İşletmelerde Beceri Eğitimi ve Huzur Hakkı

Kodla Büyü

anadoluman

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşalar bizim okulda atp sınıfı var. İşletmeye öğrenci göndermiyoruz ve okulda işliyoruz. Bu durumda huzur hakkı alabiliyor muyuz?

Hocam ATP de işletmede beceri eğitimi diye bir ders yok. O yüzden okulda işlenen ders ibe değil. Normal ders çizelgesinde ki dersler.

Huzur hakkı beceri eğitim sınavında görevli öğretmenlere ödenen bir ücret.

Huzur hakkı beceri eğitim sınavında görevli öğretmenlere ödenen bir ücret.
Hoca yapmayın .. Ek ucret ve Huzur hakkı hesaplanırken beceri sınavı sadece bir kalemdir.

Bu ucret hesaplanırken ;
1- öğretmen işletmeye mi gidiyor yoksa beceri eğitimi okulda mı yapılıyor ? ( gidene de ödenir gitmeyene de katsayılar değişir)

2 - öğretmen beceri sınavı komisyonunda görev aldı mı almadı mı ? aldıysa kaç komisyonda görev aldı ?

3 - Kaç aydır teknik öğretmen teknik öğetmen olarak çalışıyor ?

bunların hepsi hesaplanır katsayılar ona göre değişir ve öğretmen ona göre ucret alır.

işletmelerde beceri eğitimini okulda yaptıran öğretmende alır işletmeye giden öğetmen de alır. sadece fiyat değişir. Huzur hakkı meslek lisesinde çalışan butun teknik öğretmen ve usta öğreticilere ödenir az ya da çok..

Not : http://mtegm.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2015_06/09105156_2015ylekcrethuzurhakk.pdf inceleyebilirsiniz. ..

Hoca yapmayın .. Ek ucret ve Huzur hakkı hesaplanırken beceri sınavı sadece bir kalemdir.

Bu ucret hesaplanırken ;
1- öğretmen işletmeye mi gidiyor yoksa beceri eğitimi okulda mı yapılıyor ? ( gidene de ödenir gitmeyene de katsayılar değişir)

2 - öğretmen beceri sınavı komisyonunda görev aldı mı almadı mı ? aldıysa kaç komisyonda görev aldı ?

bunların hepsi hesaplanır katsayılar ona göre değişir ve öğretmen ona göre ucret alır.

işletmelerde beceri eğitimini okulda yaptıran öğretmende alır işletmeye giden öğetmen de alır. sadece fiyat değişir. Huzur hakkı meslek lisesinde çalışan butun teknik öğretmen ve usta öğreticilere ödenir az ya da çok..

Not : http://mtegm.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2015_06/09105156_2015ylekcrethuzurhakk.pdf inceleyebilirsiniz. ..
Sayın hocam,
Öğretmenimiz sınıfının ATP olduğunu söylemiş. ATP de işletmede beceri eğitimi yoktur. Dolayısıyla da bu kalemden ücret alamazlar. İlgili yazıda bahsedilen meslek eğitimi, okulda genelde yazın yapılan stajı ifade eder.
Dolayısıyla ATP ler için yaz stajı yapılmışsa ve bunlar için staj bitirme sınavı yapılmışsa ücret alınabilmesi gerekir.
Ek Düzenleme:
https://mtegm.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2016_03/28041516_ekcrethuzurhakktaleptoplamalemleri.pdf
adresinde konu ile ilgili bir klavuz yayınlanmış. 7. sayfasında bir akış diyagramı var, ona göre davranırsınız.

Son düzenleme:

Bu ucret hesaplanırken ;

Huzur hakkı ve Ek ücret farklı şeyler. Huzur hakkı sadece yıl sonu beceri sınavı için ödenir. Diğer saydığınız maddeler ek ücret ile alakalı.

İzmir konak bölgesinde meslek dersi ogretmeniyim.En sn 2015yilinda huzur hakkı ödemesi aldım.2016 2017 yıllarında alan arkadaş varmı? Bir de geçmiş yılların ödemesi yapılır mı?

2 senedir yapılmıyordu sanırım. biz geçen ay aldık. aldığımız ücret 2016'nın olmalı. sırayla yapacaklar herhalde.

Huzur hakkı 2 şekilde hak edilir:
1- işletmelerde beceri eğitimi gören meslek lisesi öğrencilerinin yıl sonu beceri sınavlarında fiilen görev yapan komisyon üyesi meslek dersi öğretmenlerine
2-kalfalık-ustalık sınavlarıyla ilgili olarak kurulan sınav ve mesleki ihtisas komisyonlarında fiilen görev yapan komisyon üyesi meslek dersi öğretmenlerine

Ayrıca yapılan sınav sayısına bakılmaksızın eğitim öğretim yılı sonu, birinci sömestr sonu yapılan beceri sınavları dönem olarak ifade edilmektedir. Sınavlarda alınan sınav görev sayısı dikkate alınmaz.

