İşletmeye gidemeyen öğrencilerin okuldaki eğitime devam etmesi için sayı zorunluluğu var mı?

Kodla Büyü

f_dogan76

Seçkin Üye
Seçkin Üye
İşletmelerde meslekî eğitim dersinin uygulanmasında 3 farklı durum var:
1. Öğrencilerin tamamı işletmeye gidebilir
2. Öğrencilerin tamamı bu dersi okulda diğer alan/dal dersleri gibi görebilir.
3. Öğrencilerin bir kısmı bu dersi işletmede meslekî eğitim yaparak, işletmeye gidemeyen/gönderilemeyen/yerleştirilemeyen diğer kısmı ise okulda görerek tamamlar.
1. ve 2. maddelerinde uygulanmasında sıkıntı yok. 3. maddedeki işletmeye giden öğrenciler de 1. maddedeki öğrenciler gibi devam edecek. Peki herhangi bir sebeple işletmeye gidemeyen öğrenciler okulda bu dersi alırken bu öğrenci grubu için bir sayı sınırı var mı? Asıl sıkıntı burada.
İdareciler, işletmeye gidemeyen öğrencilerin en az 8 kişi olursa bu dersi okulda görebilir diyor. Başka bir idareci ise sınıfın ya hepsi gidecek veya hiçbiri gitmeyecek diyor.
Bu sorunu net ve açık cevabı, bakanlığın ortaöğretim yönetmeliği ile ilgili sıkça sorular sorular kısmında yer alıyor.
Soru - On ikinci sınıfta çeşitli nedenlerle işletmeye yerleştirilemeyen öğrencilerin, okul
atölyelerinde eğitime devam edebilmeleri için sayı zorunluluğu var mıdır?
Cevap- 12 nci sınıfta işletmeye yerleştirilemeyen öğrencilerin okulda eğitimlerine devam ettirilmelerinde
bir sayı sınırlaması bulunmamaktadır. Bu durumdakilerin sayısına bakılmaksızın okulda eğitimleri
yaptırılır.

Geri