İdareci Açık Lİse Koordinatörlük Alamaz(Yazısı Ekte)

Kodla Büyü
melih444' Alıntı:
TÜRKKAN1923' Alıntı:
Bakmakla görmek nasıl aynı değilse anlamakla algılamak da aynı şey değil. Bu konuda yazılanları okuyunca dehşete kapılmamak elde değil. Bir kısım gençler küçük dağları kendileri yaratmış havasında herşeyi bilir havasındalar. Koordinatörlük konusunu o kadar abartıyorlar ki sanki çok mübah bir eğitim-öğretim etkinliğiymiş havasındalar. Ne 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunudan haberleri var. Ne de Tam yıl, Tam gün uygulamasından haberleri var. Ne de idarecilerin yaptıkları iş ve işlemlerinden SGK ya karşı sorumluluklarından haberleri var. İdareciler sanki kendilerinin hizmetçileriymiş havasındaymış izlenimi ediniyorum. Koordinatörlük genellikle hiç bir işe yaramayan, mesleki eğitime bir gram faydası olmayan bir uygulama. Sorunun içeriği mesleki ve teknik eğitimin tamamen içine edilmiş sistematiğinde yatıyor. Eğitim okulda verilir. İşletmede değil. 3308 sayılı kanun endüstriye ve hizmet sektörüne ucuz ve de bedava sayılan iş gücü sağlamaktan öteye gitmeyen bir uygulamaya sebebiyet vermektedir. Sanki işletmelerde mesleki eğitim verilen öğrencilere trilyonluk makine ve teçhizat teslim ediliyor.Sanki son sistem teknolojik bilgi ve beceri kazandırılıyor. Ne kadar ayak işi varsa öğrencilere yaptırılıyor. Sanki koordinatör öğretmenler işletmelerde öğrencilere mesleki bilgi ve beceri kazandırıyor. Yapılan tek ve önemli bir işiniz var. Günlük rehberlik formlarını ile aylık rehberlik raporlarını imzalatıp kaşeletmek,yerine göre devamsızlık fişlerini toplamak ve iş dosyalarını yapılıyorsa işyerinde günlük olarak imza etmek. Büyükşehir veya küçük şehir fark etmiyor yapılan iş bu. Koordinatör Öğretmenin denetimsel ne gibi sorumluluğu var? İş yerinde meydana gelebilecek iş kazasına karşı kim sorumlu? İşyeri mi? Okul mu ? Koordinatör mü? 20 saatlik koordinatörlük görevinin kaç saatinde hangi iş ve işlemler tam olarak yapılıyor? Geçiniz maval okumayı... Tutturmuşsunuz idareci Açık liseden koordinatörlük alamaz diye. Alır hem de bal gibi alır. Mesleki Açık Öğretim 7. ve 8. Dönem öğrencileri saat 17.00 dan sonra mı İ.M.Eğitimine tabii? Branşı meslekci olan İdareci 6 saat maaş karşılığı dersine girer. 6 saat isterse ders Okul müdürü uygun görürse koordinatörlük görevi üstlenir. Mesleki Açık Öğretim Lisesi tam yıl,tam gün uygulamasına göre mesaai saatleri dışında olan uygulamadır. eğer hafta sonu yaz tatili gibi zaman diliminde ise 10 saate kadar ücretini alır.
Çok haklısınız sayın hocam bakmakla görmek ayrı şeyler ;istediğinize bakıyorsunuz ,istediğinizi görüyorsunuz ; işinize gelmeyene ne bakıyor nede görüyorsunuz
iftira 1:Genç öğretmenlerin hiçbirşeyden haberdar olmadığı genelleme ve iftiradır.
iftira 2:Yapılan tek ve önemli bir işiniz var. Günlük rehberlik formlarını ile aylık rehberlik raporlarını imzalatıp kaşeletmek,yerine göre devamsızlık fişlerini toplamak ve iş dosyalarını yapılıyorsa işyerinde günlük olarak imza etmek ;buda bir genelleme ve buda bir iftira
iftira 3:20 saatlik koordinatörlük görevinin kaç saatinde hangi iş ve işlemler tam olarak yapılıyor? Geçiniz maval okumayı ; bu da yine genelleme ve yine iftira
Bunlar karalama ve iftira niteliği taşıyan suçlamalarınız.
Koordinatörlüğün abartıldığı konusu ise yanılgınız , öğrenci gerçek işi siz inanmasanızda beceri eğitiminde kazanıyor ve meslektaşlarımın büyük çoğunluğu rehberlik görevlerini büyük özveriyle yapıyor.
Sizinde yazdığınız gibi koordinatör müdür yardımcısının görevleri arasında olan bir işi yapmak size ayrıcalık sağlanmasınımı gerektirir?
Gördüğünüz gibi işimize geldiği zaman yönetmelik işimize geldiği zaman iftira değil ; siz insanları genelleyerek zan altında bırakıyorsunuz.
Kıymetli hocam ; Koordinatör müdür yardımcısının veya müdürün açık lise koordinatörlük veya koordinatörlük görevi alıp almamsı değil burada anlatmak istediğim ; konu hakkında haklı veya haksız olabilirsiniz ancak haklı veya haksız olmanız başka meslektaşlarınızı karalama hakkı vermez.
Sayın küçük dağların sahibi,
"iftira 1:Genç öğretmenlerin hiçbirşeyden haberdar olmadığı genelleme ve iftiradır. " Genelleme değil gerçeğin ta kendisidir. İftira deği marifet iltifata tabii dir Çırak olamadan ustabaşılığa öykünmek merdivenleri 5 er beşer çıkma hevesidir." Hayal değil yaşanmışlıkların yansımasıdır. Terbiyenin çorbalı olanı değildir.
"iftira 2:Yapılan tek ve önemli bir işiniz var. Günlük rehberlik formlarını ile aylık rehberlik raporlarını imzalatıp kaşeletmek,yerine göre devamsızlık fişlerini toplamak ve iş dosyalarını yapılıyorsa işyerinde günlük olarak imza etmek ;buda bir genelleme ve buda bir iftira " Yaptığınız işi yazınız!!! İşyerinde hangi uygulamalı eğitimi direkt veriyorsunuz? La Fontainecilik oynama Laf ebeliği kolaycılığına kaçma... İftira ise iftira olmayanı söyle de bilelim 23 yılda ben öğrenemedim de sen öğrendin demi.
"iftira 3:20 saatlik koordinatörlük görevinin kaç saatinde hangi iş ve işlemler tam olarak yapılıyor? Geçiniz maval okumayı ; bu da yine genelleme ve yine iftira"
Onu bırakta Kaç işletmede kaç öğrencilik grubun var 20 Saat kaç gün eder? Kaç saat öğretim veriyorsun? İcraatını anlat. İftira, diye ithamda bulunmak gibi kolaycılığa kaçma, yalancı pehlivan güreşe doymazmış.

