"İstifa etmeyi düşünüyor musunuz?"

Kodla Büyü

darkpink

Aktif Üye
Merhaba arkadaşlar,yaşadığım bir olaydan bahsetmek istiyorum.Okulda problemli bir sınıfım var,çoğunluğu yaramaz öğrencilerden oluşan.Sınıfta geçen sene daha çok problem yaşarken bu sene (bence)her şey yolunda gidiyor.Çocuklarla daha iyi anlaştığımı düşünüyordum ama geçen gün sınıfta dersimizi işledik,keyiflice uygulamaları yaptılar ve verimli geçti,dersin bitmesine 10-15 dk kalmıştı,gördüklerini deftere yazdırıyordum.Birden öğrencimin biri "İstifa etmeyi düşünüyor musunuz?"(ya da hiç düşündünüz mü?tam hatırlayamıyorum)diye sordu.Şok oldum,hiç beklemiyordum o an çünkü.Bence ders gayet verimli ve keyifli geçmişti çünkü.Neden böyle söylediğini sorduğumda cevap vermedi.Ben de konu daha çok uzamasın,diğer öğrenciler bu olayı dillerine dolamasınlar diye uzatmadım ve konuyu kapattım.Ama o günden beri aklımın bir köşesinde bu soru var,keyfim yok.Siz olsaydınız ne yapardınız?

Belki başka bir öğretmenden duymuştur bunu, sizin yüzünüzden istifa edeceğim gibi bir cümle, sizin ne düşündüğünüzü merak etmiştir kendileri hakkında?

Sayın hocam sizin vicdanınız rahatsa takmayın böyle şeyler kafanıza. Öğrencidir bu. O an canı ders dinlemek istememiştir. böyle bir şey demiştir.

hocam başka bir okula tain felan isteyecekmisiniz belki konuşurken yarım yamalak dinleyip duymuşlardır soran da sizi seven öğrencilerdendir. kafaya takmaya gerek yok

benzerini ben de yaşamıştım bayan bilişimci misiniz hocam ? aynen anlattığınız gibi keyifli geçen bi dersin ortasında öğrencinin biri neden bilgisayar öğretmeni oldunuz seviyor musunuz diye sormuştu afalladım çünkü hiç sevmiyorum siz de aynı şekilde rahatsız olduğunuza göre bilinç altında istifa etsem mi fikri mi var acaba ..

Kaçıncı sınıf çocukları bunlar? (İmkanım olsa istifa ederim. İşim benim mutlu etmiyor. 17 yıllık öğretmenlik yaşamımda mutlu, huzurlu bir ders işlediğim azdır. Öğrencilerin beynine bilgileri sokmaya çalışmak yerine, onların bizden aç gözlerle bakmalarını bekliyorum. Durum böyle olunca insan nasıl mutlu olabilir bilemiyorum... )

benzerini ben de yaşamıştım bayan bilişimci misiniz hocam ? aynen anlattığınız gibi keyifli geçen bi dersin ortasında öğrencinin biri neden bilgisayar öğretmeni oldunuz seviyor musunuz diye sormuştu afalladım çünkü hiç sevmiyorum siz de aynı şekilde rahatsız olduğunuza göre bilinç altında istifa etsem mi fikri mi var acaba ..
Evet,kadınım.Ondan da yaşıyor olabilirim sorunu ya da kafaya bu yüzden takıyor olabilirim :) Meslekten keyif aldigim zamanlarda hevesimi kursağımda bırakan şeyler yüzünden evet çoğu zaman sevmiyorum.Hazirliksiz sınıfa girdiğimi pek hatırlamam,çocuklar sıkılmasınlar diye farklı elektronik materyaller de kullanmaya çalışıyorum ama evet karşımda şımarık,doyumsuz,her şeyden sıkılan,amacı olmayan çocuklar görünce soğuyorum.

Kaçıncı sınıf çocukları bunlar? (İmkanım olsa istifa ederim. İşim benim mutlu etmiyor. 17 yıllık öğretmenlik yaşamımda mutlu, huzurlu bir ders işlediğim azdır. Öğrencilerin beynine bilgileri sokmaya çalışmak yerine, onların bizden aç gözlerle bakmalarını bekliyorum. Durum böyle olunca insan nasıl mutlu olabilir bilemiyorum... )
6.sınıf hocam.

Hocam küçükler daha art niyetle sorduklarını düşünmüyorum çok abuk sorular sorabiliyorlar, bence gereksiz takılmışsınız.5dk önce duyduğu alakasız birşeyden merak etmiş bile olabilir

Sizin görüşünüze göre kendince akıl oyunu yapmış çocuk ama belki de öylesine çokta takılmayacak bir sorudur. Ben olsam takmazdım ama bu gibi durumlarda takmak yerine sizde karşı atakla onların kafasını karıştırabilirsiniz. Mesela; sizin gibi sevdiğim çocukları bırakıp neden istifa edeyim. Sizlerle beraber olmaktan ben memnunum ama içinizde memnun olmayanlar varsa gelip konuşabilir neden memnun değilse. Ben sizleri seviyorum ve faydalı olacak şeyler yaptıkça mutlu oluyorum umarım bu iyiliğiniz hiç eksilmez diyerek kafalarına büyük sorular bırakabilirsiniz.

