ikinci üniversite hangi bölüm okumalıyım?

Kodla Büyü

glimmer

Süper Üye
Süper Üye
slm arkadaslar. ben ikinci üniversite olarak açıköğretim okumak istiorum. mesleğimi sevmiorum. kurum değiştirmek istiorum.
bölümleri arastırdıkca aklım karıstı. ben kenidimisöyle ifade ediim size idareciliği seviorum. yani müdürlük falan..
mesleğimde de liderlik özelliğinin olmasını istiorum. su anketevbi katılır mısınız?

tabiki kamu yönetimi, memuriyetinizi de kullanarak bi yerlere gelirsiniz benlki

Ben de ikinci üniversite okumak istiyorum.Ancak sizin ankette bulunan bölümler açıköğretim değil galiba,derslere girip de mi okuyacaksınız?

yok açık öğretim lisans...
önlisan düşünmediğim için o bölümleri almadım

Bunlardan sadece kamu yönetiminin memurlukta faydası olabilir - zaten herkes o seçeneği seçmiş. Diğerlerini bitirince devlette iş bulmak ya da kurum değiştirmek zor.
Torpiliniz varsa kam yönetimini bitirip kaymakamlık yolunda ilerleyebilirsiniz fakat - 3 -4 senede bir görev yeriniz değişir - ordan oraya gezersiniz tüm Türkiyeyi - bunu da göz önünde bulundurmakta fayda var.

hayatım türkiyeyi gezmekle gecio..
izzmir - diyarbakır -istanbul görev yaptıgım yerler

erzincan -aydın- elazığ - giresun - eskişehir - tunceli - çorum ise kaldığım ve bağlantılarım nulunduğu yerler....
ama 25 yasındayım kaymakamlık sınavı için en fazla 30 yas istenio. acaba erken bitiremezmiyim...allahımdan başka torpilim de yok :+1:

Sosyoloji okuyacağım,kafaya koydum ama ankette yok

niye öyle diosun ki. buralara torpille mi geldik ?
ben umutsuz diilim. allahım yardım eder kuluna..
sosyoloji açık öğretim var ama kontejyanı olduğu için lys ye girip barajı gecmek lazım...

Okurken torpil lazım değil de- Türkiyede yönetici koltuğuna oturmak için illa ki bağlantı gerekiyor - malesef :(
Kafadan kaymakam olmazsın zaten - yardımcı mardımcı olursun bir süre yaş gelene kadar.

sınava girdim. sosyal hizmetleri kazandım. ama maalesef kayıt döneminş kaçırdım :p
artık elimizde bunlar kaldı

Hocam 2 yıl önce bende sizinle aynı durumdaydım, o kadar çok kafam karışıktı ki anlatamam, 1 ay kadar araştırdım. En başlarda kamu yönetimi, iktisat, uluslararası ilişkiler, sosyoloji, adalet(önlisans) bölümleri arasında gidip geliyordum. Kaymakam, avukat, öğretim görevlisi, ekonomist, diplomat vb. meslekleri araştırıp, hangisinin bana daha uygun olacağını ve nasıl bir yol izlemem gerektiğini araştırdım. O kadar çok uğraştığımı hatırlıyorum ki, kpss hukuk, iktisat, uluslararası ilişkiler, ekonomi vb. soruları indirip çözmüştüm. Forumları okuyup tek tek mesleklerin yol haritalarını belirlemiştim. En sonunda verdiğim karar: öğretim görevlisi ve avukat haricindeki mesleklere ulaşmak çok meşakkatli ve bana biraz gerçek dışı geldi. Daha sonra avukat olmak istemediğimi de fark edince geriye sadece öğretim görevlisi kaldı.
Bu kez böte'den hiç düşünmediğim için, hangi bölümden öğretim görevlisi olmam gerektiğini düşündüm :) . Hedefime ulaşırım ya da ulaşamam ama okuduğum bölümden en azından zevk almalıydım, ilgimi çekmeli ve genel kültürüme katkı sağlamalıydı. Yoksa işkence gibi gelebilirdi. Lafı fazla uzatmadan 2 bölüme indirdim, Uluslararası İlişkiler ve Sosyoloji, karar vermekte zorlanmıştım ama şu anda Uluslararası İlişkiler 3.sınıf'tayım ve çok memnunum, ileride hedefime ulaşamasamda zevkle okuduğumu söylemeliyim.
Uluslararası İlişkiler bölümünde ne ararsan var: siyaset, hukuk, iktisat, ekonomi, kamu yönetimi, tarih(özellikle siyasi tarih), psikoloji, sosyoloji ......
Sonunda hedefime ulaşamasamda asla pişman olmayacağım bir bölüm seçmişim.
Karar verirken ilgi alanlarınızı ön planda tutup ona göre karar verin. Herkesin ilgi alanları farklıdır. Ben özellikle siyaset ve ekonomi derslerini okurken çok hoşuma gidiyor. 2 yıl içinde genel kültürümün çok ciddi arttığına inanıyorum. En küçük bir tartışmada bile verilerle konuşabiliyorum:) Okulda hergün siyaset, ekonomi, tarih konuşmaya başladım:)

