Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

internet kesiliyor sık sık(ACİLLLLLLLLLL)

Konu, 'Windows İşletim Sistemleri, Sorunlar ve Çözümler' kısmında hayatsuyu1979 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

1. hayatsuyu1979

hayatsuyu1979 Aktif Üye

arkadaşlar okulumuzdaki internette sorun var bağlantı kesiliyor sık sık. modemi aç kapa yaptıktan sonra bağlanıyor tekrardan. nedeni ne olabilir modemin orjinal adaptorü yanmıştı değiştirdik neden bu olabilirmi ama ilk başlarda kesinti yoktu. yeni başladı. internet kesildiğpinde ping atıyorum ağımız çalışıyor. Bu konuda aklınıza geleni söyleyiniz arkadaşlar. İyi çalışmalar.

2. root

root Site Gezgini

ADSL de sorun vardır hocam. Statik elektrik yükleniyor. modemi restart edince modem kendine gelir ancak kısa bi süre sonra tekrar internet gider. Bunun sebebi ise telefon hattınızdaki parazitlerdir. Telekomla görüşün telefon hattınızı değiştirsinler.

(inanmazsan başka modemle dene aynı sorunları yine yaşayacaksın)

3. bir_tas_attim_kuyuya

bir_tas_attim_kuyuya Aktif Üye

Arkadaşlar aynı sorun bende de olmaya başladı. İnternet bağlantım kesiliyor. Modemi değiştirdim yine aynı sorun devam ediyor. 15 dakikada bir reset atmak zorunda kalıyorum. Telekomdan geldiler hattı test ettiler hatta problem yok dediler. Arp virüsünden şüpheleniyorum. Ama arp virüsü olsa modeme girememem lazım. Modeme BTS den ulaşıp kontrol edebiliyorum. Hatta modemin bağlantısı var gözüküyor ttnetten ip almış dns almış ama modemden ping atıyorum sitelere ping atmıyor. Fikri olan var mı?

4. H_M

H_M Seçkin Üye Seçkin Üye

Hocam okulunuz Fatih Projesi kapsamında mı?

5. mahmutemre2211

mahmutemre2211 Seçkin Üye Seçkin Üye

Hocam bizim okulda aynı sorun vardı sırayla şu adımları yaptım şu an çok iyi durumdayız:

1. Access pointimiz vardı bunu söktüm maalesef bozuk olduğunu uzun testlerden sonra en son aklıma geldiği için:)

2. Tüm uçlar 24 portluk switch'e geliyordu, piyasadaki uzuc switchlerdendi tahminen tablolamasında zamanla şişme meydana geldiği için çok yavaşlatmıştı. Ben BT sınıfımın network kablosunu direk modeme taktım çok etkili oldu.

3. Son olarak okulda bazı yerlerde çoklama amaçlı eski hublar vardı, 10 mbpslık olan, hakikaten hub. Hublar swtich gibi çalışmazlar aldığı datayı herkese gönderdiği için yavaştırlar, bunları değiştirdim.

Arp virüsu denmiş ama o da olabilir, arp virüsü malum sürekli networku meşgul edecek broadcastler dönerir ama bunu bulmak için ancak data trafiğini analiz eden programlar var onu kurmanız gerekli veya okulunuz küçükse network uçlarını tek tek çıkararak deneyebilirsiniz

6. mutlucan

mutlucan Süper Üye Süper Üye

aynı problem bizde de vardı.
    söylenenlerin neredeyse tamamını yaptım ama yine problem devam etti.
    en son telefon hattından modeme gelen kablonun ucunu değiştirdim. şu an rahatız.

7. bravehard2010

bravehard2010 Süper Üye Süper Üye

Hocam aynı sıkıntılar bizde de vardı.Öncelikle müşteri hizmetlerini aradım gerekli birkaç işlem yapıldı.Bunun yanında birde biz çok fazla switch kullanıyorduk gereksiz yere kullanılanları iptal ettim.Şuan iyi kesilme olmuyor .

8. ayss12

ayss12 Seçkin Üye Seçkin Üye

arkadaşlar aynı sorun bende de var. sabahları kesiliyor. öğleden sonra kesilmiyor. modemden olamaz mı acaba?

9. bir_tas_attim_kuyuya

bir_tas_attim_kuyuya Aktif Üye

Okulumuz Ortaokul daha Fatih projesi gelmedi. Sadece yazıcısı geldi. Ayrıca eğer switchlerde problem olsa modeme de ulaşamamam gerek. Oysa internet gittiğinde ben modeme yine aynı hızda rahatça ulaşabiliyorum. Ağımda mesh var acaba bu mu bir sıkıntı yaratıyor. Telefon ucunu değiştirmeyi deneyeyim bir bakalım olacak mı?

