İLSİS VE TÜM MEB SERVERI UÇMUŞ

Kodla Büyü
Durum
Konu kilitlenmiştir.

Yalnız_Kurt

Süper Üye
Süper Üye
ARKADAŞLAR SAAT 12.20 DEN bu yana meb in hiç bir birimi çalımıyor lütfen yardım bilgisi olan varsa en azından merakımızı giderelim
ilsis de taşınırlarla ilgili bilgi girişi yaparken aniden uçtu

hiçbir ilin de meb sayfaları acılmıyor. e -okul da acılmıyor .
duzeltirler herhalde.
web sayfan var derdin var ....

serverlar saat başı yedekleniyor ama bu anormal bir durum
nilufer; yasemin vb meb gov tr ler dahiil email hizmetlerimiz çalımıyor

ben demiştimbir gün böyle olacağını :mrgreen:
derdimize ne oldu ise
notu gir
okudukları kitabı gir
demirbaşları gir
yıl sonu raporlarını alın
altı üstü bir iki bilgisayar bunları tutuyo yaw yazık değil mi o bilgisayarlara
gerçi bu sayede bizde dinleniyoruz fenamı dermişim :roll:

bursa da aynı google ın önbelleğinden meb in sitesine uluaşabiliyom ama e- okul filan hak getire

ilsis çalışmıyor hocam, 1 haftadır aşırı bir yüklenme vardı..ya sunucuyu değiştiriyorlar, ram ekliyorlar vs.., yada bir sorun çıktı düzeltiyorlar, düzeltemezlerse en yakın yedeğe dönerler.

Bu demirbaş olayını ilsis çok yanlış yapılandırmış, sıralar tek tek giriliyor, halbuki 1 den 400 e kadar olan aynı tür demirbaşlar için tek seferde bir giriş olabilmeliydi..Tek tek uğraşmanın bir anlamı yok..bu sistemi daha çok geliştirmeleri gerek, herşey zamanla ama neden kendilerine tanıdıkları süreyi bizlere tanımıyorlar onu anlamış değilim.

İnsanlar okuldaki işini gücünü bıraktı sabah akşam e-okulla uğraşıyorlar.Ortada yapılan bir iş yok, çünkü sistem çok yavaş, bunca öğretmenin vaktini alıyor...8 makine koyana kadar 16 makine koy, 4 gb ram kullanan kadar 16 gb ram kullan, neden bizleri yorarlar anlamadım.Çokmu zor güçlü sunucularla çalışmak.Bant yetmiyorsa telekomdan ekstra bant isteyin, teklifini yapın.Madem sistem yaptınız, işletin şunu.Görende bu işi 2-3 adam bir aaraya gelmiş kendi imkanlarıyla hizmet sağlamaya çalışıyorlar sancaklar...Yapamıyorlarsa osym gibiv kurumlardan yardım alsınlar,onlar nasıl yapmış incelesinler.Böyle işmi olur..

alonewolf çok yüklendin tife göçtü tabi :) Ghost hocama katılıyorum ama kendisi Ankarayı gördü :) İşte adım hıdır elimden gelen budur kısacası.

1 haftadır ilçe meb lerde sıkıntı vardı zaten.ama ilsis ve e -okul bugün olmuş sanırım

walla gülerek izliyorum arkadaşlar haftalardır arkadaşlar telefon ediyor veya yanımıza geliyor,şurası nasıl oluyor,not girişi böylemi
A Öğretmeni:10 dk geçince hepsi siliniyor biliyomusunuz,en kısa zamanda girmelisiniz
B öğretmeni:yaw ben 2:45 dk girdim tüm notları :mrgreen:
A Öğretmeni:Yaw demirbaşlar tektek işleniyomuş bunlar birde zimmetlenecek biliyomusunuz
B öğretmeni:Ee nasıl olacak bugüne kadar biz zimmet almadık ki okulun müdürü var yrdsı var herşey onların üstüne
C Öğretmeni:Arkadaşlar herkese zimmetlenecek tabiki okulda başka kimse yokmu siz de kullanıyosunuz
D Öğretmeni(TİF GİRİŞİ YAPAN):Yaw arkadaşlar peki zimmet yapılmadan yıl sonu işlemleri yapılmıyormuş,Tek tek 500 sıra var nasıl zimmetlenecek bunlar arkadaşların isimlerine tek tek girmem gerekmiyormu
walla bu konuşmalar uzayıp gider bunlar birkaç okuldan derlemeydi
İnsanların kafası böyle karışıyorsa makinalar bu duruma ne yapsın yaw :lol:

valla ben de internette sorun var sanıyordum. diyorum çocuklar giriyor sitelere ben niye bi yere giremiyorum. sonra bu site açılınca farkına vardım meb, mem, ilsis, e-okul sitelerinin serverinin sorunlu olduğunu :)

Notları tekrar girmemizi isterlermiş bide............
Kaderimde bu damı vardı!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :cry: :cry:

hocam türkiyenin her yeinde aynı acılmıyor büyük bi ihtimal güclendirme yapıyorlar çünkü malumunuzdurki karne ve not işlemleri e okul üzerinden yapılacak buda sunuculara ay sonnunda yoğun bir yük getiricecek herkes türkiyedeki tüm okullar yüklenecek.. merak etmeyin yakında acılır ama cok iyi bir sistemleri olması gerek ghost hocama katılıyorum ama ne ölcüde iyi yapacaklar bu işi merak ediyorum meb hep yetersizdi zaten yine yetersiz

