İlk Dersi Anlatırken Yaşadıklarımız...

Kodla Büyü

ghost

Site Admin
Yönetici
Üniversitede stajda girdiğim ilk dersten sonra yazmış olduğum yazıyı bilgisayarımı karıştırırken buldum.Fazla eleştirmeyin ama o zamanlar baya bi çömezdik..

İLK DERSİ ANLATIRKEN....

Bilgisayar öğretmeni denildiğinde aklıma hep bilgisayar kullanmayı öğrenmek için can atan, öğretmenlerini can kulağıyla dinleyen bir öğrenci kitlesi gelirdi. Oysa staj yaptığım İlköğretim Okulunda gördüm ki bilsayar kullanmayı öğrenmek için değil de bilgisayarda oyun oynamak için can atan bir öğrenci kitlesiyle karşılaştım. Bu durum biraz moralimi bozmuştu. Sonraları kendi kendime düşündüm ve yeni çağın öğrencilerinin bilgisayarı bir eğlence kültürü zannettiklerini, fakat işlerinide yapabilecek kadar bilgisayar kullanabildiklerinide gözlemledim.

İlk Dersimde çok fazla heyecanlanmadığımı söyleyemeyeceğim :) aynı sınıfı birkaç kez gözlemlediğim, öğrencileri tanıdığım ve bireysel yeterliliklerinin farkında olmama rağmen.. İlk başta sınıfa hakim olamayacağımı ve bunu başarabilmek içinde sert öğretmen rolünü üstleneceğimi düşünmüştüm. Fakat ders materyalimi datashow ile duvara yansıtıp öğrencileri güdülediğim zaman ise sertliğe gerek olmadığını ve öğrencilerin bana doğru dikkatli bir şekilde baktıklarını gördüm. Bu beni son derece mutlu etti ve kendim de derse motive oldum. Dersin ilerleyen vakitlerinde ise öğrencilerin bana soru sorması ve karşılaştıkları farklı sorunları paylaşmaları benim onlarla olan diyaloğumu arttırarak yakınlaşmama neden oldu.

Ders sonunda ise öğretmenliğin kötü değil bilakis çok değerli bir meslek olduğuna kanaat getirdim. Üniversiteye ilk başlarken öğretmenlik bana çok uzak geliyordu oysa şimdi Türkiye Cumhuriyeti’nin bir öğretmeni olarak mesleğimle gurur duyuyorum.

Yazar: Ghost

ghost' Alıntı:
Fakat ders materyalimi datashow ile duvara yansıtıp öğrencileri güdülediğim zaman ise...
Yazar: Forum Admin Ghost

:) Ghost hakikaten orjinalmişin kardeşim. sen ders materyali hazırlarmıydın :lol:

stajda gördüklerini unutmuşun galiba ben senin materyal hazırladığı hiç görmedimde... :lol: :lol: :lol:

Neyse bende ilk dersimi anlatayım...

İlk girdiğim ders Isparta Endüstri Meslek Lisesi Elektronik bölümünün Dijital Elektronik (Sayısal Elektronik veya Mantık Devreleri şeklidede geçer) dersi ve benim mesleğimde en başarılı olduğum alan bu benim. Çok değerli hocam Yrd. Doç. Dr. Abdülkadir ÇAKIR hocamın bu alanda bizde emeğine vurgu yaparak kendilerine buradan teşekkürlerimi iletiyorum ve saygıdeğer hocam bize bu dersi anlatırken öyle bir anlatırdiki akıllara zarar :) cevabı 3-4 sayfa olan sayısal tasarımlarla bu işi öğrendiğimiz için
girdiğim sınıfın kaçıncı sınıf oldugunu bilmiyorum güleceksiniz ama gercekten bilmiyorum. Bünyamin hocam vardı ders anlatmak istersen anlatabilirsin demişti ve girmiştim derse... o kadarki eminim yani kendimden.
aynı zamanda stajerlige birlikte gittim sınıf arkadaşım Serap ve Bünyamin Hocam (dersin öğretmeni) arka sıraya geçtiler ve ben başladım.
konu: J-K Flip floplarmış konuya o kadar hakimimki materyal hazırlık hiçbişeye gerek duymuyorum girdim analtıcam direk... Uçak yap deseler yapacam o konudao derece yani ama öğrenci seviyesini bilmiyorum işte... :)

