İnternet Kafe Denetimi? Yardım lütfen...

Kodla Büyü

bil_tek&yaz

Aktif Üye
Merhaba Arkadaşlar,
Bulunduğum ilçede İnternet kafe denetimi görevi verildi. İlçe Emniyet Müdürlüğüne gittim, denetimde neler yapılacağına ilişkin bir çizelge verildi.
-- Tüm bilgisayarlarda sabit IP kullanılıyor mu? (Çalıştıra "cmd" . " ipconfig" yazınca çıkıyor da istenen bu mu acaba)
-- İş yerinde TİB onaylı içerik filtreleme yazılımı ve donanımı kullanılıyor mu? (TİB onaylı olduğunu nasıl anlayacağız.)
-- İç IP Dağıtım Log kayıtları elektrronik ortamda kaydediliyor ve saklanıyor mu? (Bu konu hakkında neler yapabilirim)

Sabit ip için servis sağlayıcısından aldığı bir belge olmalı. İnternetten ip adresim diye arattığında çıkan ip adresi ile bu belgedeki aynı olmalı. Zaten kaymakamlık izin belgesinde bu adres yazmalı.

İç ip log larını cafe takip programı ya da filtre programı tutuyordur. Her biri farklı bir yerde tutar. Gördükçe yerlerini öğrenirsin.

Çoğu filtre programı tib onaylı, tib in sayfasında onaylılar yazar sanırım.

İç IP Dağıtım Log kayıtlarını isteyin kafe sahibinden, onlar zaten gösteriyorlar. Sabit ip de ttnet faturasından belli olur ki verilen belgede de yazar hocamın dediği gibi...

compteach06' Alıntı:
Bu denetim formlarinda eksiklik var. İlköğretim Kanunu madde 61 dikkate alınmıyor.

elektronik oyun merkezlerinden kasıt playstation oynanan yerler hocam, internet kafe bu kapsamda değerlendirilmiyor diye biliyorum.

Umuma açık yerlere giriyor sanki.Ama ruhsatta oyun merkezi diye geçmedigi için problem çıkmıyor.

Selamun aleyküm hocam. Ben 2 senedir gidiyorum. Hiç endişe etmeyin. O belgeler göstermelik. Ben internet kafeye polisle giriyorum. Denetim yaparmış gibi bir şeyler yapıyorum: Sonra her şey normal diyorum . Her internet kafenin ayrı bir belgesi var. O belgenin en altında benim adım yazıyor. İmzalıyorum bitiyor. Hiç sıkıntı etmeyin. Kafayı kullanın . Bir sıkıntı varsa görmeyin. İmzayı atmayı unutmayın. Allah'a emanet olun

Aydın ÖZTÜRK' Alıntı:
Selamun aleyküm hocam. Ben 2 senedir gidiyorum. Hiç endişe etmeyin. O belgeler göstermelik. Ben internet kafeye polisle giriyorum. Denetim yaparmış gibi bir şeyler yapıyorum: Sonra her şey normal diyorum . Her internet kafenin ayrı bir belgesi var. O belgenin en altında benim adım yazıyor. İmzalıyorum bitiyor. Hiç sıkıntı etmeyin. Kafayı kullanın . Bir sıkıntı varsa görmeyin. İmzayı atmayı unutmayın. Allah'a emanet olun

Bari genel olarak bir denetim yapsaydın hocam malum çocuklar gidiyor yani.

Aydın ÖZTÜRK' Alıntı:

Selamun aleyküm ve Allaha emanet olun ifadelerinde samimi iseniz sizi işinizi ciddiyetle yapmaya davet ediyorum, zira vebal var ortada. Bir görevi ya almazsınız yada en iyi şekilde yaparsınız, sonuçta çoluk çocuğun (ki bu sizin çocuğunuz da olabilir) girdiği yerlerden söz ediyoruz... :-1:

Selamun aleyküm erdembgo bey. Ben sizin davetinizi çok olumlu karşıladım. Allah sizden ve sizin gibi düşünenlerden razı olsun. Yazdıklarınızın tamamı doğru ve yazdıklarınıza aynen katılıyorum. Hiç bir yanlışınız yok. Ben bil_tek&yaz arkadaşımızın biraz endişesini azaltmak istedim. Allaha emanet olun.

bana da bu görevi verdiler. Elinde ki soruların tümünü paylaşabilir misin

Tecrübesi olan arkadaş kafeci onaylı pan cafe filitreleme programı kullanıyor fakat google da ilgili ilk kelime ile aramalarda bazı uygunsuz siteleri açıyor ne yapacaz.Adam onaylı program yüklemiş güncellde ama tam engellemiyor?

Biz o şekilde olduğunda olumlu isaretliyorduk ama kafeviye de güncellemeleri kontrol etmesini söylüyorduk. Baska yapacak bişey yok gibi

evet hocam biz de öyle yaptık.İlk defa denetime çıktım.Bi sorun var orta ama kafecide isteneni yapmış.

Hocam kanunen yapabileceğin birşey yok. Sistem böyle işliyor. Onaylı mı? Evet eee adamın suçu ne?

Geri