İŞLETMELERDE BECERİ EĞİTİMİNİN OKULDA YAPILMASI

Kodla Büyü
Arkadaşlar merhaba,

Ben de küçük bir ilçede meslek lisesinde(METEM) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ öğretmeniyim, ilçemizde yeterli işletme bulunmadıgından son sınıftaki İŞLETMELERDE BECERİ EĞİTİMİ dersini okulda veriyoruz. Gecen sene ben bu 24 saatlik derse tek başıma girdim. Bu dönem içerisinde ek dersimi doldurmak için ayrıca koordinatörlük almak istediğimde ise sen zaten İŞLETMELERDE BECERİ EĞİTİMİ dersine giriyosun, hatta en fazla 16 saat girebilirsin ama mecbur kaldık başka öğretmen olmadıgı için(diğer derslere dışardan ücretli öğretmenler girdi) tamamına sen giriyosun gibisinden sölediler.Sana ayrıca koordinatörlük görevi veremeyiz dediler. Böyle bi durum olabilir mi? Benim merak ettiğim konu şu: Bu İşletmelerde Beceri Eğitimi okulda verilince ders, işletmelerde verilince koordinatörlük görevi mi sayılıyo, yoksa okulda ve işletmede farketmiyo her ikisinde de koordinatörlük görevi mi sayılıyo.Bir de bi ögretmen tamamen okulda bu derse 24 saatine birden girebilir mi? Bu derse girerken ayrıca dışardan koordinatörlük görevi alabilir mi?

Bi konuda şu, bu sene bu dersi diğer ögretmen arkadaşla paylaştık, 14 saat ben 10 saat diğer arkadaş girecek, fakat bu derse girebilmemiz içinde 20 saatlik maaş karşılığnı doldurmamız gerektiğini, daha sonra, işletmelerde beceri eğitimi dersinin 14 satlik kısmına girebileceğimi sölediler.Daha açık ifade etmek gerekirse ben 10 saat Web Tasarım ve Prog., 5 saat Grafik-Animasyon(10+5 maaş karşılığı dolmuyor denildi) ve işletmelerde beceri eiğtimi dersinin 14 saatlik kısmına girecektim. ama bana söylenen yukarıda bahsettiğim gibi giremezsiniz hocam, 20 saati doldurmamız gerekecek dediler. Sonra 5 saatlik bi ders daha verdiler, 20 ye tamamladılar, daha sonra 14 saatlik kısmı ilave ettiler. (20+14=34) ek dersimi doldurmam için sadece derse girererek doldurabileceğimi, koordinatörlük alamayacağımı sölediler.Bu konuda idare ile çelişkiye düşmüş durumdayız,

Bu konularda yardımcı olursanız çok sevinirim, şimdiden teşekkürler...

bende öyle biliyorum. 24 saat bölünmez ama bu sene bende böldürmek için bi yem atacam düşerlerse bölecez. ama geçen sene bölünmediğini söylemişlerdi. hem işletmelerde beceri eğitimine girip hem de koordinatörlük alamazsın diye tahmin ediyorum. bizimde burada aynı sorun var biz de de işletme yok ve okulda veriyoruz. eğer bi işletmeye gönderseydiniz o zaman koordinatörlük alırdınız diye biliyorum.yanlış bilmiyorsam saygılarımla..

Arkadaşlar dersi bölmüyoruz zaten, derse 2 kişi giriyoruz aynı ders adı altında. Sizin sölediğinize göre zaten tek kişi bu derse giremez 24 saat. Eğer ki koordinatörlük olarak veriliyosa.Bi kişi en fazla 16 saat alabilir koordinatörlükte. Anlaşılmayan kısım bu ders okulda verildiği zaman kkoordinatörlük adı altında mı geciyo, yoksa ders olarak mı veriliyo. Ders olarak geciyosa sorun yok, 24 saatin tamamına girebilir bi ögretmen. Ama bizim okuldakiler koordinatörlük diye kabul ediyolar, o yuzdedn derse 2 kişi birden giriyoruz, burda idaereyle çelişkideyiz. Bu konuya bi netlik kazandıramadık zaten...

