iki işletim sistemi aynı anda çalışırken ghost geri yükleme,

Kodla Büyü

safran

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaşlar başlıkta tam olarak ifade edemediğim için üzgünüm. Ben xp kurulu bilgisayarıma win7 yükledim, sonra xp de sorun oldu. daha önceden aldığım xpnin(win7 yi kurmadan önce yedek almıştım) ghostunu geri yükledim. Artık açılırken hangi işletim sistemini çalıştırmak istiyormusun diye sormayıp direk xp yi açıyor. Win7 ye geçmek için f8 'e basmaktan başka ne yapabilirm. Boot dosyası elinde olan varsa atabilir mi veya oraya ne yazmalıyım. Teşekkür ederim şimdiden

sorunuzun cevabı şu. siz ghost alırken sisteminizde win 7 yoktu sanırım, bundan dolayı boot.ini dosyanızda tek işletim sistemi var. Siz imajı yüklediğinizde de sistem xp den başlıyor. Bu sorunun çözümü easybcd programıdır. Ama her imaj yüklemede bunu yaşamamak istiyorum derseniz, xp yi imajla yükleyin, sonra win 7 yi yükleyin ve bu şekilde imaj alın....

Bende C sürücüsünde XP Home Edition , D de Win 7 Ultimate kurulu. Boot .ini dosyası aşağıdaki gibi

;
;Warning: Boot.ini is used on Windows XP and earlier operating systems.
;Warning: Use BCDEDIT.exe to modify Windows Vista boot options.
;
[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Home Edition" /NOEXECUTE=OPTIN /FASTDETECT

yapamadım arkadaşlar easybcd de açamıyorum vista yok sisteminde gibi bir hata veriyor

Öncelikle bilgisayarınızda hala windows 7 bulunuyor mu? Yoksa, Ghost atma işleminden sonra Windows7 ye ait dosyalar silinmiş mi? Eğer dosyalar yerinde ise boot.ini dosyasını aşağıdaki gibi düzenlerseniz sanırım faydası olacaktır.
Kod:
;
;
[boot loader]
timeout=30
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Home Edition" /NOEXECUTE=OPTIN /FASTDETECT
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS="Microsoft Windows 7"

son satırdan emin değilim. ancak bu şekilde düzenledikten sonra, eğer Windows7 ile sistemi açabilirseniz, EasyBCD isimli programı kullanarak, boot işlemini Windows7 nin yapmasını sağlayabilirsiniz.

Umarım faydası olur.

halilturkoglu' Alıntı:
Öncelikle bilgisayarınızda hala windows 7 bulunuyor mu? Yoksa, Ghost atma işleminden sonra Windows7 ye ait dosyalar silinmiş mi? Eğer dosyalar yerinde ise boot.ini dosyasını aşağıdaki gibi düzenlerseniz sanırım faydası olacaktır.
Kod:
;
;
[boot loader]
timeout=30
[operating systems]
Yaptım bunu windows 7 açılışta görünüyo ama açmıyor anlamadım. Benim win7 e sürücüsünde o yüzden partition 3 yaptım yine açılmadı acana ne yapabilirim başka. Teşekkür ederim bu arada :)
son satırdan emin değilim. ancak bu şekilde düzenledikten sonra, eğer Windows7 ile sistemi açabilirseniz, EasyBCD isimli programı kullanarak, boot işlemini Windows7 nin yapmasını sağlayabilirsiniz.

Umarım faydası olur.
Yaptım bunu windows 7 açılışta görünüyo ama açmıyor anlamadım. Benim win7 e sürücüsünde o yüzden partition 3 yaptım yine açılmadı acana ne yapabilirim başka. Teşekkür ederim bu arada :)

halilturkoglu' Alıntı:
Kod:
;
;
[boot loader]
timeout=30
[operating systems]

Umarım faydası olur.

mirmiga' Alıntı:
win 7 ile boot edip, cd den onarmayı deneyin
teşekkür ederim sizin dediğinizi yaptım oldu, ancak bu sefer de xp de ntdlr hatası verdi ntdrl yi yeniden yükledim düzeldi.
Problem çözülmüştür. Cevap yazan arkadaşlara çok teşekkürler.

Geri