İstediğiniz ilde görev yapmak uğruna neleri göze alabilrsnz?

Kodla Büyü

sguner_23

Seçkin Üye
Seçkin Üye
1- Tef mezunu olarak meslek lisesinden vazgeçebilirim.
2- Her gün 60-70 km yol gidiş geliş yapmayı göze alabilirim.
3- 2,5 yıldır müdür yardımcısıyım ondan da vazgeçebilirim.

Siz bu konuda ne düşünüyorsanız?

TEF mezunuyum istediğim ile geldim ortaokuldayım. artık iliçi yada özür durumundan tayinlerde açılırsa meslek lisesi düşünürüz (biraz zor ama)

60 km olayı yol düz ise belki sıkıntı değil denilebilir ama dağ yolu ise :cry:

müdür yardımcılığı işi bana göre gereksiz iş yükü :)

sırf o ilde çalışmak istiyorum diye bataklığa saplanmak istemem.

Diyarbakır da görev yapıyorsunuz merkez yada ilçe bilmiyorum ama Elazığ ile mesafe çok değil hocam..

:)
karıyı boşar, evlatları red eder, anamı babamı tanımam. çıkar kendimi yakar, gerekirse gideceğim okulun müdürüne kese atarım.

bu kadar takmayın tayin işini. ben 9 senedir bekliyorum. benim sınıf arkadaşlarımın neredeyse tamamı istedikleri yere gittiler. biz kaldık böylece. birgün çıkacak tayin. bu sene değilse seneye değilse seneye. ancak bununla yaşamak yıpratır sizi. hayırlısı demek lazım. hayırlısı

Hiç bir şeyden vazgeçmem. Şu anki çalıştığım okula denk bir okula gelmek için 10 yıl daha çalışmam lazım gittiğim yerde.

Evet bu durum sizi mutsuz eder hocam.
Çalıştığın yer iyiyse eğer, çok stres yapma. zaten 15 tatil ve 2 ay yaz tatilinde memlekettesin.

Memlekete gidenlerle bir görüş.
Birçoğu mutlu değil. Akrabalar, kaynana kayınpeder..vs

Reyhanli' Alıntı:
Çalıştığın yer iyiyse eğer, çok stres yapma. zaten 15 tatil ve 2 ay yaz tatilinde memlekettesin.

:+1:

Reyhanli' Alıntı:

Bu dediğiniz çoğunluk nerede acaba çok merak ettim çünkü çevremdeki insanlar sizin düşündüğünüzün tam zıttını düşünüp gelmek istiyor memleketine. Ben 2007 de mezun oldum ve yine doğup büyüdüğüm ilçeye 1 saat mesafedeki ilçeye atandım şimdi ise doğduğum ilçede hatta kendi okuduğum okulda öğretmenlik yapıyorum öğle arası bir saatlik arada annemin evine gidip ev yemeği yiyorum. Eşim yine buralı bayram seyran yolculuk derdi yok. Bir işim olduğunda mutlaka bir tanıdık oluyor onu yaptıracak. Kira vermedim birşey yapmadım kendi evimi aldım arabamı aldım 7 yılda şu an zerre borcum kalmadı. Gurbette olsan birde bunlarla uğraşırsın. Neyse kıssadan hisse bana aylık 10 bin lira maaşta verseler başka bir yerde çalışmak istemem.

kakababa' Alıntı:
Reyhanli' Alıntı:

Bu dediğiniz çoğunluk nerede acaba çok merak ettim çünkü çevremdeki insanlar sizin düşündüğünüzün tam zıttını düşünüp gelmek istiyor memleketine. Ben 2007 de mezun oldum ve yine doğup büyüdüğüm ilçeye 1 saat mesafedeki ilçeye atandım şimdi ise doğduğum ilçede hatta kendi okuduğum okulda öğretmenlik yapıyorum öğle arası bir saatlik arada annemin evine gidip ev yemeği yiyorum. Eşim yine buralı bayram seyran yolculuk derdi yok. Bir işim olduğunda mutlaka bir tanıdık oluyor onu yaptıracak. Kira vermedim birşey yapmadım kendi evimi aldım arabamı aldım 7 yılda şu an zerre borcum kalmadı. Gurbette olsan birde bunlarla uğraşırsın. Neyse kıssadan hisse bana aylık 10 bin lira maaşta verseler başka bir yerde çalışmak istemem.

görüldüğü üzere kişiden kişiye değişebilecek bir durum bu sguner hocam.

sguner_23' Alıntı:

tef mezunu değilim bir kıyaslama yapamam
zaten hergün 60 km gidiyorum fazlasını da göze alırım
yemişim m. yardımcığını müdürlük bile olsa giderim vallahi

şu da var büyük konuşmamak gerek atanmadan önce atandığım yer hakkında büyük konuştum bir daha ayak basmam diye ayrılamıyorum tükürdüğümünün şehrinden :( o yüzden hayırlısı olsun çıkarsa da 70 de çekerim 100 km de.

bence her şeyden önce hakkımızda hayırlı ne ise onu istemek lazım.. belki de gideceğiniz yer hayatınızı olumsuz etkileyecek bir duruma düşürebilir.. Kişi kendini nerde mutlu görüyorsa bence yaşayacağı yer orasıdır..
bir arkadaş kendi memleketinde evini-arabasını aldığını yazmış.. olabilir.. ben gurbetteyim az kaldı sayın öğretmenim ikisini de alacağım nasip olursa ve 7 yıldır gurbetteyim.. ilk yıl ücretli çalıştım memleketimde aman Allahım.. sürekli peşimde koşan tanıdıklar... not için sürekli rahatsız edildim. o yüzden hiç işim olmaz memlekette..

