İzmir İnternet Haftası 2012 (9-22 Nisan)

Kodla Büyü

Olcay Büyükçapar

Seçkin Üye
Seçkin Üye
İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü olarak 2006 yılından bu yana İzmir İnternet Haftası adı ile internet haftası etkinliklerine fark katmak, özellikle öğrencileri ve velileri bilinçlendirmek adına, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Bilgi İşlem Bölümü, İzmir’in tüm ilçelerinde 6 yıldır renkli ve başarılı etkinlikler düzenlemiştir. Bu yıl da gelenekselleşen “İzmir’in Dünü Bugünü” temalı fotoğraf yarışması, öğrencilerimizin yeteneklerini ön plana çıkaran “İzmir’i Tanıtıyorum” temalı web sitesi tasarımı yarışması, tüm okullarımızda veli eğitimi seminerleri, 30 ilçede çeşitli etkinlikleri yapılacaktır. 12 Nisan Türkiye’de internetin 19. doğum günü kutlamasıyla birlikte ilimizde yedincisi kutlanacak etkinliklerimize öğrenci, öğretmen ve velilerimizi davet ediyoruz.

9-20 Nisan 2012 Tarihleri Arasında Tüm ilçelerimizde (okullarımızda) Velilere Yönelik
“Güvenli İnternet” Seminerleri Verilecektir.
** İzmir’de görev yapan tüm arkadaşlarımızı ilgili etkinliklere bekliyoruz…

İZMİR İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ
İZMİR İNTERNET HAFTASI EKİBİ ADINA

http://internethaftasi.org.tr/hafta12/ (Türkiye’de İnternet 19 yaşında)
http://www.izmirinternethaftasi.org/ (Etkinlik Takvimi ve yapılan etkinliklerin takibi buradan yapılabilir)
http://izmirinternetdergisi.blogspot.com/ (İzmir İnternet Dergisi)
http://www.izmirinternethaftasi.org/destekleyenler.php (Destekçilerimiz)
http://www.youtube.com/user/izmirinterhethaftasi (İzmir İnternet TV)

9 Nisan 2012 Pazartesi
Saat: 10:00
Yer: Konak İzmir Kız Lisesi

* Açılış - Saygı Duruşu - İstiklal Marşı
* İnternet haftası açılış videosu
* Protokol Konuşmaları
* İzmir İnternet Haftası 2012 Teması olan ”Güvenli İnternet” Sunumu
* Cengiz Aytmatov Sosyal Bilimler Lisesi Öğrencisi Cansu Akkaş’ın ‘Eğitime Sızan Zehir’ konulu Sunumu
* “İzmir’in Dünü Bugünü” Fotoğraf ve “İzmir’i Tanıtıyorum” Web Sitesi Yarışmalarının Ödül Töreni
* Kokteyl

10 Nisan 2012 SALI
Saat: 10:00 – 12:30
Yer: Buca Işılay Saygın Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi
* Güvenli İnternet Kullanımı ve Bilişim Suçları Konusunda Farkındalık Yaratma konulu Sunum E.Gülek (Bilişim Suçları Bürosu Polis Memuru) - Proje Ekibi
Saat: 13:00
Yer: Güzelbahçe MEV Koleji
* Karagöz ve Hacivat İnternette Yarışmasının Ödül Töreni
* “İnternet Bağımlılığı” Semineri Doç.Dr.Candan ÖZTÜRK (9 Eylül Ünv.Hemşirelik Fakültesi Öğrt. Üyesi)
Saat: 15:00
Yer: Özel Martı İlköğretim Okulu
* İnternet Bankacılığı Semineri (Ziraat Bankası Görevlileri)

11 Nisan 2012 ÇARŞAMBA
Saat: 10:30
Yer: Bergama Teknik ve EML Salonu

80. Yıl Cumhuriyet YIBO Öğrencileri tarafından hazırlanan Tiyatro
Saat: 11:30
Yer: Bergama Kaymakamlık Binası Salonu

“İzmir’in Dünü Bugünü” Temalı Fotoğraf Sergisi Açılışı

Saat: 14:00
Yer: Bergama Teknik ve EML Salonu

* “Parola Güvenliği - Linux’ ta Güvenlik” - İlker Korkmaz - İzmir Ekonomi Ünv. Bilgisayar Mühendisliği Fakültesi Öğrt. Üyesi

12 Nisan 2012 PERŞEMBE
Yer: Konak Gazi İlköğretim Okulu

* PfSense Güvenlik Duvarı yazılımı semineri - Murat Kaya (Bilgi Güvenliği ve Bilişimde Kalite Danışmanı)
Saat: 13:30
Yer: Urla Hakan Çeken Kültür Merkezi

