İşyeri Açmak istiyorum

Kodla Büyü
Merhaba Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü mezunuyum ve ben bir iş yeri açmak istiyorum iş-yerimde;

*Bilgisayar Tamiri
*Grafik Tasarımcılık
*Reklamcılık
*Bilgisayar Donanımları (Anakart,işlemci,Ram,HDD vs.)
*Fotoğrafçılık + Küçük bir ses sütüdyosu

İki katlı bir işyeri açmayı düşünüyorum yukarıda belirttiğim işleri yapmak istiyorum bunun için hangi sertifikaları almam lazım ne tür malzemeler almalıyım tecrübesi olan birisi yardım ederse sevinirim yıllardır hayalimde olan işi yapmak istiyorum aileme bağlı kalmak onların istediği yolda gitmek istemiyorum yaşadığım şehirde yenilik çığır açmak istiyorum şu anki bilgisayarcılar sağlam bilgisayarıda bozuyor o yüzden bu işi yapmak istiyorum şimdiden teşekkürler.

öncelikle tecrübeniz nedir bilemiyorum ama ticaret dışarıdan göründüğü gibi olmayabilir bazen..Size tavsiyem anladığınız kısmı olan bilgisayar ile ilgili bir yer açmanız ve zamanla büyütmeniz olur..Bu işler ekip işidir tek başına o dediklerinizi yapmanız zor.Yüksek paralar harcayıp hüsrana uğramayın.Fotoğraf işi ayrı hüner ve beceriler ister.Çıraklığını yapmadığınız işin ustalığına soyunmayın derim..İş yeriniz 2 katlı olacaksa zamanla büyütürsünüz.

Yok tek başıma değil zaten benim hatam belirtmedim benim çocukluk arkadaşım profesyonel fotoğrafcı beraber büyüdük aynı evde fotoğrafcılık kısmı ile o ilgilenicek ben ise bilgisayar ile olan kısmını alacağım ikimizin ortak hayali bu bütcemiz ise yaklaşık 70 ile 100 bin arası dediğim gibi yaşadığım şehirde belirttiğim işleri düzgün yapan kimse yok olanda sağlamı bozuyor cevabın için teşekkürler bu arada.

Şöyle diyeyim benim arkadaş bilgisayar tamircisi. Çevresi var ve herkes tanıyor. Bazen ortakları ile bozuştu ve dükkan değiştirdi. Fotoğrafçı dükkanında tek bir masada bile çalıştığı oldu. İşi bildiği için müşterisi pek değişmiyor belki yazlıkçılar azalır veya artar. Sabit müşterisi bi şekilde tekrar buluyor.

Diğer tamirciler bozuyorsa siz güzel yaparsanız işiniz iyi olur. Dua edin dükkanlarını kapatmasınlar. Burda da bozan tamirci çok biosa şifre koyan bile var :puhaha:

Bu işler için bir sertifika lazım mı bilmem. Sertifika olupta işten anlamamaktansa sertifika sahibi olmayıp işten anlamayı tercih ederim. Müşteriler sertifikaya bakmaz. Devlet veya şirkete başvurmuyorsunuz.

Çok haklısınız hocam ben bilgisayar alanında iyiyim arkadaşımda kendi alanında iyi ofis açmak yerine diğer fotoğrafçılara yardım edip parasını kazanıyor hemen hemen her fotoğrafçıda ondan yardım istiyor ve biz bunu değerlendirmek istiyoruz sertifika tabikide işi biliyosan işinde iyiysen gerekmez ama ailemin benden beklentisi fazla ve ben onlara yük olmak istemiyorum kendi ayaklarım üstünde durmak istiyorum benim hayatım bilgisayar olmuş hocam bilgisayarlarda beni çeken bir şey var ki bu beni bilgisayardan hiç mi hiç soğutmuyo aksine daha çok seviyorum bilgisayarları elektronik cihazları sizede yorumunuz için teşekkür ederim.

Ben de çok istiyorum benzer bir şeyi. Parasızlıktan,cesaretsizlikten bir türlü adım atamıyorum. Sizin için hayırlısı olur inşallah.

KOSGEB girişimcilik eğitimlerine katıl. En azından alacağın danışmanlık ile daha kolay bir iş yeri sahibi olabilirsin. Elinde para da alacağın hibe için az çok yeterli. Önce harcar sonra devletten bir kısmını geri alırsın projen onaylanırsa.

Hocam merhaba dükkan acmak öyle kolay degil maliyesi var vergisi stopaji var sertifika icin ismekten alinan sertfikalar sanirim işe yarar iyice arastirmak gerekiyor

Liseler 4 yıl olduğundan beri mezun olan öğrencilere diploma ile birlikte işyeri açma belgesi veriliyor. Sizin ne zaman mezun olduğunuu bilemediğim için bunu belirttim. İşyeri açma belgeniz varsa ve üzerinde ne yazıyorsa bu işkolu ile ilgili işyeri açabilirsiniz. 3 yıllık mezunsanız ustalık belgesi almanız gerekiyor. Bunun için de şu sıralar mesleki eğitim merkezlerine başvuru yapmanız lazım. Çünkü eylül ayı içerisinde kalfalık-ustalık sınavları yapılacak. Program hazırlama aşamasında olmaları lazım. Bilgisayar üzerinden sadece bir meslek dalından ustalık belgeniz olabilir. Aynı anda 3-4 farklı daldan belge (sertifikayı kastetmiyorum) alamazsınız. Bu konu hakkında da bilgim yok zaten. En iyi bilgiyi muhasebeciler veya mali müşavirler verebilir. Allah işiniz rast getirsin.

Temizlik ürünleri sat , yiyecek tezgahı kur ama kâr elde edemeyeceğin işle uğraşma .

Hepinizin yorumları çok güzel ve mantıklı benim işyeri açma belgemde Bu belge ustalık belgesine tanınan bütün haklara sahiptir yazısı var ve ben bilgisayar mezunuyum.

Yalnız meslek olarak geleceği belirsiz çünkü windows 10 ile beraber işletim sistemini sıfırlama özelliği gelmiş. Android gibi olmuş yani. Format attırmak isteyenler azalacaktır.

Şu an küçük bir dükkanda 2 tane kalite bilgisayar ve 2 tane işi bilen grafiker ile yapılacak zarar ettirmez meslek grafikerlik.İşi büyütüp makineleri alana kadar tasarımları kendiniz yapar müşteriye gösterirsiniz işi dışarda yaptırır teslim edersiniz.Donanım ve network işi artık mobil operatörlerin apple,samsung gibi büyük servislerin elinde.All in one bilgisayarlar yada noetebooklar için tamirat bitti gibi.

ben geleceği tarım ve hayvancılıkta görüyorum..gerisi tırt inişli çıkışlı..bu ikisi hep kazandırır ve stresinizi azaltır :roll:

tcoalngsau' Alıntı:
ben geleceği tarım ve hayvancılıkta görüyorum..gerisi tırt inişli çıkışlı..bu ikisi hep kazandırır ve stresinizi azaltır :roll:

hocam mantiklida yerin olacak ve işten anlayan birileri olmali

Geri