İl Dışı Açık Olan Okulun İdarecisinin Tavrı !!!

Kodla Büyü

ümit45

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Sabah il dışı tayin istemeyi düşündüğüm bir okulu aradım. İdarecisinden bilgi almak için, sorgular gibi konuştu, yok okulda ders saati az(8 saat), müzik , teknoloji tasarım vb. derslerle doldururuz falan...

Böyle bir şey olur mu arkadaşlar, yani branşımız dışında derslere girmek zorundamıyız ki böyle konuşuyor. Okulda bt sınıfı ve Etkileşimli tahta da yok. Ne bileyim tavrı hoşuma gitmedi, sanki başka birisine saklıyor gibi geldi.

Siz siz olun sadece idarecilere itibar etmeyin bu konuda, farklı yerlerden de araştırın derim. Tabi idarecilerin hepsini katmıyorum buna.

Branşınız dışında bir derse zorla sokamazlar. İsteğe bağlı olarak girebilirsiniz.

Sokarlar. 15 saat maaş karşılığı + 6 saat varsa ekders = 21 saat zorunlu istediği derse sokabilir idareci. Bunun harici kişinin isteğine bağlı. Bir idareci olarak konuşuyorum. Bknz. Öğretmen ve İdarecilerin Ders ve Ekderslerine İlişkin Karar.

Re: Ynt: İl Dışı Açık Olan Okulun İdarecisinin Tavrı !!!

21 saat üzerine niye derse girmesinki? İdareci dediğin;
O zorunlu 21 saati, her güne 4 er saat nöbetle birlikte yayar ve geriye boş ders varsa siz gönüllü istersiniz.
İdare ile İyi anlaşacağınızdan eminim.Hayırlı olsun.

hocam sadece bilişim dersine girerim ben diyorsanız bölge normuna giren okullara bakılır orada bilişim dersi varsa oradaki derse girer maaş karşılığı tamamlarsınız. onun dışında yoksa olan derse girip maaşınızı alırsınız. idareci olarak söylüyorum.

son cevap veren arkadaş doğru söylemiş. eğitim bölgesi normuna göre ders saatinizi tamamlayacaksınız ya da biraz önce söylediğim gibi. 21 saat üzeri hiçbir öğretmen için zorunlu değil arkadaşlar. idare mahkemesi kararları var. ben 21 saate girer başka girmem derseniz idare bunu uygulamak zorunda. ama 21 saati her şekilde tamamlayabilirler.

İlk atandığım okulda 3 saat bilişim dersi vardı. 2,5 yıl kaldığım okulda din kültürü ve ahlak bilgisi dersi hariç girmediğim ders kalmamıştı :roll:

Hocam hiç bir öğretmen TALİM TERBİYE KURULU AYLIK KARŞILIĞI OKUTACAKLARI DERSLERE İLİŞKİN ÇİZELGE de belirtilen dersler dışındaki derslere kendi rızası dışında görevlendirilemez
eğer okulunuzda bilişim dersi 15 saatin altında ise ilçe sizi bölgedeki başka bir okulda maaş karşılığını doldurmanız için yine sadece bilişim dersine görevlendirebilir.

Branş dışında farklı derslere girmek zorunlu ise bu tam bir felaket olur. Müzik öğretmeni de Matematik dersine girsin o zaman.

yasinz' Alıntı:
Sokarlar. 15 saat maaş karşılığı + 6 saat varsa ekders = 21 saat zorunlu istediği derse sokabilir idareci. Bunun harici kişinin isteğine bağlı. Bir idareci olarak konuşuyorum. Bknz. Öğretmen ve İdarecilerin Ders ve Ekderslerine İlişkin Karar.

Sokamaz.
MADDE 5- (1) Kapsama dâhil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli;

a) Örgün ve yaygın eğitim kurumlarının müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcıları haftada 6 saat,

b) Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri haftada 18 saat,

c) Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenleri haftada 15 saat,

ç) Atölye ve laboratuvar öğretmenleri haftada 20 saat,

ders okutmakla yükümlüdürler. Bu yükümlülük öncelikle alanlarında, alanlarında ders bulunmayanlara ise ihtiyaç hâlinde ve istekleri üzerine alanları dışında ders görevi verilmek suretiyle yerine getirilir.

