Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

IP Ayarları ve DHCP sorunu

Konu, 'Network (Ağ) ve Internet Teknolojileri' kısmında acer50 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

1. acer50

acer50 Süper Üye Süper Üye

daha iyi kontrol sağlamak için okuldaki bütün bilgisayarlara elle ip verdim, dns leri 8888 8884 yaptım. air ties rt-205 kablosuz modem arayüzünden IP aralığını istediğim kadar kısıtladım. herşey güzel, yeni bilgisayar geldi mi, ben elle ip vermeden ve ip aralığında, verdiğim o ip yi belirtmeden bağlanamıyor. ANCAAK telefondan internete bağlanmak işi bozuyor, kablosuz şifresini girip bağlandığı anda, telefon ip aralığından bir IP alıyor, dolayısıyla o IP sahibi bilgisayar IP çakışması nedeni ile nete bağlanamıyor. DHCP Sunucusunu kapatsam telefonlar giremiyor, bu sefer elle ip verilen bütün bilgisayarlar,(benim vermediklerim de) kontrolüm dışında nete giriyor, bu sorunu nasıl aşmam gerekiyor?

2. pergun

pergun Aktif Üye

bide ap takıp, modemden önce bilgisayarları önce ap den geçir. bilgisayarlarla ilgili ip v.s. kısıtlamaları ap den yap. modeme yaptığın ip aralığından birini ap ye ver.Böylece çakışmaları engellemiş ve bilgisayarlara elle ip vermek zorunda kalmamış olursunuz.

3. acer50

hocam ap ne? :? masraf gibi duruyor o?

bir de ben çakışmaları engellemek dışında kontrol edebilmek istiyorum, kabloyu takan veya kablosuz şifresini bilen herkes nete bağlanmasın istiyorum. telefonlara elle ip verilir mi bilmiyorum

4. ataaka

ataaka Aktif Üye

Sayın Hcm Modemin DHCP sini kapattınmı?

5. pergun

pergun Aktif Üye

hocam ap, dağıtıcı diim. bi nevi switch. 60 tl pahalı değil.

6. pergun

pergun Aktif Üye

maliyet okula göre çok tabi:D hmm kontrol edebilmek, hocam valla ya ap ile yapacaksınız, yada win server kuracaksınız.server ile bağlantıları çok rahat kontrol edebilirsiniz

7. acer50

kapatınca IP aralığı devre dışı kalıyor, örneğin, adam evinde elle IP vermiş, okuldan bağlanınca da tak diye bağlanıyor, kontrol edemiyorum

8. obsearchverim

obsearchverim Seçkin Üye Seçkin Üye

Hocam elle ip verdiğinize göre dhcp ip havuzunu o elle verdiğiniz ip aralığına değil de 0 bilgisayarlık bir ip aralığına denk gelecek şekilde ayarlayın veya dhcp'yi kapatın. Zaten elle veriyorsunuz ipleri, dhcp ip dağıtma işini yapar, buna gerek kalmamış sizin ağda.

dhcp yi kapatın.

evden ip verenleri engellemek için de mac filtreleme yapın hocam,

9. acer50

şimdi ben IP havuzunu 192.168.2.100 den 192.168.2.118 e kadar belirledim. biri bilgisayar getirdimi, bilgisayarın IP sini 119 yapıyorum, modemden de aralığı 119 a artırıp bağlantısını sağlıyorum. DHCP yi kapatınca IP aralığı belirleme işi boşa çıkıyor, evinde 192.168.2.5 diye sabit IP kullanan biri, nete bağlanabiliyor. kontrol edemiyorum, DHCP kapalıyken telefonlar hiç bağlanamıyor.

bilgisayarlar IP ve DNS leri otomatik aldığında, modemden mac adresi filtreleme yapıp, engelleyebiliyorum, ancak elle IP ve DNS verdiklerimin mac adreslerini göremiyorum, hatta başka bir programla mac adreslerini alıp, modeme elle girmek istedim, ama hatalı mac adresi uyarısı verdi.

10. alpaygunes

alpaygunes Süper Üye Süper Üye

ip - mac adresi eşleşmelerini sabit tuturamıyorumusun. kira süresini falan çok uzat. ve her ip yi mac adresine bağla.
    panelden hangi menüden ypılır bilmiyorum ama buna benzer menüleri gördüğümü hatırlıyorum

11. alpaygunes

benim airtiese baktım da. ip tablosundaki her satırın sonunda rezerve et düğmesi var. tıklayınca ip-mac eşleşmesini statik haline getiriyor.

