İlk defa araba kullanacak-öğreneceklere tavsiyeleriniz

Kodla Büyü

memo-x

Seçkin Üye
Seçkin Üye
İyi günler arkadaşlar,
otomobil deneyim yok maalesef, otomatik-manuel,
ne tür bir araba almak lazım.

0 araba alma kullanma deneyimimin olmamasından dolayı çekiniyor insan.

+ otomobil fiyatları da oldukça yüksek 2.eller dahil.

otomatik al diyenler var, arkadaşlardan
başlangıç ve acemiliiği atlatmak için önerilerinizi tecrübelerinizi paylaşabilirseniz sevinirim.

hocam hiç düşünmeden otomatik al, insanlar neden manuel araba alır gerçekten tez konusu? Ben daha önce manuel 2 araba kullandım şimdi otomatik aldım.
kızgın çöllerden serin sulara atladım. gerisini sen düşün. otomatik araba kullanımı hızla büyüyor..manuel kullananlar işin zevkindeyiz diyorlar ama olmaz olsun öyle zevk.

Bekarsanız küçük bir araba yetecekse B sınıfı Corsa ve benzeri araçlar ilk araç için uygun seçenekler olacaktır. İstanbul gibi dur kalk trafik yoğun bir şehirdeyseniz otomatik araba oldukça rahat gelir. Trafiğin olmadığı ufak bir yerdeyseniz manuel araç tercih edebilirsiniz. Sıfır - ikinci el olayı ise en çok bütçeyle ilgili. İkinci elde temizini bulmak zor. Anlayan tanıdığınız-ustanız vb. yoksa siz de pek anlamıyorsanız hiç girmeyin. Tanıdık birinin arabası olursa belki.

Hocam sürüş sırasında sinyalleri kullanmayı sakin unutma. En sinir olduğum şey sinyalini vermeyenler.
Boyle insanları görünce aracı önüne kırıp sinyal kolunu alıp bir tarafına sokasim geliyor.

kullandığınız arabaları -memnuniyetinizi yazabilirseniz sevinirim.

önce manuel ile acemiliğini çıkar sonra otomatiğe geç derim. Çünkü otomatik ile başlayanlar olur da manuel kullanmak zorunda kaldıklarında kullanamıyorlar. ama manuel öğrnen birisi zorlanmadan otomatiğe geçiş yapabiliyor

Opel Corsa 1.3 CDTI manuel. Manuel araç. Küçük ve seri bir araç. İlk araba için önerebileceğim bir marka model.

hocam fiat punto 2013 model otomatik kullanıyorum.. geçen yıl eylülde aldım 2. el olarak..sana tavsiyem kesinlikle 2. elden başla ve otomatik al her şeyden önce rahat kullanım önemli :++:

cirtoen,reno,pejo
yani fransız arabalardan uzak dur,
ya alman ya japon hatta güney kore de olabilir
corsa, i10, nissan micra olabilir

bahar0147' Alıntı:
hocam fiat punto 2013 model otomatik kullanıyorum.. geçen yıl eylülde aldım 2. el olarak..sana tavsiyem kesinlikle 2. elden başla ve otomatik al her şeyden önce rahat kullanım önemli :++:

Punto otomatikleri yarı otomatik mi otomatik mi hocam. Yol tutuş, yakıt masraf anlamında sizi nasıl etkiledi. Bagajdan da bahseder misiniz. ? Çoçuklu aileler için. Saygılar.

yarı otomatik hocam ben hep otomatik özelliğini kullanıyorum.. biraz küçük bir araç aileler için ideal olmayabilir. ben daha çok kısa mesafede işe gidip gelmek için kullanıyorum güzel araç.. benzinli ama pek bişe yakmıyor

1. Hocam trafikte kararsız kalmayın, kararsız hareketler yapmayın...
2. Şahin doğan tayfası ile, otobüs dolmuşlara azami dikkat... Bu araçlara karşı hiç sinir yapmayın gaza gelmeyin... Bırakın geçip gitsinler..
3. Yeşil ışığı görüp (üstünde kalan saniye yazmıyorsa eğer) ışığa yetişeyim diye son gazı köklemeyin, Allah korusunda bazen ambülans itfaiye vs çıkabiliyor...
4. Riskli durumlarda her zaman karşınızdakinin sizi görmediğini, sizin aracı farketmediğini düşünerek hareket edin...
5. Ayna kullanımı alışkanlığı.. Zamanla zaten yol hafızası olur ve bakışlar otomatikleşir...

