İkinci İşletim Sistemi Olarak Linux Kurmak

Kodla Büyü

btdebt

Aktif Üye
win7 kullanıyorum. Bir linux sürümü öncelikle pardus'u da bilgisayara kurmak istiyorum. Yavaştan geçiş deneyeyim. Mevcut sisteme dokunmadan D ya da E sürücüsüne yükleyebilir miyim. Kurulum sırasında yönlendirecek bir yardımcı (sihirbaz) var mı. Partititon magic gibi bir program işimi görür mü? Ya da ikisi de olmaz mı...

Partition magic ile hiç işin olmasın.

D ya da E ye yükleyebilirsin ama bence şimdi sanal makine üzerinden çalış iyice bilmiyorsan linux formatını.

VMWare ya da virtulbox sanal makineleri ile işini görürsün.

Ya da benim gibi bilgisayara kökten linux formatı at, sadece linux kullan.

virtual box türü program kullanmak istemiyorum aslında direk kurulum mümkünse. Pardus'u kullanabilirim çok zorlanmadan, o yüzden direk kurmak istiyorum

btdebt' Alıntı:
virtual box türü program kullanmak istemiyorum aslında direk kurulum mümkünse. Pardus'u kullanabilirim çok zorlanmadan, o yüzden direk kurmak istiyorum

Linux formatı windows formatına benzemez biraz daha dikkatli olman lazım. İstersen öncesinde verilerini güzelce bir yedekle.

halk' Alıntı:
btdebt' Alıntı:

Linux formatı windows formatına benzemez biraz daha dikkatli olman lazım. İstersen öncesinde verilerini güzelce bir yedekle.

Veri yedekliyordum bende şimdi sığdıramıyorum belleğe, artık bazılarından kurtulacağız :)

ilk seferinde sadece linux kullanmanızı önermem. Windows ile beraber kullanmanız şimdilik daha hayırlı.
Sistem olaraksa Linux Mint ile başlamanızı tavsiye ediyorum.
Forumlarda var ama Win ile Mint'i yanyana nasıl kurabileceğinizi seve seve anlatabilirim. İnsanlara Linux'u anlatmak en sevdiğim işlerdendir :)
Kurulum yaparken benimle irtibata geçebilirsiniz hocam.

(pardus 2011.pdf) google da ilk linkten indireceğiniz belge işinizi görür.genelde hepsindeki(linux) mantık aynı.2 bolum olustur, 1.si root /, diğeri swap...
elle bolumleme yapabilirsiniz.belki GRUB yoneticisi konusunda takılabilirsiniz, onda da diskin başına kuracaksınız ki win7 açılışta en altta gelecek. daha önce aynı bilgisayarda win XP,win98,redhat 9 ve pardus 2008'i kurup çalıştırdım, her hangi bir problem yaşamadım...belge yardımcı olacaktır sayın hcm...

engin724' Alıntı:
ilk seferinde sadece linux kullanmanızı önermem. Windows ile beraber kullanmanız şimdilik daha hayırlı.
Forumlarda var ama Win ile Mint'i yanyana nasıl kurabileceğinizi seve seve anlatabilirim. İnsanlara Linux'u anlatmak en sevdiğim işlerdendir :)

++++

baslangıc için mint iyidir.
kurulum sırasında ek yazılımla ugrasmadan win oto olarak alan küçültüp kurma seceneği var. veya pek cok linux sürümünde olduğu gibi live cd(biraz live kullandıktan sonra kurun) özelliğini kullanabirsiniz...
harici diskinize kurup her gıtınız ve kullandığınız pc ye işletim sistemizide götürebilirsiniz.

engin724' Alıntı:

Ben de mint kullanıyorum. Bilgisayarımdaki tek işletim sistemi. Windows yok. Diğer linux çeşitlerini denedikten sonra en iyisinin mint olduğuna karar verdim.

