:idea: Bir fikrim var :idea:

Kodla Büyü

muamma25

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Akşam nabi avcıyı izledim. anladığım şu ki bilgisayar çağından çok çok önce dünyaya gelmiş insanlar bilgisayarı gençler biliyor zaten mantığıyla bakıyor.Babalarımız, amcalarımız da öyle değil mi??? çünkü bu işin içine girmiyorlar ve onlara göre gençler bilir. bu bir fikir yargısıdır. eee biz de şimdi bilgisayar çağı içinden gelen birilerini beklersek zaten o zamana kadar bizimde emekliliğimiz gelir. o zaman:

Bence taktik değiştirelim. Şu anki yetkililerimize göre çocuklar zaten bilgisayar biliyor. bizde ısrarla bilmiyorlar diyoruz. diyelimki evet biliyorlar ve bizim brans gereksiz. bari kapatırlar bu bransı. bizi ya alan değişikliği ya da baska birşey yaparlar. böyle böyle nereye kadar ???

radikal kararlar alınması şart hocam ama onu da alacak kalitede şahıslar yok günü kurtarmaktan ileri gitmeyen bir yapı var malesef

Teknoloji Tasarım açılmıştı hocam niye gitmediniz? Veya size hangi branşı verecekler sanıyorsunuz, ne istiyorsunuz?

Bizlere yapılabilecek en büyük iyiliği yapıyorlar sağolsunlar "dersler seçiLEBİLİR" veya buyrun Teknoloji Tasarıma geçin... Hiç bişey mutlu etmiyor bu bilgisayarcıları...

(Sarı öküz hikayesi tüm bu düşüncedekilere gelsin)

s_kajmeran' Alıntı:
Teknoloji Tasarım açılmıştı hocam niye gitmediniz? Veya size hangi branşı verecekler sanıyorsunuz, ne istiyorsunuz?

Bizlere yapılabilecek en büyük iyiliği yapıyorlar sağolsunlar "dersler seçiLEBİLİR" veya buyrun Teknoloji Tasarıma geçin... Hiç bişey mutlu etmiyor bu bilgisayarcıları...

(Sarı öküz hikayesi tüm bu düşüncedekilere gelsin)
tek tasa buyur sen geç hoca. ben senin dünki tweetlerini retweet lemiş biriyim. bizde istiyoruzz adam akıllı dersimiz olsun da bilişimde kalalım. ama çıkar yol kalmayınca insan çare arar normaldir. branş değiştireceksem bana istediğin bransa geç demelliler. ne işim var bnm tek tas ta. asıl senin gibi arkadaşları anlamak güç. neyin davasındasın çözemedim

Sorun ve çözüm basit ama bunu bu millete anlatmak ve anlaşılmak zor!
Arkadaşın söylediği gibi çocuklar bunu biliyorlar diyorlar. Ama Burcu hocamın da TV'de bahsettiği gibi çocuklar sadece internete girmeyi, gezmeyi, eğlenmeyi biliyorlar. Herhangi bir proje üretiminde,standarttan yoksun,teknik bilgi açısından çok çok yetersizler... Fakat sorun bunu anne babaların böyle görememesi ; yani çocuğum benden daha çok biliyor bu cihazı diyerek ve de sınav sistemine dahil edilmeyen (Pisa hariç) bir dersin gereksiz olduğunu düşünüyorlar...

Dolayısıyla bence taktik şu olmalı ;
Madem eski kuşaklar bilgisayarı bilmiyorlar. Bol bol okullar da veliler için Bilinçli Bilgisayar Kullanım Kursları (İşletmenlik kursları da olabilir.) açmak ve velileri bilinçlendirmek... Anneler, babalar bilinçsizse; çocuk herşeyi yapar ve aile hiçbirşey anlamaz. Önce teknoloji çağından nasibini alamamış kuşakları çağa biraz yetiştirmek gerekiyor. Ben halk eğitimi merkezinde çalışıyorum ve genelde bu kuşaklar kursa geliyor... Onlara bilgisayar kullanımı konusunda çocukların nasıl birşey bilmediklerini güzelce anlatıyorum ve elimden geldiğince bilinçlendirmeye ve bu devrin teknolojisini ve de bilgi çağını nasıl yakalayabileceklerini, çocuklarının illaha bilgisayar mühendisi olmasa da her iş alanında bilgisayar kullanacağını ama bu konuda yetersiz olduklarını anlatıyorum. Bence bu anlatımlar ne kadar çok kişiye erişirse o kadar faydalı olacaktır. Sadece bizim ısrar etmemizle sistemi ya da yanlışlarını düzeltemeyiz. Veliler bilgisizse hata biraz da bizde... Bunu sadece MEB'e anlatmakla iş bitmiyor... Taktik değiştirmek lazım! Bol bol bu tür projelerle ve birçoğunuzun sitesinde bloğunda bu tür konulara yer verirsek, bence haklı da olsak serzenişlerimizin sonu gelecek...

