İleri Seviye Yazılımcı Olmak İçin Dil Seçimi

Kodla Büyü

ernestososa

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Programlama temel bilgim var, 20 yıla yakındır hep giriş ve orta seviyede bazı programlama dilleri ile uğraştım.
Zamanım çok fazla, kendimi bir alanda uzmanlaştırmak istiyorum, hem bilgi altyapımın hem zekamın hem yaşımın buna müsait olduğunu düşünüyorum.

Bana bir yol haritası çizer misiniz?

Özel okul sahibi bir arkadaşım bana bir program yap, hem ben alayım hem de çevremdekilere satarım dedi. Sen yeter ki yap pazarlaması bana ait dedi. Özel okul ve etüd merkezlerine yönelik muhasebe, yoklama, deneme sonucu vs. bir çerçevede program yapmam isteniyor. 1 yıl içinde çalış, uğraş dene yap dedi.

Java hiç uğraşmadım ve bana çok yabancı gibi geliyor.
C# ile yapmaya başlasam ne dersiniz.
Php ile web tabanlı olarak yapmak konusunda düşünceniz nedir?
Ya da başka programlar.

Java mı C# mı diye araştırmalar yapıyorum ama bir yerde tıkanıyorum.

Bana bir akıl verirseniz sevinirim... Asıl amacım bir seferlik satış yapıp para kazanmak değil, bir alanda tam olarak uzman olmak istiyorum? Bu alan hangisi olmalı?

Uzman değilim ama bence karar vermeden önce Python'u da düşünün. Önümüzdeki yıllarda yıldızı daha çok parlayacak diye düşünüyorum.

Uzman değilim ama bence karar vermeden önce Python'u da düşünün. Önümüzdeki yıllarda yıldızı daha çok parlayacak diye düşünüyorum.
Hocam cevabınız için teşekkür ederim ancak Python ile bu belirttiğim şeyleri yapabilmem mümkün müdür? Pyhton öğrenmesi kolay ve öğrencilere kolayca öğretilecek bir dil gibi geldi bana.

Ben C# ve Delphi gibi dillerle daha kolay işler çıkarılacağını düşünüyorum ancak C# ile android ve mobil gelişim yapılamayacağı için biraz kendimi çektim.

Bir de java bilen arkadaşlara bir sorum olacak. Java ile nesneye yönelik program yapabilir miyiz? Bir de javada C# deki gibi form ekleyip buton ve textbox ekleme gibi özellikler var mıdır?

Delphi ile çok güzel uygulamalar geliştirilebilir. Ama ticari sürümü 1000 eurodan başlıyor. Delphi den ios geliştiriletilir. Onun için de macosx, ios telefon ve 100 dolara geliştirici şifresine ihtiyacın var. Yani sonuç olarak herşey parada bitiyor. Benim tavsiyem, ücretsiz olan dillere ve ticari olarak desteği olan yazılımlara yönelmek. Bunlar android studio, python vb. Bunlar için de c dilini iyi bilmek gerekiyor.

Bu tip işler için özelllikle Türkiyede c# tek geçerli dil bence. Döküman, uygulama ne ararsanız kaynak bol ve güncel. Bu sebeble tercihim c# olurdu.

Hocam Java hakkında bildiklerimi kısaca anlatayım. Java, nesne tabanlı programlamayı tam anlamıyla kullanabileceğiniz bir dildir. Java'nın güçlü yanı web projeleri kısmıdır. Ben form uygulamaları yapacam derseniz swing ve javafx kütüphanlerini kullanabilirsiniz. Javanın visual studio gibi bir IDE'si (birçok özelliğin varsayılan olarak hazır geldiği) yoktur. Eclipse en popüler olan IDE'dir. Kullanmak istediğiniz paketleri bulup kendiniz projeye eklemeniz gerekiyor. Başlarda Java öğrenmek C#'dan daha zor gelebilir. Bunun nedeni (değişkenler, döngüler, karar kontrol deyimleri, sınıflar veya metotların kullanımı değil bunlar neredeyse c# ile aynı) kullanacağınız paketleri tam olarak bilmemekten kaynaklanacaktır.