12. acer50

hah tamam, mac adresini başka programla çıkartıp mac engellemesi yapabiliyorum. o bölüm tamam, şimdi IP aralığım belli, sabit IP ler verilmiş, peki bu telefonla bağlanma işini nasıl yapmalıyım. DHCP Sunucuyu aktive edersem telefon bağlandığınde, boştaki ilk IP yi alıyor, o IP de olması gereken bilgisayar nete giremiyor, IP kira süresini 999999 sn(maksimum bu) yaptım. DHCP yi kapatsam telefonlar IP alamadığı için hiç giremiyor, telefonlara elle IP verilemiyor heralde, çıkamadım işin içinden.

13. alpaygunes

telefon a müsade et birdefa girsin. sonra telefonun aldığı ip yi pc lere verme. sonraki seferlere telefon kira süresi uzun olduğu için aynı ip yi alacaktır . diğe tahmin ediyorum

14. acer50

akıllıca :++: , ip aralığını fazladan 1 artırıp deneme yapmak lazım, az sonra deneyip yazarım sonucu.

15. hasan

hasan Süper Üye Süper Üye

Hangisi kolayına giderse..
    yol 1- bazı modemlerde ip noyu mac adrese bağlayabiliyon, böylece o ip nosunu sadece o ethernet kartına veriyor..
    yol 2: ip leri elle verdiklerini yüksekten başlat, mesela, 192.168.1.100-101....
    böylece ilk bölüm boş kalır ve ip çakışması vs olmaz.
    yol 3- yol 1 tersi gibi.. ip dağıtım aralığını sınırla.. mesela 19.168.1.150-192.168.1.200 gibi, böylece modem senin sabit ipleri başkasına vermez..

network-ag-ve-internet-teknolojileri-f42/lab-daki-tum-bilgisayarlara-sabit-ip-vermek-t82995-15.html

Ha birde, kablosuz girenleri engelleme,, modemden engelleme yapabilirsin.. mac filtreleme diye birşey var... bunun 3 ayarı var; 1-kapalı :) 2- Allow mode-sadece kaydettiğin mac adresleri girebilir, 3- Deny mode- kaydettiklerin giremez.
    kablosuz bağlananların mac adreslerini bir yere not al, sonra modemde Wireless-Acces Control-Mac Filter , On in Allow mode da çalıştırırsan belirlediklerin hariç kimse giremez..

16. acer50

hocam sen benim sorunumu hiç anlamamışsın, :) yine de cvp için tşk...

hocam sanırım tamam, ilk denemede başarılı oldu, şimdi daha detaylı denemeler yapacağım, ama şimdilik tamam gibi

17. obsearchverim

obsearchverim Seçkin Üye Seçkin Üye

Hocam sanırım telefonla bağlananları engellemek gibi bir niyetiniz yok o zaman elle ip vermekten vazgeçin, mac filtreleme yapın, okuldaki tüm mac adreslerini girin, telefonla bağlanmak isteyenlerinde size başvurup mac adreslerini sisteme ekletmesi gerektiğini duyurun.

Böylelikle şu windowsun bahsettiği ama bir türlü bulamadığımız bir ağ yöneticisi olmuş olur. :lol:

18. acer50

evet telefonu engellemek istemiyorum. aslında en başta mac leri engelleyip işi çözsem daha kolay olurdu, IP leri de log kayıt programı kurduğum için elle verdim, şu an sistem tamam, yalnız telefonun girdiği siteleri göremiyorum, ama en azından bütün bilgisayarlar kontrol altında, benden izinsiz kimse ağa giriş yapamaz, istediğime ulaştım sayılır.

19. hasan

hasan Süper Üye Süper Üye

Tekrar okudum da anlamamışım... :roll:

20. tayinci42

tayinci42 Hiperaktif Üye Hiperaktif

dhcp nin başlangıcını mesela 50 yap cep telefonu vb gibi misafirler için 3-5 kişilik bir havuz yap.. dhcp sadece 3 kişiye otomatik ip atsın ve mesela bu ip lerde 51 ile 53 arasında olsun.. sen elle verdiğin ipleri 2 den 50 ye kadar verirsin.. ip çakışması olmaz böylelikle..

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal