İSYANLARDAYIM !! btr, Formatörlük, BTÖ neyiz biz?

Kodla Büyü

hasan

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Süper Üye
Forumda, okulda, arkadaşlar arasında konuşurken şaçma sapan çok soru sorduğum olmuştur hatta konu hakkındaki bilgilerimi ortaya döktüğümde, bilgilerim o kadar yanlış ve saçma sapan olmuştur ki, o konu ile dalga geçtiğimi bile zannedenler olmuştur. Yerin dibine geçmelerim çoktur yani..

Ama, Lakin, Ancak,..

Yazdıklarım yeni arkadaşlara değil, belki onlar için uyarıdır..

Forumda görüyorum.. 5-10 yıllık bir öğretmen kaç saat derse girebildiğini, Formatörlüğün biteli yıllar olduğunu, ... bilmez mi yahu!!
Bazı arkadaşların yazılarına bakıyorum, şaka gibi,

1-formatörlükle alakalı yazılara dem vuruyor,

Formatörlük kavamı biteli yıllar oldu

2-Anlattığı dersin öğretim programını birkez bile okumamış,
Dersin adına sınıf defterinde hala bilgisayar yazıyor, dersi neye göre anlatıyor belli değil... hayatını word excele adamış.. öğretim programı diye birşey var..

3-BTR olmuş, olacak, kaç saat derse girecek, görevi ne?, sınırları ne, bilmiyor, bir de uyduruyor..
BTR görevlendirmesiyle ilgili sadece dilekçe yazmasını biliyor, Görev nedir, ne yapar, ne yapamaz, kaç saat çalışır, ne ücret alır hiç bir bilgisi yok..

4-Kendini okulun amelesi ilan etmiş, dersini bırakmış, sağda solda onun bunun bilgisayarını yapmaya çalışıyor
Ders dışında diğer sınıflara yardım etmesi lazım ama dersin ortasında gelen haber üzerine başka sınıfa gidip virüs temizlemek, format atmak da ne? Dersine sen sahip çıkmassan kimse senin dersine saip çıkmaz.

5-BT Öğretmenimi, bilgisayar mühendisi mi, elektikçi mi tam ne olduğuna karar verememiş..

Okuldaki her naneye maydanoz olma teşebbüsleri, Okuldaki Fen/Kimya öğretmeni sabun üretmiyorsa, Matematikçi okulun muhasebesine bakmıyorsa, vs..

6-okulunda mis gibi sınıfı var, 25-30 saat dersi var, kendi okulunda BTR olmuş..
Ders saati az olanlara birşey demek haddime değil ama hem 30 saat derse gir, hem 18 saat ücret al, hem de okulun tüm işlerine gör, ne mantık?
Para diyorsan ; 30 saat derse giren biri zaten 20 saat ücret alıyor,
Okulun işi dersen; dersine girdikten sonra yap,
7- 5-6 yıllık öğretmen olmuş. Hâla dersinin hangi sınıfra kaç saat olduğunu bilmiyor..
Şeçmeli mi zorunlu mu? bunlara çüşünüz diyorum. Birde her hafta desimiz kaç saat diye konu başlığı açılıyor. Hala anlayabilmiş değilim. Talim Terbiye nedir bilmiyorsan googleyi aç "ilköğretim haftalık ders çielgesi" yaz.

...

Hakikaten şaka gibi... 10 yıllık öğretmen, hala dersinin adını yanlış yazıyor, hala dersini neye göre anlattığını bilmiyor.. Daha birçok şey yazacaktım ama..

Yanlış anlaşılma olmasın, yeni öğretmen bilmiyor olabilir, yeni yönetmelik bilinmiyor olabilir, Bir konuyu okurken, değerlendirme yaparken, cevap verirken, konuların açılma tarihine, üyenin üyelik yılına, mesaj sayısına , gelen cevaplara bakmayı ihmal etmeyin.

Milleti bu kadar niye umursuyorum ki. Ne yaparlarsa yapsınlar sen kendini bilip işini yaptıktan sonra.

2000li yıllarda mezun olanlarla 2010 lu yıllarda mezun olanlar arasında fark olduğunu düşünüyorum. Herkes için söyleyemem ama genelde böyle.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Askerogretmenlik için kıdemli bascavus un tabiri geldi aklıma....
"siz asker değilsiniz siz öğretmen değilsiniz siz..-kısa süreli bekleyisten sonra- şeysiniz.... :puhaha:

Birde kendisi hastanenin bilgi işlem biriminde çalışan arkadaşımın şu tabiri var : HERBOKOLOG... :puhaha: Tabirin ilginç birde hikayesi var ama feminist arkadaşlar kızar filan diye yazamıyorum...

Hocam, işin şakası bi tarafa... gerçek dusuncelerimide yazayım BTR işi bazıları için her şart ve okulda kulfetken bazıları içinse tam tersi nimet... sözüm meclisten dışarı... Birde her yeni atanin kredi çekip araba almaya koştuğu sürekli borç altına girdiği bir camiada sınav görevlerinin de btr ninde olmazsa olmaz durumuna gelmesi bence normal.

her_dem' Alıntı:
Milleti bu kadar niye umursuyorum ki. Ne yaparlarsa yapsınlar sen kendini bilip işini yaptıktan sonra.

2000li yıllarda mezun olanlarla 2010 lu yıllarda mezun olanlar arasında zeka farkı olduğunu düşünüyorum. Herkes için söyleyemem ama genelde böyle.

Umursama sebebim aynı branştan olmamız. Benim branşımı küçük düşürüyorlar. Yoksa çok da tın...

Yer değişikliği ile gittiğim çoğu okulda ilk 3-4 ay öğretmen yerine koyulmuyorum. İdareye ve diğer öğretmenlere benim de öğretmen olduğu anlamaları için kavga etmem gerekiyor.

zulfikar1985' Alıntı:
Hocam, işin şakası bi tarafa... gerçek dusuncelerimide yazayım BTR işi bazıları için her şart ve okulda kulfetken bazıları içinse tam tersi nimet... sözüm meclisten dışarı... Birde her yeni atanin kredi çekip araba almaya koştuğu sürekli borç altına girdiği bir camiada sınav görevlerinin de btr ninde olmazsa olmaz durumuna gelmesi bence normal.
Hocam o konuda lafım, belirttiğim gibi, 28-30 saat dersi olanlara.. yoksa geçen yıllarda benim de 8-10 saat dersim vardı. Mecburen yaptım, aynı durumda olsam gene yaparım. Neticede para için çalışıyoruz.. ama dersimi tam işlemeye çalıştım, ders sırasında asla ve asla başka işlerle uğraşadım...

Soldan soldan gelmeye başladılar... facebookda Bilişim ile başlayan gruplardan üyeliklerimi 1 aylığına sileceğim.
Adama çıkmış, bilmem kaç yıl öncesinin haftalık ders saatlerini içeren bir belge bulup fotoğrafını paylaşmış...
Aç bir ttkb sayfasını, ara bul, en güncel hangisi! Emekliliği gelmiş, eli titreyen öğretmenler bile hocam ttkb'ye bakıver, yeni bişey var mı diyorlar.. http://ttkb.meb.gov.tr/www/haftalik-ders-cizelgeleri/kategori/7

Tespitler doğru. Eski mezunlar zor puanlar elde ederek geldik çünkü bölüm değerliydi. Şimdi artık daha sıradanız.

Bu iş gönül işidir. O zaman köy öğretmenleri hiç bir şey yapmasalarmıydı. Üzerine vazife alacaksın biliyorsan. Bilmiyorsan da öğrenme yoluna gideceksin. Varsa bilgin aktaracaksın.
Ama esas görevini de aksatmayacaksın.

Geri