Hocam arastirdim mint guzel.suruculeri otomatik taniyor mu wifi,yazici,cep tel.bir de adobe paketi nasil calisir

Buzkırıcı' Alıntı:
Hocam arastirdim mint guzel.suruculeri otomatik taniyor mu wifi,yazici,cep tel.bir de adobe paketi nasil calisir

Hocam öncelikle sürücüleri tanımasın kernel (yani çekirdeğin işlevi) söylemiş olduğunuz mint sürümü ise onun yazılımlar ve görseller üzerine desteklenmesidir. Ben şimdiye kadar sürücü kuramama gibi bir sorun yaşamadım. Hatta dün bir öğrencinin laptopuna mint kurduk hiç sorun yaşamadık. Adobe paketini Wine aracı ile çalıştırabilirsin. Yada onun muadillerini kullanabilirsin. Yeni geçiş yapacağın için iki işletim sisteminide kurmanı öneririm. Yada linux içinde sanal makine ile win kurabilirsin.

Önemli bir tavsiye: Zorlanacaksın ilk sıkıştığın anda windowsa dönersen kaybedersin.... Sabret 2-3 aya unutacaksın windowsu....

btdebt' Alıntı:
win7 kullanıyorum. Bir linux sürümü öncelikle pardus'u da bilgisayara kurmak istiyorum. Yavaştan geçiş deneyeyim. Mevcut sisteme dokunmadan D ya da E sürücüsüne yükleyebilir miyim. Kurulum sırasında yönlendirecek bir yardımcı (sihirbaz) var mı. Partititon magic gibi bir program işimi görür mü? Ya da ikisi de olmaz mı...
hocam en mantıklısı yumuşak geçiş.sıkıştığın zaman gene win'a başvurursun.d,e,f hangi sürücün varsa bunlardan birine pardus ile çalışırken yani cd'den çalışan parduslarla bilgisayarında bi tarftan işlemlerini yaparken bi taraftanda kurulum yapabilirsin.windows gibi karanlık ekranda kurulum yapman gerekmez.3-4 adımda pardus kurulumuna başlarsın 20 dk gibi kısa bi sürede photosop düzeyinde bir resim düzenleyici(gimp),ofis(libreoffice) ve buna benzer bi çok programı blgisayarında pardus ile birlikte kurulmuş olarak bulursun

ilyas33' Alıntı:
btdebt' Alıntı:
hocam en mantıklısı yumuşak geçiş.sıkıştığın zaman gene win'a başvurursun.d,e,f hangi sürücün varsa bunlardan birine pardus ile çalışırken yani cd'den çalışan parduslarla bilgisayarında bi tarftan işlemlerini yaparken bi taraftanda kurulum yapabilirsin.windows gibi karanlık ekranda kurulum yapman gerekmez.3-4 adımda pardus kurulumuna başlarsın 20 dk gibi kısa bi sürede photosop düzeyinde bir resim düzenleyici(gimp),ofis(libreoffice) ve buna benzer bi çok programı blgisayarında pardus ile birlikte kurulmuş olarak bulursun

Şu aşamada pardusu tavsiye etmem çabuk bıkarsın... Yinede sen bilirsin....

Teşekkürler cevaplar için şu anda 2 sistemi de bir arada kullanmayı düşünüyorum zaten. Tavsiyelerinizle mint e yöneldim. Pardus'u da live CD ile kullanırım artık arada...

Adobe paketlerinden cs2 zaten ücretsiz yapıldı. Benim yaptığım gibi Wine üzerinde çalıştırabilirsin cs2'yi.