Tarik_Turan' Alıntı:
Arkadaşın söylediği gibi çocuklar bunu biliyorlar diyorlar. Ama Burcu hocamın da TV'de bahsettiği gibi çocuklar sadece internete girmeyi, gezmeyi, eğlenmeyi biliyorlar. Herhangi bir proje üretiminde,standarttan yoksun,teknik bilgi açısından çok çok yetersizler... Fakat sorun bunu anne babaların böyle görememesi ; yani çocuğum benden daha çok biliyor bu cihazı diyerek ve de sınav sistemine dahil edilmeyen (Pisa hariç) bir dersin gereksiz olduğunu düşünüyorlar...

Madem eski kuşaklar bilgisayarı bilmiyorlar. Bol bol okullar da veliler için Bilinçli Bilgisayar Kullanım Kursları (İşletmenlik kursları da olabilir.) açmak ve velileri bilinçlendirmek... Anneler, babalar bilinçsizse; çocuk herşeyi yapar ve aile hiçbirşey anlamaz. Önce teknoloji çağından nasibini alamamış kuşakları çağa biraz yetiştirmek gerekiyor. Ben halk eğitimi merkezinde çalışıyorum ve genelde bu kuşaklar kursa geliyor... Onlara bilgisayar kullanımı konusunda çocukların nasıl birşey bilmediklerini güzelce anlatıyorum ve elimden geldiğince bilinçlendirmeye ve bu devrin teknolojisini ve de bilgi çağını nasıl yakalayabileceklerini, çocuklarının illaha bilgisayar mühendisi olmasa da her iş alanında bilgisayar kullanacağını ama bu konuda yetersiz olduklarını anlatıyorum. Bence bu anlatımlar ne kadar çok kişiye erişirse o kadar faydalı olacaktır. Sadece bizim ısrar etmemizle sistemi ya da yanlışlarını düzeltemeyiz. Veliler bilgisizse hata biraz da bizde... Bunu sadece MEB'e anlatmakla iş bitmiyor... Taktik değiştirmek lazım! Bol bol bu tür projelerle ve birçoğunuzun sitesinde bloğunda bu tür konulara yer verirsek, bence haklı da olsak serzenişlerimizin sonu gelecek...
bu şekilde yıllarımızı alır hocam yıpranan hep biz oluyoruz

deveye sormuşlar boynun neden eğri nerem doğruki demiş
boşuna cebelleşmeyin

Tarik_Turan' Alıntı:

hocama katılıyorum bürokratlar değişene kadar dersin zorunlu olarak gelme olasılığı yok artık bunu geçelim.Norm olayı için ne yapılabilir ona bakalım. ben fatih eğitimlerinde görev alıyorum ve gittiğim tüm liselerde müdürler bt rehber öğretmeni istediklerini bununda görevlendirmeyle değil kadroyla olması gerektiğini söylüyorlar. bu yüzdende bu sene ders sayılarını norma göre girmeye çalışacaklarını ve okulları için 1 norm açmaya çalışacaklarını söylüyorlar. ve eğitimin ilk gününde internet güvenliğini anlatırken biraz bizim dersin önemine de giriyorum. bu sefer öğretmen arkadaşlar hocam sizin dersin zorunlu olması gerekir demeye başlıyorlar. biraz da olsun bence ders seçmeliyken bunun önemi var sonuçta aileler facebook kullanımıyla bilgisayar bilmenin eş değer olmadığını anlaması lazım.

Ben geleceği öngörerek tarih okuyorum...belki branş değiştiririm diye...şimdilik iyi gidiyor...

muamma25' Alıntı:
Tarik_Turan' Alıntı:

bu şekilde yıllarımızı alır hocam yıpranan hep biz oluyoruz

size katılıyorum hocam veliler bilinçsizse eğitmek gerek ki onlarla konuşunca anlıyorlar haklısınız diyorlar da ama okul idaresini ne yapacağız, onlardan da bilgisayar dersine ne gerek var diye fikirlerini duyuyorum, derste öğrettiklerimi saysam da bilgisayarın sadece oyun ve internet olmadığını söylesem de yani ne yaparsam yapayım fikir değişmiyor, değişmeyince ders seçilmiyor(seçilmeyecek), bizim normlar da sıfırlanıyor...

okuduğumuz bölüm eğitim teknologluğu ve bt öğretmenliği,şimdi bt öğretmenliği yapamıyoruz diye öğretim teknologluğu için uğraşmak yerine hemen başka branşa damlamak isteyenleri anlamıyorum.görev tanımı net öğretim teknologluğu(kadrolu olmak şartıyla) diğer branşlardan iyidir.

çocuklar ve veliler gerçekten herşeyi biliyorlar ve bilinçli kullanıyorlar ya biz de onların başına gelecek en kötü şeyleri getirmeliyiz ki akılları başına gelsin. :D yoksa nasıl anlayacaklar bilinçli kullanmadıklarını.bthack takımı oluşturulup herşey yapılmalı.şaka tabiki...

Geri