İş Bankası Kredi Kartından İzinsiz İşlem

Kodla Büyü

radicalbrain

Seçkin Üye
Seçkin Üye
kredi kartımdan europcar france firmasından 1,943.96 eur ve passport inn 01 firmasından ise 7.5 usd bilgim disinda cekilmesine izin vermis is bankasi.

batman'da yasiyorum kredi kartimi sadece n11, gittigidiyor, hepsiburada, yemeksepeti gibi sitelerde kullaniyorum ve kesinlikle kart bilgileri kaydetmiyorum. bilgisayarimi gayet temiz kullaniyorum. hatta alis veris islemlerimi sadece office ve driverlarin yuklu oldugu bilgisayarimdan yapiyorum. yurt disi sitelerde ise sanal kart kullaniyorum. gerci sanal kart kullansam da kulllanmasam da bu dolandiricilik gerceklesirdi.

harcama ve gelen mesajlar:

http://i.hizliresim.com/qEVlJQ.png

isin garip tarafi bankanin boyle bir mesaj gondermesine ragmen islemleri onaylamasi. en azindan musteri hizmetlerini aradigimda oyle denildi. simdi benden itiraz formu faxlamam isteniyor. durduk yere insanin basina dert. itirazin ne zaman degerlenecegi de muamma.

daha once basina boyle bir sey gelen yahut nasil sonuclanabilecegi hakkinda bilgisi olan var mi?

okul grubuna yazmıştım hocam buraya da yapıştırayım.
Son zamanlarda kredi kartı bilgileri çok sık çalınmaya başladı. Tanıdıklarımın başına gelen benzeri olaylardan sonra sizleri de uyarmak istedim. Bazı büyük alışveriş siteleri veritabanının çalındığını tahmin ediyorum (muhtemelen n11.com). Genellikle çalınan kredi kartları ile yurtdışından alışveriş yapılıyor. Önce 1-2 dolarlık bir alışveriş yaparak deneniyor alışveriş başarılı olursa 100-200 dolar civarı bir alışveriş yapılıyor sonra limitiniz dolana kadar 1000 dolar ve üzeri miktarlarda alışveriş yapıyorlar. Bu işlemler 5-6 dakikada olup bitiyor. Bankanızdan size mesaj geliyor "şu tarihte şu miktar USD alışveriş yapıldı bilginiz dışında ise müşteri hizmetlerini arayın" Arayıp kartı iptal ettiriyorsunuz. Hemen bankaya gidip işlemlerin size ait olmadığını anlatan bir dilekçe veriyorsunuz. Gelen ekstrede borcu ödüyorsunuz. Şanslıysanız birkaç ay içinde çalınan miktarı geri alabiliyorsunuz ama bazı durumlarda alamayanlar da var. (Prosedürde yoktur ama işinizi hızlandırmak için alışveriş yapılan firmalara mail atarak kart numaranızı ve alışveriş saatini belirterek kartınızın çalındığını, alışverişin bilginiz dışında olduğunu ve chargeback işlemini başlatacağınızı iletin)
Bunları yaşamamak için tavsiyem;
1) İnternet üzerinden alışveriş yapıyorsanız mutlaka SANAL KART kullanın.
2) Kartınızın üstündeki numaraları kullanarak kesinlikle alışveriş yapmayın.
3) Kredi kartınızı internet ve telefon bankacılığı alışverişine kapattırın (sanal kart ile alışveriş yapmaya devam edebilirsiniz).

birkac gun once ev arkadasimin basina 1 dolarlik bir cekim geldi. hemen karti kapattirdik. ben de kartimi cipindeki sikinti nedeniyle pazartesi degistirmek istiyordum lakin nasip olmadi.

"Prosedürde yoktur ama işinizi hızlandırmak için alışveriş yapılan firmalara mail atarak kart numaranızı ve alışveriş saatini belirterek kartınızın çalındığını, alışverişin bilginiz dışında olduğunu ve chargeback işlemini başlatacağınızı iletin"

mutlaka firmaya mail atın, tabi İngilizce ya da Fransızca

benim bu yaz başıma geldi paraf kartımdan çekilmişti 450 tl kadar yabancı kaynaklıydı yine bankayı aradım hemen kartı iptal edip benden dilekçe istediler alışverişin tarafıma ait olmadığına dair olumlu sonuçlandı iptal edip yeni kart yolladılar

geçen ay başıma geldi. bilinçli bir kullanıcı olarak bu şifreyi çaldıranlar nasıl çaldırıyor diye düşünürdüm hep. bahsettiğiniz siteler dışında ben de alışveriş yapmam. ama sanal kart harici kullanmadığım için çekilen tutar çok değil. hala itiraz dilekçesinin sonucunu bekliyorum.

