italc yeni bir sınıf kontrol programı

Kodla Büyü
gelecek' Alıntı:
http://italc.sourceforge.net/
adresinde tanıtımı yapılan italc programını kullanan veya deneyen var mı?

hocam program yeni değil 2009 da ben bunu eski okulumda kullanıyordum...
açık kaynak bir yazılımdır.

Genelde sourgefource(açık kaynak yazılımlara destek veren site-kuruluş) nin yazılımları diğerlerinden kat kat iyidir. Mesela filezilla, media player classic, vlc media player, virtualdub gibi bir sürü başarılı yazılımları var.

İşte italc yi denedimişsiniz nasıl bir yazılımdı.
Kısaca avantajı dezavantajı nedir.

pardus ta bi ara kullanmayı denemiştim. özgürlükicin.com da ve pardus wiki de kullanımı anlatılıyordu yanlış hatırlamıyorsam....

programı indirdim ama, win 7, XP, ve server işletim sistemlerinin hiçbirinde çalıştıramadım var mıdır bir bilen :D

Deneyip kullanan varsa yorumları dinlemek isterim. Netsupport karşılaştırması 10 numara olur.

Merhaba arkadaşlar,
ben görevlendirildiğim lisedeki etkileşimli tahtalara geçen hafta kurdum.
Netsupport ve Netop kadar başarılı bence. İlk başta biraz tereddüt ettim; ama kurulumu gerçekleştirip ağ üzerinden birkaç deneme yaptıktan sonra memnun kaldım.
Kurulumu basit fakat çok dikkat etmeniz gereken bir husus var. O da server(İtalc master ) bilgisayara kurulumdan sonra italc management console da bir adet key anahtar dosyası oluşturup flash belleğe export etmek gerekiyor. Client kurulumda "master" seçeneğindeki çentiği kaldırıp kurulum yaparak yine italc management console dayken flash bellekteki key anahtar dosyasını "import" etmek gerekiyor.

Netsupport ve netop gibi client'leri otomatik bulmuyor. Öncelikle bir sınıf oluşturup bilgisayarları tek tek IP ya da MAC bazlı eklemeniz gerekiyor. Bizim ağda otomatik İP verildiği için bilgisayar adı ve MAC adreslerini toplayıp hepsini ekledim. Şu an tıkır tıkır çalışıyor.

Power on seçeneğini daha kullanmadım. BİOS'tan Wake On Lan seçeneğini aktifleştirmek gerek.
Bir de kurulumdan sonra güvenlik duvarı tarafından imc.exe ve ica.exe (client) dosyalarına izin verilmiş olmalı.

Etkileşimli tahtalara yüklemeler yapmak için sınıflarda öğretmenleri rahatsız etmek istemiyorum. Bu yüzden çok işime yarayacak inşallah.

Özellikleri:
Classroom: mevcut sınıfların listesi açılır.
Overview: Programın varsayılan görüntü durumudur. Bağlı olan ve/veya olamayan bilgisayarın durumunu ve ekran görüntüsünü simgesel olarak gösterir.
Fullscreen Demo: Tam ekran gösterim modunda öğretmen bilgisayarında yapılan uygulama öğrenci bilgisayarlarında gösterilir.
Window Demo: Burada da gösterim modu pencere de çalışır.
Lock all: Bu seçenekle tüm öğrenci bilgisayarları kilitlenir.
Text message: Öğrencilere mesaj göndermek için kullanılan seçenektir.
Power on: BIOS desteği varsa sınıfa kayıtlı bir öğrenci bilgisayarının açılmasını sağlar.
Power down: Sistemde var olan öğrenci bilgisayarını kapatmaya yarar.
Logon: Sistemdeki bilgisayarın kullanıcı adı ve şifresini girerek bağlanmamızı sağlar.
Support: Bu seçenek sınıfta kayıtlı olmayan bir PC’yi davet etmek için kullanılır.

iTALC kullanan var mı acaba? netsupport school'a göre farkları nelerdir? uğraşmaya değer mi?
Programı kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalar var mı? Püf noktaları nelerdir?

iTALC kullanan arkadaşlar tecrübelerini paylaşırlarsa çok güzel olur. Paylaşımlar için şimdiden teşekkürler...

mas1961' Alıntı:
iTALC kullanan var mı acaba? netsupport school'a göre farkları nelerdir? uğraşmaya değer mi?
Programı kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalar var mı? Püf noktaları nelerdir?

iTALC kullanan arkadaşlar tecrübelerini paylaşırlarsa çok güzel olur. Paylaşımlar için şimdiden teşekkürler...

öncelikle netsupport ile kıyaslama yapılamaz. Çünkü netsupportta özellikler çok fazla bu yazılım açık kaynak olarak geliştirildiği için sürekli bir gelişim sürecinde değil. Bunu bilerek yazılımı kullanın.
Uzaktan yönetim izleme kontrol gibi özellikleri mevcut. Aynı zamanda dil desteği bulunmaktadır. Aklınıza takılan soruları sorarsanız yardımcı olabilirm

Re: Ynt: italc yeni bir sınıf kontrol programı

yataylimit' Alıntı:
Kurması felaket derecede zor olan sınıf yönetim programı :)
Hocama katılıyorum. Kurmaya uğraştım ama olmadı ben böyle illet görmedim

ramkan' Alıntı:
yataylimit' Alıntı:
Hocama katılıyorum. Kurmaya uğraştım ama olmadı ben böyle illet görmedim

yataylimit' Alıntı:

hocam yapmayın programın kurulumu zor değil sizler için son derece detaylı bir pdf anlatım yaptım lütfen inceleyin zor olmadığını göreceksiniz.
Buyrun burada anladım var pdf olarak
bts-kontrol-programlari-netsupport-netop-vs-f105/italc-sinif-yonetim-programi-kurulumu-detayli-anlatim-pdf-t134738.html

hocam sağolasın kurduk programı ama özellikleri çok az bazıları da çalışmadı nedense görüntüyü aktarmadı diğer pcye mesela.

ramkan' Alıntı:
hocam sağolasın kurduk programı ama özellikleri çok az bazıları da çalışmadı nedense görüntüyü aktarmadı diğer pcye mesela.
hocam özellikleri az ona katılıyorum. Ben eksik olan bazı yönlerini komut çalıştırma seçeneği ile hallediyorum. Şuan hazır bazı komut dosyaları ve script hazırlıyorum bunları öğrenci bilgisayarlarına yerleştiriyorum. Sonra ana makineden o komutu verdiğimde istediğim işlemi yapacağım. Örneğin interneti kesme seçeneği yok ama komut ile verebiliyorum mesela...

Görüntüyü aktarma derken sizin ekran görüntüsü mü ?

Evet hocam kendi ekran görüntümü öğrencilere aktarma. Kablosuz ağda iki pcde win 7 ama bağlanıyor deyip öylece kalıyor.

ramkan' Alıntı:
Evet hocam kendi ekran görüntümü öğrencilere aktarma. Kablosuz ağda iki pcde win 7 ama bağlanıyor deyip öylece kalıyor.

Ben öyle bir sorun yaşamadım yarın kablosuz olarak bağlanıp bir deneme yapacağım.

İtalc ile dosya aktarımı yapılabiliyor mu? Okuldaki tahtalara bazı önemli günlerde film vs atmak için kullanacağım. Ya da bu işi yapabilecek lisans sorunu olmayan program var mı bildiğiniz.

Geri