İlçe Milli Eğitimine Dava açıyorum..

Kodla Büyü

halisserhat

Aktif Üye
Merhaba arkadaşlar. Bir konuda siz meslektaşlarımın görüşlerini almak istedim. Malum aramızda Müdür Yrd. veya Müdür, Şübe Müdür vb arkadaşlar da var. Görüş belirtirlerseniz sevinirim. Konu şu;

Ocak ayında askerden geldim. 6 aylık vatani görevimi yaptıktan sonra şubat ayında göreve başladım. Göreve başladığımıa dair yazıyı ilçe milli eğitimine götürüp göreve başlama yazımı verdim. Aradan 4 aydan fazla bir zaman geçmesine rağmen henüz sisteme işletmemişler ve hala mebbis'te asker görünüyorum. Gerek hizmet puanım gerek kademe derece ilerlemesi olsun hala aynı duruyor dolayısıyla. Bu konunun il milli eğitiminden kaynaklandığını sanıp il milli eğitime telefon açıp görüştüğümde (sağ olsunlar baya baya bi ilgilendiler), ilgili yazının ellerine ulaşmadığını söyleyip ilçe ile görüşeceklerini dile getirdiler. İlçe ile gerek ben geek onlar görüştüğümüzde ilgili yazıyı kaybettiklerini veya arşivden bulamadıklarını söylediler. Ve üstüne üstelik "yazıyı okul müdürüne söyleyin dosyanızdan bulsunlar fotokopisini çekin tekrar getirin bu sefer ile gönderelim işletsinler" diye vurdumduymaz ve sorumsuz davranıyorlar. "gerekirse bu konu teftişe kadar gidebilir" demem karşılık "şikayet hakkınız mevcuttur, gidin şikayet edin, sorun değil" diyorlar. Ben de şunu düşündüm: Madem sorumsuzlar, biz neden onların ihmal davranıp kaybettikleri yazıyı tekrar götürelim ki? Onlara götürdüğümüze dair resmi kayıt var zaten elimizde. Onlar da kaybettikleirni kabul ediyorlar. Öyleyse, dava açalım davayı kazanalım sonra kendimiz yine yazıyı götürür işlettirirriz. En azından onlar da bu sorumsuzluğun cezasını vermiş olurlar.
Siz ne düşünüyorsunuz arkadaşlar? Fikirleriniz önemli benim için...

hocam sizin karşınıza çıkan aslında
örümcekleşmiş kafalar

fakat bu tip insanlar özellikle milli eğitim merkezlerinde özellikle var ha ilçe ha il olmuş fark etmez

Bu örümcekler temizlenmez dostum ama insanıda canından bezdirirler. yazıyı al elden götür elden teslim et geri verme o şahıslara

üst yazıyla al git ile ama sen ildede yazıyı verme yazıyı bizzat evrak kayıttan sayısını aldır özlük şubeye elden teslim et

merhaba hocam,
yıllar önce okul formatörü iken maaşımdan ek ödeme kesmişlerdi ilçede,
derdimi ilçeye bir türlü anlatamadım tam 1 ay boyunca,
sonrasında benin söylediklerimi sendika başkanı ilçeye iletince problemim düzeldi,
diyeceğim şu hocam,

o gün bu gündür, pişmanım,
neden sendikaya gittim işimi hallettim,
açacaktım davamı, sonra olanları izleyecektim,
gerçekten çok pişmanım hocam,
hele ki benim mevzu para mevzusuydu, tadından yenmezdi,
bazısı iyilik güzellikten anlamıyor hocam,
verecen odunu odunu.

