İlkokullara 'Kodlama' dersi geliyor

Kodla Büyü
Bundan 8 yıl önce ufak 3 er şubeli bir kenar semt ilkokulu 5. Sın öğrencimin flash ingilizce alfabe sunusu vardı.İzlediğimde Gözlerim dolmuş, basit bulmuştum. Şimdi ise bilişim bakımından ülkemiz gerçekten çok geriye düştü.BT lablar ilkokullardan kalktı ardından şu tabletler çıktı ve büyü bozuldu.

hastasıyız dede' Alıntı:
yahu biriside şu işi tam yapsın, ilkokulda kodlama olurmu, ilkokuldan başlayarak dersi koyarsın ilkokulda bilişim ile ilgili terimleri, bilgisayar kullanmayı güvenlik vb konuları anlatırsın, kodlamayı ortaokulda verirsin.
+++++1. Soyut matematiğe daha yeni yeni geçen çocuklara nasıl kodlama vericekler bende merakla bekliyorum hocam...

Arkadaşlar kodlama denilen şey bildiğimiz anlamda programlama dili değil. Özellikle scratch benzeri kodları görsellerle somutlaştıran programlama dilleriyle basit mantıksal sınama ve problem çözme becerileri kazandırabilmek. Bu şekilde mümkün ama çoğu arkadaşımızın dediği gibi kodlama işine ortaokulda geçilmesi bence de daha uygun. Dilerim ki kodlama ve algoritma becerilerini kazandırabileceğimiz derslerimiz olur, çok da zevkli olur açıkçası. Öncelikle altyapı ve BT sınıfı sorunlarının çözülmesi şart tabi.

öğrenirler hemde bal gibi öğrenirler bizim çocuklarımız gerizekalı mı? İngiliz bebeleri öğrenecek bizimkiler mi öğrenmeyecek.

bence bizimle ya da genel anlamda insanlarla dalga geçiyorlar.daha genel anlamıyla seçim yatırımı.okullarda bilişim sınıfı kalmadı, hepsi dağıtıldı, hatta başka okullara verildi.şu durumda bu ders konduğu gün bütün ilkokullara bilişim sınıfı lazım.teorik olarak bu dersi veremezsiniz.şu durumda birçok ortaokulda bile sınıf yok.teorik anlatım yapmaya çalışılıyor.bunun maliyetini söylemeye gerek duymuyorum bile.bende olumlu bakmak isterim ama mantığım ağır basıyor...

şimdi siz ilkokulda olmaz derseniz bu iş yürümez baştan.İngilizce 2.sınıftan itibaren var.İngilizce öğretmenlerinin ders sorunu yok.Bilgisayar dersi olsun her türlüsü olsun.

Re: Ynt: İlkokullara 'Kodlama' dersi geliyor

Buzkırıcı' Alıntı:
şimdi siz ilkokulda olmaz derseniz bu iş yürümez baştan.İngilizce 2.sınıftan itibaren var.İngilizce öğretmenlerinin ders sorunu yok.Bilgisayar dersi olsun her türlüsü olsun.
Aynen sayın hocam.
Sorun bilişimci beyninde bence de.
Geçen ay Üniversitedeki hocalardan destek alan ingilizceciler artık okul öncesine de yabancı dil dersini hocaları aracılığı ile istediler.
Not ; önce isteyeceksin hemde fazlasını
Bak ingilizceye..kral
Bak müzik ve resime hatta bilişime (yahu daha 2 gün önce notu yani karnede adı bile yoktu)

Bilişim dernekleri üniversitedeki dekanlarınız ve özel sektör arkadaşlıkları yani stk lar ne güne duruyor. Kamuoyu oluşturun.Atılsın bu kül ve ölü toprağı bilişimin üzerinden.
Uyanın ayağa kalkın
Adam türkçe okuması olmayana ingilizce istiyor.Siz lab diyorsunuz.
Önce dersin adı ilkokula konulsun..sonra çare bulunur.
Bizde kervan yolda dizilir

bence bakanın son günleri yaklaşmış.
yoksa bu ülkede bilişime dair iyi birşey olmaz

Kusura bakmayın siz daha soyut işlemler dönemine geçmemiş çocuğa(nitekim problem çözümlerinde sadece 4 işlem kullandırılır, bilinmeyene x,y,z gibi harfler atanarak denklem kurulmaz) programlama dersi koyalım denildiğinde mesleki yeterliliğinizi ortaya koyarak bu iş olmaz, somut işlemler dönemini yeni yeni atlatan bir çocuğa programlama değil, kavramsal temeller öğretilmelidir diyemiyorsanız. Branşdaşınız olarak ben bile şüpheye düşüyorsam, kamu oyunda nasıl saygı kazanacağız merak ediyorum. Bana şimdi tekil örneklerle gelmeyiniz... Malumunuz, istisnalar kaideyi bozmaz.

hastasıyız dede' Alıntı:
yahu biriside şu işi tam yapsın, ilkokulda kodlama olurmu, ilkokuldan başlayarak dersi koyarsın ilkokulda bilişim ile ilgili terimleri, bilgisayar kullanmayı güvenlik vb konuları anlatırsın, kodlamayı ortaokulda verirsin.
seneyede anaokullarına işletim sistemi kurulumu konulacak derlerse şaşırmayalım :puhaha:

Geç kalınmış bir fikir. Ama bu tip lafları duymak bile güzel. Tabii önce bizim şu labaratuarlarımızı elden geçirmeleri lazım. Veya benim gibi labaratuarı olmayan okullara bilgisayar labı açmaları gerekiyor..