Zorunlu olarak Bilişim Tekn. dersinden farklı derslere kimse sokamaz sizi.İstemiyorsanız farklı branşlardaki derslere girmeyebilirsiniz.
İlçe sınırları içerisinde 15 saati dolduracak şekilde farklı okullara görevlendirilirsiniz.Eğer ilçenizde ders çok ise 21 saate kadar itiraz hakkınız yok.
21 saatin üzerine çıkarsa itiraz edip almayabiliyorsunuz.

Diyemezsiniz.Maaş karşılığı +6 saat zorunlu(branşınızda) girmek zorundasınız.Bu okulunuz olabildiği gibi, başka okulda da olabilir.

Peki Bitero olduğumuzda 8 saat kendi okulumda dersime girerim başka bir okulada gitmem diyebilirmiyiz?

sayin hocalarim arkadas tam kafamdaki soruyu sormus
btr olan biri kendi okulunda ne kadar ders varsa ona girer geri kalanini btr olarak tamamlamaz mi yanlis mu biliyorum

Yanlış Biliyorsunuz hocam.
Okulunuzdaki derslere giriyorsunuz.Gerisi İlçe Milli Eğitime kalmış durumda.
Örneğin İlçenizde Bilişim öğretmeni az,ücretli öğretmen yerine sizi ilçe içerisinde 21 saate kadar verebiliyorlar.BTR'yi kalan 9 saat için görevlendirildiğiniz okulda devam ettirirler.
Yani kısacası İlçe:Siz ister branş öğretmeni olarak kalın, isterse BTR olun her türlü sizi 21 saate kadar görevlendirebilir.
BTR oldum kendi okulumdaki 8 saat derse girer ,kalan sürelerde de BTR olarak yaparım diyemiyorsunuz.Tamamen ilçe milli eğitimin elinde bunun karar vericisi...
Tabi bu her il veya ilçe bazında farklı uygulanabiliyor.Yani 8 saat derse girip,BTR de yatırabilirler.Fakat 21 saat ders üzerine BTR de yaptırabilirler...

haruneser' Alıntı:
Yanlış Biliyorsunuz hocam.
Okulunuzdaki derslere giriyorsunuz.Gerisi İlçe Milli Eğitime kalmış durumda.
Örneğin İlçenizde Bilişim öğretmeni az,ücretli öğretmen yerine sizi ilçe içerisinde 21 saate kadar verebiliyorlar.BTR'yi kalan 9 saat için görevlendirildiğiniz okulda devam ettirirler.
Yani kısacası İlçe:Siz ister branş öğretmeni olarak kalın, isterse BTR olun her türlü sizi 21 saate kadar görevlendirebilir.
BTR oldum kendi okulumdaki 8 saat derse girer ,kalan sürelerde de BTR olarak yaparım diyemiyorsunuz.Tamamen ilçe milli eğitimin elinde bunun karar vericisi...
Tabi bu her il veya ilçe bazında farklı uygulanabiliyor.Yani 8 saat derse girip,BTR de yatırabilirler.Fakat 21 saat ders üzerine BTR de yaptırabilirler...
bi yaşıma daha gireyim mi :mrgreen:
kendi okulundaki bilişim dersine girdikten sonra görevli olduğunuz yerde BTR olmuyor muydu ?

Hocam: Kendi okulunuzda Bilişim Derslerine girdiniz.Devamında kendi okulunuzda BTR yapıyorsunuz tamam onda sıkıntı yok.

Gel gelelim ilçe içerisinde Bilişim öğretmeni az ve dersleri dolduramıyorlar.Siz BTR bile olsanız İlçe Milli Eğitim sizi 21 saat görevlendirebiliyor.
21 saat derse girdikten sonra yine kendi okulunuzda BTR'ye devam ediyorsunuz.