Anlamlı Web (Semantic Web) Yrd.Doç.Dr Ferkan Kaplanseren – (Dokuz Eylül Ünv. İşletme Fak. İngilizce İşletme Böl. Sayısal Yöntemler Anabilim Dalı Öğrt. Üyesi)
*Güvenli İnternet Kullanımı ve Bilişim Suçları Konusunda Farkındalık Yaratma E.Gülek (Bilişim Suçları Bürosu Polis Memuru - Proje Ekibi )
*Hacivat Karagöz Gösterisi
*Cansu Akkaş “EĞİTİME SIZAN ZEHİR” - Cengiz Aytmatov Sosyal Bilimler Lisesi Öğrencisi
*İnternetin Doğum Günü KutlamasI
*Hakan Çeken And.Lisesi öğrencilerinin konseri

13 Nisan 2012 CUMA
Yer: İzmir Ekonomi Üniversitesi
“Parola Güvenliği - Linux’ta Güvenlik”
İlker Korkmaz - İzmir Ekonomi Ünv. Bilgisayar Mühendisliği Fakültesi Öğrt. Üyesi
Kaya Oğuz – Ege Üniversitesi Uluslar arası Bilgisayar Ens. Öğretim Görevlisi
Elif Özgen – Y.Temel Tuğrul (İzmir Ekonomi Üniversitesi Mühendislik ve Bilgisayar Bilimleri Fakültesi Öğrencileri)
Saat: 15:00
Yer: Balçova Egepark AVM

15 Nisan 2012 PAZAR
Saat: 13:00
Yer: Seferihisar Sığacık Kale içi

16 Nisan 2012 PAZARTESİ
Yer: Aliağa Anadolu Lisesi

* E-Atık Tasarım Yarışması Ödül Töreni
* Bilgi Güvenliği Konulu Seminer- Murat Kaya (Bilgi Güvenliği ve Bilişimde Kalite Danışmanı)
* ‘’Web Tasarımında Kompozisyon Elemanları’’ Semineri, N. H. Uluçay - Görsel Sanatlar Öğretmeni
Saat: 09:00-17:00
Yer: Aliağa Petrokimya İlköğretim Okulu
E-Atık Tasarım Sergisi (16-20 Nisan 2012)

17 Nisan 2012 SALI
Yer: Dikili Belediyesi Kültür Salonu
* Güvenli İnternet Kullanımı ve Bilişim Suçları Konusunda Sunum E. Gülek (Bilişim Suçları Bürosu Polis Memuru) - Proje Ekibi
* Oktay Gazioğlu (Dikili Atatürk İlköğretim Bitefo) Fatih Projesi ile ilgili sunum

18 Nisan 2012 ÇARŞAMBA
Yer: Çiğli İsmail Rahmi Karadavut İO Konferans Salonu
* Güvenli İnternet Kullanımı ve Bilişim Suçları Konusunda Sunum E.Gülek (Bilişim Suçları Bürosu Polis Memuru) - Proje Ekibi
Yer: Menemen Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Konferans Salonu
Yazılım / Web Programlama ve Grafikerlik Konulu Seminer -
Cengiz AYHAN - Poyraz ÖZER

* Güvenli İnternet Kullanımı ve Bilişim Suçları Konusunda Sunum E. Gülek (Bilişim Suçları Bürosu Polis Memuru- Proje Ekibi)

19 Nisan 2012 PERŞEMBE
Saat: 10:30 Yer: Kemalpaşa Ferzent Bulum Lisesi
* Güvenli İnternet Kullanımı ve Bilişim Suçları Konusunda Sunum Ersel Gülek (Bilişim Suçları Bürosu Polis Memuru)- Proje Ekibi
Saat: 10:00
Yer: Karşıyaka Şair Eşref İlköğretim Okulu
* Şair Eşref İlköğretim Okulu Bitefo ve öğrencilerinin hazırladığı "Sanal Tutsaklık" isimli tiyatro oyunu
* E-atık Tasarım Defilesi.
* "Online İşlemler ve Güvenlik" konulu sunum. (Atakent Anadolu Lisesi Bitefo- Fehime ÖZKAN)
* "İnternet nedir?" konulu sunum. (Ali Kaya İlköğretim Okulu - Ebru TAŞDELEN)
* İnternet Haftası kapsamında düzenlenen yarışmaların ödül töreni. * Süleyman Demirel Anadolu Lisesi müzik dinletisi.
* E-Atık fotoğraf sergisi
Yer: Mavişehir İlköğretim Okulu
* İnternet Haftası kapsamında düzenlenen yarışmaların ödül töreni. * Süleyman Demirel Anadolu Lisesi müzik dinletisi.
* E-Atık fotoğraf sergisi
* İnternette Güvenlik Önlemleri - Yrd. Doç. Dr. Tuğkan Tuğlular (İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü - Bilgisayar Mühendisliği)
* Güvenli İnternet Kullanımı ve Bilişim Suçları Konusunda Sunum Ersel Gülek (Bilişim Suçları Bürosu Polis Memuru)- Proje Ekibi

20 Nisan 2012 CUMA
Saat: 17:00
Yer: Seferihisar Belediye Salonu
* “İzmir’in Dünü Bugünü” Temalı Fotoğraf Sergisi Açılışı
* E-Ticaret Konulu Panel (E-Ticaret Uzmanı Ayşegül Akçay Uçak)

afis2012-b.jpg

Ne kadar dolu bir program, imrendim. Acilen İzmir'de çalışmak istiyorum!!!