bebeler J-K nedir onu bilmiyorlar ve ben J-K ile tasarım(profesyonel anlamda tasarım Abdülkadir hocamın öğrencisiyiz sonuçta :) ) anlatmaya başladım herşey mükemmel gidiyor... sınıfa döndüm bi ara ve öğrencilerin televizyon seyreder gibi seyrettiklerini görünce anladımki bebeler daha J-K nın ne oldugunu bilmiyor ... ben Karno haritası ile tasarım sadeleştirmeden bahsediyorum. :lol:

J-K nedir dedim ses yok... Bünyamin Hocam ve Serap arkadaşım sessizce gülmekten kopmuş :lol:
o an gözlerimin önü karardı pencereden dısarı baktıgımı hatırlıyorum ama baktıgımda dısarda sadece göz alıcı bir parıltı görüyorum başım dönüyor yapacak bişey yok konu kopmuş ilk deneyim toparlanması mümkün diil ki bu arada biraz oyaladım bebeleri ve zil çaldı. hayatımda duydugum en güzel zil sesiydi diyebilirim :)

Tavsiye: Mesleğinizde ne kadar iyi olursanız olun ders anlatma deneyiminiz yoksa ve öğrenci seviyesinden haberdar olamıyorsanız... hikaye anlatın daha iyi bence. Sınıf seviyesini bilmediğiniz sınıfta verilmeye çalışılınan hiçbirşey verilemeyeceğini hafızama kazıdım.

ilk derse girdim çıktım ve çok zor geldi istifa etmeyi bile duşunuyordum şimdi 1 yıl geçti ve gülüp geçiyorum istifa etmek istememe.ilk başlar biraz zor geldi bana benim gibi düşünen arkadalara da tavsiyem benim gibi kestirip atmasınlar :D :D

Valla 4 sınıfta okul deneyimi dersinde gittiğim okul
lise idi ve dersi veren hoca (okuldaki) sekreterlik bölümü ve bilgisayarda donanımı anlatıyordu.
Ben de büyük bir istekle derse girmek ve öğrencilere ders vermek istiyordum ama hoca sanki sınıfını elinden alacakmışım gibiydi.
Öğrencilere çalışma yaprağı hazırladığımda diğer öğretmenler
"şimdi bu kadar heyecanlısın inşallah sonrasında da heyecanın sürer" demişlerdi.

ama asıl notumuzu alacağımız zaman Danışman Hocam Sayın Suat Işıldak hocama
"Ben çok heyecanlıyım" demiştim.
oda bana "Senin 1 saatlik dersini dinleyip ona göre öğretmen olup olmayacağına karar vermem kimsede veremez " dedi
ve öylece ilk dersim sayabileceğim dersime girdim.
konu word de sayfa yapısı idi.
hocamın ban verdiği destekle rahat bir ders anlatımı yaptım hatırlıyorum

Hacker' Alıntı:
ghost' Alıntı:
Fakat ders materyalimi datashow ile duvara yansıtıp öğrencileri güdülediğim zaman ise...
Yazar: Forum Admin Ghost

:) Ghost hakikaten orjinalmişin kardeşim. sen ders materyali hazırlarmıydın :lol:

stajda gördüklerini unutmuşun galiba ben senin materyal hazırladığı hiç görmedimde... :lol: :lol: :lol:
.

ehuhe ... bu yazıyı kulağı çınlasın çok değerli Prof.Dr Hafize Keser hocamız ilk staja gittikten sonra yazın demişti.
O zamanda materyal hazırlamadım :), masum die arkadaşın hazırladıklarından datashowa koymuştuk bişiler..Tabi kağıda yazarken ööle diyemiyosun.

hacker bak senin yüzünden yine foyamız ortaya çıktı :)

ilk konu anlatımım bilgisayar bölümü(meslek lisesi) teknik sınıflaraydı.
öğrencileri önceden tanıdığım için(baya bi gözlem sonrası konu anlatmaya başlamıştık.-üni 4.sınıf-2.dönem) öğrencilerden yana tereddütüm yoktu.
konum da scsi kartlarıydı. ben öyle bi hazırlanmıştım ki.. düşünüyorum da sanki çok işlerine yarayacak bi konu... :p
dersi bir çırpıda anlatıvermişim. dersin yarısı bütünce duruyodu. napcağımı şaşırdım.. :) sorusu olan varmı falan dedim ama nerde.. boş boş bakıyodu öğrenciler. :)
evet, gerçekten de seviyeyi iyi ayarlamak ve zamanlama yapmak çok önemli..