Unutmadan bir de yaz stajı koordinatörlük görevleri ek ücret kapsamı dahilinde değerlendirilmelidir.

Alabilir siniz tabiki Hocam ama İBE yoksa az alırsınız...
Öğretmen, müdür yrd. ve müdür ünvanları için ek ücret ödemesi sadece fiilen işletmelerde koordinatörlük görevi yürütenlere verilir . Sırf şartları taşıdıkları için veya staja gitmeyen öğrencilerin okulda yaptıkları yüz yüze eğitim için ek ücret ödemesi yapılamaz. Okulda yapılan dersler için ek ücret ödemesi yapılmaz. Bakanlığın resmi yazısında da bu durum belirtilmiştir.
Detaylı açıklama ekte bulunmaktadır bilginize.

Ekli dosyalar

• EK ÜCRET ve HUZUR HAKKI AÇIKLAMA.pdf
    624.8 KB · Görüntüleme: 53

Bu ucret hesaplanırken ;

işletmelerde beceri eğitiminin okulda yapılması söz konusu değildir. staja gitmeyen öğrenci (yaz stajı hariç) okulda yüz yüze eğitim yapar ki bu da ek ücret kapsamında değildir. ek ücreti yalnızca meslek branşında olan ve fiilen işletmeye giden öğretmen, md yrd. , müdür ünvanları alabilir.

Huzur hakkı meslek lisesinde çalışan butun teknik öğretmen ve usta öğreticilere ödenmez. sadece sınav komisyonlarında görev alanlara ödenmektedir.

Sırf meslek lisesinde görev alındığı gerekçesiyle ek ücret ve huzur hakkı ödemesi yapılmaz Fiilen sınav komisyonu ve koordinatörlük görevi yapılması şartı öğretmen, md yrd. ,md Byrd. müdür/vekili için aranır.

Ek ücret ; koordinatörlük görevi yapanlara işletmelere giderken yapacakları ulaşım için ulaşım bedeli desteğidir.

Huzur hakkı ; Sınav komisyonlarında fiilen görev alanlara verilen ücrettir. tıpkı ösym sınavlarında olduğu gibi..

Son düzenleme:
extreme_ hocam "işletmelerde beceri eğitiminin okulda yapılması söz konusu değildir" ifadeniz yanlış. OÖKY İşletmelerde mesleki eğitim MADDE 121-7 Şu şekildedir: Anadolu teknik programı ile işletme kapasitesi yeterli olmadığından mesleki eğitim için işletmeye gönderilemeyen Anadolu meslek programı öğrencileri uygulamalı eğitimlerini okul/kurumun atölye ve laboratuvarlarında, okul/kurumda yeterli donanıma sahip atölye ve laboratuvar bulunmaması hâlinde işletmelerle imzalanacak protokole göre işletmenin eğitim biriminde sürdürür.
EK ÜCRET VE HUZUR HAKKI ÖDEMELERİNE YÖNELİK AÇIKLAMLAR
EK ÜCRET
A. Ek Ücret Ödemesi Yapılacaklar:
1. Okulun; branşı atölye ve meslek dersi olan, (fiilen koordinatörlük görevi yapan, bkz: OöK yönetmeliği md. 88) müdür ve müdür yardımcıları ile işletmelerde yapılan meslek
eğitiminde görevli (fiilen koordinatörlük görevi yapan) kadrolu ve kadrosuz atölye ve meslek dersi (koordinatör) öğretmenlerine 250 (ikiyüzelli),
2. Okulda ve kurumda yapılan meslek eğitim ile geliştirme ve uyum kursu veya meslek
kurslarında (okulda müfredat gereği okutulan meslek dersleri hariç) görevli kadrolu ve
kadrosuz atölye ve meslek dersi öğretmenleri ile usta öğreticilere 150 (yüzelli), katsayısı, cari dönem memur maaş katsayısı ve görev yapılan ay sayısının çarpımı sonucu brüt ek ders ücreti hesaplanır.

Her ikisi de ek ücret alır sadece katsayı farklılığı sebebiyle ücretler de farklılık gösterir.

sayın f_dogan76;
önceki ifadede eksiklik olmuş olabilir. işletmeye gitmeyen öğrencinin bunun yerine okulda aldığı eğitimin adı işletmede beceri eğitimi değil uygulamalı eğitimdir.
demek istediğim şöyle; ek ücret sadece ve sadece işletmeye giden öğretmene yani koordinatörlük işini yapan öğretmene verilmektedir. Okul laboratuvarıjnda-atölyesinde uygulama eğitimi yaptıran öğretmen öncelikle maaş karşılığını dolduramıyorsa maaş karşılığı olarak bu dersi verir, maaş karşılığını dolduruyorsa ek ders ücreti karşılığı dersi verir ve bu atölyede/okulda yaptırdığı uygulama eğitimi için ek ücret ödenmez. Bir başka deyişle , maaş karşılığı veya ek ders karşılığı olarak verilen dersin/kursun karşılığında ek ecret ödemesi alınamaz. Hülasa ek ücret = koordinatörlük denklemi herkes için genel geçerdir.

Okulda ve kurumda yapılan meslek eğitim ile geliştirme ve uyum kursu veya meslek kursları ifadesinin kastettiği kurslar, işletmelerin kendi personelleri için talep ederek açtırdıkları eğitim ve kursları ifade etmektedir. yani okulda yapılan tam gün tam yıl eğitim faaliyetlerinin kapsamı dışındadır.
Okulda ve kurumda yapılan meslek eğitim ile geliştirme ve uyum kursu veya meslek kurslarında ilgili okulun kendi öğrencisi veya bir başka okulun öğrencisi bulunamaz. İşletmelerin kendi personelleri için yaptırdığı eğitimdir nihayetinde.

Bu kapsamda fiilen koordinatörlük yapmayan kişiye yapılan / yapılacak ek ücret ödemesi yanlıştır, yersizdir, fark edildiğinde mutlak geriye dönük zimmet olarak karşımıza çıkar.

Saygılarımla.

Okulda ve kurumda yapılan meslek eğitim ile geliştirme ve uyum kursu veya meslek kursları ifadesiyle ne kastedildiğini açıklayan bir yazı filan var mı hocam?
Tam gün tam yıl eğitim kapsamında yürütülecek faaliyetler MADDE 156/f) (Değişik:RG-26/3/2017-30019) Okul/kurumlarda açılan hayat boyu eğitime yönelik kurslarla her türdeki mesleki kurslar ... gibi etkinlikler yapılır. Buradaki bahsedilen kurslarla ek ücrette bahsedilen kurslar farklı mı?

kanunda geçen örgün eğitim sisteminden ayrılmış, ifadesi sorunuzu cevaplar umarım.. örgün öğrencinin bu kurslara konu olamayacağını açıkça belirtmiş.

MESLEKİ EĞİTİM KANUNU (1)(2)(3)(4)

Kanun Numarası : 3308
Kabul Tarihi : 5/6/1986
Yayımlandığı Resmî Gazete : Tarih : 19/6/1986 Sayı : 19139
Yayımlandığı Düstur : Tertip : 5 Cilt : 26

Meslek kursları
Madde 37 –
Bakanlık, örgün eğitim sisteminden ayrılmış,istihdam için gerekli yeterliklere sahip olmayan kişileri iş hayatında istihdam imkanı olan görevlere hazırlamak amacıyla meslek kursları düzenler. Kurslara katılanlar kursa devam ettikleri sürece bu Kanunun çırak ve öğrencilere verdiği haklardan yararlanırlar. Bakanlık, kursların düzenlenmesinde ilgili Bakanlık, kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapar.
Geliştirme ve uyum kursları
Madde 38 –
Yirmi ve daha fazla personel çalıştıran işletmeler çalıştırdığı personelin işindeki verimini yükseltmek, yeni teknolojilere uyumunu ve mesleklerinde gelişmelerini sağlamak amacıyla çalışma saatleri dışında çeşitli kurslar açarlar veya aynı amaca yönelik diğer kurumlarca açılan kurslara katılmalarını sağlarlar. İşletmeler; kurs programlarının hazırlanmasında, uygulanmasında ve değerlen-dirilmesinde Bakanlık, İş ve İşçi Bulma Kurumu ile işbirliği yaparlar. Kursların açılması ve işleyişine ilişkin esas ve usuller yönetmelikle düzenlenir.

Mevzuat hükümlerinde meslek kursları-mesleki kurslar şeklinde iki ibare kullanılmış.
Meslek kursları, bahsettiğiniz gibi 3308 sk/madde 37' de tanımlanmış.
OÖKY Tam gün Tam Yıl faaliyetleri Madde 156/f) de ise Okul/kurumlarda açılan hayat boyu eğitime yönelik kurslarla her türdeki mesleki kurslar ...
Bu durumda akıllara şöyle bir soru geliyor: Meslek liselerinde örgün eğitim öğrencilerine kurslar düzenlenmektedir. Hızlı klavye kursları gibi. Şimdi bu kursun türü meslek kursu mu(ki öyle olmadığı anlaşılıyor çünkü örgün eğitim dışında değiller), mesleki kurs mu( bunun tanımı belli değil), destekleme ve yetiştirme kursu mu(e-kurs modülünde yer almıyor)...
Ek ücret meselesinde kurslardan dolayı bir talepte bulunulmayacak buraya kadar tamam. Okulda ve kurumda yapılan meslek eğitim ile geliştirme ve uyum kursu veya meslek kursları için 150 katsayısı. Burada geçen meslek eğitimi nedir acaba?

Son düzenleme:
Geri