Araç tercihi konusunda ise fiyat limitinizi bilmeden yorum yapmak zor, ama modelli bir araç alacaksanız otomatik elbette tercih edilmeli...

Hayırlı olsun şimdiden..

Sürekli dur-kalk derdi olan trafikli bir bölgedeysen ve vites-debriyaj uğraşmak istemiyorsan otomatik öneririm,
ama bunu söylememe rağmen manuel araç sahibiyim, çünkü seviyorum, o vites 5'e atılacak :)

Kotanızı bilmiyorum ama yakıt uygunluğu açısından Seat-İbiza tüplü önerebilirim.
Kısa mesafede istanbul içi dur-kalk yaparak 22-23 kuruş
Uzun yolda ortalama 140 hız ,açık klima ile 21 kuruş
uzun yolda ortalama 110 hız, açık klima ile 19 kuruş
uzun yolda ortalama 120 hız, kapalı klima ile 17 kuruş yaktı. Memnun kaldım açıkçası, o nedenle size de önerebilirim.

mesut_steel' Alıntı:
Sürekli dur-kalk derdi olan trafikli bir bölgedeysen ve vites-debriyaj uğraşmak istemiyorsan otomatik öneririm,
ama bunu söylememe rağmen manuel araç sahibiyim, çünkü seviyorum, o vites 5'e atılacak :)

Kotanızı bilmiyorum ama yakıt uygunluğu açısından Seat-İbiza tüplü önerebilirim.
uzun yolda ortalama 120 hız, kapalı klima ile 17 kuruş yaktı. Memnun kaldım açıkçası, o nedenle size de önerebilirim.

TSI motora pek uygun değil deniyor hocam lpg. Siz ne kadardır kullanıyorsunuz?

mesut_steel' Alıntı:

hocam modeliniz hangisidir ? Tüplü ise hangi marka tüp sistemi kulanıyorsunuz

bilisim-tef hocam 2014'ten beri kullanıyorum. almadan önce klima ile yokuş çıkamazsınız tarzı yorumlar okumuş tedirgin olmuştum. Aldıktan sonra hiç alakasının olmadığını gördüm.

cilekes_ogrt hocam 1.4 reference modeli, tüp BRC marka

hocam otomatik manuel farketmez araba hoşuna giderse al. sevmen lazım arabanı çünkü. tavse konusunda alırken o arabayı gün gelecek satacağınıda düşünerek kesinlikle kazasız boyasız bişey al. Temiz olsun yani. çünkü sen alınca birkaç yerinide senin vurma ihtimalin var. o yüzden insanlar diyebilir ya burasında ufak bir boya var odur budur. zaten belli bi miktar çıkıyorsun. 1000-2000 daha ver en temizini al yani. benim başıma geldi. hep temiz alırım ve satarken kimseye bişey açıklamak zorunda kalmam. yalvarır alırlar. değişik adam çok. bi parça boyalı araba veriyorsun adam durmadan arıyor. ben bikaç parça boyalı bişey alabilirim ama sen acemisin şu an büyük ihtimalle değişeceksin ilerde o aracı. o yuzden ilk önce kesinlikle çok temiz bir araç. marka konusunda da çok tutulan ve hemen satılan birşey olsun. opel yada wolswogen grupları hem iyidir hem iyi satılır. onlara okadar para veremem diyorsan da reno clio - fiat punto gibi yine bilindik modeller

ayze' Alıntı:
Hocam sürüş sırasında sinyalleri kullanmayı sakin unutma. En sinir olduğum şey sinyalini vermeyenler.
Boyle insanları görünce aracı önüne kırıp sinyal kolunu alıp bir tarafına sokasim geliyor.
Sinyal olayi beni de çok sinir ediyor. Ben de bu insanlari gorunce otomobil firmalari sinyali opsiyonlu yapsinlar bunlar için diyorum. Nasil olsa sinyal vermiyorlar!
Aman dikkat et hocam.