Arkadaşlar öğretmenliğin zor olduğunu düşünüyorum özellikle de bilgisayar öğretmenliğinin ayrı bir zorluğu var gerçekten. Sürekli gelişen yerinde durmayan bir alan . Teknik sorunlarla dolu bir alan ben işe yeni başladım belki bana daha zor geliyor olabilir!!!
Ama şu ana kadar gözlemlediğim bilgisayar öğretmeni okulun ve çevresindeki insanların adeta teknik servisi, bilişim danışmanı gibi.
Ama herşeye rağmen insanlara bir şeyler öğretmenin hazzı bir başka birde şu 5. sınıfları kontrol etmeyi başarabilsem çok daha güzel olacak.
Ben de ilk ders anlattığımda seviyeyi tutturamadığım için epey bir zorlanmıştım.

Ben öğretmenlik mesleğinin ilk dersini hatırlamıyorum ama ilk 3 ayın sonunda elimde çanta ile okula giderken acaba bu beni mutlu edecek bir meslek mi diye düşünüyordum.Ama şimdi 4.yılımda mesleğimi çok seviyorum ve öğrencilerin anlattıklarımı yapması beni çok mutlu ediyor.

bende Kız meslek lisesinde anlatmıştım ilk konumu. heyecanlanmıştım herkes size bakıyor siz anlatıyorsunuz falan ama sonra o heyecan gecti ve öğrencilerle güzel bi şekilde sorulu cevapli işlemiştik konu virüslerdi cok güzelde bir ders olmuştu düşününce hatırlıyo insan

ilk dersime girmeden önce müdürümüz hocam "tatlı sert" olursan senin lehine olur demişti ve bende tatlı sert olmuştum :)
sınıfa girdim ve tahtaya ismimi yazdım ve bilgisayar dersini bundan sonra beraber işleyeceğimizi söylemiştim ve ilk dersime başlamıştım.

bilgisyaar deyince ne anlıyosunuz diye sormuştum. Çocuklar iyi ezberlemişti o klasik tanımı aritmetiksel ve mantıksal işlemler yapabilen elektronik bir cihazdır :) şeklinde cevaplar alıyordum

daha sonra sordum artimetiksel ne demek ? mantıksal ne demek ? diye sınıftan çıt ses yok herkes bana bakıyor:) bir an kendimi tren hissettim ve işimin ne kadar zor olduğunu ilk defa o zaman anlamıştım

Maalesef öğrencilerim tam bir ezberleme makinası olup çıkmışlar :( Zamanla kendi tanımlarını yapabilmeye başladılar ama bu sefer de ben yazılıda cevap olarak ezberledikleri tanımı isteyecektim :)

Yani ben onlar oldum onlar ise ben :)

Hey gidi günler heyy

Bu yıl yeni atandım...
ilk günüm tam bi fiyaskoydu....
okuldan bi an önce çıkıp gitmek,istifa etmeyi(amannn 30 yıl geçer mi böyle? diyee) düşündüm...
o kadar ki eve geldiğimde gözlerim dolu dolu, dokunsalar ağlayacak bi moddayım...
8. sınıflaraydı ilk dersim
hiç bi şekilde takmıyolar beni,nasılsa karneye not geçmeyecek hocam yaa felan demeler...
bide fenotip olarak ufak tefek bide sert görünümlü olmadığım için direkt 1-0 başladım:)

Ben de bu yıl atandım ve aynı sorunu lise3. sınıflar ile yaşıyorum. Liselerde durum çok daha vahim. Notun karneye işlemecek olması da bir işe yaramıyor :cry: 3-0 geriden başladım galiba.

Geri