btdebt' Alıntı:
hocam kurulum için izleyeceğim basamakları özetlerseniz, çok sevinirim... Haftasonu geçişin ilk aşamasını yapayım artık. gimp, dolphin, kick off, libre office, avidemux, paket kurma hakkında giriş seviyesinde bilgi edindim. Çok fazla zorlanacağımı düşünmüyorum ama biraz yabancılık çekeceğim kesin...
Linux'ta paket kurmak yapabileceğiniz en kolay iştir.
Aşağıdaki iso dosyasını indirip DVD'ye ya da YUMI ile flash diske yazın.
http://ftp.linux.org.tr/linuxmint/iso// ... -32bit.iso
Bilgisayarı bununla başlattığınızda sistem Mint ile açılacak. Masaüstü gelecek. Kuruluma başlamadan önce ilk iş olarak Mint'i internete bağlamanızı tavsiye ederim. Böylece kurulurken Türkçe dil paketlerini de indirebilecek.
Masaüstündeki Install Linux Mint'i çift tıklayın. Adımları takip edin.
Eğer disk ayarlarında yanlışlık yapmaktan çekiniyorsanız "Linux Mint'i Windows 7 işletim sisteminin yanına kur" seçeneğini işaretleyin. Kendisi ayarlayacaktır.
Eğer yanlış bir şey yapmanız önemli değilse En alttaki "Diğer" ya da "Elle Biçimlendirme" seçeneğini seçin.
Unutmayın Windows'un olduğu bölüme dokunmazsanız problem çıkmaz.
Daha önceden ayarladığınız boş diski seçin. Sil deyin. RAM'in 2 katı kadar bir alanı Swap yani takas alanı olarak belirleyin. Geri kalan kısımda ext4 dosya sistemini seçin. Bağlama noktasını "/" olarak belirleyin.
Bu adımdan sonra bilgisayarınıza dosyaları kopyalamaya başlayacak. Bir yandan da sizden diğer bilgilerinizi isteyecek. (Adınız, Şifreniz, Zaman diliminiz. vs)
GRUB ayarlarına geldiğinizde dokunmamanızı tavsiye ederim. Disk'in başına kur seçeneğinin de seçili olmasına dikkat edin.
Kurulum bittikten sonra sistemini yeniden başlatacaksınız. Sistem açıldıktan sonra bazı noktalarda İngilizce kelimeler görmeniz normal. Düzelteceğiz.
Her şeyden önce sağ altta saatin yanında bir kalkan var. Oradan sistemi tamamiyle güncelleyin.
Bittiğinde sol alttaki menüden => tercihler =>dil desteğini açın. Size dil paketlerinin tamamen kurulu olmadığını söyleyecek. "Kur" diyin.
Bittiğinde sol alttaki menüden yazılım yöneticisini açın. Oradan istediğiniz yazılımı ücretsiz olarak kurabilirsiniz. Seçip kur demeniz yeterli. Linux Mint kendi kendine indirip kuracaktır.
Bu kadar işte. Kolay gelsin hocam. :wink:

engin724' Alıntı:
btdebt' Alıntı:
hocam kurulum için izleyeceğim basamakları özetlerseniz, çok sevinirim... Haftasonu geçişin ilk aşamasını yapayım artık. gimp, dolphin, kick off, libre office, avidemux, paket kurma hakkında giriş seviyesinde bilgi edindim. Çok fazla zorlanacağımı düşünmüyorum ama biraz yabancılık çekeceğim kesin...
Linux'ta paket kurmak yapabileceğiniz en kolay iştir.
Aşağıdaki iso dosyasını indirip DVD'ye ya da YUMI ile flash diske yazın.
http://ftp.linux.org.tr/linuxmint/iso// ... -32bit.iso
Bilgisayarı bununla başlattığınızda sistem Mint ile açılacak. Masaüstü gelecek. Kuruluma başlamadan önce ilk iş olarak Mint'i internete bağlamanızı tavsiye ederim. Böylece kurulurken Türkçe dil paketlerini de indirebilecek.
Masaüstündeki Install Linux Mint'i çift tıklayın. Adımları takip edin.
Eğer disk ayarlarında yanlışlık yapmaktan çekiniyorsanız "Linux Mint'i Windows 7 işletim sisteminin yanına kur" seçeneğini işaretleyin. Kendisi ayarlayacaktır.
Eğer yanlış bir şey yapmanız önemli değilse En alttaki "Diğer" ya da "Elle Biçimlendirme" seçeneğini seçin.
Unutmayın Windows'un olduğu bölüme dokunmazsanız problem çıkmaz.
Daha önceden ayarladığınız boş diski seçin. Sil deyin. RAM'in 2 katı kadar bir alanı Swap yani takas alanı olarak belirleyin. Geri kalan kısımda ext4 dosya sistemini seçin. Bağlama noktasını "/" olarak belirleyin.
Bu adımdan sonra bilgisayarınıza dosyaları kopyalamaya başlayacak. Bir yandan da sizden diğer bilgilerinizi isteyecek. (Adınız, Şifreniz, Zaman diliminiz. vs)
GRUB ayarlarına geldiğinizde dokunmamanızı tavsiye ederim. Disk'in başına kur seçeneğinin de seçili olmasına dikkat edin.
Kurulum bittikten sonra sistemini yeniden başlatacaksınız. Sistem açıldıktan sonra bazı noktalarda İngilizce kelimeler görmeniz normal. Düzelteceğiz.
Her şeyden önce sağ altta saatin yanında bir kalkan var. Oradan sistemi tamamiyle güncelleyin.
Bittiğinde sol alttaki menüden => tercihler =>dil desteğini açın. Size dil paketlerinin tamamen kurulu olmadığını söyleyecek. "Kur" diyin.
Bittiğinde sol alttaki menüden yazılım yöneticisini açın. Oradan istediğiniz yazılımı ücretsiz olarak kurabilirsiniz. Seçip kur demeniz yeterli. Linux Mint kendi kendine indirip kuracaktır.
Bu kadar işte. Kolay gelsin hocam. :wink:

