İnternet Cafe Denetim İle İlgili Yardım

Kodla Büyü

osbitos

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Denetimi yapılan bir cafede içerik filtreleme olmadığından dolayı cafe sahibine ceza yazıldı. Ayrıca TCK'na göre adli vaka olarak kaydedildi. Şimdi iş mahkemeye düştü. Bilirkişi olarak görevlendirildim. Şimdi mahkeme o cafede denetim yapılan tarihte içerik filtreleminin olmadığına, müstehcen sitelere girilebildiğine dair bir kanıt istemekte. Bugün o kayıtları nasıl bulabiliriz? Yani kanıt? ( Hangi tarayıcı olduğunu hatırlamıyorum ama tarayıcıyı açıp müstehcen içerik aradığımda engelle karşılaşmadan giriş yaptı.)

geçmiş tarihin nasıl bir kanıtı olabilir bilemiyorum ama o tarihte tutulan tutanakta işletmecinin imzası yok mu?

Hocam yapılan denetimde filtrenin olmadığı tespit edilmiş ve tutanağı da muhtemelen tutulmuştur. İşletmeci de imzalamıştır. Sizden istenilen nedir ?

tutanak mahkemeye verilmiş zaten, hakim somut kanıt istiyor. haklıdır haksızdır bilemem ama sonuçta bir ceza kesilecek ve bunun için somut kanıt arıyor.

osbitos' Alıntı:
tutanak mahkemeye verilmiş zaten, hakim somut kanıt istiyor. haklıdır haksızdır bilemem ama sonuçta bir ceza kesilecek ve bunun için somut kanıt arıyor.
Ana bilgisayarda yüklü olan filtreleme programının(Genellikle HandyCafe) bilgisayara ne zaman yüklendiğine bakınız. Bu program varsa diğer bilgisayarlar normalde yasak sitelere giremezler(tabi ayarları ile oynanmamışsa) Bu program muhtelemen tutanak tarihinde yüklü değildir. Siz de program ekle/kaldır'dan programın bilgisayara kurulma tarihini edinin ve kanıt olarak sunun.

Ana bilgisayarın sabit diskine güvenlik güçleri el koydu kanıt olarak. Zaten 2 bilgisayarda müstehcen sitelere girilebiliyordu. Ekran görüntülerini aldık. Sabit disk laboratuvara gönderilecek.

o denetimlerde bakılması gereken bir diğer program da IP Loglama programlarıdır. IP Log programı da olmak zorunda bilgisayarlarda. Eğer varsa bu programlar geçmiş tarihlerde bilgisayarda girilen sitelerin kaydını tutuyor. Oradan da bakılabilir. Tabi kurulu ise...

Geri