Sizin görüşünüze göre kendince akıl oyunu yapmış çocuk ama belki de öylesine çokta takılmayacak bir sorudur. Ben olsam takmazdım ama bu gibi durumlarda takmak yerine sizde karşı atakla onların kafasını karıştırabilirsiniz. Mesela; sizin gibi sevdiğim çocukları bırakıp neden istifa edeyim. Sizlerle beraber olmaktan ben memnunum ama içinizde memnun olmayanlar varsa gelip konuşabilir neden memnun değilse. Ben sizleri seviyorum ve faydalı olacak şeyler yaptıkça mutlu oluyorum umarım bu iyiliğiniz hiç eksilmez diyerek kafalarına büyük sorular bırakabilirsiniz.
Belki de öyledir.Düşünunce farklı cevaplar geliyor insanın aklına ama aklınızda dersiniz varken,yazdiracaginiz şeyleri düşünürken beklenmeyen bir anda böyle bir soruyla karşılaşınca afallıyorsunuz ama (umarım bir daha karsilasmam)karşılaşırsam da benzer bir durumla,bunları düşünebilirim ,teşekkürler.

@darkpink Hocam şahsi fikrim bizim branş bayan arkadaşlar için bazen yorucu ve sıkıcı oluyor.
İdarenin olur olmaz işlere çağırması, yazıcı tamiri, kasa sökme ve taşıma gibi bazı fiziksel güç isteyen işler de sizleri bunaltıyor.
Bu konuda sıkıntı yaşayan çok bilişimci arkadaşım var. Bu işin ayrı bir boyutu..
Sizin yaşadıklarınızı ben mesleğimin ilk yıllarında yaşamıştım. Meslek lisesinde anlattığım konuyla ilgili bilgisi olan birkaç öğrenci ukalalık yapmıştı. ben hatayı kendimde gördüm çünkü derse olan hakimiyeti sağlayamamış, onların ilgisini çekememiş, konu hakkında alan bilgisine tam sahip değildim. Sonra daha donanımlı olmak için uğraştım, çabaladım, sadece bilişim alanında değil diğer alanlarda da kendimi elimden geldiğince geliştirdim. Çok yönlü oldum..
Şu anda çok şükür baya bi mesafe kattettim.. Anlatmam o ki; mesleğinizi, branşınızı seviyorsanız çocukların değil kim sorarsa sorsun saçma sorularına kulak tıkayın..Herkesi memnun etmek gibi bir durumumuz yok. Siz işinizi layıkıyla yaptıktan sonra gerisi inanın boş. İnanın düşünmeye bile değmez.
İyi dersler dilerim sayın hocam.

Neden böyle demiş olabilir
Bilgisayar Öğretmenleri genellikle dert yanıyor branşımız iyi değil falan diye bunu duyup da söylemiş olabilir
Sizi sinir etmek icin söylemiş olabilir

benim aklıma ilk önce seçimlerden dolayı istifa edenler geldi :cool:

Benim 25 seneyi doldurmaya 4 sene kaldı ben ikramiyeyi alıp ayrılmayı düşünüyorum.Gidip başka bir işte çalışacağım.Para zerre kadar önemli değil.Ev ve araba biraz da birikim var borcum yok.Ben de geçen hafta bir sorun yasadim hiç suçum yok.Ogretmenligi ben de sevmiyorum artık.Veli öğrenci arasında samar oğlanına döndük.

Çok da kafaya takılacak bir soru değil. Buna benzer bir sürü soru soruluyor her zaman.

Benim 25 seneyi doldurmaya 4 sene kaldı ben ikramiyeyi alıp ayrılmayı düşünüyorum.Gidip başka bir işte çalışacağım.Para zerre kadar önemli değil.Ev ve araba biraz da birikim var borcum yok.Ben de geçen hafta bir sorun yasadim hiç suçum yok.Ogretmenligi ben de sevmiyorum artık.Veli öğrenci arasında samar oğlanına döndük.
Aslında sizin ifade ettiğinizi neredeyse tüm öğretmenler düşünüyor.En problemli,şımarık çocuklara bile hiçbir yaptırım gücümüz yok.Öğretmenin artık hiçbir ağırlığının kalmadığı,verdiği notunun hatta bilgisinin sınandığı,aldığı maaşın hizmetli/mutemet kadar olmadığı,dersimiz özelinde öğretmenden çok tamirci olarak görüldüğümüz günümüzde bu meslek artık gittikçe yapılamaz hale geliyor.

Bir çocuğun sözüne bu kadar takılmayın.
Takıntılı düzeyde her soylentileri kafaya yapmak kişiyi hayattan sogutur . Hele ki bir çocuğun lafını öyle uzadıya düşünüp moralini bozmak bizim meslek için kabu görmez. :D

hocam bizim branşta değer görmek için ekstra çabalamak gerekiyor, diğer branşlar gibi dersine girip çıkman yetmiyor öğretmenden sayılman için olabildiğince teknik,tamir vs yapabilmeni bekliyorlar, öğrenci bile seni tamirci gördüğü için dersi ciddiye almıyor, çok takılmayın bu laflara

Halk eğitime tayin isteyin hocam

"düşünmüyorum ama istersen okul değiştirebilirsin" derdim heralde :D
sınıfın %20 sinde ışık gördüm mü beni mutlu ediyor

Bazı sınıflar gerçekten çok kötü oluyor iyi ders işleyebilmek için:
1- donanım iyi olmalı
2- biz derse hazırlıklı olmalıyız
3-öğrenciler istekli olmalı
4- ilgi çekici , motive edici konular bulmalıyız, bire bir kitaba bağlı kalmak sıkıcı olabilir

Bana da bir zamanlar bir öğrencim benzer bir soru sormuştu. Sakın ola ciddiye almayın. Dersle ilgili soru sormayan öğrenciyi samimi bulmam.

Geri