İmam Hatip Ortaokullarında Dersimiz Tehlikede!!!

Kodla Büyü

conquest014

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar 6 Kasım itibariyle İmam Hatip Ortaokulları yeni ders çizelgesi yayınlandı.Dersimiz çizelgede duruyor ama aşağısında verilen açıklamalar kısmında 29 saat temel derslerin dışında ilave olarak 7 saate kadar yabancı dil ve Kuran-ı Kerim dersi verilebilir diyor. Bu durumda bizim ders müdür inisiyatifine bırakılmış oluyor.Yazıyı yanlış yorumlamıyorum değil mi arkadaşlar?

4- (Değişiklik 2016/66) "5, 6 ve 7. sınıflarda, Türkçe, matematik, fen bilimleri, sosyal bilgiler, din kültürü
ve ahlak bilgisi, yabancı dil, Kur'an-ı Kerim, Arapça, Peygamberimizin hayatı ve temel dinı bilgiler
derslerini (29 ders saati) almak kaydıyla, imkan ve şartları uygun olan okullarda isteğe bağlı ve zorunlu
ders saatine ilave olarak haftada 7 ders saatine kadar yabancı dil veya Kur'an-ı Kerim dersi verilebilir.
Bu uygulamayı yapan okullarda, öğrencilerin hazırbulunuşluk düzeyleri dikkate alınarak Talim ve
Terbiye Kurulunca kabul edilmiş ve uygulanmakta olan yabancı dil ve Kur'an-ı Kerim dersi öğretim
programlarına dayalı olarak dersin ztimre öğretmenler kurulunca hazırlanan öğretim programları
uygulanabilir.

Ekli dosyalar

• imam hatip ortaokulu ders zaman cizelgesi.rar
    196.3 KB · Görüntüleme: 124
Benim 4. sınıfta oğlum var bu sene eski öğretmeninin tayini nedeniyle öğretmeni değişti, yeni gelen öğretmen beden eğitimi dersinde curcuna olduğu gerekçesiyle 2 hafta boyunca beden eğitimi dersine çıkarmadı. Beden Eğitimi kısıtlaması nedeniyle oğlum yeni gelen öğretmenden nefret ediyor.

Gelelim ortaokula; çocuklar hiç mi beden eğitimine çıkmasın, hiç mi bilgisayar görmesin, hiç mi şarkı söylemesin, hiç mi resim yapmasın.

İmam hatip ortaokulunda çalışıyorum, 8 saat dini ders gören çocuklara "beden eğitimi dersleri 1 saate düştü, seçmeli dersleri beden eğitimi seçelim, çocuklar biraz nefes alsın" demek yerine seçmeli din kültürü seçiliyor. Şimdi bu da yetmez gibi çocukların dinlendiği dersleri ellerinden almak hiç mantıklı bir hamle değil. Bu çocuklar ise daha 11 yaşındalar.

Son düzenleme:
Yeni bir şey değil ki bu. Halihazırda 2 yıldır okulumuzda (İHO) yabancı dil eğitimi var. Hem 5. hem de 6. sınıflarda. İki yıldır kendi okulumda Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi hiç yok.

Yeni bir şey değil ki bu. Halihazırda 2 yıldır okulumuzda (İHO) yabancı dil eğitimi var. Hem 5. hem de 6. sınıflarda. İki yıldır kendi okulumda Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi hiç yok.
Şimdi baktım geçen seneki çizelgeye,orada da var.Norm fazlası mı oldunuz hocam siz?

Pek dert edilecek bir durum yok. Sağolsun ilahiyatçı arkadaşlar imam hatiplerde çalışması düz ortaokullardan zor olduğu içinn imam hatipleri tercih etmiyorlar. İmam hatiplerde 4-5 norm olmasına rağmen 1-2 zar zor bulunuyor. Bu yüzden daha birçok imam hatipte din kültürü dersine girecek öğretmen bile bulamadıkları için dediğiniz olmuyor

• Beğen
Tepkiler: bt^
Seçmeli dersler amacından sasmistir gidip seçmelilerden kissinlar bty beden resim müzik dersleri gerekli ve zorunlu olmalıdır.

10 numara 5 yıldız.
Fazla dert etmeyin su akar yatağını bulur. :)
su akar yatağını bulur sana katılıyorum bu konuda hocam.
Ama korktuğum şu gelişmiş ülkelerde su yatağını buldu. bizim ülke geç kalınca bizim yatağını bulan suyun yönünü değiştirecekler haberleri yok.
Neyse çocukları dinden soğutmaya devam

Ben de bu yıl İmam Hatip Ortaokulunda göreve başladım.. Norm fazlası olup gitmek istiyordum açıkçası habere sevindim.. Maalesef okul ortamı da sıkıntılı.. İlginç kişiliklere sahip meslektaşlarımız(!) var.. Buradan dine diyanete karşı olduğumu çıkarmayın.. Bir an önce norm fazlası olup başka bir ilçeye tayin olmayı iple çekiyorum..

Benim 4. sınıfta oğlum var bu sene eski öğretmeninin tayini nedeniyle öğretmeni değişti, yeni gelen öğretmen beden eğitimi dersinde curcuna olduğu gerekçesiyle 2 hafta boyunca beden eğitimi dersine çıkarmadı. Beden Eğitimi kısıtlaması nedeniyle oğlum yeni gelen öğretmenden nefret ediyor.

