İlçe Mem Joomla Yazma İzni

Kodla Büyü

subversaa

Seçkin Üye
Seçkin Üye
İlçe milli Eğitim için joomla kurdum fakat izinlerde sorun yaşıyorum.

Ftp'den tüm klasörleri ve içindeki alt klasörleri 755,
ana dizindeki tüm dosyaları 644, config'i 444 yaptım ama işlemiyor galiba.

joomla admin panelden sistem bilgisinde ihtiyaç duyulan her şey yazılabilir olmasına rağmen, hala bir şey kuramıyorum.

bir de config dosyasını değiştirirken log ve tmp yollarını değiştirdim.

son hali şöyle,
public $log_path = 'd:/www/webhosting/...../wwwroot/logs';
public $tmp_path = 'd:/www/webhosting/...../wwwroot/tmp';

doğru mudur?
Yazılanları okuyunca internet@meb.gov.tr'ye mail atmak tek yapılacak şey sanırım ama hangi klasör ve dosyalar için hangi izni istiyeyim. tüm klasörlere 755, tüm dosyalara 644 uygun mudur?

meb hosting'i asp desteği nekadar iyiki php desteği ne olsun.
php desteğini iletişime geçtikten sonra açıyorlar die biliyorum.
Birde il/ilçe sitelerinde hazır sistemler istemiyorlar ya da yönlendirme
bence baştan hiç uğraşma joomla ile

ahmet hocam, php desteği sağlandı, mysql ile birlikte.

yönlendirme yapmıştım, siteyi 2 günde inaktif ettiler. Rica ettim tekrar açtılar ve serverdakii tüm dosyaları taşıdım meb servera. eskiden dosyalara meb servera taşıyamıyordum bile ama şimdi gayet güzerl çalışıyor. Fakat son bi sorun yazma izinleri ile ilgili. onu da halledebilirsem sorun kalmayacak sanırım.

bu arada hazır sistem istemiyorlar ama şartlarım gereği ondan başka alternatifim yok malesef.

izin konusuyla daha önce sorun yaşayan var mı arkadaşlar?

arkadaşlar ilçe mem sitesini yönlendirme yapmıştım.şimdi siteyi tıkladığımda direk milli eğitim bakanlığına yönlendiriyor.milli eğitim müdürü sorunu hal et diyor.ama ben bi şey anlamadım..

meb yonlendirme istemiyor hemen haritadan silerler

hocam meb tabanına da php kuramadım.bir akıl verin o kadar emek ne olacak.bir de mebe kurabileceğim güzel bir asp şablon var mı.ayrdım ederseniz çok sevinirim.yoksa elime yüzüme bulaşmış olur bu iş.yarıda kalır.ha bu arada ilçe mem sitesini güncelleyen gönüllü kişi benim ve branşım tarih.yani pek de anlamam.anlamayan biri olarak yardım ederseniz sevinirim..

:idea: arkadaşlar yazma izni sorununu sanırım çözdüm. sorun yazma izinleri değil ufak bir configuration.php düzeltmesidir

var $ftp_host = 'xxxxxxxxx.meb.gov.tr';
var $ftp_port = '21';
var $ftp_user = 'xxxxxxxxx';
var $ftp_pass = 'xxxxxxxxx';
var $ftp_root = 'wwwroot'; <-- bu satırı değiştirdim önceki halinde wwwroot yerine kullanıcı adı aynı zamanda ftp programlarında görünen kök dizin adını (ilçe mem'deki resmi yazıda ftp kök dizin olarak belirtilen) yazmıştım.

14xjcqs.png

eğer kurduğunuz modül, eklenti, tema vs veritabanına da kurulum yapacaksa ve uzuunca şu şu SQL sorgularını yapamadım gibi hata da verirse bunun için biraz uğraşmanız gerekiyor. öncelikle kuracağınız paketi localhost'a normal kurulum yaparak çalıştığından emin olun. daha sonra phpmyadmin sayfanızdan yeni eklenen tabloları açıp "Dışa Aktar" seçeneği ile sql dosya olarak yedekleyin. meb server'a kurulum yapmadan önce kurulum paketinin içerisindeki manifest.xml dosyasndaki install ve uninstall etiketlerinde veritabanında tablo oluşturulmasıyla ile ilgili satırları yada kurulum paketindeki*.sql dosyadan kurulum yapılmasıyla ilgili satırları silip (zip dosyasında) kaydedin.

<install>
<sql>
<file driver="mysql" charset="utf8">install.mysql.sql</file>
</sql>
</install>
<uninstall>
<sql>
<file driver="mysql" charset="utf8">uninstall.mysql.sql</file>
</sql>
</uninstall>

Benim denediğim kurulum paketi Frontpage Slideshow 2.9.1 idi. Yukarıdaki satırları sildim. Böylece kurulum paketinin MEB mysql sunucusunu kurcalamasını engelledim. Tabloları kendi PC'me yedeklediğim sql dosyalarından MEB phpmyadmin sayfasına girip, veritabanımı seçip (zaten 1 tane var :) ) "İçe Aktar" diyerek oluşturdum. Daha sonra joomla admin panelinden normal kurulum yaptım.

1ok500.png

Sonuç başarılı :)

Not: eklentiyi kaldırmak istediğinizde eklentiye ait tabloları phpmyadmin sayfanızdan manuel olarak kaldırmalısınız yada yukarıda uninstall etiketini silmeden kurulum yapmayı deneyebilirisiniz. tablo oluşturmada sıkıntı yaratan meb sunucuları tabloları silerken sıkıntı veriyor mu denemedim

Kolay gelsin

Geri