== İŞTE O FİRMALAR DEŞİRE OLDU ===

Kodla Büyü
Yahu ne rota haberi, tarım bakanlığı yayınlamaya başladı. Ancak daha detaylı bilgi verilmeli diye düşünüyorum. Geç kalınmış bir uygulama. Ayrıca çok yüksek cezalar ve sektörden men cezası da gelmeli bazı firmalara.

bu carmin böceğinin zararı ne olaki. ayrıca zararı varsa bile neredeyse yediğimiz her meyve aromalı üründe varmış. bugüne kadar niye kimse bişey dememiş :-1:

Ha bir de carmin dedikleri böcek boyası dedikleri madde var. Bu bir sahtecilik değil. Bunu neden yazmışlar anlamadım. Adam böceği ezip ürünün içine katmıyor ki. Böceğin vücudunda renk veren maddeyi damıtıyor. Kimyasal bir bileşik, organik bir bileşik bu. Bunu sağlığa zararlı diye sunmak yanlış.

Carmin boyası ile at eşek eti veya sahte balımsı ürünleri aynı kefeye koymak da at eşek etini dana eti gibi satmaya yakın bir ahlaksızlık.

hele güvenerek aldığımız ÜLKER e bak, yazıklar olsun, hiç beklemezdim. Bunda sonra ETİ den başka almam :verymad:

CARMİNE

“Kanlı,kısırlaştırılmış dişi sineklerden elde edilen Lake (koyu kızıl boya) pembe, açık kırmızı renk elde etmek için en elverişli hayvandır[4]”. 17. yüzyılın başlarında bir yazar böcek reçinelerinden elde edilen koyu kırmızı boya (Lac Lake) ile coccus cacti’ten elde edilen boya arasındaki farkı böyle anlatıyordu[5]. Doğudan elde edilen lake’ler daha çok mora çalarken İspanyadan elde edilen (ki bunlara Latin America’dan gelen coccus cacti kökenli boyalarda dahil) boyalar daha gerçek,bir kırmızı rengindedir. Bu iki pigment arasındaki önemli farklılık belgelerde hangisinin kullanıldığını ayırt etmemizde yardımcı olmaktadır. 17. yüzyıl sonunda Coccus Cacti Lake (Cochinal Lake)’e özel bir isim verilene kadar kaynaklarda onları ayırmak bu farklılığı dayanıyordu. İspanyollar, America ile ticari ilişkilerini geliştirerek oradan bu boyanın ham maddesi olan kurumuş Coccus Cacti böceklerini 16. yüzyıldan itibaren ithal etmeye başlamışlardı. Diğer kaynaklar tam spesifik olmamakla beraber Coccus Cacti’den elde edilen Cochineal’in kullanımına işaret ediyordu. Henry Giles’e yazılmış bu mektup örneğinde bunu açıkça görüyoruz[6].

Bu tip tırtıllar, bizim uğur böceklerimiz gibi, sonradan sinek haline gelirler ve tam olgunluk evrelerinde (ki bu madde ancak tecrübe ile anlaşılabilecektir) bulundukları fundalığın altına yere bir kumaş serdikten sonra boğucu nitelik taşıyan bir madde püskürtülür. Burada boğulan ve ağaçları silkelemek suretiyle toplanan böcekler bezler üzerinde toplanır ve kuvvetli güneş ışıklarına maruz bırakılıp kurutulurlar. Vücutları kuruyunca büzülür”.

Lac böceklerinin aksine Coccus Cactiler önce öldürülüp sonra kurutulurlar. Güneş ışıklarıyla kurutmak hala en iyi yöntem olarak bilinmekle beraber sıcak su ve fırınlama metotları da kullanılabilir. Eskiden Coccus Cactiler ve onlardan elde edilen boya pigmenleri çok pahalıydı. Küçük bir miktar boya maddesi elde etmek için çok büyük miktarda böceğe ihtiyaç duyulurdu.

Renk ve sır olarak çok iyi. Fındık yağı ile karıştırılarak kuruyan yağlı boya olarak kullanılabilir[12]”. 18. yüzyılın sonlarında anonim bir yazar olan A. Compendium of Colors adlı çalışmada Carmine’in yüksek fiyatından dolayı daha çok sulu boyada kullanıldığı yazılmıştır.

yuh be abi daha piskevüt gorfet yemem. bu carmine böceğinin boyası kolada var diye içmiyodum. bu çilekli kırmızılı herşeyde varmış be..demekki çok ucuza gelio :mrgreen:

bu rota haber ne ayak acaba, bahsettiği ürünlerle ilgili resmi bir açıklama görmedim, doğruysa vay halimize

etinin de ürünlerinde var dikkat ederseniz.kısaca çok renkli özenmiş bezenmiş ürünlerden uzak durmak gerek.hazır yiyeceklere hayır

öğretmenliğin de artık bi saygınlığı kalmadı, norm fazlasıyım da zaten. Köye gidip kendi hayvanımı kendim besleyeyim, kendi sebze meyvemi kendim yetiştirim dalından yiyeyim bari. İnşallah kuş gribi diye tavuklarımı telef etmezler.

ya bu konuda bakanlığın yada bazı firmaların ciddi bir açıklama yapmaları gerekir aslında..
özelliklede bu böcek mevzuunda.

geçen tıl bakanlık 300 yakın ünlü firmalarında arasında olduğu şirketi tespit ettti ama bu bilginin gizli olduğunu basına açıklama yapmak istemediklerini söylemişti

Geri