı sunucudaki bir hosta deneme amaçlı bir seo eklentisini wa-rez kurdum dakikada 16 mail gönderdi bu olay kurduktan 1 dakika sonra gerçekleşti. senin alt yapını kullanıp kendi yasadışı işlerini yapıyorlar biz de seviiyoruz para vermeden bulduk diye !

Hocam çok teşekkürler. service@domainadı.com diye bir mail adresinden gönderiliyor ve hiç durmadan gönderilmeye devam ediyor. günden 5000 i geçiyor, sonradan benim mail kutuma "Mail delivery failed: returning message to sender" başlıklı mailler geliyor. şimdi yapmak gereken şey nedir? siteyi silmeden yapabiliceğimiz birşey var mı?

sitede bir plugon vardır bunu gönderen plugonları tek tyek kaldırıp kontrol edin
yada mail hizmetini microsofta yönlendirin microsoft , bu işlemleri yemez

Geri