iP NUMARASINI SABİTLEME

Kodla Büyü

abdal

Aktif Üye
Arkadaşlar ip numarasını sabitlememe rağmen ip numarası sabitlenmiyor. bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilir mi ? Ağ ayarlarından ip numarasını resimdeki gibi sabitledim. Sonra ip numaram web sitesine girdiğimde sabitlediğim ip numarası çıkmıyor,

Ekli dosyalar

• sabit.png
    sabit.png
    206.2 KB · Görüntüleme: 22
  • ipnet.png
    ipnet.png
    915.4 KB · Görüntüleme: 20
İç ve dış olmak üzere iki tür ip vardır. Siz yerel ağda modemden / DHCP sunucusundan aldığınız ip adresini sabitlediniz. Yani iç ip yi. Dış ip ise internet servis sağlayıcınızın size tahsis ettiği ip dir. O da statik veya dinamik olabilir. Bunu servis saglayıcınız belirler. Genellikle statik ip için ek ücret talep ederler.

Hocam sabit ip için interneti nereden alıyorsanız onları arayıp diyeceksiniz ki ben sabit ip istiyorum, onlarda size tamam aylık şu kadar ek fiyatla birlikte bugün yarın kullanmaya başlayacaksınız diyecekler.

bilgisayarlara gelen servis sağlayıcının bütün bilgisayarlardaki ip numrası aynı oluyor bu durumda değil mi?

Hocam modemde iki ayrı IP adresi olur.
1- LAN IP -> Modemin bilgisayarlara dağıttığı IP , bunu siz kendiniz verebilirsiniz ki vermişsiniz.
2-WAN IP -> İnternet servis sağlayıcınızın verdiği IP, bunu arkadaşlar anlatmış, servis sağlayıcınız belirliyor.

Siz LAN IP i değiştirip, WAN IP i kontrol ediyorsunuz.

Geri