Halis hocam yukarda bahsettiğin şey sorun olmaktan çok soruncuk.Tabii ilettiğin yazıyı kaydetmeli ve gereğini yapmalılar.Şu an işlense bir kaybın olmaz geriye dönük 11 ay kademe terfi fark ücretini kbsye girdiklerinde otomatik alırsın.Kasarak veye kasılarak değilde dialogla çöz,dosyanda fotokopileri vardır belkide ilçede bakmadan dosyaya takmışlardır.İdareci olarak söylüyorum hocam işi kendi idarecin öğretmenimizin böle böyle sorunu var deyip halledebilir.İlsis görev kaydını ilçe mem işler.Dava açarsan kaybedersin zira okuldan götürdüğün göreve başlama yazısını muhtemelen zimmet defterine kaydetmeden elden vermişsindir ki verdiğini yada yazının ilçeye ulaşıp ulaşmadığını ispatlayamazsın.Hayat tabii boyun eğmek değil mücadele etmektir ama karşıdakinlerde insan hemde çöğüşü işten anlamaz eski kafa. Sağlıcakla tabii siz bilirsiniz.

ogretmenokan' Alıntı:
Halis hocam yukarda bahsettiğin şey sorun olmaktan çok soruncuk.Tabii ilettiğin yazıyı kaydetmeli ve gereğini yapmalılar.Şu an işlense bir kaybın olmaz geriye dönük 11 ay kademe terfi fark ücretini kbsye girdiklerinde otomatik alırsın.Kasarak veye kasılarak değilde dialogla çöz,dosyanda fotokopileri vardır belkide ilçede bakmadan dosyaya takmışlardır.İdareci olarak söylüyorum hocam işi kendi idarecin öğretmenimizin böle böyle sorunu var deyip halledebilir.İlsis görev kaydını ilçe mem işler.Dava açarsan kaybedersin zira okuldan götürdüğün göreve başlama yazısını muhtemelen zimmet defterine kaydetmeden elden vermişsindir ki verdiğini yada yazının ilçeye ulaşıp ulaşmadığını ispatlayamazsın.Hayat tabii boyun eğmek değil mücadele etmektir ama karşıdakinlerde insan hemde çöğüşü işten anlamaz eski kafa. Sağlıcakla tabii siz bilirsiniz.

Olay bu hocam. Her ne kadar haklı olsan da çözüm odaklı düşünmek daha faydalı. Zaten kabul etmişler kaybettiklerini.

Bir de belirtmeden geçemeyeceğim "İlçe Milli Eğitim'e dava açıyorum"

Evrakları okuldan bul tekrar götür teslim et yapsınlar işini. Zaten tamam demişler. Uzatmaya gerek yok.
Bu işlemi aksatan ilçe mem değil, o işlemden sorumlu bir memur veya şef. Ha illaki bu işi aksatan kişinin bir uyarı almasını istersen bir dilekçe yaz. "Şu tarihteki şu işlemim yapılmadı. Geri dönüşte yapılamadı. İşlemin yapılmasını, aksamaya sebep olan kişi hakkında da gereninin yapılmasını arz ederim" diye...

4 aydır işlememişler diyorsun.4 aydır sen ne yapıyordun.her öğretmen mebbisteki bilgilerinin güncel olmasından kendi sorumludur.Göreve başlama yazını verdikten sonra en geç 15 gün sonra mebbise girip bilgilerini kontrol edecektin.

böyle durumlarda ben okula yazıyorum okul üst yazıyla yollayınca daha bir ciddiye alınyor.elden üst yazısız gönderdiyseniz zor muhattap bulursunuz ve bir bakıma kademe atlamış olursunuz. yinede umarım çözersiniz sorununuzu geçmiş olsun

fatal' Alıntı:
4 aydır işlememişler diyorsun.4 aydır sen ne yapıyordun.her öğretmen mebbisteki bilgilerinin güncel olmasından kendi sorumludur.Göreve başlama yazını verdikten sonra en geç 15 gün sonra mebbise girip bilgilerini kontrol edecektin.

Bence bu ifade hiç uygun olmamış hocam. Neredeyse adamı suçlu çıkaracaksın. Azarlar gibi. Anlayamadım...