benimde başıma geldi
vodafone fatura adı altında 800 tl işlem vardı
iptal dilekçesş verdim
savcılığa suç duyurusunda bulundum, sonuçta kimin adına fatura ödendiğini bilmiyorum, para geri yattı,iş bankası

3 gün önce bende de aynı şey oldu. Arabanın sigorta işlemlerini mail order ile yaptık, bu şekilde bilgilerimi vermek içime sinmedi diye sonrasında kartımı internet kullanımına-mail ordera ve yurt dışına kapattım. Üzerinden iki gün geçmişti ki 5-10 dk içerisinde 7 tane msj geldi telefonuma alışveriş onayı için. Farklı farklı bir sürü yerden denenmiş, Alahtan kapalı olduğu için onaylanmadı. Bankayı arayıp bildirdim, diğerini iptal ettiler, yeni kart gönderecekler

Benim de işbankası kredi kartımdan Turkcell adı altında 300 ve 200 tl tl yükleme gibi gösterilen işlem yapılmış. Durumu farkettikten sonra hemen kartı iptal ettirdim. Bankaya gidip harcama itiraz dilekçesi ile başvuru yaptım. Çekilen tutarı 2 hafta içinde iade etti banka. Eğer banka yapılan işlemin sizin bilginiz dışında yapıldığını tespit ederse size iade ediyor.

Valla bu yazılanları okuyunca bende hemen mail order ve interntten alışverişi kapattım arkadaşlar. Sanal karta devam

radicalbrain' Alıntı:
kredi kartımdan europcar france firmasından 1,943.96 eur ve passport inn 01 firmasından ise 7.5 usd bilgim disinda cekilmesine izin vermis is bankasi.

batman'da yasiyorum kredi kartimi sadece n11, gittigidiyor, hepsiburada, yemeksepeti gibi sitelerde kullaniyorum ve kesinlikle kart bilgileri kaydetmiyorum. bilgisayarimi gayet temiz kullaniyorum. hatta alis veris islemlerimi sadece office ve driverlarin yuklu oldugu bilgisayarimdan yapiyorum. yurt disi sitelerde ise sanal kart kullaniyorum. gerci sanal kart kullansam da kulllanmasam da bu dolandiricilik gerceklesirdi.

harcama ve gelen mesajlar:

http://i.hizliresim.com/qEVlJQ.png

isin garip tarafi bankanin boyle bir mesaj gondermesine ragmen islemleri onaylamasi. en azindan musteri hizmetlerini aradigimda oyle denildi. simdi benden itiraz formu faxlamam isteniyor. durduk yere insanin basina dert. itirazin ne zaman degerlenecegi de muamma.

daha once basina boyle bir sey gelen yahut nasil sonuclanabilecegi hakkinda bilgisi olan var mi?
hocam benim de eşimin de başına geldi
bankaya harcama itirazında bulunduk
eşimin garanti bankası 3 günde yattı
benim de yapı kredi 1.5 ayda tekrar yattı
artık sanal kart kullanıyoruz ve kartı sadece kullanacağımız zaman internetten alışverişe açıyoruz
problem halloluyor

Valla hocam hiç karşılaşmadım böyle bir olayla ama birazdan arayıp bende internet alışverişine ve mail order'e kapatacağım.Birde harcamanın size ait olmadığını kanıtladığınızda parayı geri öderler diye düşünüyorum.İnş en kısa sürede çözersiniz hocam geçmiş olsun.

dün ögrt arkadasın karttan 6bin tl ucurmuslar..kart maximum..sizinkiyle aynı yerden geçmişler galiba fransadan uçak bileti almışım falan diyordu

hocam gecmiş olsun direk itiraz dilekcesini verin banka size bir hafta sonra filan ödeme yapiyor ama bu miktar sizin bilginiz dahilinde ise parayi tekrar kesiyor ona dikkat edin

hocam 1 hafta arayla başıma geleni anlatayım bir cep telefonundan pansiyonda en yoğun olduğum anda beni bankadadan arıyoruz dedi yoğunluktan o anda indandım sonra kartınızdan 3000 tl lik işlem yapılmış dedi başımdan kaynar sular döküldü 10 binlikde kredi başvurusu deyince tutuştum o an ama şükür çocuklarda derste anlattığım cümlenin bire bir kurdular o an ayıldım :D şu numarayla başlayan kartınızı teyit için diğer hanelerini öğrenmemiz lazım bu işlemleri iptal için dedi dedim seni arayacam 2 dkk ya kadın şirkefleşti bir anda :)

