İstifa edip keklik avına gidecem

Kodla Büyü

adadeniz

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Merhaba arkadaslar
Dun istanbuldan bayrama memlekete gelen ozel sektorden bi arkadasla lafliyorduk. Bizim bransa biraz ilgili. Amatorce birseyler yapiyor EXTRADAN.

Gecen gun bi giyim magazasi acan birinin magazasina 3-4 bilgisayarin ag baglantisini yapma isi almis.
Yapilanlar:
1- mustakil magazanin koselerindeki 3-4 pc arasina cat6 cekmis
2- idare bolumundeki bilgisayardan da bi cat6 cekmis.
3- bunlari switche baglamis.
4- bu pc lere adamin almis oldugu magaza programini kurmus.

Simdi bilin bakalim 50-60 metrelik cat6 + switch + program kurulumu icin alinan para ne kadar?

Veee soyluyorum:
Tami tamina 4000 TL... Evet yanlis okumadiniz tam 4.000 TL...

Sen gel 1 ay onun bunun agiz kokusunu cek kus kadar maas al. Adam gelsin 300-400 TL nin bile fazla oldugu bir is icin 4000 TL al.

Yuhhh yani. Bi de eleman anlatirken
Filanca magazanin network isi vardi proje olarak aldim yaptim.

Ulen bilmeyen de bi halt yapti sanacak yahuuu
Gel de ölme...

hocam ticarette ne denk getirirsen... bilgisayarcı bana çok pahalı yaaaaw diyerek 350 tl'ye site yaptırdı sonra onlara 1500$ - 2500$ la satmış. Ama o fiyata alacak adamı ben bulamıyorum. Bıraktım artık etliye sütlüye dokunmuyorum.

Evdeki çanağı ayarlatmak için adam çağır bak bakalım ne alacak.
Evde bozulan bir musluğu değiştirmek için adam çağır bak bakalım kaça yapacak.
Şohben için bir piriz çektir bak bakalım kaça patlayacak.

Öğretmen sürünsün dursun ama öğretmene hakkı müstahak tutturmuş bir ekdersdir gidiyorlar. :sleep:

Dedigin o isler icin 20-30 tl arasi el emegi aliniyor bizim burda. Malzeme haric.
Ama soyledigi su is icin tas catlasin 200-300 el emegi istenir yahu. Malzemeler de etsin 200...
Oldu mu sana 500.... Hadi adami cook keklik belledin 500 de ordan ekle al sana 1.000 lira...

Yani boylebirsey icin. 4.000 lira alinmaz yaw insafff...

Dedim sen boyle uyduruktan is icin 4000 diyorsan bi internet kafe icin 15.000 - 20.000 den asagi almazsin
Dedi zaten istanbulda bi internet kafe icin boyle bi para istiyorlar...
Ohaaaa dedim

Afedersiniz; "kör tuttuğunu öper" diye bir söz vardır. Mağaza sahibinin böyle iş yapan birine denk gelmiş.

Çoğumuzun görev yaptığı okullarda yaptığı işleri o vatandaşın fiyat tarifesinden hesaplasak her birimiz eski para ile trilyonluk işler yapmışızdır.

Okul siteleri, kurumnet, bilsa gibi programların kurulumu, kablolu-kablosuz ağ sistemlerinin ayarlanması, çekilen yüzlerce metre CAT5-CAT6 lar, kamera sisteminin ayarlanması, kurduğumuz sayısız windows, söküp taktığımız donanımlar ... okullar bu işleri o vatandaşın tarifesinden özel sektöre yaptırsa meb in bütçesi yetersiz gelir. :puhaha:

Bir 3 yıl önce yerel bir mağaza için site yapmam istendi, herşeyi konuştuk, fiyat konusuna geldik, daha yeni açmış mağazayı abimiz, ilçede reklam yapmak istiyor(görev yaptığım yerde değil yaz tatilinde), kıyamadım 1000 tl gibi birşey dedim, ama herşey bana ait olacak falan, sonra görüşürüz deyip ayrıldık, aradan bir hafta geçti ben yaptırdım hocam dedi, eve gittim baktım ki joomla da hazır bir şablon ile işi bitirmişler(gerçi bende öyle yapacaktım ya neyse), ertesi gün sordum abi kaça yaptırdın sakıncası yoksa bir söylesene dedim, 3000 tl verdim ama hiç birşeye elimi sürmedim dedi, bi de güzel güzel nasıl kullanacağını anlattılar çok profesyonle bir iş falan dedi, eyvallah deyip ayrıldım...
Bir kaç gün sonra bir arkadaş oğlum sen ucuz söylemişsin baştan savma olur diye düşünmüşler herhalde- dedi.. düşünce facia enayi buldun mu yolacaksın dedirtiyor insana... iyilik dünyası değil arkadaş...yapmıyorum dedim artık kimse gelmiyor :mrgreen:

patari' Alıntı:
iyilik dünyası değil arkadaş...yapmıyorum dedim artık kimse gelmiyor :mrgreen:

hocam, iyilik dünyasıdır, siz üzülmeyin....iyilik yap denize at derler, balık bilmez ise, Allah bilir....Allah bilir...

"buldun yolacaksın" diye düşünen adam yapmış işte 3 bin liraya...hak etmiş almışşsa, helal olsun....
hak etmeden almış ise, bırakın alsın parasını, nasıl, ne şekilde yiyecekse, Allah ıslah etsin....

Valla hani derler yaa goz var nizam var...
Sahsim adina soyliyim boyle bir is onume gelse guzel bi anima denk gelmisse beles bile yaparim. Alti ustu 4 kabloyu switche takican. Hepi hepi yarim saatini alir.
Bizim burda boyle bi is icin 4.000TL desen adam anasina kufretmis sayar...
Biraz vicdan gerek... Ama anladigim kadariyla istanbulda kim ne yakaladiysa

eskiden bende böyle değerlendirirdim o kadar para alınır mı diye; artık bakış açımı değiştirdim.

yaptıran arkadaş araştırsaydı,o parayı alan adama helal olsun,bizler bir işe atılmaktan korktuğumuzdan kaybediyoruz bana kalırsa :)

ve baba esnaf olduğundan biliyorum; genelde insanlar az fiyat çekince özellikle bu tarz işlerde,ürküyor acaba diyor :)

Sizi zorla MEB de tutan yok. Hemen verin dilekçenizi gidin özel sektöre kendi işinizi yapın. Hadi durmayın. Burda habire atıp tutuyorsunuz. Yerse...

Geri