Gelelim ortaokula; çocuklar hiç mi beden eğitimine çıkmasın, hiç mi bilgisayar görmesin, hiç mi şarkı söylemesin, hiç mi resim yapmasın.

İmam hatip ortaokulunda çalışıyorum, 8 saat dini ders gören çocuklara "beden eğitimi dersleri 1 saate düştü, seçmeli dersleri beden eğitimi seçelim, çocuklar biraz nefes alsın" demek yerine seçmeli din kültürü seçiliyor. Şimdi bu da yetmez gibi çocukların dinlendiği dersleri ellerinden almak hiç mantıklı bir hamle değil. Bu çocuklar ise daha 11 yaşındalar.
bende imamhatip ortaokulunda çalışıyorum. aynı kafadayız hocam. ben çocuklara bakıyorum. çağın gerekleri ile ilgili hiç bir şey yaptıkları yok neredeyse. Bundan sonraki hayata nasıl adapte olacaklar bilmiyorum. birde yetmezmiş gibi osmanlıca kursu + kuran-ı kerim kursu açılıyor ilave olarak. hiç sosyal etkinlik yok imam hatiplerde. Bu kadar beklemiyordum. Birde öğretmenler adeta ekders yarışına girmiş. bu kadar dini ağırlıklı dersin çocuğa bu yaşta ağır geldiğini söylesen burnundan kıl aldırmıyor. He tabi en önemli ders bilişim değil mi tabiii diyorlar. sözel, sözel, sözel bakalım daha nereye kadar dayanacak bu çocuklar.

eleştirince de dinsiz damgası yiyoruz

peki formatörlük yapıyormusun nasıl ek ders alabiliyormusun yada

peki formatörlük yapıyormusun nasıl ek ders alabiliyormusun yada
Hocam mesele ek ders meselesi de değil açıkçası, ben öğretmenlik yapmak için üniversite okudum. Fiili olarak 10 yıldır öğretmenlik yapıyorum ama derse girmeden yaptığın öğretmenliğin yada formatörlüğün keyfini alamıyorsun. Evet bu sene BTR yim ve özellikle Fen Lisesi'nde görevlendirme istedim, böylece 8 saat de olsa derse de giriyorum.

ben de imam hatip ortaokulunda çalışıyorum öyle bir sıkıntı olmadı 5 ve 6 larda 2 saat dersimiz var. Okul müdürünün insiyatifine bırakılmış sanırım.

ahirette bilgisayar dersi çocuklarımızı kurtarmaz ancak dini bilgileri tam olursa kendini kurtarabilir. Bir de bu açıdan bakalım her şer de bir hayır her hayırda bir ser vardır.

bu yüzden norm fazlasıyım . normal ortaokul bünyesinde açılan imam hatip orta okullarında da ders seçilmiyor ne 5 ne altıda.

Görsel Sanatlar, Bilişim, Müzik ve Bedeni tümden kaldıracaklar anlaşılan. Hayırlısı olsun ne diyelim bıktık artık bu anlayıştan. Her gelen bir tokat atıyor bu zümreye. BT'cileri bu ülkede neden kimse sevmiyor.

Ben de tam da evimin yakınında bir iho ya tayin isteyeyim diyordum ki burda yazılanları gördüm vazgeçsem mi ne?

ahirette bilgisayar dersi çocuklarımızı kurtarmaz ancak dini bilgileri tam olursa kendini kurtarabilir. Bir de bu açıdan bakalım her şer de bir hayır her hayırda bir ser vardır.
o zaman bütün dersleri kaldırıp hep din dersleri koyalım hocam, böylece ahiretimizi sağlama almış oluruz. cennet-i ala'ya gitmek için ne güzel bir fikir değil mi?

din bilgisi de kurtarmıyor malesef
uygulamada ahlaklı değilsen istediğin kadar dini bilgiler edin, oku, ibadet et boş.
çok doğru, altına imzamı atarım... her konuda mış gibi yapmamak gerekir. din bilgisi kesinlikle gerekli ama her boşlukta din ile ilgili bilgileri ders altında doldurmak itici duruyor çocuklar için. 28 şubat öncesi imam hatipler ne kadar kaliteliydi eğitim olarak. ortaokul normal ortaokul ile aynıydı , lisede meslek dersinde ders çeşitliliği vardı... şimdi her yer imam hatip lisesi, yığınla ders ama bakın uygulamaya elene elene akademik olarak vasıfsız olanlar iho ya gidiyor.çok yazık

Bimere Cimere yazacağım. Bıktım artık ben. Zorunlu olan dersimi elimden almalarından. Hayır İngilizceyi de doğru düzgün öğrenen yok !!!

bu yüzden norm fazlasıyım . normal ortaokul bünyesinde açılan imam hatip orta okullarında da ders seçilmiyor ne 5 ne altıda.
Hocam ben normal İmam hatip ortaokulundayım, bizde böyle bir durum yok. Dersimiz var. Belki size ters gelecek ama keşke norm fazlası olsam da gitsem bu bu okuldan.

Değerli öğretmenim bende ihl de çalışıyorum seçmeli derslerin yine din vb. ders seçilmesinin bir tek açıklaması var. Amiyane tabirle (ÇORBA).

Geri