işletmelerde beceri eğitimi sınavı

Kodla Büyü

2011bilgisayar

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar bu konuda birkaç sorum olacak birincisi bu sınav sadece yazılı olabılır mi? yönetmelikte uygulamalı ve/veya yazılı şeklinde bir ibare var .İkincisi internette baktım bazı arkadaşlar 4 şıklı sorular hazırlamış önceden yayınlamışlar bunların 5 şıklı olması gerekmiyor mu? üçüncüsü staj dosyası,işletme notu ve sınav notu hangi alanlara girilmesi gerekiyor? dördüncü sorum da şu niye forumda böyle bir başlık yok herkes biliyor bir ben mi bilmiyorum :D

Ben de ilk defa bu pazartesi yazılı salı da uygulama olarak yapacam.Okulda öyle yapılıyormuş her sene. notları da ilgili idareci girecekmiş ama sadece yazılı da olabilirmiş çünkü müdür yrd bana dedi ki sadece yazılı yapalım ve zorlayalım çalışmayanlar dökülsün diye. şık konusunda da bi bilgim yok 4 veya 5 farketmez kanımca

beceri eğtiimi sınavından kalan öğrencilerin sorumluluk sınavı yapılırken hem uygulama hem yazılı yapmak gerekiyormu. yoksa sadece yazılı yapılsa yeterlimi? okulunuzdaki bu durumdaki öğrencileri nasıl sınav yapıyorsunuz? yönetmelikte ( madde58-(3) Yılsonu beceri sınavında başarısız olan öğrencilerin bu derslere ait sorumluluk sınavları, iş dosyası dikkate alınmaksızın yazılı ve/veya uygulamalı sınav şeklinde yapılır. ) diyor...

web programcılığı alanı elinde örnek sorular olan var mı? işletme yıllık planına göre test hazırlasam yeterli olur mu?salı sınav var

Arkadaslar bu beceri sinavinda komisyondakilere her sinav icin 5 ek ders veriliyor diye biliyordum.bu sene okul idaresi 5 ek ders huzur hakki icinde verilecek dedi.boyle bisey varmi.bana sacma geldi.5 ek ders farkli huzur hakki farkli degilmi?

Hocam bildiğim kadarıyla beceri sınavından ek ders almazsın huzur hakkına ekstra dahil edilir orada bir miktar ücret alirsin.

Ek ders yonetmeligi sinav basina 5 ek ders verilir diyor. O kafa karistirici..baska okula tayin oldum burda ek derse ekliyolarmis. Herkes kafasina gore bisey yapiyo :)

Sınav görevi
MADDE 12- (1) Her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ilgili mevzuatı
gereğince yapılan bekleme, sorumluluk, dışarıdan bitirme, final, ortalama yükseltme, seviye
tespiti, meslekî formasyon, adaylık eğitimi, beceri sınavı ve beceri/proje yarışması
sınavlarında görevlendirilen öğretmenlere, öğrencilerin sınava girmeleri kaydıyla, her bir
sınav komisyon üyeliği ve her bir sınav gözcülüğü için 5 saat ek ders ücreti ödenir.

Mutef_bk' Alıntı:
Ek ders yonetmeligi sinav basina 5 ek ders verilir diyor. O kafa karistirici..baska okula tayin oldum burda ek derse ekliyolarmis. Herkes kafasina gore bisey yapiyo :)

Sınav görevi
MADDE 12- (1) Her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ilgili mevzuatı
gereğince yapılan bekleme, sorumluluk, dışarıdan bitirme, final, ortalama yükseltme, seviye
tespiti, meslekî formasyon, adaylık eğitimi, beceri sınavı ve beceri/proje yarışması
sınavlarında görevlendirilen öğretmenlere, öğrencilerin sınava girmeleri kaydıyla, her bir
sınav komisyon üyeliği ve her bir sınav gözcülüğü için 5 saat ek ders ücreti ödenir.
..
hocam beceri sınavlarını YORUMLAMA şekli okuldan okula maalesef değişiyor.
.
yönetmelik dediğiniz gibi her bir sınav görevi için 5 saat ücret verlir diyor. (Bu ücret ay sonunda ek derse ekleniyor. Sorumluluk sınavlarında eklendiği gibi). Buraya kadar bir sıkıntı yok. Sıkıntı şurda

A okulu adı üzerinde BECERİ SINAVI olarak tek bir sınav kabul ediyor ve sınav 2-3 gün sürse bile TEK KOMİSYONA 1 sınav ücreti ödüyor

B okulu sınavdaki her aşama için hatta her farklı sınıf için komisyon kurabiliyor. Teorik sınav için ayrı komisyon 12A için ayrı komisyon 12B için ayrı komisyon vb.. ve her seferinde farklı komisyon oluşturdukları için her oluşturulan komisyona 5 ek ders ücreti veriyor

Burası TÜRKİYE olduğu için her iki şekilde yapılan ödemeyi de mal müdürlüğü ödüyor. Müfettişler inceleme sırasında komisyon görevlendirmelerine bakmadığı için sorun da olmuyor. Ben her iki uygulamayı da bizzat yaşadım.
.
BENİM YORUMUM; (yorum diyorum çünkü bizim yönetmeliklerimiz maalesef yoruma açık) Nasıl Yabancı di sınavlarında TEORİ ve SÖZLÜ sınavlar için TEK KOMİSYON kuruluyor ve bu komisyon ilk gün teori sonraki gün uygulama yaparak iki gün görev yapıp TEK KOMİSYON ÜCRETİ alıyor ise beceri sınavları da aynı şekilde değerlendirilmelidir.
Sorumluluk sınavlarında A sınıfına ayrı B sınıfına ayrı komisyon oluşturulmaz AYNI DERS için TEK KOMİSYON oluşturulur. Bundan hareketle İŞLETMEDE BECERİ EĞİTİMİ de neticede bir DERSTİR. Farklı okul türlerinde de olsa aynı dersi gören tüm öğrenciler için yapılacak sınavda TEK KOMİSYON kurulmalıdır.
.....
HUZUR HAKKI konusuna gelecek olursak;
Bu konu tamamen sınavdan bağımsız bir durumdur. Beceri sınavından dolayı DOĞRUDAN Huzur hakkı için ayrı bir ücret ödenmez AMA huzur hakkı ücretleri hesaplanırken beceri sınavlarında görev alan öğretmenlerin huzur hakkı ücreti görev almayan öğretmenden daha fazla olur. Beceri sınavları huzur hakkı katsayısını etkiliyor çünkü...

Geri