Bence bu ifade hiç uygun olmamış hocam. Neredeyse adamı suçlu çıkaracaksın. Azarlar gibi. Anlayamadım...

amacım arkadaşı suçlu çıkarmak değildi. bu kaybolabilir dava açılacak bi durum yok bence işini takip etmesi gerekirdi.

fatal' Alıntı:
seninki neye benzedi biliyormusun, insanlar durakta beklerken durağa dalan sarhoş şöförü haklı görüp duraktaki mağdur insanlara arabayı gördünüz üstünüze geliyor siz neden kaçmıyorsunuz kendi sağlığınızdan kendiniz sorumlusunuz diyorsun, hırsızın hiçmi suçu yok dostum?
senin kafaya şaştım kaldım doğrusu :scared: :eek:
yoksa arkadaşın bahsettiği memurun akrabası falanmısın?

hastasıyız dede' Alıntı:
fatal' Alıntı:
seninki neye benzedi biliyormusun, insanlar durakta beklerken durağa dalan sarhoş şöförü haklı görüp duraktaki mağdur insanlara arabayı gördünüz üstünüze geliyor siz neden kaçmıyorsunuz kendi sağlığınızdan kendiniz sorumlusunuz diyorsun, hırsızın hiçmi suçu yok dostum?
Bence arkadaşın demek istediği "bu zamanda idarecilere memurlara güvenmeyeceksin kendi işini kendin göreceksin, kendin takip edeceksin." Herkesin malumu bizim bakanlık her işi son günden bir kaç gün sonra halleder.

zech' Alıntı:
hastasıyız dede' Alıntı:
fatal' Alıntı:
Bence arkadaşın demek istediği "bu zamanda idarecilere memurlara güvenmeyeceksin kendi işini kendin göreceksin, kendin takip edeceksin." Herkesin malumu bizim bakanlık her işi son günden bir kaç gün sonra halleder.
he oldu ilçe meme gideceğim kardeşim kalk ordan ben kendi işimi kendim yapacağım siz yapamıyorsunuz ben geçen hafta bir evrak vermiştim ne yaptınız nerede benim evrağım diyeceğim, bu neyin kafası ya, adam işini doğru yapmıyorsa resmi yoldan hakkını ararsın konuyu açan arkadaş gayet mantıklı dava açmak istediğini söylemiş, ne güzel hakkını arıyor adam, buradaki arkadaşlarada neredeyse hakkını aradığı için arkadaşı suçlu çıkaracaklar, ne diyelim allah akıl fikir vijdan ihsan eylesin.

Arkadaşa bir şey demedik sonuna kadar arasın hakkını. Benim de 2 defa derece kademe ilerlemeyi evrak ellerinde olduğu halde geciktirdiler. Gitiim durum böyle dedim evrağın gelmemiştir dediler ben de bir bakın dedim evrak klasörde sonra özür dilemek zorunda kaldılar. Sabah sabah ters yanından kalkıp sinirini bana mı atıyorsun anlamadım. Allah ben de dahil herkese akıl fikir versin.

Allah kolaylıklar versin. Laf anlatmak çok zor. Birde üstüne konunun sorumlusunda böyle laubali tavırlar görmek çok sinir bozucu. (İlçe mem deki sorumlular için yazdım.)

Aynı durum benimde askerlik dönüşü başıma gelmişti. bende herkesin maaşı yatıp benimki yatmayınca fark etmiştim :) ama ilçem deki görevliler vurdumduymaz değillerdi.
Çok özürlenip mahçup olmuşlardı.hatta maaşımı işlemler gecikir daha fazla beklemim diye başka bi kaynaklarından aktarmışlardı.

sizinde aynı şekilde hocam eğer yazıyı kaybedip işleme koymamışlarsa maaşınızı nasıl ödüyorlar acaba? sonuçta askerdeyken ücretsiz izinli oluyorsunuz.

Şu anki sistemde ilçe milli eğitim müdürlükleri kadar gereksiz bir kurum yok.
İşleri yavaşlatmaktan başka bir işe yaramıyorlar.

hocam sakin ol,
ben de senin gibi suç duyurusunda bulunmayı düşünüyorum. listem şu şekilde.
1- saat 9;22 olmuş "oğlum saat 9'a kadar oturacam bilgisayarın başına, seni parka götürecem" diye içinden geçiren hala kalkamayan babalara
2- proje performans görevlerine okula henüz teslim etmeyen, en ufak bir şeyde öğretmeni suçlayan çocukların velilerine
3- adres bildiriminde bulunmayan vatandaşa, e devlet diye bir proje başlatmış, eloktronik evrak yerine vatandaşı yürüten sisteme
4- Memurlar hiçbir siyasete üye olamaz siyaset yapamaz diyip de bize oy kullandıranlara
5- Tayin döneminde maraş büyükşehir oldu diye tüm herkese tayin penceresini açan yetkililere
6- internetin tekelde bulunduğu bir ülkede çocuklara tablet dağıtanlara
7- soğuk kış günlerinde bizi rusyaya mahkum eden doğalgaz anlaşmacılarına ..... liste uzun da çocuk bekliyo eyvallah