Hocam Java hakkında bildiklerimi kısaca anlatayım. Java, nesne tabanlı programlamayı tam anlamıyla kullanabileceğiniz bir dildir. Java'nın güçlü yanı web projeleri kısmıdır. Ben form uygulamaları yapacam derseniz swing ve javafx kütüphanlerini kullanabilirsiniz. Javanın visual studio gibi bir IDE'si (birçok özelliğin varsayılan olarak hazır geldiği) yoktur. Eclipse en popüler olan IDE'dir. Kullanmak istediğiniz paketleri bulup kendiniz projeye eklemeniz gerekiyor. Başlarda Java öğrenmek C#'dan daha zor gelebilir. Bunun nedeni (değişkenler, döngüler, karar kontrol deyimleri, sınıflar veya metotların kullanımı değil bunlar neredeyse c# ile aynı) kullanacağınız paketleri tam olarak bilmemekten kaynaklanacaktır.

Hocam cevabın için teşekkür ederim, epey aydınlatıcı oldu bir noktayı tam anlayamadım.

Java programlama sadece kodlarla mı yapılır? C# gibi hazır bir form açıp oraya hazır şeyleri ekleyip arka planda kodlarla uğraşma şansımız yok mu?

Hocam cevabın için teşekkür ederim, epey aydınlatıcı oldu bir noktayı tam anlayamadım.

Java programlama sadece kodlarla mı yapılır? C# gibi hazır bir form açıp oraya hazır şeyleri ekleyip arka planda kodlarla uğraşma şansımız yok mu?
Swing kütüphanesi ile yapabilirsiniz. Java swing diyerek google görsellerde aratırsanız örnek formları görebilirsiniz. Fakat bu teknolojinin modası geçti.
Artık form uygulamaları javafx ile xml ve css tabanlı olarak yapılıyor. C# daki WPF projesine benziyor. Javafx ile ilgili bilgi almak isterseniz JavaFx ile proje oluşturma yazısına göz atabilirsiniz.
Fakat dediğim gibi Java'nın güçlü olduğu nokta web uygulamaları kısmıdır. Eğer hızlı şekilde Windows için Uygulama geliştirecekseniz arkadaşların dediği gibi C#'ı tercih edebilirsiniz.

Hocam soylediginiz gibi proje icin en uygunu c#. Digerlerine bakmaniza gerek yok. Java python cok guclu diller fakat sizin calisacaginiz alan icin c# tan sasmayin. Bir de web alani icin yine mvc yi degerlendirin. Artik projeler web ortamina geciyor. Bugunlerde muhasebe programi ile ugrasiyorum c# masaustu kolay oluyor ama web de olsa tadindan yenmez. O da biraz zorluyor.

Hocam problemin çözümü tek değil.
Sayılanların hepsi ile mümkün.

Ben php biliyoru, platform bağımsız bakım sorunu az. Birde laravel framework ü ile çok güzel.

Fakat aynı işi c# ilede yapmak mümkün.
Fakat platform win olacak, sonra güncelleme vb işler olacak. Ticari sürüm için para isteyecek vb.

Java da yapar aynı işi.

Gelde çık işin içinden :)

Artık günümüzde ister web anlamında ister mobil anlamında trend Javascript. Typescript angular.js vue.js bunlar uygulamalarda vazgeçilmez oldular. Özellikle Javascriptin geleceği olacak olan typescript. Zamanım olsa bunlar ile vakit geçirirdim. Javascript tabanlı frameworkler de gelecek var. Yine de tercih sizin.

Şahsi görüşüm , web tabanlı olarak devam edin. Kontrolü kolay olur. mobile entegre edebilirsiniz. masaüstü programlarına artık sıcak bakmıyorum nedense.
Projeyi pazarlama işi de ayrı bir dünya. bence sadece özel okuldaki arkadaşınıza güvenmeyin. projeler programları benimsetmek kullandırmak artık daha zor.
Php , MySQL, JS, Jquery, AngularJS, PHP Framework vb. bunları bi inceleyin . Web tabanlı çalışmaya karar verirseniz de Framework üzerinden çalışın. ilerisi içindaha kolaylık olur.

Tabi ki herkes kendi bilgisi ve tecrübesi dahilinde bilgi paylaşıyor.
Bir bilgi de benden olsun diğer arkadaşlar için de farklı düşünmeye teşvik olabilir.

Öncelikle yaklaşık 3-4 aydır 36 yaşında bir frontend developer a programlama dersleri veriyordum.
Dün itibariyle kendisini bir arkadaşıma emanet etmiş bulunuyorum.