hocam okulda yapmış olduğunuz işletme eğitimi dersi yüz yüze bir eğitim olduğu için ders olarak geçer yani maaş karşılığına girer. Biz yıllardır kendi okulumuzda işletme eğitimi dersi açtığımızda ki sayı fazla olmaz 3 veya 5 öğrenci okulda kalır bunlar için dersi 2 ye veya 3 e böldüğümüz oldu. bu sene de aynı şekilde dersi iki arkadaşımla böldük. 9 saatine ben 15 saatine arkdaş giriyoo. bu arada bu derse giren koordinatörlük alamaz diye bişey yok . Ben hem koordinatörlük hemde işletme eğitimi derslerini bu sene alıyorum . idare neye dayanarak vermiyor anlamıyorum . okuldaki işletme eğitimi dersi normal bir atelye dersi gibidir. yani plan ve zümre sini hazırlayıp bu derste uygulama ve sınav yaptırıyoruz. Koordinatörlük alamayan arkadaşlar , eğerki okulda sizden başka bilişimci yoksa ve size koordinatorlük verilmiyorda başka bölümlerdeki öğretmenlere veriliyorsa bu suçtur . idare bilerek veya bilinçli suç işliyordur . hakkınızı arayın ...

HOCAM BENDE 24 SAATLİK İŞLETMEDE BECERİ EĞTİMİ DERSİNE GİRİYORUM OKULDA KALAN ÖĞRENCİLERİM VAR.AYRICA 7 SAAT DE KOORDİNATÖRLÜK GÖREVİM VAR.NORMAL GİRDİĞİM DERS MAAŞ KARŞILIĞINI DOLDURMUYO.BUNU İDARENİZ BENCE DOĞRU YAPMAMIŞ.KENDİLERİNE GÖRE İŞ YAPMIŞLAR.HAKKINIZI ARAMANIZI TAVSİYE EDERİM.

MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM YÖNETMELİĞİ

Koordinatör öğretmen görevlendirilmesi

Madde 267-( Değişik birinci fıkra: 20.9.2008/27003 RG) İşletmelerdeki mesleki eğitimin planlı olarak yürütülmesi, programa uygunluğunun izlenmesi, ortaya çıkabilecek sorunların belirlenmesi, öğrencilerin başarı, devam-devamsızlık ve disiplin durumlarının izlenmesi ve rehberlikte bulunulması amacıyla kurumda atamaya esas alanı atölye, laboratuvar ve meslek dersleri öğretmenliği olan yönetici ve öğretmenlerden koordinatör öğretmen/öğretmenler görevlendirilir. Diğer alanlardan olan yönetici ve öğretmenlere bu kapsamda görev verilmez.

Koordinatör öğretmen görevlendirilmesinde aşağıdaki esaslar dikkate alınır:

a) ( Değişik bend: 20.9.2008/27003 RG) Kurumdaki teorik ve uygulamalı meslek dersleri, ders bütünlüğü dikkate alınarak öğretmenlere dengeli olarak dağıtıldıktan sonra İşletmelerde Meslek Eğitimi adı altında ek ders görevi verilir.

b) İşletmelerde meslekî eğitim ek ders görevi verilmesinde, işletmelerin kuruma uzaklığı, ulaşım durumu, işletme sayısı, işletmeler arası uzaklık ve işletmedeki öğrenci sayısı ile bunlarla ilgili iş ve işlemlerde harcanılacak zaman gibi ölçütler esas alınır.

c) Kurumda, “İşletmelerde Meslek Eğitimi” adı altında verilecek ek ders saati sayısı; bir alan/dalda işletmeye öğrenci gönderilen sınıf/sınıflardaki uygulamalı meslek dersleri toplam ders yükünün iki katını geçemez.

d) ( Değişik bend: 20.9.2008/27003 RG) İşletmelerde meslek eğitimi ek ders görevine esas olacak haftalık ders yükünün belirlenmesinde; işletmelere öğrenci gönderen alan/dallardaki sınıfların işletmelerde eğitimi yapılan uygulamalı derslerin haftalık ders saati sayısının bu sınıflardaki grup sayısı ile çarpımı sonucu bulunacak sayı, ders yükü olarak kabul edilir. Grup sayısının belirlenmesinde, Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul ve Kurumların Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmelik hükümleri uygulanır.