-Eninden sonunda memlekete gideceksin ve 3 yıl sonra ancak il içi isteyebileceksin.Genelde ne zman olursa olsun il dışına kuytu köşeler açılır.Bu süreci hemen başlatmak senin için faydalı çünkü her yer doluyor normlar merkezlerde boş değil pek.
-Bir diğer husus bekarsan memelekte gideceksen çok sıkıntı yaşarsın dışarda özgürken birden tutsak hale gelmek zor geliyor( :idea: )
-Evliysen hiç düşünme şartları git derim.Bir yerden başlama gerek düzenli yerleşik yaşama.

sguner_23' Alıntı:

ilk fırsatta tayın ıster gıderım dıyordum ve yaptım

tef mezunu olarak meslek lisesinden orta okula gelmeyi göze aldım hatta 20 yada 30 saat derse girerek 47(10 saat şeflik 15 saat koordinatörlük ) saat ekders aldıgım bı okuldu
evımden 2 bucuk saat uzak olan bı ılcedeyım bu nedenle gıt gel yapmıyorum 2 haftada bı haftasonları
imkanın varsa gitmek ıstediğin yer herkes tarafından tercih ediliyorsa hiç bekleme her sene zorlaşacaktır gelmen

imam hatip lisesi diye geldim orta okulun ayrılacagını bılıyordum ben askerdeyken ayırdılar diğer arkadaşlardan dilekçe almışlar ben diğer okula geçmek ıstıyorum dıye benden alamadılar dolayısıyla ve beni resen oraya atadılar. il içinde bi madde yakaladım idare tarafından istek dısı atananlar dıye
seneye meslek lisesinde devam edeceğim gelmek ıstıyorsan gel bi şekilde 3 yıl 5 yıl sonra il içinden istediğin okula geçersin ama il dısından bu ımkanın daha uzun surede olur
bide şu var il içinde norm açıgı olan butun okullar gösterılırken il dısında bunun 10 da birini görebilirsen öp başına koy

gazierin' Alıntı:
merak ettim de ev araba alan arkadaşlar mal değerlerini söyleyebilir mi

120 bin ev tuttu. (13 yıllık ev ama şehir merkezinde)
25 bin araba tuttu(2 el bir araç)

Bunlara ek 50 60 bin lira arasıda erkek tarafına düşen düğün masrafı çıktı bu süreçte. Evi arabayı kendi kazancımla aldım düğün masraflarınında yarısını ben karşılamışımdır. Babamla birlikte bahçe işide yapıyoruz okul çıkışında. Bahçede 300 ağaç var ve yetişebilecek her çeşit ağaç diktik bunların geliri var. 100den fazla tavuk 10dan fazla hindi var. Okuldaki öğretmenlere bile yumurta satıyorum. Babam 64 yaşında adam tek başına o işleri çevirmesi zor olurdu ben olmasam.

Asıl bahsettiğim olay ise maddiyattan çok manevi haz alabilme. Ben annemi babamı çok seviyorum çok şükür eşimin ailesini görmektende mutluluk duyuyorum. Kendi okuduğum okulda bazen kendi arkadaşlarımın çocuklarına öğretmenlik yapıyorum öğrenciye herhangi bir şey söylesem bir yerden tanıdık geldiği için sıkıntı olmuyor. Milli eğitimde bir sorun olsa bir tanıdık girebiliyor devreye. Çocukluğumun geçtiği yerlerde yaşamak huzur veriyor. Millet hava soğuk diyor ben denize gireli 20 gün oldu. Herkesin görüşü farkllıdır ama çevremdeki insanlarda hep memlekete dönme hayali kuruyor, gelipte pişman olanda çok nadir.

Eğer eşiniz de sizin memleketinizdense gitmek zaruri oluyor. Beni başka memleketlere bağlayacak bir şey olmuyor çünkü. Sevdiklerimiz, yakınlarımız memlekette olduğu için oraya gitmeyi istiyorum. Arkadaşların da bahsettiği gibi memlekete gidip artık kurulu düzene geçmek istiyorum. Kendi evime oturmak eve eşya alırken ilerisini düşünmemek istiyorum. Yaşadığım yer birçok kişinin gelmek için can attığı yer de olsa memleketimi istiyorum. Zorunlu hizmet affı ile merkezde kalanları orada gördükçe de zoruma gidiyor. İlk atamada benden düşük puanla merkeze atanan kişiler merkezlerde kaldı çünkü. Memleketime gidersem de bir daha oradan gitmeyeceğimi düşünerek şimdilik buralarda yaşamanın iyi yönünün bu olduğuyla teselli ediyorum kendimi.

mevzu KARADENİZ OLUNCA
ÇOK ŞEYLERDEN VAZGEÇERİM GİBİ GELİYOR. İDARECİLİK KM FELAN GÖZÜMDE OLMAZZZ YIKAR GEÇERİM :)

zorunlu hizmet afları seçim yatırımı atamalar iptal olan sınavlar önce açılıp sonra verilmeyen kadrolar gibi hakka giren olaylar yaşanmasaydı yüksek puan alanlar zaten istediği yerde yaşıyor olacaktı ama nasip işte bu olaylar bana çok şartlanmamayı ve sabretmeyi öğretti belki ilerde istediğimiz yerlerde yaşarız..hayırlısı

Bende memlekette çalışmanın daha faydalı ocağını düşünüyorum. Özellikle yaşlı anne-babalarımıza destek olma konusu benim için çok önemli...

Geri