Ben c# ile başladım ve nesne tabanlı programlama temellerine kadar geldik. C# ile başlamamızın nedeni ders alan arkadaşın isteğidir. Kendisi İstanbul'da büyük bir firmada halihazırda çalışıyor. Çalıştığı firma büyük bankalara program yapıp satıyor.
Öyle ufak işler de değil yaptıkları. 2-3-5 yıllık anlaşmalarla yapılan 300-500 bin $ lık projeler yapıyorlar. Bu arkadaş da kendini back end tarafında geliştirmek istiyor ve firma c# kullandığı için tercihi bu yönde oldu.

Benim arkadaşıma emanet etme sebebim de arakadaşım 7-8 yıldır çeşitli bankaların teknoloji bölümünde uygulama geliştiriyor proje yönetiyor.
Garanti teknoloji, finansbank gibi 5-6 bankada çalıştı. İş değiştirmesi tamamen kendi tercihidir. Şuanda yurtdışındaki bazı yazılım firmaları tarafından da iş teklifi almış durumda.

Yani demem o ki arkadaşımın deneyimleri ve bilgisi nedeniyle bundan sonra gerçek zamanlı projelerle çalışması için öğrencimi yönlendirdim.

Arkadaşım C# ile haşır neşir olarak bu bankalarda çalışıyordu. Şuan çalıştığı yerde ise JAVA ile projeler yapıyorlar. Ve arkadaşımın da söylediği kesinlikle JAVA taraflı bir gelişim olmalı.

Bizim ülkemizde C# ın tercih edildiği doğru ama geniş perspektiften bakarsak büyük projelerde JAVA tercihi daha çok. Üstelik JAVA kullanan yazılımcıların tüm dünyadaki kazanç ortalamaları göz önüne alındığında C# ile uygulama geliştirenlere göre yaklaşık 5-6 kat daha yüksek.

Uzun bir yazı oldu ama umarım işinize yarar.
İyi çalışmalar dilerim arkadaşlar.

Aslında hangisiyle başlamanız önemsiz, hangisinin kolay olduğu da önemsiz. En iyi programlama dili diye birşeyden genelde söz edilemez. İyi yönleri, kötü yönleri vardır. Fakat genelde kullanıma uygun dil seçmek önemlidir. Ayrıca bir kere öğrendikten sonra bir daha değiştiremezsiniz diye bir kural yok. Aynı alanda hizmet verebilen PHP ve Asp.Net arasında zaman içinde bir diğerine geçen yazılımcılar oluyor.

Önemli olan aslında hangisine daha çok ısındığınızdır. Deneyin hepsini. Hangisi size keyif verdiyse onunla ilgilenin ve kendinizi geliştirin. Bir tanesinde gelişince, değiştirmek kolay olur. Hem genel bilgi birikimizde olmuş oluyor diğer diller hakkında.

aslında geliştirilen bir uygulamanın masaüstü, tablet ve mobil için ortak derlenebilen bir platform var diye hatırlıyorum. forumda böyle bir şey tartışılmıştı.

chrome bile java desteğini keserken bazı arkadaşlar java demiş. bilmediğim için soruyorum. neden?

Chrome dahili olarak Java çalıştırmıyor. Ancak haricen Java uygulamasına geçişe izin veriyor.

ileri seviye yazilimci olmak icin dilin pekte bir önemi yok açıkçası. oncelikle kendinizi tartmalisiniz ben hangi alanda calismak istiyorum ve gelecek hangi yone dogru ilerliyor diye. eger sadece bu bahsettiginiz proje icin dil ogrenecekseniz hangi dil olursa olsun yaparsiniz bu projeyi. ama sahsi gorusum web tabanli dilleri kullanip yapmaniz daha mantikli olacaktir ve bunun pekcok ornegi mevcut piyasada. Bu tarz yazilimlar sistem ramini cok kullanmayacagi icin server tabanli bir yazilim yaparsiniz.