Re: Ynt: İlkokullara 'Kodlama' dersi geliyor

cincer' Alıntı:
hastasıyız dede' Alıntı:
seneyede anaokullarına işletim sistemi kurulumu konulacak derlerse şaşırmayalım :puhaha:
Anaokulunu da isterse ancak ilkokul 2 yi de alır bilişimciler.Ama en ideali 3. Sınıf
Zaten 2. Sınıfta hatta 1. sınıf sonlarında bilinmeyen yerine simge veya harf kullanılıyor merak etmeyin.
Hedef büyük olmalı.Bu mesele kuzey kutbunda derin Dondurucu satmaktan zor olamaz.

İşletim sistemi kurulumu derken
Android tabletini 2. Sınıfa giden benim yeğen 3 yada 4 kere sıfırlayıp yeniden oyunlarını kurdu.
Yeni nesil bir harika .

cok beklersiniz kardesler aciklamayi milli egitim bakani yapsa tamam derim bir bakanin tvdeki bir konusmasi.. ve ben umut baglamayin diyorum..

COBOL' Alıntı:
İşletim sistemi kurulumu derken
Android tabletini 2. Sınıfa giden benim yeğen 3 yada 4 kere sıfırlayıp yeniden oyunlarını kurdu.
Yeni nesil bir harika .

5 e gırecek oglumda pc yetmedı tablete basladı bu sene ıstedıgını ındırıp kuryor sıkıntı yasayınca sen bılgısayar ogretmenı degılmısın yap dıyerek elıme verıyor bu ara beım pc nın sıfresını ogrenmeye calısıyor harflerı tanımasada yerlerını ezberlıyorlar Canavarlar ama tek sıkıntı ilerıde tercıhlerının egıtım mı eğlence mı olucaklarına karar vermelerınde olucak sanırım

hastasıyız dede' Alıntı:

Özel Kolejde çalışan biri olarak söyleyebilirim ki olur.
Algoritma düzeyinde başlayarak, düşünmelerine yönelik içeriklerle olur. Örneğin Code.org http://code.org/
5-6-7 yaş Grubu dahil ilkokul ve ortaokul için içerikler mevcut. Uyguluyorum ve parlak çocuklar hemen elekten geçer gibi süzülüyolar alıştırma yaparken.
5. ve 6. cı sınıflar içinde önce Code.org daki kodlama saati ve uygulamaları bitirip Sratch ile çalışıyoruz. Bazen çoğu sıkılabiliyo yapamadığı için belki ama bu bi değişim sonuçta hemen sonuç almayı bende beklemiyorum. İstediğim teş şey onlara düşünmeye teşvik etmek.

Dicem şuki #HerKademedeBilişimŞart

Büyük bir özveri ile bilgisayar laboratuarlarını kaldırdıktan sonra yine büyük bir gayretle yazılım dersi koyup; kara tahtada yazılım çalışmak.

İşte 21. YY Türkiyesi budur...

hastasıyız dede' Alıntı:

Olur olur hemde harika olur. 5.sınıflara kulüp yapıyorum biraz small basic gösterdim çocuklar çoştu ilginç kodlar yazanlar oldu. Bu işi kesinlikle 4. ve 5. sınıflara koymak gerek. Bana görede 8.sınıflara asla

yavuzkemal' Alıntı:
hastasıyız dede' Alıntı:

Olur olur hemde harika olur. 5.sınıflara kulüp yapıyorum biraz small basic gösterdim çocuklar çoştu ilginç kodlar yazanlar oldu. Bu işi kesinlikle 4. ve 5. sınıflara koymak gerek. Bana görede 8.sınıflara asla

3.sınıflardan başlayarak kodlama dersi zorunlu 3,4. sınıflara konuluşa çok güzel olur. Ortaokuldaki dersimizin içeriği de kodlamaya entegre edilirse 3,4,5,6 2 saat çok güzel olur. 7 ve 8 lerde de seçmeli olarak seçilir.

jandarma' Alıntı:
Üfürükten teyyare
Selam söyle o yâre...
valla kardeşim 5 ve 6.sınıflara 2 saat zorunlu dersimiz geleceği kimse tahmin edemezdi, hatta btr kadrosu verilir, ders verilmez diye çoğumuz bu görüşteydik, bence dersler gelebilir, bakalım seçimden sonra

Geri