Hemen ing banı aradım şüpheli işlem yok dedi hesapları dondurdum 5 gün sonra tekrar açtırtım
6. gününde hepsiburada'dan 3800 tl lik banka kartımdan eski maaş kartımdan ceptelefonu alınmış siz mi yaptınız diye aradılar, bu sefer banka diye kaydettiğim numaraydı :) yok dedim yarım saat onay falan mesaj iptal ettirdik .Kartı sadece para çekmek için kullanıp hiç bir alışverişte kullanmadın kredi kartı değil hesapta acaba 3800 tl yi karşılayacak para olmadığı için mi banka beni aradı o da aklımda bir şüphe uyandırdı.Neyse ki ucuz atlattık maaş kartımı internet alışverişine kapattım

ibretlik bir paylaşım olmuş tebrik ederim hemen gerekli önlemleri aldım bütün kredi kartlarımı internet ve mailorder a kapattım yalnız banka kartı aklıma gelmedi onlanda mı bu işlemler oluyormuş onu da kapatayım bari

Son 40 gündür inanılmaz bir kart bilgileri çalınma furyası başladı. Benim de HSBC ile başıma geldi ama hemen chargeback yapıp parayı geri aldım. Özellikle N11 ve HepsiBurada sitesinin çalışanlarının TTNET faturalarını falan sizin kart bilgileriniz ile ödeme girişimleri olabiliyor. Kart bilgileri çalınanlara dikkat ederseniz N11 ya da HepsiBurada geçmişi kesin vardır.

yasarsahbaz' Alıntı:
Son 40 gündür inanılmaz bir kart bilgileri çalınma furyası başladı. Benim de HSBC ile başıma geldi ama hemen chargeback yapıp parayı geri aldım. Özellikle N11 ve HepsiBurada sitesinin çalışanlarının TTNET faturalarını falan sizin kart bilgileriniz ile ödeme girişimleri olabiliyor. Kart bilgileri çalınanlara dikkat ederseniz N11 ya da HepsiBurada geçmişi kesin vardır.

nasil bir olay var ben de tam olarak bilmiyorum ama gercekten n11 ve hepsiburada'dan iskilleniyorum. banka ile konustugumda banka calisanlari kart kopyalanmasi olabilecegini soyledi. bunu bankamatik ve pos cihazlari ile yapabiliyorlarmis.

ayni durum ev arkadasimin basina geldi 1 dolarlik bir cekim oldu hemen karti kapattirdik.

bir de cok kullanildigindan midir yoksa tedbirsizlik midir bilmem ama genelde hep is bankasinda yasaniyor bu durum.

Benim de başıma geldi bu olay. Parafly kullanıyorum. Ancak sadece internet alışverişleri yüzünden yaşanan bir olay değil. Pos cihazlarında bile kopyalanabilir kartınız. O yüzden ne kadar dikkat etsek de isterlerse çalıyorlar maalesef. Yine de dikkatli olmakta fayda var tabii.