Gelelim ileri seviye yazilimci olma olayina. gunumüzde artik kodlama cok basit bir eylem haline geldi. bircok kodlama araclari sayesinde herhangi bir yazilim dili bile bilmeden yazilimlar yapabiliyorsunuz. cocuklar bile yazilimlar üretebiliyor. .net,php javascript,java c# ile yazilimlar yapmak cok zor değil artik. AMA belli bir seviyeye kadar yapmak kolay ondan sonra uzmanlik gerektiriyor. çoğumuzun yaptigi hata su oluyor malesef. hemen bir hevesle sagdan soldan izledigimiz videolarla, nette gordugumuz bir kac kod ile hemen kodlamaya basliyoruz ve bu sekilde ilerliyoruz. ama asil onemli noktayi kaciriyoruz.Bir bilgisayarin veya bir isletim sisteminin calisma mantığını bilmiyoruz bunu araştırmıyoruz veya veriler ramde nasil tutuluyor. Yazilim dilindeki bir degisken nasil tutuluyor ram de? bu degiskeni kullanmadığımız zaman hala ramde bu bilgiler tutuluyormu? yazilim dilindeki çöp toplayacilar nelerdir? benim size tavsiyem gercekten saglam bir yazilimci olmak istiyorsaniz temelde bu bilgileri ve daha fazlasini ogrenin oyle yazilim dillerine baslayin. ve kesinlikle bir programci C dilinin calisma yapsini bilmeli,C diline bir baslangic yapmali, cunku bir cok dil C tabanlidir. ornegin Php dili c tabanli bir dildir. C yi cok anlamadan php den kod yazdiginizda ezbere gidiyorsunuz. Cok iyi calisan bir yazilim yapabilirsiniz ama kalitesi tartisilir.

cümleleri dagitmis olabilirim kusura bakmayin.Is para kazanmaya gelirse C# bilerek bir sirkete girip cok paralar alabilirsniz. veya Php dilini bilerek bir ihaleye girersiniz tonlarca para alabilirsiniz.Bu sizin kabiliyetinize ve sansiniza kalmis artik.

Kesinlikle okuyacaginiz bir kitap olsun. KAAN ARSLANIN A dan Z ye C kitabını okuyun
piyasada bulamazsınız ama nette bulabilirseniz ne mutlu. birde yabanci kitap Deitel&Deitel C ve C++ kitabini muhakkak okuyun...

algoritma becerisi dilden bağımsız olmayı sağlar....
bunun için gerekli beceriler şu derslerde saklı
1-programlama temelleri (iyi olduğnuzu söylemişsiniz)
2-veri yapıları ve algoritmalar
3- işletim sistemleri
bunları bilirsen hangi dil diye sormadan pek çok projeye başlayabilirsin... işin içinde karakter yapınız da var...
bunlara başlamak için hangi dil dersen herhangi biri hiç farketmez. github ve tutorialspointten hepsinin derslerini ve hazır kodlarını bulabilirsin. tabi kendin yazman daha iyi diğerleriyle kendi yazdığını karşılaştırırsan kod okumayı da öğrenirsin.
herkez çözüm konuşmuş biraz sorunlara bakalım
1- raporlama
en nihayetinde türkiyedeki işler veritabanina bağlan sorgularla bilgiyi cek ve çıktı al (yazıcıdan yada word, exel, pdf) şeklinde bunları pratik bir şekilde yapabileceğin kütüphaneler gerekli
kütüphane yok ben yapıcam deme birlikten güç doğar ayrıca sen her makinayi (yazıcı) her standardı (IEEE vb) her gün takip edemezsin dürüst olalım... bunu üniversiteler yada büyük şirketlerin ekipleri yapar ve diğer insanların kullanımına ücretsiz açarlar.. (özgür yazılım - açık kaynak kod)
2- masaüstü mü web mi?
masaüstü nü maintain etmek zor. yani bir sorun olduğunda (firma ve ya devlet kuruluşu dişardan sunucu erişimine izin vermek istemez. onlar istesede sen istemezsin biri internetten oyun oynıcam vb der ve senin bir haftan bilgileri kurtarmak ve düzenlemekle geçer... tabi önlemenin farklı yolları var-çok tecrübe ister) seve seve o bilgisayarın başına oturman gerek ki bu seni zamana ve mekana bağımlı yapar. ki bu hiç istediğin bir şey olmamalı...

