İşkembeyi nasıl temizleriz?

Kodla Büyü

sanalomer

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Benim bildiğim yöntem;

* Önce düzgün geniş yarıklar oluşturarak, işkembelerin içi dışına çevrilir,
* Soğuk tazikli suyla kaba kiri gidineye kadar iyice ovularak yıkanır.
* Bir elin büyüklüğündeki parçalara bölünür.
* Fazla bekletmeden derhal 90 derece suya 1 dakika yatırılıp çıkarılır çıkarılmaz bıçakla beyazlayıncaya kadar kazınmaya başlanır.
* Tekrar soğuk suyla ovularak 7 kere yıkanır.
* Artık pişirmeye hazırdır.

bunların dışında daha da işimizi kolaylaştıracak yöntemler de var mıdır?

İnternetten bir kaç bilgi buldum ama tatmin etmedi. Varsa temizleme ustası bizimle bilgilerini paylaşabilir mi?

küçükken bikaç kez bıçakla temizleme kısmına yardım etmiştim :D fazla bir bilgim yok süreç hakkında :)

kireç ile rahat ve kolay temizlenir hijyen olarak da etkilidir beyaz olması nıda sağlar

geçen sene tesadüfen bulduğum yöntem şu ki, işkembeyi nohut pişirecekmiş gibi geceden ıslatıyorsun bol suyun içinde. sabah sudan çıkarırken elinize yeşil zarı çıkıyor böylece temizlenmiş oluyor. sonra biraz suda haşlayın o suyunu atın daha sonra ister parçalayarak ister büyük parçalar halinde haşlayıp mis gibi bir çorba yapabilirsiniz :)

kireç derken? Bildiğimiz boya kireci mi nası yani :S :scared:

kireç mi, çamaşır suyu muuu işkembeden soğudum resmen

Hazır İşkembe denmişken, işkembe çorbası ile ilgili şöyle bir fıkra vardı:
Bir malikanenin çok güzel yemek pişiren bir aşçısı varmış. Evin beyi bir gün aşçıya demiş ki;
- Sakın yanlış anlama ama dışarda yediğim işkembe çorbasının tadını senin yaptığında bulamıyorum!
Aşçı gülerek yanıtlamış:
- Beyefendi dışardaki ustalar işkembeyi fazla temizlemez, ondandır. :puhaha:
Fıkraya bakarsak işkembe fazla temizlenince tadı kaçıyormuş. Onun lezzeti tam temizlenmemesindeymiş. :)

İşkembe kaynar suya daldırılıp bir dakika geçmeden çıkarılır. Zaten sonrasında o katmanı hemen soyuluyor.

sgulkurusu' Alıntı:
geçen sene tesadüfen bulduğum yöntem şu ki, işkembeyi nohut pişirecekmiş gibi geceden ıslatıyorsun bol suyun içinde. sabah sudan çıkarırken elinize yeşil zarı çıkıyor böylece temizlenmiş oluyor. sonra biraz suda haşlayın o suyunu atın daha sonra ister parçalayarak ister büyük parçalar halinde haşlayıp mis gibi bir çorba yapabilirsiniz :)

Önce kaynar suya batırma işlemini yapıp, içine koyduğunuz suyu da tuzlu yaparsanız bence daha iyi olur. Teknik güzel ama kaynak su ve tuz yapmadan direk gelen işkembeyi böyle suda bekletirseniz yüklü miktarda bakteriyi sabaha kadar beslemiş olursunuz, riskli bence.

evet sıcak suya yatırıp yatırıp bıçakla koyu zarını sıyırdık. Kolay sıyrılıyor. Zorlarsa yeniden sıcak suya yatırıp çıkardık. Böyle böyle hepsi bembeyaz oldu. Kokuları çok güzel. şimdi de tuzlu suda yeniden yıkacayacağız. Dikerek kese haline getirdik. bu keseleri dolmalık pirinç ile doldurup tamamen ağızlarını dikeceğiz ondan sonra da doğru büyük haşlama tenceresine :mrgreen:

kireç yanmış olmalı dikkat edelim doğru bilgilendrelim sonra insanları zehirlemeyelim. Beyaz omasını istiyorsak kireç şart yok sarımsı olur mide kaldırmayabilir. Ayrica kireç temizlik hissi verir ki temizdir de

Geri