Hakikaten İzmir yıllardır bu etkinlikleri çok güzel yapıyor, emeği geçenlere teşekkürler, Olcay hocam sizinde emeklerinize sağlık, kolaylıklar...

Helal olsun.Birileri bunları destekleyeceğine bilişimin önünü kesmeye çalışıyor.Umuyorum bu tarz çalışmalar birçok yere örnek olup dağılır.En azından bilişim teknolojilerinin farkı anlaşılır belki.

İzmir'de görev yapan arkadaşlardan öneriler de alabilirsek iyi olacaktır. Mesela atölye çalışmaları? Yazılım, programlama, eğitim yazılımı geliştirme, php, asp, asp.net, pfSense, BT Yöneticiliği, görsel tasarım, tabletlere eğitim uygulaması yazma gibi... Bunlar BT Öğretmenlerine, BT Formatör Öğretmenlerle yapılabilecek çok keyifli etkinlikler. Birçok uzman ile bağlantılar zaten kurulu. Üniversitelerden de bağlantılar var. Mesela her yıl İzmir Ekonomi Üniversitesi Linux seminerleri ve atölye çalışmaları yapıyor bizimle birlikte.

Bizim şehirde ninniye bile gerek yok; ne uykuymuş arkadaş, millet yıllardır yatışta.
Etkinlik görelim, katılalım diye İzmir'e mi gidelim ne yapalım :)
Millet Kurumnet'i eskitti, bize daha yeni geliyor. Seviyorum ben bu şehri...

9 Nisan Açılış (İzmir Kız Lisesi)

3daa548df3a7c35dfeb00ecdaf2cb7fc_XL.jpg

İnternet haftası başladı
İl Milli Eğitim Müdürlüğü bilgi işlem bölümü İzmir internet haftası ekibi tarafından 2006 yılından bu yana hazırlanan programın açılışına; İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı, İl Milli Eğitim Müdür yardımcıları, Emniyet Müdürlüğü Bilişim suçları bölümü şube müdürü, okul müdürleri ve eğitimciler katıldı.

Yasemin GÜÇTEKİN

Bu yıl 7.si düzenlenen ve iki hafta sürecek olan İzmir İnternet Haftası’nın bu seneki teması; İzmir Emniyet Genel Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasın imzalanan güvenli internet kullanımı ve bilişim suçları konusunda farkındalık yaratma projesini desteklemek amacıyla “Güvenli internet” olarak belirlendi.

İnternetin yüzyılın buluşu ve gelecek nesiller için bir nimet olduğunu ifade eden İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı, internetin olumlu özellikleri yanında olumsuz yanlarının da olduğuna dikkat çekti. Bardakçı; “İnternet çağımızın en büyük teknolojisi. Küreselleşen dünyada rekabet etmek zorundaysak interneti bu anlamda çok iyi ve yerinde kullanmalıyız. Her üretilen buluşun iyi tarafı olduğu gibi birde kötü tarafı vardır, bizler iyi taraflarını kullanarak kendimizi geliştirmek zorundayız. İnternet bizleri basılı yayınlardan uzaklaştırdı, bilgi artık çok kolay erişilebilir duruma geldi. Bunlar internetin olumsuz yanları. Hafızamızı güçlendirmek için bilgisayarı ve interneti bilgiye kolay şekilde ulaşmak için kullanmak yerine araştırmalarımıza kaynak olarak ve ölçülü şekilde kullanmalıyız. Çocuklar genellikle internet başında çok fazla zaman harcıyorlar bu durumu düzenlemek ve dengelemek çok önemli. Bu yüzden interneti oyun için ve sosyal paylaşım siteleri için değil daha yararlı şeyler için kullanmalarını tavsiye ediyorum” dedi.

Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yılda üniversitelerden çok sayıda akademisyenin sunumlarla katılarak destek vereceği internet haftası etkinlikleri pek çok okulda öğrencilerle buluşacak.

Program sonunda, İnternet haftası kapsamında bu yıl 4.sü düzenlenen “İzmir’in dünü bugünü” konulu fotoğraf yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Ödüllerin sponsorluğunu ise PETKİM üstlendi. Yarışmada dereceye giren öğrencilere laptop, tablet PC ve dijital fotoğraf makinası hediye edildi.
Kaynak : http://www.egetelgraf.com/index.php?opt ... D-ba%FElad%

Geri