peki hangi dil?
python ==> internette MIT üviversitesinin derslerinde öğrencilere bilgisayarın mantığnı anlatmak için verilir. proje yapmak pek mantıklı değil (gerekli araçlar yaygın ve pratik degil (bkz raporlama)) öğrencilere öğretmek için tercih edilir ama iş büyük projelere gelince ve ekibi büyütmek istersen türkiyeden adam bulamazsın. populer mi evet çünkü bu alanda uzman yok ve piyasa doymuş degil ancak bu yurt dışında geçerli inanmayanlar türkiyede kaç python ve teknolojilerini bilen adam aranıyor bi baksın ben bulamadım...
ama django, flask var??? tamamda bu ekip işi (bunla uğraşan insanları tanımanız gerek) olursa ihale büyük olursa pytohn iyi bilinirse vs... (bu arada flask ı öğrencilere ders anlatmakta kullanıyorum ama profesyonel olarak bir projede kullanmadım)

c# ===> yaygın pratik ve çeşitli araçlara sahip ama LİSANS

java ===> bankacılıkta çok kullanılır, güvenlidir ama (netbeans de tasarlasan bile) masaüstü program yazmak pek mantıklı değil, ihale trilyonluk falan değilse tabi.. internet sitesi (ki java nın gücü buradan gelir) yapmak mantıklı jsp işini görecektir diğerleri kafanı karıştırır..

php ===> framework (laraver, codeigniter) olmadan çok fazla ilerlemek pek mümkün olmayabilir, ilerde projeyi yönetemezssin. evet framework olmadan iş yapılabilir ancak akıllı insan başkasının aklınıda kullanır yani TECRÜBE

delphi ===> artık öldü gibi... ama kullanan çok fazla insan ve şirket var ancak onların sana bir faydası olmaz.. yani gerek yok

c ==> evet c ile herşey yaplabilir ama yapılmaz.

benim naçizane tavsiyem;
web tabanlı yap.
1- front end de
bootstrap, vue.js kullan bunlara başlamadan önce w3school un html,javascript,css kurslarını tamamla ya da meb in meslek liseleri için pdflerine bak
2- back end de
php ye bak server derdin olmaz (ucuz ve yaygın, yönetmesi kolay)
veritabani olarak mysql ancak evde tasarım yaparken sqlite kullan
veritabanında kaynak tavsiytesi veremiycem ama bazı trick (numaraları-hileleri-kısayolları) bilmen gerek bunu zamanla oturtursun
ancak bunlar zaman alır sadece yukarda saydıklarım bile bir kaç yıl alabilir..

Merhaba,
Aşağıdaki linkteki videoyu izlemenizi tavsiye ederim. Tam da sizin istediğiniz gibi tamamen ileri düzey c# kullanılarak geliştirilmiş bir proje.

Yazılım dillerinde gerçek anlamda uzmanlaşmak isteyenler öncelikle İngilizce olayını çözmeleri gerekir. İngilizce konuşma anlama işini halledildikten sonra bilgisayar yazılımları hem daha kolay şekilde çözülür hemde daha fazla kaynağa erişmiş olursunuz.
Kısaca önce İngilizce.

Son düzenleme:
Havada karada suda. Aç karnına tok karnına sabah akşam, evde işte
Mobilde pc de. Linux ta winde mac osta.
İos ta android te. Chrome firefoxta.
Herzaman heryerde.
İstemcide sunucuda.