Grup sayısının belirlenmesinde, “Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul ve Kurumların Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmelik” hükümleri uygulanır.

e) ( Değişik bend: 20.9.2008/27003 RG) Atölye ve meslek dersleri toplam ders yükü hesaplanırken alan/bölüm, atölye ve laboratuvar şeflerine, ilgili mevzuata göre Planlama, Bakım, Onarım adı altında verilen ek ders görevi de eklenir.

f) Bir meslek alan/dalında, koordinatör öğretmen olarak görevlendirilecek yeterli sayıda atölye ve meslek dersleri öğretmeni yoksa bu alan/dala yakın branştaki öğretmene koordinatörlük görevi verilebilir.

g) ( Değişik bend: 20.9.2008/27003 RG) Koordinatör öğretmenin görevlendirilmesi, öğrencinin işletmede bulunduğu günlerde yapılır. Bir öğretmene; aynı işletmede en fazla 12 öğrencinin koordinatörlük görevi verilebilir. Aynı öğrenci/kursiyerler için haftada birden fazla öğretmene, İşletmelerde Meslek Eğitimi ek ders görevi verilemez.

ğ) ( Ek bend: 20.9.2008/27003 RG) İl sınırları dışındaki işletmelerde mesleki eğitim gören öğrencilere koordinatörlük görevi, mahallinde alanla ilgili eğitim yapan kurumdaki öğretmenlerle karşılanır. Bunun mümkün olmaması hâlinde, öğrenci/kursiyerin kayıtlı olduğu kurumca görevlendirilecek öğretmenlerle bu görev yerine getirilir.

h) ( Ek bend: 20.9.2008/27003 RG) Sağlık meslek lisesi öğrencilerinin işletmelerdeki mesleki eğitim ders uygulamaları ve koordinatörlük görevine ilişkin esaslar, ilgili birimce belirlenir.

ı) ( Ek bend: 20.9.2008/27003 RG) Kurum yönetimi, koordinatör öğretmenlerin görevlerinin verimli şekilde yerine getirilmesi hususunda denetim ve rehberlik yapar.

İdarecilere söyleyin bakalım hocam bu maddelerin neresinde yazıyormuş öyle birşey. Neye göre böyle birşey söylediklerini sorun hocam kolay gelsin...

arkadaşlar teşekkur ederim, bu biraz idarenin kendıne göre yorumu idi, gereken yerlerden yaptıgım araştırmalar neticesinde, sizin dediğiniz gibi düzeltikk, sagolun, teşekkurler....

selam arkadaşlar ben çok programlı lisede öğretmenim işletmelerde beceri eğitimi dersine giriyorum. çevre şartları uygun olmadığı için bu dersi okulda veriyorum fakat okul idaresi 24 saat derse girmeme rağmen bana 16 saat ek ders ödüyor. koordinatörlük yapıyormuşum gibi ödeme yapıyorlar. bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursanız çok sevinirim. :(

elvanersoy' Alıntı:
selam arkadaşlar ben çok programlı lisede öğretmenim işletmelerde beceri eğitimi dersine giriyorum. çevre şartları uygun olmadığı için bu dersi okulda veriyorum fakat okul idaresi 24 saat derse girmeme rağmen bana 16 saat ek ders ödüyor. koordinatörlük yapıyormuşum gibi ödeme yapıyorlar. bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursanız çok sevinirim. :(
24 saat derse girerseniz 24 saat üzerinden ücret yapılır. Örnek 24 ibe + 10 diğer dersler giriyorsunuz diyelim. toplam 34 yapar. 20 saat maaş karşılığı. 14 saat ek ders + 3 saat planlama olur.

Yesil26' Alıntı:
Benim 24 saatlik İBE toplam 42 + 2(Reberlik) dersim oluyor
Bu girdiğim 24 saatlik İBE nin dersi ek ders hesaplanırken 24 saat üzerinden mi hesaplanıyor yoksa 16 saat mi
Eğer 24 saat değilde 16 saat hesaplanıyorsa bizde 16 saat girelim
İBE okulda yapılırsa 24 saat yapılır.
2-3 öğretmene bölünebilir. 12+12 veya 8+8+8 vb.
24 saat ibeye girerseniz ücreti de normal bir ders gibi yapılır. Ayrıca maaş karşılığı da sayılır. Yani diyelimki sadece İBEye 24 saat giriyorsunuz. Ozaman 20 saat maaş karşılığı olur. 4 saat ek ders ödenir. 2 saat planlama.