ygencay' Alıntı:
Hocam 2 yıl önce bende sizinle aynı durumdaydım, o kadar çok kafam karışıktı ki anlatamam, 1 ay kadar araştırdım. En başlarda kamu yönetimi, iktisat, uluslararası ilişkiler, sosyoloji, adalet(önlisans) bölümleri arasında gidip geliyordum. Kaymakam, avukat, öğretim görevlisi, ekonomist, diplomat vb. meslekleri araştırıp, hangisinin bana daha uygun olacağını ve nasıl bir yol izlemem gerektiğini araştırdım. O kadar çok uğraştığımı hatırlıyorum ki, kpss hukuk, iktisat, uluslararası ilişkiler, ekonomi vb. soruları indirip çözmüştüm. Forumları okuyup tek tek mesleklerin yol haritalarını belirlemiştim. En sonunda verdiğim karar: öğretim görevlisi ve avukat haricindeki mesleklere ulaşmak çok meşakkatli ve bana biraz gerçek dışı geldi. Daha sonra avukat olmak istemediğimi de fark edince geriye sadece öğretim görevlisi kaldı.
Bu kez böte'den hiç düşünmediğim için, hangi bölümden öğretim görevlisi olmam gerektiğini düşündüm :) . Hedefime ulaşırım ya da ulaşamam ama okuduğum bölümden en azından zevk almalıydım, ilgimi çekmeli ve genel kültürüme katkı sağlamalıydı. Yoksa işkence gibi gelebilirdi. Lafı fazla uzatmadan 2 bölüme indirdim, Uluslararası İlişkiler ve Sosyoloji, karar vermekte zorlanmıştım ama şu anda Uluslararası İlişkiler 3.sınıf'tayım ve çok memnunum, ileride hedefime ulaşamasamda zevkle okuduğumu söylemeliyim.
Uluslararası İlişkiler bölümünde ne ararsan var: siyaset, hukuk, iktisat, ekonomi, kamu yönetimi, tarih(özellikle siyasi tarih), psikoloji, sosyoloji ......
Sonunda hedefime ulaşamasamda asla pişman olmayacağım bir bölüm seçmişim.
Karar verirken ilgi alanlarınızı ön planda tutup ona göre karar verin. Herkesin ilgi alanları farklıdır. Ben özellikle siyaset ve ekonomi derslerini okurken çok hoşuma gidiyor. 2 yıl içinde genel kültürümün çok ciddi arttığına inanıyorum. En küçük bir tartışmada bile verilerle konuşabiliyorum:) Okulda hergün siyaset, ekonomi, tarih konuşmaya başladım:)
bu kadar sabırla ve net acıklamanız için teşekkür ederim.ablam özel bi üniversitede öğretim görevlisi. onun hayatını zilerken ben yoruluyorum. ama umarım siz arzuladığınız mesleğe kavusursunuz. açıkçası ben kamu kurum ve kuruuşlarında idareci olmak istiorum. hala kararsızım keske sizin kadar net olabilsem ....

Hocam idarecilik isteğinizde kararlıysanız bölüm de belli o zaman değil mi? Kamu yönetimi.

Geri