İmza Kaşesi Yaptırılır Mı? Geçerli mi?

Kodla Büyü

YusufULUCANLAR

Seçkin Üye
Seçkin Üye
İmza Kaşesi yaptırıp, imza atmaktan aciz müdürler var. Bu imza kaşeleri yasal mı? İmza kaşesi ortalıkta dolaşıyor.

İmza kaşeleri elbetteki geçerli değil.
Ancak büyük kolaylık sağladığını da söylemek lazım. Bazı belgelerde imza formaliteden olduğu için bence kaşe ile atılmasının bir mahzuru yok. Eğer her belgeye müdür imza atmaya çalışsa sanırım başka iş yapamayacak hale gelirdi. Örneğin not fişleri, karneler, bunlarda kaşe kullanılabilir diye düşünüyorum.
Tabi ki parasal mevzularda, diploma vb. değerli evraklarda ıslak imza gerekir ki, müdürler de bunu bilebilecek kadar aciz değiller.

Ben de gerekli olduğunu düşünüyorum.
Örneğin haftaya not fişlerini okul müdürü imzalamaya kalksa binden fazla imza atması gerekir bir günde.
Ama bir Türkçe öğretmeni arkadaşın elinde gördüm kendi imza kaşesini ilginç gelmişti.

Yukarıda yer alan maddeler uyarınca gerek Yargıtay içtihatları gerekse uygulama doğrultusunda imza atmaya muktedir olan kişilerde, imzanın el ile atılması kural olup, hatta kıymetli evrak tanziminde zorunludur. Bu kişiler tarafından parmak izi, kaşe imza veya mühür kullanılması halinde, bu parmak izi, kaşe imza veya mührün resmi makamlarca usulüne uygun olarak onaylanması halinde bile geçerli olamayacağı sonucuna varılmaktadır. Anılan sebeplerle, günümüzde çok sık rastlandığı şekilde, sözleşmelerde şirket yetkilisine ait imza yerine imza kaşesinin kullanılması hukuka uygun değildir. Bu konuya ilişkin olarak ileride sözleşmeye ilişkin herhangi bir ihtilaf söz konusu olduğu takdirde imza kaşesinin hukuka uygun olmadığının karşı tarafça ileri sürülerek tartışılması muhtemeldir.
Kaynak: http://www.erdem-erdem.com/articles/kas ... rli-midir/

bende geçmişte öğretmenliğim de dahil olmak üzere imza kaşesi kullanırım. Müdür yardımcısıyım kaşe çok çok gerekli arkadaşlar... sadece önemli belgelrde imza yı ıslak olarak atıyorum. hergün ruTİN atılan imzalar var sınıf defterleri, taşımalı, yemek evrakları, nöbet defteri ,ders defteri öğrenci takibi yapıyorum 4 öğrenxim var onlara ayrı ayrı hergün bulnarın dışında benzer beelgelere basıyoruz...gerekli ama geçerli değil... bunu da biliyoruz tabiiki...

Arkadaşlar, parasal konu ve kıymetli evraklarda(diploma, sözleşme, fon vb.) el ile atılan imza geçerlidir. Bunun dışındaki evraklarda imza kaşesi kullanılmasının bir sakıncası yoktur.
Hemen olayı tembellik ve üşengeçliğe bağlamayın. Sayın Bakanımız masa başı müdürü istemiyorum diyor. Fakat bu kadar evrak ve yazışma içerisinde masadan kalkmak imkansız hale geliyor. özellik iş yoğunluğunun olduğu dönemlerde. Örneğin ben Müdür yard. olarak her hafta 160 iş yerinden gelen koordinatörlük evraklarını imzalamak zorundaydım. ancak yetiştiremediğim için bazılarına atmadım. Müfettiş denetiminde müfettiş niye imzasız olduğunu sordu. Bunların dışında da bir sürü evrak var bunların hepsini imzalamak için 8-5 masadan hiç kalkmadan imza atmam gerek, üşengeçlik diyen arkadaşlar, diğer işleri ve yazışmaları kim yapacak? O tembellik diyen arkadaşlar, acaba yoğun zamanlarda hiç müdür veya yardımcılarına gidipte,"Bizim yapacağımız bir şeyler var mı?" diye soruyorlar mı acaba? yoksa tembellikten oturdukları yerde dedikodu mu yapıyorlar?

Bizim idarecilerin masasında duruyor hepsinin var.Al sana güvenlik zaafiyeti.
Çıkarken odayı kilitliyorsa sakınca yok. art niyet olduktan sonra evraktan taratıp, iyi bir photoshop bilgisiyle kaşesiz de işlem yapılabilir. İyi bir photoshop bilgisiyle istediğin evrağa istediğin kişinin imza ve kaşesini ekleyebilirsin.

Çıkarken odayı kilitliyorsa sakınca yok. art niyet olduktan sonra evraktan taratıp, iyi bir photoshop bilgisiyle kaşesiz de işlem yapılabilir. İyi bir photoshop bilgisiyle istediğin evrağa istediğin kişinin imza ve kaşesini ekleyebilirsin.
yani bu ülkede 30 yıl sahte doktor diplomasıyla devlete atanıp ameliyatlara bile girmiş 20 30 yıl boyunca öğretmenlik mühendislik avukatlık yapmış kişileride gördükten sonra hiç bir şey imkan harici değil, yurt dışında bu işler daha fazla yapılıyor hatta.

Geri