Arkadaşlar konuyu hortlatmış gibi olacağım ama umarım sorum cevaplanır.
Okulumuzda muhasebe bölümünde 17 tane öğrenci var. 12 tanesinin işletmesi hazır geriye 5 tane öğrenci kalıyor. Geriye kalan 5 öğrenci için 24 saatlik İşletmelerde Beceri Eğitimi dersi mi açılacak. 12 kişi staja gidecek 5 kişide okulda ders mi görecek. Eğer hem staj hem de ders işi olacaksa; bi öğretmen atıyorum 12 saat işletmelerde beceri eğitimi dersine girip aynı zamanda atıyorum 10 saat koordinatörlük görevi alabilir mi? Bu şekilde olursa eğer muhasebe grubundaki öğretmen arkadaşların norm sıkıntısı da kalmaz.

badsector' Alıntı:
Okulumuzda muhasebe bölümünde 17 tane öğrenci var. 12 tanesinin işletmesi hazır geriye 5 tane öğrenci kalıyor. Geriye kalan 5 öğrenci için 24 saatlik İşletmelerde Beceri Eğitimi dersi mi açılacak. 12 kişi staja gidecek 5 kişide okulda ders mi görecek. Eğer hem staj hem de ders işi olacaksa; bi öğretmen atıyorum 12 saat işletmelerde beceri eğitimi dersine girip aynı zamanda atıyorum 10 saat koordinatörlük görevi alabilir mi? Bu şekilde olursa eğer muhasebe grubundaki öğretmen arkadaşların norm sıkıntısı da kalmaz.

evet aynen öyle. yani fazladan 24 saatlik bir ders yükü ortaya çıkıyor.

Evet badsector hocam, aynen öyle.5 kişi staj yapar, onların koordinatörlüğü olur, koordinatörlük alırsınız. Geriye kalan 12 öğrenci okulda işletmelerde beceri eğitimi dersi alır 24 saat üzereinden ders olarak işlersiniz.Böylelikle ders yükü olur ve norm da sıkıntı olmaz.

BENDE BU SENE BU DERSİ VERİYORUM KOORDİNATÖRLÜKTE VAR BENİM SİZİNKİLER SAÇMALAMIŞLAR
BU ARADA MADEM BU KADAR KİŞİ BU DERSE GİRİYOR YILLIK PLAN GÖNDEREBİLİRMİSİNİZ :))

bulamadım ben yıllık planı kendim hazırladım :)
modül seçimlerini kendi vereceğim derslere göre ayarladım
daha önceden hazırlanmış yıllık plandan da faydalandım tabi umarım işinize yarar.

Ekli dosyalar

• ibe_yıllıkplan.zip
    15.8 KB · Görüntüleme: 194
  • ibe_yıllıkplan (2).zip
    16.1 KB · Görüntüleme: 199
badsector' Alıntı:
Aynen doğru. 12 kişi işletmeye gidecek. Bu 12 öğrenciye koordinatörlük görevi yapılacak ve ücretleri alınacak. Artı okulda 5 kişi için 24 saat İBE dersi olacak.12-12 veya 8-8-8 vb ders 2-3 öğretmene bölünebilir. Ayrıca okulda İBE yapan 5 öğrenciyi mezun edebilmek için 300 saat staj yaptırmak zorundasınız.

egunay' Alıntı:
badsector' Alıntı:
Aynen doğru. 12 kişi işletmeye gidecek. Bu 12 öğrenciye koordinatörlük görevi yapılacak ve ücretleri alınacak. Artı okulda 5 kişi için 24 saat İBE dersi olacak.12-12 veya 8-8-8 vb ders 2-3 öğretmene bölünebilir. Ayrıca okulda İBE yapan 5 öğrenciyi mezun edebilmek için 300 saat staj yaptırmak zorundasınız.
Hocam verdiğiniz cevap için teşekkür ederim.
Peki 300 saatlik staj uygulamasını ne zaman yapmamız uygun olur. Örneğin hafta sonları, 15 tatil veya okul bittikten sonra yazın staj yaptırıp ondan sonra mı mezun edeceğiz? Genellikle yapılan uygulama nasıl acaba bilginiz var mı, cevaplanırsa sevinirim arkadaşlar.

badsector' Alıntı:
egunay' Alıntı:
badsector' Alıntı:
Hocam verdiğiniz cevap için teşekkür ederim.
Peki 300 saatlik staj uygulamasını ne zaman yapmamız uygun olur. Örneğin hafta sonları, 15 tatil veya okul bittikten sonra yazın staj yaptırıp ondan sonra mı mezun edeceğiz? Genellikle yapılan uygulama nasıl acaba bilginiz var mı, cevaplanırsa sevinirim arkadaşlar.
Hafta sonları ve 15 tatilde yapın. Yaza kalmayın çocukların mezuniyeti gecikir.