halisserhat' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar. Bir konuda siz meslektaşlarımın görüşlerini almak istedim. Malum aramızda Müdür Yrd. veya Müdür, Şübe Müdür vb arkadaşlar da var. Görüş belirtirlerseniz sevinirim. Konu şu;

Ocak ayında askerden geldim. 6 aylık vatani görevimi yaptıktan sonra şubat ayında göreve başladım. Göreve başladığımıa dair yazıyı ilçe milli eğitimine götürüp göreve başlama yazımı verdim. Aradan 4 aydan fazla bir zaman geçmesine rağmen henüz sisteme işletmemişler ve hala mebbis'te asker görünüyorum. Gerek hizmet puanım gerek kademe derece ilerlemesi olsun hala aynı duruyor dolayısıyla. Bu konunun il milli eğitiminden kaynaklandığını sanıp il milli eğitime telefon açıp görüştüğümde (sağ olsunlar baya baya bi ilgilendiler), ilgili yazının ellerine ulaşmadığını söyleyip ilçe ile görüşeceklerini dile getirdiler. İlçe ile gerek ben geek onlar görüştüğümüzde ilgili yazıyı kaybettiklerini veya arşivden bulamadıklarını söylediler. Ve üstüne üstelik "yazıyı okul müdürüne söyleyin dosyanızdan bulsunlar fotokopisini çekin tekrar getirin bu sefer ile gönderelim işletsinler" diye vurdumduymaz ve sorumsuz davranıyorlar. "gerekirse bu konu teftişe kadar gidebilir" demem karşılık "şikayet hakkınız mevcuttur, gidin şikayet edin, sorun değil" diyorlar. Ben de şunu düşündüm: Madem sorumsuzlar, biz neden onların ihmal davranıp kaybettikleri yazıyı tekrar götürelim ki? Onlara götürdüğümüze dair resmi kayıt var zaten elimizde. Onlar da kaybettikleirni kabul ediyorlar. Öyleyse, dava açalım davayı kazanalım sonra kendimiz yine yazıyı götürür işlettirirriz. En azından onlar da bu sorumsuzluğun cezasını vermiş olurlar.
Siz ne düşünüyorsunuz arkadaşlar? Fikirleriniz önemli benim için...

aynı durum bende yaşadım gidip görüştüm dosyamı buldular yazı içerisinde sisteme işlememeişler dosyaya askerlik bitiş oluru alınmadan konulmaması gerekiyormuş aralarında konuştular kim koydu kim koydu diye sonra tamam hocam biz olurunu alır sisteme ekelriz dediler 1 hafta sonra düzelttiler.

Arkadaşlar, kendim elle götürüp yapmaktan aciz değilim. Beşerdir, kusur işleyebilir; unutmuşlardır. Yazı arşivlerinde. Bunu da kabul ediyorlar. Arşiv karışık bulamıyoruz siz yazıyı tekrar getirin diyorlar. Bu şu demek değil mi: "Ben edemiyorum kalkıp arayayım uğraşayım. Sen yenisini getirsene". Bu sorumsuzluk değil mi?

Ayrıca 15 gün sonra mebbise baksaydın 4 ay sonra mı aklın başına geldi diyen arkadaşa diyorum. 15 günde bir aradım. Ama her arayışımda ihmalkar davrandılar. Bu son arayışım kavgalı oldu ve sabrın taştığı andı...

İhmalkarlıklarının cezasını ödemeliler bence. Dava açmada kararlıyım. Ama davanın içeriği ne olcak? Yani diyelim kazandım onlar ne kaybedecek ben ne kazanacağım... Benim için önemli olan tarafı bu. Onlar bir şey kaybetmeli ki akılları başlarına gelsin ve bu tür sorumsuzluklara devam etmesinler... Adları çıkmış zaten. Sürekli öyleler...

Geri