İzmir'de yaklaşık 200 okul müdürünün yeri değişti

Kodla Büyü

nereyegidiyorum

Aktif Üye
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)'nın kanayan yarası haline gelen uzman öğretmenlik meselesi yöneticileri vurdu. Danıştay Dava Daireleri Üst Kurulu tarafından verilen kararla idari mahkeme yoluyla uzman öğretmenlik hakları elinden alınan ve sınava dayalı, isteğe bağlı, sorumlu yer değişikliğine tâbi tutulan ancak görevlerine devam etmekte olan yaklaşık 200 okul yöneticisinin, 7 Haziran 2014 itibariyle görev yerleri değiştirildi. Eğitim öğretim yılının bitmesine bir hafta kala yapılan bu işlem okullarda şaşkınlığa sebep olurken yöneticiler, yeni görev yerlerine başlamak için okulu terketmek zorunda kaldı.

Yaşanan mağduriyetler hakkında bilgi veren Türk Eğitim Sen İzmir 1 No'lu Şube Başkanı Merih Eyyup Demir, “Maalesef yaşananlar, yargı kararının doğal bir sürecidir. Sınav, istek ve zorunlu aktarma süreçlerinde, Ek–1 form içerisinde 3 puan değerindeki uzman öğretmenlik puanı silinince, atanan arkadaşlarımızın puanları ve dolayısıyla istek sıralaması da değişti. Bin 709 şube müdürünün sözlü sınava dayalı atama sürecinde de sadece sözlü sınav dayalı atama yapılamayacağını söylemiştik. Nitekim Danıştay, bu konuda yürütmeyi durdurma kararı verdi. MEB, bu sorunla birlikte şimdi okulların kapanmasına bir hafta kala yaşadığı bu sorunu çok iyi değerlendirmek zorundadır. Eski MEB Bakanı Hüseyin Çelik döneminde başlayan ve maalesef halen devam eden yönetici atama krizinin bir tek açıklaması vardır, o da yönetici atamalarında yapılan samimiyetsiz yaklaşımdır.“ dedi.

Meselelerin çözümü için her defasında sendika olarak birlikte çalışma ve çözüm önerileri sunduklarını ancak dikkate alınmadığını söyleyen Demir, “Bizim çözüm önerilerimizin dikkate alınması konusundaki uyarılarımıza rağmen ‘ben bilirim’ anlayışı, eğitimi sistemimizi bu noktaya getirmiştir. Konuya yaklaşım bu minvalde devam ettiği sürece sorunların içinden çıkılamaz süreçlere gitmemizin hiç kimseye bir yararı yoktur. Ülkemizin eğitim geleceğinin önemini her defasında dile getirmemiz ve çözüm önerilerimizi sunmamıza rağmen geldiğimiz nokta düşündürücüdür.“ diye konuştu.
kaynak: http://sendikahaberleri.com/izmir_Milli ... Detay_1569

Geri