5 kişi için sınıf açılır mı? sınıf açılması için en az 8 öğrenci gerekmiyor mu? biz sınıf açılması için 8 öğrenci bırakmak zorunda kalıyoruz.. bu konuda fikirlerinize başvuracam.

bu okulda yapılan İBE eğitimi norm kadro hesabına dahil edilir mi? Ayrıca okulda yapılan İBE dersi tek bir ders değil midir nasıl olurda bölünebilir? grup sayısı oluşmadan bu 1 ders nasıl farklı öğretmenler tarafından verilebilir? Bilenler cevaplarsa sevinirim.

cogullu' Alıntı:
bu okulda yapılan İBE eğitimi norm kadro hesabına dahil edilir mi? Ayrıca okulda yapılan İBE dersi tek bir ders değil midir nasıl olurda bölünebilir? grup sayısı oluşmadan bu 1 ders nasıl farklı öğretmenler tarafından verilebilir? Bilenler cevaplarsa sevinirim.

İBE eğitimi norma dahil edilir. Bu dersin bölünüp bölünemeyeceğini daha önce de tartışılmıştı. Hatta şuan mülga olmuş bir genelgede okulda verilen bu dersin farklı öğretmenler tarafından okutulabileceği yazıyordu. O genelge yayımlandığında da şuanki yönetmelik geçerli olduğu için bence bölünmesinde bir sıkıntı yok.

evet genelgeyi buldum teşekkür ederim.
www.turkegitimsen.org.tr/1mevzuatpdf/2008_69.pdf
Ama norm konusunda hala kafam karışık. Evet İBE eğitimi norma dahil edilir ama benim sorduğum okulunuzda hem işletmeye giden öğrenci var hem de okulda İBE eğitimi alan öğrenciler varsa bunlar ayrı ayrı mı norma dahil edilir yoksa toplam grup sayısı mı baz alınır?

Biz ikisini de dahil ediyoruz. Zaten okulda 24 saat ders veriyoruz. Tek grup varsaysak en fazla 24 saat olur. O zaman işletmedekileri kim kontrol edecek?

Bence buradaki sıkıntı şu 12lerin okulda kalan öğrencilere 24 saat ibe dersi veriyoruz. Aynı sınıftan işletmeye giden öğrencilere de koordinatörlüğe gidiyoruz diyorsunuz. İşletmeye giden öğrenciler, okuldaki ibe dersinin olduğu günlerde gitmiyor mu işletmeye? Siz hem okulda ibe dersine girip hem de aynı anda nasıl işletmeye gidip de koordinatörlük alıyorsunuz? Hadi gidip gitmemek mesele değil idareci el programına nasıl oturtuyor çakışan saatleri?

ahmetismet' Alıntı:
Bence buradaki sıkıntı şu 12lerin okulda kalan öğrencilere 24 saat ibe dersi veriyoruz. Aynı sınıftan işletmeye giden öğrencilere de koordinatörlüğe gidiyoruz diyorsunuz. İşletmeye giden öğrenciler, okuldaki ibe dersinin olduğu günlerde gitmiyor mu işletmeye? Siz hem okulda ibe dersine girip hem de aynı anda nasıl işletmeye gidip de koordinatörlük alıyorsunuz? Hadi gidip gitmemek mesele değil idareci el programına nasıl oturtuyor çakışan saatleri?
.
eğer 24 saatlik İME dersi tek bir öğretmene verilirse dediğiniz doğru.
ama İME dersi 8+8+8 = 24 gibi 3 öğretmene 3 gün bölünürse. Öğretmen arkadaş dersinin olmadığı diğer 2 gün de İBE (koordinatörlük) görevi alabilir.

cogullu' Alıntı:
evet genelgeyi buldum teşekkür ederim.
http://www.turkegitimsen.org.tr/1mevzuatpdf/2008_69.pdf
Ama norm konusunda hala kafam karışık. Evet İBE eğitimi norma dahil edilir ama benim sorduğum okulunuzda hem işletmeye giden öğrenci var hem de okulda İBE eğitimi alan öğrenciler varsa bunlar ayrı ayrı mı norma dahil edilir yoksa toplam grup sayısı mı baz alınır?
..
biraz geç olsa da konuda mesajınızı görünce cevap yazayım dedim

NORMAL ŞARTLAR ALTINDA İşletmede Mesleki Eğitim dersi 24 kredilik bir derstir ve grup sayısı x 24 olarak norma dahil edilir. Dersin çeşitli nedenlerle okulda işlenmesi, gruplara bölünmemesi vb.. nedenlerle farklı şekillerde işleniyor olması norm hesabını değiştirmez.

Geri