Electronjs
Angular
Createjs.
Phaser
Ionic framework
Meteor
Nodejs
Socket io

Javascript Javascript Javascript Javascript Javascript Javascript JavascriptJavascript Javascript Javascript Javascript Javascript JavascriptJavascript Javascript Javascript Javascript Javascript JavascriptJavascript Javascript Javascript Javascript Javascript JavascriptJavascript Javascript Javascript Javascript Javascript JavascriptJavascript Javascript Javascript Javascript Javascript JavascriptJavascript Javascript Javascript Javascript Javascript JavascriptJavascript Javascript Javascript Javascript Javascript JavascriptJavascript Javascript Javascript Javascript Javascript JavascriptJavascript Javascript Javascript Javascript Javascript JavascriptJavascript Javascript Javascript Javascript JavascriptJavascript Javascript Javascript Javascript JavascriptJavascript Javascript Javascript Javascript JavascriptJavascript Javascript Javascript Javascript JavascriptJavascript Javascript Javascript Javascript JavascriptJavascript Javascript Javascript Javascript JavascriptJavascript Javascript Javascript Javascript JavascriptJavascript Javascript Javascript Javascript JavascriptJavascript Javascript Javascript Javascript JavascriptJavascript Javascript Javascript Javascript JavascriptJavascript Javascript Javascript Javascript JavascriptJavascript Javascript Javascript Javascript JavascriptJavascript Javascript Javascript Javascript JavascriptJavascript Javascript Javascript Javascript JavascriptJavascript Javascript Javascript Javascript JavascriptJavascript Javascript Javascript Javascript JavascriptJavascript Javascript Javascript Javascript JavascriptJavascript Javascript Javascript Javascript JavascriptJavascript Javascript Javascript Javascript JavascriptJavascript Javascript Javascript Javascript JavascriptJavascript Javascript Javascript Javascript JavascriptJavascript Javascript Javascript Javascript JavascriptJavascript Javascript Javascript Javascript JavascriptJavascript Javascript Javascript Javascript JavascriptJavascript Javascript Javascript Javascript JavascriptJavascript Javascript Javascript Javascript JavascriptJavascript Javascript Javascript Javascript JavascriptJavascript Javascript Javascript Javascript JavascriptJavascript Javascript Javascript Javascript JavascriptJavascript Javascript Javascript Javascript JavascriptJavascript Javascript Javascript Javascript JavascriptJavascript Javascript Javascript Javascript JavascriptJavascript Javascript Javascript Javascript Javascript

Son düzenleme:
Ben hobi amaçlı işlerde yıllardır vb.net kullandım.
Microsoft aynı framework ü kullanıyor dil önemsiz desede işin öyle olmadığını yaşayarak öğrendim.
Şu an microsoft tarafı için c# mı yoksa vb.net mi deseler tabiki c# derim.
Ama hobi amaçlı işlerimde vb.net kullanmaya devam ediyorum.
Çünkü düşündüğümü en rahat ve en hızlı o dilde aktardığımı fark ettim. Alışkanlık meselesi.

Sonra biraz java ya gözgezdirdim. vb.net te 2 dk. yazdığım programı 20 dk. yazdığımı gördüm.
Ama fark ettiğim şey şu. Java yı tasarlayanlar büyük düşünen insanlar.
Öğrenmesi ve yazması daha zor. Ama büyük projelerde sağlam bir temel için bence de bu dil seçilmeli.
Artı bu dile alıştığınızda android uygulama yazmadan tut IOT cihazlara yazılım yazma vb.. yeteneğide kazanmış olacaksınız.

Java birçok alan için en mantıklı tercih gibi duruyor.

Elektronik ile haşır neşir olunacaksa ister istemez C dili ile yollar kesişecek.
Görüntü işleme, oyun vb. hız isteyen işlerde C ve C++ kaçınılmaz gibi duruyor.
Tabi profesyonel olacam diyorsanız. Yoksa Unity ile C# kullanarak ta oyun yazabilirsiniz.

Şu an yurt dışında python çok popüler. Neden çünkü yapay zeka, istatistik analiz grafik vb. işlerde en pratik dil bu.

Web tabanlı işlerde ise olay javascript ve frameworklerinde bitiyor.

Tabi olayın veritabanı boyutu var. Mobilde sqlite ile ufak işler halledilirken daha büyük işler için mysql, postgresql, mssql, oracle vb... Hatta özel servisler kullanılıyor..

Sunucu tarafı işler derken centosuydu, docker dı vb...

Sonuç mu?

Çok boyutlu bir alanda iş yapıyoruz ve her bir alanda teknoloji hızla ilerliyor.

Sanırım bizim sorunumuz hepsinde uzmanlaşmak istememiz.
Hepsinde biraz uğraşıp hobi amaçlı işler yapabiliriz.

Ama gördüğüm kadarıyla kullandığımız başarılı profesyonel işlerin büyük bir çoğunluğunda
herkes uzman olduğu alandan seçiliyor ve o alanda iş yapması isteniyor.

GUI tasarımcısı grafikerden seçiliyor. Mobil uygulama için android tarafında javayı iyi bilenden seçiliyor.
IOS için objective C ve swift ten anlayandan seçiliyor.
Veritabanı kısmında veritabanı uzmanı seçiliyor.
Büyük çaplı kurumsal işlerde java seçiliyor.

Bu iş uzar gider...

Ben hobi amaçlı işler için vb.net access ile işimi halletmeye devam :)

Son düzenleme:
Geri