10. serkan42

serkan42 Seçkin Üye Seçkin Üye

aynı dert bende de var ya nasıl olacak bilmiyorum

11. antikcocuk

antikcocuk Üye

arkadaşlar bu sorun bizim okulda da var ve nasıl çözeceğimi bulamadım. modeme arayüzden girip yeniden başlat yapıyorum net geliyor ama 5-10 dakika sonra net gidiyor. işin garip yanı modem arayüzünde ise bağlantı var görünüyor. modemin dsl ve internet ışıkları da aktif görünüyor. site açmaya çalıştığımda ise "ana bilgisayar çözümleniyor" diyerek internet yok uyarısı geliyor. ve yeniden başlatma.... bu döngü böyle sürüp gidiyor. ne yapmam gerek önerisi olan var mı?

ayrıca okuldaki ağ şu şekilde

modem 4 portlu kablolu tp-link.
    *1 uç lab'daki switch'e giriyor (bu switch 10 pc ye dağıtıyor.),
    *1 uç modemin yanındaki 8 portlu switch'e gidiyor. bundan da karşı binaya gidiyor hub'a bağlanıyor. o'da 6 bilgisayara dağıtıyor.
    *1 uç access pointe bağlanıyor.
    *1 uç bir pc'ye bağlanıyor.

aynı sistemle daha önce problem yoktu. son 20-25 gündür sorun var. önerilerinizi bekliyorum arkadaşlar.

12. mas1961

mas1961 Seçkin Üye Seçkin Üye

Bence TTNET 'de türkiye geneli bir sorun var. Çünkü benzer problemleri hem evde nette hem tivibu 'da hem de okulda fatih ağında yaşıyorum.

13. yasarsahbaz

yasarsahbaz Hiperaktif Üye Hiperaktif

7 buçuk yıllık konu hortlamış :lol:

14. cumalisav02

cumalisav02 Aktif Üye

Bu sıkıntı yüzünden burada bir uzun hava çekesim geliyor. Ya İnternet cafeyi yakmak, ya da kendimi yakmak. Çare kalmadı.

Denenen çalışmalar

1. Modem değiştirdim ( 4 adet, bir tanesini ttnet verdi) .
    2. telefon hattını direkt modeme bağlama
    3. Kutudan port değişikliği yaptılar. (2 gün idare etti)
    4. modemden sadece switch'e kablo bağladım(önce 2 PC direkt modeme bağlıydı , sonra modemden çıkan sadece switch'gidiyor)
    5. 30-40 dan fazla arızsa kaydı. Tuhaf olan Müşteri hizmetleri bölgenizde bakım çalışması var diyor. 2 hafta oldu, internetimde tam 2 haftadır sık sık kesiliyor. Ama il merkezinde bilişim ekipleri(ttnet) bakım çalışması yok diyor. (biri yalan söylüyor)
    6. Bir ara bölgesel arıza bitti diye beni aradılar . 2 gün sıkıntı olmadı. sonra yine aynı

internet cafe işletiyorum. bıktım artık. gerçi atansakda yine aynı sıkıntılar var ama.

Yardımcı olacak olacak biri var mı? Çok sağlam(içtenlikle) kendisine dua ederim. İsterse ücrette öderim.

Olası şüphelerim;
    1. ttnet kaynaklı. Çünkü müşteri hizmetleri ilk bölgesel arıza dediler
    2. WolfTeam'da bir ipinelik var.
    3. Voltaj düzensizliği. % 1 ihtimal
    4. switch eskimiş.
    5. virüs. nasıl bakılır bilmiyorum

modem kendi kendine resetleniyor. Eskiden aynı malzemelerle sıkıntı olmuyordu.

15. Ulubatlı_Hasan

Ulubatlı_Hasan Site Gezgini

Okulumuzun İnterneti 4Mb idi. Telekomdan araştırdık hızınızı sistemden 16Mb çıkarırız ancak telekomun altyapı yetersiz internette kopöalar yaşayabilirsiniz dediler.
    Biz deneme amaçlı olsun hıızımız 16Mb arttırdık. Adamlar haklı çıktı internet 15-30 dakikada bir sürekli kopmaya başladı.. 12Mb'e düşürdük yine aynı problem oldu en son 8Mb'e düşürdük şu an çok nadirde olsa kopmlar oluyor ama genel anlamda sorun yok..

Kısacası sorun Internet Servis Sağlayıcısının altyapı eksikliğinden de kaynaklanabilir... :)

16. cumalisav02

cumalisav02 Aktif Üye

4 portlu modemim ve 24 portluk switch'im var. hepsini switch'e mi bağlasam yoksa 1,2 tanesini modeme mi bağlasam ? Yani modemde switch görevi görse zorlanır mı?

17. elrond

elrond Süper Üye Süper Üye

açılış:19 haziran 2007
    son mesaj:01 şubat 2015...vay beee.ne aciliyetmiş :D

18. gökalp

gökalp Seçkin Üye Seçkin Üye

Bence ağınızı iyi takip edin. Her hangi bir noktadaki switch gidi cihazınızdan çıkan kablo tekrar aynı switch'e takılmış olabilir. ya da 2 switchi 2 ayri kablo ile birbirine baglama yapılmış olabilir. Bunların sonucunda loop ve broadcast storm olusur butun network kitlenebilir.

// Başa gelmiş bir olaydır. Ağı düzenli bir hale getirmek bir çok sorunun önüne geçer.

19. Kara Kule 61

Kara Kule 61 Seçkin Üye Seçkin Üye

Aynısı bizde oluyordu modemi garantiye gönderdik düzeldi.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal