İşlemci-Anakart-Ram Önerileri

Kodla Büyü

wes

Seçkin Üye
Seçkin Üye
İyi günler öğretmen arkadaşlarım.
Bugünlerde bir sistem toplamayı düşünüyorum inşallah. Genelde bir bilgisayar alıp onu uzun süre kullanmayı düşünen birisiyimdir ve genelde öyle yaparım. Şu anda kullandığım laptopumu 5 sene önce almıştım ve artık son demlerini yaşıyor. Toplayacağım sistem de aşağıdaki özelliklerde olmasını istiyorum fakat bazı konularda bilgi eksikliğim var bu konularda bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim.

işlemci olarak AMD Phenom X6 1090T düşünüyorum. Bununla en iyi performansı hangi anakart ile alabilirim acaba?
Ben Gigabyte GA-890GPA-UD3H AMD 890GX düşünüyordum fakat onboard ekran kartlı anakartların performansta biraz problemleri olduğunu ve gigabyteların ram desteklerinin asuslara göre daha az olduğunu okudum.
Daha sonra Asus M4A87TD/USB3 AMD870 anakartta karar kıldım.

Ram konusunda açıkçası çok bir bilgim yok. Mhz. değerlerinden çok CL değerlerinden falan bahsetmiş arkadaşlar bu konuda biraz aydınlatabilirmisiniz? ve bu işlemci ve anakarta hangi ram'i almalıyım? 6 veya 4 gb olabilir.
Anakart konusunda da bu işlemciye hangisini almamı tavsiye edersiniz?

Bunlar cevaplandıktan sonra diğer sorularımı da yavaş yavaş sorarım.

Ben olsam o kadar pahalı bilgisayar almam. X4 yeterli olur.

Devir ekonomi devri ama ekonomi önemli olmasa bile x6 yı kullanabilecğimiz program var mı bilmiyorum.

300 km hız yapmayacaksak o arabayı almanın anlamı yok.

İleriki yıllarda demode olmasın diye düşünüyoruz ama 6 ay sonra bile demoda olacağını unutmayalım.

AMD X4 3.0
MSI 770-C45
2 GB DDR3
1 TB HDD
ASUS EAH4670
AKASA GENESIS KASA
22" SAMSUNG 2230

Bence yeterli.

Şu anda evet dediğiniz gibi ama ilerleyen zamanlarda destekleyen programlar daha da artacak diye düşünüyorum o yüzden böyle bir seçim yaptım.
Yani dediğim gibi parça al - sat yapmayı pek sevmiyorum. Alınca birkere alıp uzun süre kullanmak dileğim.
Tavsiyeleriniz için teşekkürler.

Anakart: MSI H55P... falan filan
İşlemci: Intel i3 ....
Ram: 2 gb 1333 MHz
Ekran Kartı: Nvidia chipset' li 1 Gb

Bu özelliklere yakın bilgisayar topladım 2-3 ay önce. fiyatı da uygun oldu. performans süper. özellikle anakart mükemmel.

öğretmenim öneriniz için teşekkürler fakat i3 benim isteklerim için çok düşük bir işlemci ve ben amd alma konusunda kararlıyım. Intel'in aynı özellikli işlemcilerinin fiyatı uçuş eğiliminde.

Şu ram konusunda hala bir bilgilendirme edinemedim. Bu konuda deneyimli arkadaş yok mu aramızda?

Geri