İKİNCİ DÖNEMSORUNLARLA BERABER GELDİ YARDIM LÜTFEN !!!

Kodla Büyü

heyhey

Site Gezgini
Öncelikle uzun yazacağım kusuruma bakmayıp okuyup yardımcı olursanız çok sevinirim zira canımdan bezdirmek üzere bu sorunlar.
Hocamlarım şimdi bizim labartuarda 1. dönemden beri devam edegelen bir sorun var. Benim ana bilgisayar internete bağlanabilirken diğer öğrencilerin bilgisayarları bi türlü internete bağlanmıyor. Modemde internet ışığı yanıyor switchde de tüm ışıklar yanık olup internete bağlı gözükürken kimse internete bağlanamıyor. Önce çocukların bilgisayarında ağ bağlantılarında bilgisayar bağlı gözükürken bağlanmıyordu. Şimdi o da gitti sınırlı bağlantı diyip ünlem işareti gösteriyor yani hepten gitmiş gözüküyor. Fakat gel gör ki bizim switch hala bağlı gösteriyor neredeyse tüm bilgisayarları.

Uzun demiştim.
2. bir sorun PROJEKSİYON. Önce labaratuarda bir kablo yanığı kokusu geliyordu bilgisayarlara bakarken meğersem projeksiyondan geliyormuş. Daha açmamızdan 10 dakika sonrasına bile kalmadan ortalığa yanık kokusu yayılıyor.
Vel hasıl kelam ne projeksiyonu kullanıp bişey anlatabiliyorum. ne de net support u kullanıp ekranlara kendi ekranımı yansıtabiliyorum.
bu arada ağ bağlantısı için ne yaptıysam boş, sorun çözülmüyor. Projeksiyon için ise ne yapacağımı şaşırmış durumdayım.
Lütfen bir akıl fikir verin. Dönemin başı ve ilk hafta da olsa derste birşey yapamamaktan ben de şikayetçiyim çocuklar da. :verymad:

1. Öğrencilerin IP'leri el ile verilmiş olabilir. Bunu kontrol edip, IP adreslerinin otomatik alınmasını sağlayıp, kontrol edin.
2. Projeksiyon cihazını temizlemeniz çözüm olabilir. Kompresörünüz varsa onunla bir hava tutup, deneyin. Bazı projeksiyon cihazlarında havalandırma ızgaralarının iç kısımlarında filtre olur, onları çıkarabilirseniz, çıkarıp, yine kompresörler, hava üfleterek temizlemeye çalışın. Ayrıca Kablolarının tam oturduğundan emin olun.

1. sorun için: Dinamik IP çözüm olmaz ise Mevcut swich'e notebook takıp bağlatıyı sınayın. Olmaz ise; Başka bir swich ile bağlatıyı kontrol edebilirsiniz.
2. Sorunda net support için sağlıklı bir ağ yapısı gerekli. Ondan çalışmıyordur. Projeksiyon için yakuphan'ın değidiği gibi bir mekanik temizlik yararlı olur. Kompresör yoksa teknik servise götürüp yaptırabilirsiniz.

Bizim de bazen kilitlendiğimiz durumlar oluyor hocam. Başka bir gözün (başkasının) bakması çözüm olabliyor. Yardım isteyin çevrenizden. :idea:
Allah yardımcımız olsun :)

Hocam bütün pc lerin ağ kablolarını sök.
Tek tek takarak dene, büyük ihtimal ağ kablolarından birinde sıkıntı var , oda bütün ağı etkiliyor.

Hocam bilgisayarların ıp leri otomatik olarak atanıyor. bi de hepsini tek tek çıkarıp takarak denedim ama çözüm bulamadım. Acaba switch'te veyahutta switche giden dağıtıcı kablosunda mı sıkıntı var ki dedim. bi de öyle mi denesem acaba onların da hepsini değiştirmek mi gerekecek artık bilmiyorum. Hepsi bir deneme yanılma yolu oluyor.
projeksiyonu da söktük. Bakacaz içine sıkıntı nedir diye. en son hafif duman yayılmaya başladı o düzeye geldi yani. Projeksiyon bi şekilde çözülür gibime geliyor ama bu ağdaki sorun nasıl çözülecek bilemiyorum. Benim bilgisayarda internet var, modemin wifisinde de sıkıntı yok telefonlardan normal nete giriliyor fakat bizim bu yerel ağda var bi problem öğrencilerin hiçbirinde yok ve sınırlı bağlantı diyor ne kadar uğraştıysam boşuna mı artık nedir bilemedim. :?

hocam bilgisayarlara giden kablolardan birinde bi arıza varsa hepsinin çökmesine sebep olabilir.
senin yerinde olsam önce kendi bilgisayarıma bağlanan kabloyu diğer bilgisayarlara bağlar denerim gelip gelmediğini.
eğer geliyorsa demek ki sorun kablolarda ya da switchde. diğer bilgisayarlara bağlanan kabloyu da kendi bilgisayarıma bağlarım. kontrol ederim geldi mi gelmedi mi.geldiyse diğer bilgisayarların ayarlarında bi sıkıntı var demektir.
özellikle tek tek dene. bir de switch değiştirme imkanın varsa farklı switch ile dene. dns ve ip ler otomatik olsun her zaman.

Switchinizde tüm ışıkların yanıyor olması ona internet geldiği yada dağıtıldığı anlamına gelmez. Switch ışıkları ağ bağlantısının çalışıp çalışmadığını gösterir ama o hatta internet olmayabilir.
Öncelikle öğretmen bilgisayarı internette bağlanıyor demişsiniz, bu durumda öğretmen bilgisayarınız modemden mi direkt kabloyu alıyor yoksa bahsettiğiniz switchten mi alıyor. Eğer modemden alıyorsa modemden switchinize giden kablodan başlayarak test etmelisiniz. Switche hiç hat gelmiyor olabilir, switch bozuk olabilir, patch paneliniz varsa problemli olabilir. Switchinizde ve ana beslemesinde bir problem yoksa o zamanda bütün bilgisayarlara giden kabloları tek tek test etmeniz gerekir. Ya kablonun biri ya da bilgisayarın biri bütün hattı kesiyor olabilir. Hatta o switche bağlı başka switch ya da access point varsa onlarda kesebilir.

Hocam benzer bir sorun geçen sene bende de vardı. Arkadaşların dedikleri gibi switch panosundan bilgisayarlara giden kablolarda sorun vardır. Ben geçen sene çözüm olarak iki tane çalışan switch bulup, Labdaki büyük switch panosundan direk bu swithlere kablo çektim. Sonrada bu küçük switchlerden bilgisayarlara kablo çektim ve sorun çözüldü.

heyhey hocam okulunuzda akıllı tahta kurulumu yapılmadı galiba herhalde. Okulunuz da başka projeksiyon yok mu acaba?

hocam akıllı tahta kurulumu yapıldı. Projeksiyon sıkıntısı laboratuvardaki ağ sorununa göre daha çözüme kavuşur durumda fakat ağ sorunu yok ne yaptıysam nafile olmuyor. nasıl düzelecek pek bi fikrim de kalmadı.

hocam switch teki kablolarınızdan biri switche iki ucuyla da bağlı olabilir mi? kontrol ettiniz mi?
eğer ettiyseniz switchi kapatın kabloları sökün sistem odasındaki switche gelen kabloyu da. switchi açtıktan sonra önce sistem odasındaki kabloyu sonra switchin kablolarını sırasıyla takıp deneyin. Sorunlu kablo varsa belli olacaktır. Zahmetli iş kolay gelsin

Geri