Teşekkürler hocam....

arkadaşlar win 8 yanına linux kurmak istedim, internette ve yukarda engin hocamızın anlattığı gibi flash belleğe "linuxmint-17-cinnamon" yazıp boot yapıp çıkan menüden linux minti seçtim fakat siyah ekran ve alt alta sıralanan beyaz noktalar çıkıyor ve kuruluma başlamıyor (yaklaşık yarım saat bekledim) internette böyle bişey bulamadım. Nedeni nedir fikri olan var mı arkadaşlar.

hocam ben 2007 den beri ubuntu kullanmaktayım bi ara pardus kullandım ama ubuntudan vazgeçemedim. hdd i bölme vs. durumun varsa wubi ile ubuntu kurmanı tavsiye ederim. hdd yi bölmeden sanal sürücü derdi olmadan kullanırsın. hoşuna gitmezse de kaldırırsın wubiyi tamamen eskisi gibi kullanabilirsin bilgisayarını.

ferdison' Alıntı:
hocam ben 2007 den beri ubuntu kullanmaktayım bi ara pardus kullandım ama ubuntudan vazgeçemedim. hdd i bölme vs. durumun varsa wubi ile ubuntu kurmanı tavsiye ederim. hdd yi bölmeden sanal sürücü derdi olmadan kullanırsın. hoşuna gitmezse de kaldırırsın wubiyi tamamen eskisi gibi kullanabilirsin bilgisayarını.

hocam öneri için teşekkür ederim ama benim sorun kuruluma geçememek

Sorunu çözdüm arkadaşlar, usb belleği formatlarken fat32 olarak formatlamak gerekiyormuş.

Şu anki problemim linux mint'i win 8 in yanına kurdum ama açılışta 2 işletim sisteminden birini seçmek için gelmesi gereken ekran gelmeden direkt win 8 başlıyor.

Çözümü bilen varsa yazsın, çözebilirsem ben yazarım yoksa :)

xxxben' Alıntı:
Sorunu çözdüm arkadaşlar, usb belleği formatlarken fat32 olarak formatlamak gerekiyormuş.

Şu anki problemim linux mint'i win 8 in yanına kurdum ama açılışta 2 işletim sisteminden birini seçmek için gelmesi gereken ekran gelmeden direkt win 8 başlıyor.

Çözümü bilen varsa yazsın, çözebilirsem ben yazarım yoksa :)

hocam yanlış hatırlamıyorsam windows 8 de çift işletim sistemi çalışmıyor diye birşey okumuştum ya da kuruluma rağmen şu gelmesi gereken ekran gelmiyor gibi de olabilir emin değilim.

Sanal makine üzerinden kurmak istersem hardiskte özel bir bölüm açmama gerek var mı?Yüklediğim sürüm(kali linux) makine kapandığında siliniyor mu?Aslında basit birşey ama ama denemediğim için özellikle önceden soruyorum

İyi akşamlar arkadaşlar win 8.1 olan bilgisayarda üç bölüm oluşturdum birinde win 8.1 birinde mint birinde de ortak yedekler olsun istedim. İso dosyasını yumi ile ayarladım bi şekilde mint i kurdum açılışta seçenekler geliyor iki sistemde çalışıyor ama mint te hdd bölümlerine ulaşamıyorum. Ne yapmam gerekli. Bide takas alanı olarak kafama göre bi değer verdim (972mb) yeterli olurmu bu alan ne için kullanılıyor.

Takas alanı RAM'in yetersiz kaldığı anlarda kullanılıyor. Sizin belirlediğiniz boyut yeterli.
Herhangi bir klasör açtığınızda solda HDD bölümlerinize bir bağlantı görünmesi lazım.

Geri