iki bilgisayarı en basit şekilde nasıl bağlarım

Kodla Büyü

nese1982

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
mrb arkadaşlar. haftaya ağ konusunu anlatacam.öğrencilerimle 2 bilgisayarı en kolay şekilde nasıl bağlarım. ağ konusunda bilgim çok az. tş.

hocam işletim sistemi nedir win 7 ise şöyle yapabilirsiniz

denetim masası==>Ağ ve paylaşım merkezi==>GElişmiş paylaşım ayarlarını değiştirin==>ağ paylaşımını aç işaretleyin==>değişiklikleri kaydet derseniz tamam olur. ama iki bilgisayarda da bu ayarı yapmalısınız.

Sanırım hocam fiziksel olarak en kolay nasıl olur diye sormuş. Yani sadece ethernet kablosu ile yapılabilir. Sadece kablonun çapraz bağlantı ile hazırlanması gerekiyor. Böylece Başka bir aygıt olmadan en kolay yolla, iki bilgisayar bağlanmış olur.

En basit yöntemi cross kablo ile bağlamak. Kendiniz hazırlayamazsanız dışarda kolayca yaptırabilirsiniz.

dkc' Alıntı:
En basit yöntemi cross kablo ile bağlamak. Kendiniz hazırlayamazsanız dışarda kolayca yaptırabilirsiniz.
:+1:

2003 yılında doğuda göreve başladığımda bilgisayarcıya gidip bana bir cross kablo yapmasını istemiştim, iki bilgisayarı birbirine bağlayacağımı ifade etmiştim, bana çok gülmüştü hocam olur mu öyle şey, ama olunca kendi kendime demiştim ki "bazen okulda öğrendiklerimiz de işe yarıyor".

Corss bağlantı yavaş olur. Hiç denemedim gerçi. Eğer corss u çözmekte zorlanacaksanız, küçük bir switch ile bağlantı kurun derim. Kablo düz olacak.

cross kablo bağlantısı

Ekli dosyalar

• crossc.gif
    crossc.gif
    2.8 KB · Görüntüleme: 1,982
1. konnektör

2. konnektör

Ekli dosyalar

• cros1.gif
    cros1.gif
    6.5 KB · Görüntüleme: 1,972
  • cros2.gif
    cros2.gif
    6.5 KB · Görüntüleme: 1,971
sibilim_ogretmeni' Alıntı:
Corss bağlantı yavaş olur. Hiç denemedim gerçi. Eğer corss u çözmekte zorlanacaksanız, küçük bir switch ile bağlantı kurun derim. Kablo düz olacak.
yavaş olmaz. yukarıdaki resimdeki gibi bağlanırsa 100mbps hızında ağ kurulur.

cross kablo ile bağlayın. bir bilgisayarın ip sini 192.168.1.1 diğerini 192.168.1.2 yapın 100 le bağlanırsınız. paylaşımı açarsanız kaynakları da ortak kullanabilirsiniz( yazıcı v.s) hub ve switch olmadan bu şekilde kuruluyor. Başka bir yolda olabilir ama ben bilmiyorum.

Geri