Intel 4GHz ile AMD'yi vurmayı planlıyor - 45nm saat hızları

Kodla Büyü

TR@NCER

Aktif Üye

AMD'nin yeni nesil işlemcilerine yönelik geçen bereketli günlerin ardından Intel'in yıl sonunu hedef alarak hazırladığı 45nm üretim teknolojisine sahip çift çekirdekli Wolfdale ve dört çekirdekli Yorkfield işlemcileri hakkında da bazı yeni ve somut bilgiler ortaya çıkmaya başladı. Bilindiği gibi AMD'nin yeni nesil işlemcilerine yönelik olarak yapılan "saat hızı" eleştrilerine AMD adeta turnayı gözünden vurduğu B2 revizyonu ile cevap vermeyi başardı. Bugün geldiğimiz noktada özellikle çift çekirdekli Phenom X2 modelleri başta olmak üzere AMD'nin 3GHz'in üstüne çıkabileceğini artık biliyoruz. Aynı saat hızları söz konusu olduğunda Intel'in Core mimarisinden çok daha iyi sonuçlar verdiği söylenen AMD'nin yeni nesil K10 mikroişlemci mimarisi ve paralelinde bu mimariyi kullanan Barcelona ve Phenom işlemcilerine yönelik olarak Intel'in de bazı planları var birlikte bakalım.

Öncelikle Intel'in 45nm üretim teknolojisine sahip çift ve dört çekirdekli Wolfdale ve Yorkfield işlemcilerinin duyurulmasına paralel olarak piyasaya sürülecek ilk modellerinin sahip olması beklenen saat hızları da ortaya çıkmaya başladı. Öncelikle Intel'in çift çekirdekli Wolfdale işlemcilerinin saat hızlarına birlikte bakalım. Intel'in 45nm üretim sürecindeki çift çekirdekli (Dual Core) ürün gamını oluşturacak Wolfdale serisi pazara ilk etapta 2.33GHz ve 2.66GHz'lik iki farklı model ile giriş yapacak. 6MB seviye 2 belleğe sahip olacak işlemciler, 1333MHz FSB desteği de sunuacak. Pek tabi LGA775 formunda hazırlanan Wolfdale işlemcilerinin ortaya çıkan tablo doğrultusunda Intel'in kod adı Bearlake olan yeni nesil 3 serisi yonga seti ailesi başta olmak üzere Nvidia'nın nForce 600i serisi yonga setini kullanan anakartlar tarafından da yapılacak olası BIOS güncellemesi ile de desteklenecek.

Çift çekirdekli Wolfdale işlemcilerinin saat hızlarından sonra şimdi de Intel'in 45nm üretim teknolojisi ile üretilecek 4 çekirdekli Yorkfield işlemcilerinin detaylarına birlikte bakalım. Öncelikle altı çizilmesi gereken nokta çekirdek yapısı olsa gerek. Zira 45nm üretim sürecine geçilmiş olmasına rağmen Intel, yeni üretim teknolojisinin ilk jenerasyon temsilcileri için native yani doğal 4 çekirdekli yapıyı kullanmayı planlamıyor. Eldeki veriler ışığında Intel'in doğal yapıya geçmesi Nehalem mimarisi ile olacak gibi görünüyor ki bunun içinde gelecek yılın ikinci yarısına kadar beklememiz gerekecek. Yani anlaşılacağı üzere Intel'in 45nm Yorkfield işlemcileri aynı şu an satılmakta olan Kentsfield işlemcileri gibi çift çekirdekli iki işlemcinin aslına bakılırsa tek paket üzerinde birleştirilmesinden ibaret olacak. Yani Yorkfield işlemcileri çift çekirdekli iki adet Wolfdale zarından oluşacak. Tabi paralelinde tahmin edebileceğiniz üzere 4 çekirdekli Yorkfield işlemcilerinde L2 bellek boyutu DA Wolfdale işlemcilerine göre 2 kat artarak 12MB'a ulaşmış olacak.

Aslına bakılırsa Intel'in 4 çekirdekli Yorkfield işlemcisi hakkında ortaya çıkan haberler genellikle Yorkfield'ın "Extreme" modeli olan ve büyük bir ihtimalle Core 2 Extreme QX6950 model tanımlaması ile piyasaya giriş yapması beklenen 3.33GHz'lik ve 12MB bellekli modeli ait olarak ortaya çıkıyordu. Fakat Intel'in 45nm lansmanına yönelik olarak piyasaya süreceği 4 çekirdekli ilk Yorkfield işlemcisinin saat hızı 2.33GHz (333x7) olacak gibi görünüyor. Yorkfield Extreme modeli olarak 3.33GHz'lik (333x10) model de Intel'in lansmanı takip eden süreçte duyuracağı işlemciler arasında yer alıyor. Bu arada detayları ortaya çıkan 4 çekirdekli 2 farklı Yorkfield işlemcisi arasında var olan ciddi bir detay da dikkatlerden kaçar gibi değil. Zira extreme olan model ile düz model arasında tam 1GHz'lik (2.33GHz - 3.33GHz) saat hızı farkı bulunuyor. Buradan anlaşıldığı kadarıyla Intel'in 45nm atağı ve model çeşitliliği lansmandan sonra kendini göstermeye başlayacak.

AMD'nin hazırlamakta olduğu yeni nesil çift çekirdekli Phenom X2 işlemciler ile 3.4GHz ve 4 çekirdekli Phenom X4 işlemcileri ile 3.2GHz'i görebildiğini belirten haberler ile heyecanlı ve sıkı bir rekabeti yaşayacağımızı düşünürken bir "bomba" haber daha ortaya çıktı. Intel'in Çin'de çalışan bazı mühendislerine dayandırılarak yapılan habere göre, AMD'nin B2 revizyon atağına Intel, 45nm üretim teknolojisinin verdiği güç tüketimine yönelik ciddi avantaj ile özellikle saat hızına asılacak gibi görünüyor. Zira gelen haberler doğrultusunda Intel'in çift çekirdekli 45nm Wolfdale işlemcileri için 4GHz, dört çekirdekli Yorkfield işlemcileri için ise 3.66GHz gibi bir "hız" hedefi olduğu bildiriliyor. Özellikle 4GHz'lik hedef önemli. Zira Intel'in şimdiye kadar seri üretimde kullanıcılarına sunduğu maksimum hız Pentium 4 işlemci ailesinin Extreme serisine dahil olan son model ile 3.73GHz olmuştu. Ortaya çıkan haberler ve yapılan spekülasyonların hepsi sonuçta tek bir noktayı işaret ediyor, 2008 yılı ciddi bir rekabete gebe olacak.

Geri