arkadaşlar benimde başıma geldi.Maximum master card var.Bi gece uyurken bir kaç kere cep telefonuma mesaj geldiğini işittim ama bakmadım sonra 6,30 gibi uyandım telefona bi baktım 3 mesaj gelmiş dedim noluyo.Mesajlara bi baktım 3 tane mesaj ve 1050 dolar ve 412 dolarlık alışveriş yapılmaya çalışılmış ama banka bu işlem biliginiz dahilinde ise ac yaz şuraya gönder demiş tabi gönderilmediği için işlem onaylanmamış ayrıca o kadar limit de yoktu kartımda o hışımla bankayı aradım ve görevli 7 kere girişimde bulunulmuş dedi ama sistem kartı internet kullanımına kilitlemiş dedi neyse kartı iptal ettirdim.Ertesi gün bu iş neyin nesidir diye bankayı bidaha aradım ve nerelerden saat kaçta girşimde bulunulmuş sordum hepsini not aldım ve dikkatimi çeken bir şey oldu 3-4 tane giyim alışverişi yapılan siteydi ve amerika ve avrupa ülkeleriydi.Hesapladığımda yaklaşık7-8 binlik girişimde bulunulmuş.Sonra bu sitelere ingilizce mail attım.Bunlardan çoğu dönüş yaptı ve bana söyledikleri sizin adınıza üyelik açılmış ve girişimde bulunulmuş ama order oluşmamış.Dedim bu üyeliği açan benim bilgilerimi kullanmışsa da mecbur kendi adresini yazmıştır lütfen bana verin adresi dedim ama vermediler neymiş polise verebilirlermiş bilgileri.Ben baya ısrar ettim bakın başkalarını da dolandırabilirler lütfen verin diye illaki polis dediler.Benim şüphelendiğim nokta ise şuydu.Tam 1 ay önce aracıma sigorta yaptırmak için sigortacı bayana cep telefonumdan tüm kart bilgilerimi verdim hatta içimden hiç iyi yapmıyorum dedim ama sigortacı evime yürüyerek 3 dakika.Dediim herhalde olmaz bişey.Ama girişimde bulunulan siteler giyim sitesi olup hele birtanesi tamamen bayan giyim sitesi olduğu için aklıma direk o geldi ama ne yazık ki somut delile ulaşamadım.Allah'tan kartımdaki 12binlik limiti 3bine düşürmüştüm de 1liralık limit var yoktu ve direk ilk girişimde 1050 dolarlık çekim yapılmaya çalışılınca sistem kitlemiş.Şuan yeni kartım geldi ve inetrnet ve mail ordera kapalı.geçen hepsiburadadan sipraiş verirken bankayı aradım açtırtım interneti ve alışverişten hemen sonra geri kapattırdım.

Son bomba da benden.Kayinvalidemin is bankasi maximumdan 3000euroluk alisveris yapilmis.limit bitmis zaten oyle dumus gecenin 3unde. toplam 20-30alisveris bir anda. Ebay dan alisceria yapilmia cogunda. bikac da oyun sitesi. bugun iptal dilekcesi gibi bisey varmia onu doldurmus butyn kalemler icin ayri ayri.

Is bankasinda problem var buyuk ihtmal.son bir yildir falan internetten alisveria yapmiyor cnku.o yolla ele gcirilmesi zor.

Paylaşım çok güzel olmuş hemen kapattım internet kullanımına ..Geçmiş olsun inşalllah en kısa zamanda ücretinizi geri alırsınız

Benimde geçen hafta finansbank ta oldu bu durum hatta geçen ay 200 tl başkasının faturasını ödemişim daha doğrusu TTNET AŞ. diye bu ayda üst üste 700 tl çekmeye çalıştı allahtan limitim azdı ve finansbank mesaj gönderince anladım. faks çektim bakalım geri iade olurmuş ama ne zaman bilmiyorum. Muhtemelen alışveriş yaptığımız sitenin biri hacklendi.

Ziraat Maximum kartımda benzer sorun yaşadım yakın dönemde 2 kere.

Ziraat bankasından aradığını söyleyen biri aradı 0546 ile başlayan bir numaradan. Yurtdışından girişimde bulunulduğunu,iptal edebilmek için sesli yanıt sistemine şifremi söyleyerek iptal ediyorum dememi istedi.

Şüphelendiğimi söyleyince banka sms i yönlendireyim dedi. Hemen arkasından şifremi unuttum bağlantısından sms geldi. Onaylamazsam işlemlerin devam edeceğini söyleyen bayan biraz kabalaşmayı ihmal etmedi.

Tapatalk kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

gecen hafta benim de başıma geldi. sabah kalktıgımda garanti bankasının mesajını gördüm. "...... işlemi size ait değilse bildiriniz" diye. bankayı aradım. o gece kredi kartımdan çok deneme yapıldığını ancak bir işlemin onay aldığını söylediler. kartı iptal ettirdim. yeni kart istedim. kartım gelmedi henüz. bonus flash uygulamasından sanal kart oluşturdum. internet alışverişlerimi onunla yapıyorum. şüpheli işleme itiriraz edicem ancak 1 hafta gecmesine ragmen hala provizyonda bekliyor. bu arada internetten sadece hepsiburada ve n11 den alışveriş ediyorum.

geçen ay sonunda benimde başıma geldi. paraf kredi kartımdan iznim olmadan 3 defa ard arda 244 tl çekmişler. Telefona mesaj geldi. Hemen bankayı aradım. Kartı iptal ettirdim. Bir de yurtdışı kaynaklı 2 firma tarafından 0,00 USD'lik işlemler var provizyonda bekleyen... İzinsiz yapılan işlemler konusunda dilekçeyle bankaya başvurdum. Aradan 1 ay geçti. Halen daha banka(Halkbank) geri dönüş yapmadı.

Geri