1 gün bunun olacağı belliydi... Bütün herşeyi girdirirsen ve alt yapınıda buna göre hazırlamazsan böyle şeyler başına gelmesi normal :alkis:
Ağlasak mı,gülsek mi :x :x :x

Arkadaşlar dikkat etdiniz mi? Her şey e-okula giriliyor okul programları yakında çöpe gidecek ve kullanılmayacak. Ama Okulun İnterneti kesildiği an hayat duruyor ve hiç bir iş yapılamaz olacak. Bence E-okul otomasyon programı olmalı bir yedeği okulda bir yedeğide e-okulun serverlerinde olmalı yoksa sistem bir yerde depolamak mantıklı değil...

boteonur' Alıntı:
mefete PAPAZI bulmuşsun :p :p :p

almış papazı avatar yapmış :)

hey gidi meb hey...

her veri girişi için bilmem kaç yüz tane sorgu ile tek tek işleyen bir sistemi iyi bile kaldırıyordu bence...

karne zamanı ne olacak düşünmeye başladım.
MEB in suları yine kesilirse karne basamayacakmıyız acaba?

seizma' Alıntı:
Arkadaşlar dikkat etdiniz mi? Her şey e-okula giriliyor okul programları yakında çöpe gidecek ve kullanılmayacak. Ama Okulun İnterneti kesildiği an hayat duruyor ve hiç bir iş yapılamaz olacak. Bence E-okul otomasyon programı olmalı bir yedeği okulda bir yedeğide e-okulun serverlerinde olmalı yoksa sistem bir yerde depolamak mantıklı değil...

Arkadaşlar ilerde eğitekin düşündüğü şu; şu an sadece ankara merkezde buluna sunucuları nüfus müdürlüklerinde olduğu gibi il ve ilçe memlere server kurmak. Bu sayede bağlantı kesilmesi vb sorunları aşmak. bununla ilgili fizibilite çalışmaları ve eğitici formatörlerin yetiştirilmesi önümüzdeki yıl planlanıyor.

alonewolf' Alıntı:
ARKADAŞLAR SAAT 12.20 DEN bu yana meb in hiç bir birimi çalımıyor lütfen yardım bilgisi olan varsa en azından merakımızı giderelim
ilsis de taşınırlarla ilgili bilgi girişi yaparken aniden uçtu
aynı durum bende de söz konusu oldu hocam demek ki sizin idarede son güne bırakmış taşınır zimmetini :D belki de meb de yeni yıla bi değişiklikle girmek istemiş ve ara vermiştir

Bin defa söyledim bin defa, bu serverlarla bu iş yürümez, yürümez, yürümez. Sonunda olacağı buydu...

Ve sayfaların açılmadığını görünce şunu söyledim: "Bu zamana kadar iyi dayanmıştı...".
MEB'e geçmiş olsun diyor, en kısa zamanda bu dandik serverlerden ve aspx den kurtulmalarını bekliyorum...

ghost' Alıntı:
ilsis çalışmıyor hocam, 1 haftadır aşırı bir yüklenme vardı..ya sunucuyu değiştiriyorlar, ram ekliyorlar vs.., yada bir sorun çıktı düzeltiyorlar, düzeltemezlerse en yakın yedeğe dönerler.

Bu demirbaş olayını ilsis çok yanlış yapılandırmış, sıralar tek tek giriliyor, halbuki 1 den 400 e kadar olan aynı tür demirbaşlar için tek seferde bir giriş olabilmeliydi..Tek tek uğraşmanın bir anlamı yok..bu sistemi daha çok geliştirmeleri gerek, herşey zamanla ama neden kendilerine tanıdıkları süreyi bizlere tanımıyorlar onu anlamış değilim.

İnsanlar okuldaki işini gücünü bıraktı sabah akşam e-okulla uğraşıyorlar.Ortada yapılan bir iş yok, çünkü sistem çok yavaş, bunca öğretmenin vaktini alıyor...8 makine koyana kadar 16 makine koy, 4 gb ram kullanan kadar 16 gb ram kullan, neden bizleri yorarlar anlamadım.Çokmu zor güçlü sunucularla çalışmak.Bant yetmiyorsa telekomdan ekstra bant isteyin, teklifini yapın.Madem sistem yaptınız, işletin şunu.Görende bu işi 2-3 adam bir aaraya gelmiş kendi imkanlarıyla hizmet sağlamaya çalışıyorlar sancaklar...Yapamıyorlarsa osym gibiv kurumlardan yardım alsınlar,onlar nasıl yapmış incelesinler.Böyle işmi olur..

Hocamın söyledikleri de cabası...

Üstelik bu tür acayiplikler neredeyse her menüde var, iki işlem bir kaydet, iki işlem bir kaydet... Yeter be...

Hayır bir de bunlar müdürün görevleri, biz niye ağlıyoruz ki...

herkes ne kadar da doluymuş sistem çöksede bi içimi, döksem diye bekliyormuşuz... ama yeni yıla tekrar açarlar herhalde...meb ının çalışma yöntemi sanırım bu "kervan yolda düzelir" mantığı alt yapı hazırlanmadan hele bi başlayalım nasıl olsa zamanla yola girer diye düşünüyorlar,cümleten geçmiş olsun, herkese e-okulu ve ilsisi kilitlenmeyen yeni yıllar dilerim...

Durum
Konu kilitlenmiştir.
Geri