Yani Kısacası BTR bile olsanız sizi 21 saat ders ilçe içerisinde görevlendirebilirler.Bu tamamen İlçe Milli Eğitim'in elinde.Özellikle büyühşehirseniz kesinlikle görevlendirirler,çünkü her yer mahalle olduğu için Yolluk da vermek durumunda kalmıyorlar :D

yasinz' Alıntı:

nereye sokuyor hocam. sen nasıl idarecisin, yönetmeliği neresinden okuyorsun, o zorunlu dediklerin talim terbiyenin maaş karşılığı okutabileceği dersler var ise eğer onlar için zorunlu. sn bilişim hocasına din dersi ver bakıyım, istemezse verebiliyor musun. iyice mesleği kuşa çevirdiniz ya. geçen biri de yazmış angarya yok sen memursun maaş alıyorsun tatilde yapacaksın diye. hadi ordan dicen anayasa diyor memura anyarya iş verilmez diye. gel de anlat

İdareciyim diyen kişilerin hiçbir halttan haberi olmaz mı, bir de bir şey biliyormuş gibi kesin konuşuyorlar. Bizim branşın idarecileri böyleyse bitmişiz zaten;

Kimse branş dersi dışında başka derse girmeye sizi zorlayamaz. Bu 21 saat değil 15 saattir maaş karşılığı, o 6 saat zorunlu seçmeli olan kendi branşındaysa zorunlu olur diğer türlü sizin branşınızda değil se ona da kimse sizi zorlayamaz. açın biraz yönetmelik okuyun ezbere konuşup ortalığı bulandırmayın.

Arkadaslar 6 8 kac olursa olsun btr olursaniz kendi okulunuzda sadece bilisim dersine girersiniz daha sonra gorevlendirildiginiz okulda BTR gorevini yaparsiniz ilce sizi baska okula gonderemez yok oyle birsey.. Hattaa BTR oldugunuz okulda bosta bilisim dersi oldugunu varsaysak buna bile sizi zorla girin diyemezler.

Hocam ben bizzat İl Koordinatöründen bilgi aldım bu konuda.
Dedim ki okulumda 6 saat dersim var.BTR olunca farklı yerlere gider miyim dedim . Cevabı şu oldu: 21 saate kadar Bilişim Tekn. Dersi için ilçe sınırları içerisinde görevlendirmeniz yapılabilir.
Sırf bu yüzden BTR olmadım hocam. Yönetmelikleri veya BTR görevlendirme şartlarını incelemedim.Fakat Balıkesir BTR görevlendirmesi bu şekildeymiş.
Her il farklı ön koşullar ile BTR görevlendirmesi yapıyor olabilir.Bizim ilimizde bu şekilde olduğu için istemedim ben.

Hak hukuk nerede gören bizlere de göstersin. Anayasa bunu diyor kanun şöyle söylüyor tamam da takan kim? Açıp güncel haberlere bakmak lazım.
Diğer taraftan telefonla bilgi aldım demişsiniz. Aynı şekil yazmayı düşündüğüm bir okula görüşmeye gittiğim de o esnada başka bir zümrem de telefonla bilgi almak için aradı müd. yard. ona çok farklı şeyler söyledi. Sonra bana dönüp o da gelseydi ne yapayım hocam telefonda laf mı anlatayım dedi. Yorum sizin.
İdareyle anlaşmazlık yaşayacağım okulda çalışmak istemezdim. Çatışma yaşamadan huzurla çalışacağınızı düşündüğünüz kurumları önceliğinize alın hocam. Sistemin geldiği noktada hak hukuk akşam eve gittiğinizde size mutluluk vermiyor.

BTR kendi kadrosunun bulunduğu okuldaki dersten başka hiçbir derse girmeye zorlanamaz. Kendi okulunda ders yoksa sadece BTR görevini yerine getirir.

ümit45' Alıntı:
Sabah il dışı tayin istemeyi düşündüğüm bir okulu aradım. İdarecisinden bilgi almak için, sorgular gibi konuştu, yok okulda ders saati az(8 saat), müzik , teknoloji tasarım vb. derslerle doldururuz falan...

Böyle bir şey olur mu arkadaşlar, yani branşımız dışında derslere girmek zorundamıyız ki böyle konuşuyor. Okulda bt sınıfı ve Etkileşimli tahta da yok. Ne bileyim tavrı hoşuma gitmedi, sanki başka birisine saklıyor gibi geldi.

Siz siz olun sadece idarecilere itibar etmeyin bu konuda, farklı yerlerden de araştırın derim. Tabi idarecilerin hepsini katmıyorum buna.

idareci size ders saatinin azlığını açıkça ifade etmiş. olası sonuçları göze alarak tercih yapmanız konusunda sizi uyarmış anladığım kadarıyla. neden rahatsız olduğunuzu çok anlayamadım ben doğrusu

Geri