Tabii otomatik araç çok rahat. Lakin manuel ile başlarsanız ilerde ikisini de rahat kullanan biri olursunuz.

Hocam bende araba sürme tecrübem yoktu. Geçen sene temmuz da nissan note otomatik vites araba aldım. 3-4 saat boş arazide dur-kalk ve sağa sola dönme hareketlerine çalıştım. Sonra 1-2 gün trafiği az olan yola çıktım. Ondan sonra gerisi geldi. Otomatik vites ile araba sürmesini öğrenmek çok kolay. Önüne bakıp sadece gaz ve frene basiyorsun, vites yukselt düşürmekle hiç ugrasmiyorsun. Ben aynaları kullanmayı çabuk alıştım. Zaten aynaları iyi kullanınca araba surmeside kolaylaşıyor. Hocam, sağa sola dönerken sinyal vermeyi alışkanlık haline getir. Suan en sinir olduğum önümdeki aracın sinyal vermeden aniden dönmesi. Sağa sola dönerken geniş dön hocam. Takip mesafesi önemli öndeki arabaya çok yanaşma.

omd' Alıntı:
Opel Corsa 1.3 CDTI manuel. Manuel araç. Küçük ve seri bir araç. İlk araba için önerebileceğim bir marka model.

1.3 cdti manuel 2006 model corsa, arkadaşında dediği gibi şehir içi için küçük, seri, az yakan, vergisi az olan bir araç. temizini bulabilirsen kaçırma. ben memnumum.

1.4 polo benzinli 2008 model kullandım. o da konfor olarak çok güzeldi. (skoda fabia, seat ibiza da polo ile hemen hemen aynıdır)

yine reno clio, peugot 206 bu modellerde bu fiyat aralıklarında bulabileceğin iyi araçlar.

bence bunlar arasında km si az, temiz, kazasız belasız, içine sinen bir araç bulduğunda kaçırma bence...

fiyat aralıklarını tam bilimiyorum ama 25-35 bin arası diye tahmin ediyorum.

Alacağın aracı seçerken ailedeki kişi sayısı, yaşadığın şehirdeki trafik ve park durumu, evli isen eşininde aracı kullanıp kullanmayacağı, sürekli şehirde dışı yapıyorsan aracın bagajı gibi etkenleri düşünmek lazım. Klima ve ABS olmazsa olmazlar. Alacağınız aracın lastiklerini mutlaka kontrol edin gerekirse hemen değiştirin.
şehir içinde küçük araçlar yakıt, park, kullanım ve manevra açısından rahattır. Tavsiye edecek olsam Honda Jazz'ın ilk kasası (2002-2008 arası) otomatik olabilir.
Yakıtı üzmez kasa dışarıdan küçük görünür fakat içi B sınıfı araçlarla yarışır bagajı 380 lt alan sağlar. Direksiyonu elektrikli olduğu için manevra parmağınızla bile yaparsanız.
İlk araçta mutlaka ufak tefek kazalar, darbeler olacaktır bunları fazla düşünmeyin herkesin başına geliyor. Tecrübe olarak düşünün. Alacağınız aracın boyasına değişenine çokta takmayın sizde buna katkıda bulunacaksınız. :D

sanırım bekarsınız ufak araba alın park rahat olur sürmesi rahat heryere sığarsınız. otomatik manuel farketmez niye direksiyon sağda olsa sol elle vites değiştirmek için insan üstü güce sahip olmanız lazım ve otomatik zaten mecbur alırdınız. fakat direksiyonlarımız solda olduğundan hiç farketmez geleceğe bakarsak 10 sene sonra piyasada yeni manuel araç olmayacağı kesin. şuan piyasada bulunan her otomatik vitese güvenmeyin hele garantisi yoksa hiç bulaşmayın otomatiklerin %90 ı fazla yaktırır kaza anında size milisaniyeler kazandırabilir bu da artısı. bence manuel alıp 2. arabanızda otomatiğe yönelin. araç alırkende güvenliğe önem verin otomatiği sıfırı yakıtı bi kenara koyun önce GÜVENLİK. piyasa psikopat kaynıyor

Geri