egunay' Alıntı:
mygold' Alıntı:
hocam yakında bu dediğine benzer durumları düzeltmek ve netliğe kavuşturmak için yeni düzenleme yapılacak. böylece koordinatörlük saatleri azaltılacak ve öğretmenin de daha fazla okulda olması idarecinin de daha fazla okulda olması sağlanacak. o zaman da bu ücretler niye düştü niye böyle oldu diye bol bol yazışırız. Allah hakkımızda hayırlısını versin.
Yanlış yapılan okullar yok mu var, ama doğrusunu yapanda çok var. Ancak istanbul gibi bir örnek varken 20 saat ücretin düşürülmesi pek mantıklı değil.
hocam ben de senin gibi düşünüyorum ama farklı alternatifler üzerinde çalışılıyor. koordinatörlük süreci ile ilgili anket çalışması size de ulaştı mı bilmiyorum ama oradaki sorular ip ucu verebilir bununla ilgili olarak. Geçenlerde yayınlanan ve sonra geri çekilen yazı da bazı ip uçları veriyor. bir de bazı okul idarecilerinin öğretmenlerin 20 saat koordinatörlüğü ile ilgili toplantılarda vb. yerlerde olumsuz görüşler dile getirmesi söz konusu. tüm bunlar birleşince insan umutlu olamıyor.

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI
YÖNETİCİ VE ÖĞRETMENLERİNİN DERS VE EK DERS SAATLERİNE İLİŞKİN KARAR
Bakanlar Kurulu Kararı : 1/12/2006-2006/11350
Resmî Gazete : 16.12.2006/26378

İşletmelerde meslek eğitimi
MADDE 15- (1) İşletmelerde meslek eğitimi yapılan okul ve kurumlarda görevli yönetici ve öğretmenlerin öğrenci, çırak ve aday çırakların işyerindeki uygulamalı eğitimini izlemek, programa uygunluğunu ve sistemin iş yerindeki işlerliğini sağlamak, meslekî rehberlikte bulunmak üzere yaptıkları bu görevler ek ders görevi sayılır.
(2) Bu dersler, ders dağıtım çizelgelerinde “işletmelerde meslek eğitimi” adıyla gösterilir ve işletmelerin okul ve kuruma uzaklığı, öğrenci, çırak ve aday çırak sayısı gibi kıstaslar esas alınarak okul ve kurum müdürlüğünce hazırlanacak ve millî eğitim müdürlüğünce onaylanacak programlara göre haftada;
a) Meslekî eğitim merkezlerinde;
1) Büyükşehir belediyesi sınırları içindeki ilçelerde 24 saati,
2) Diğer il ve ilçelerde 18 saati,
b) Diğer okul ve kurumlarda;
1) Büyükşehir belediyesi sınırları içindeki ilçelerde 20 saati,
2) Diğer il ve ilçelerde 16 saati,
geçmemek üzere okutabilecekleri azamî ek ders saatleri kapsamında verilir.
(3) Okul ve kurumun bulunduğu il veya ilçe merkezinde yeterli sayıda işletme bulunmaması halinde ilgili mevzuatına göre meslek eğitimi ve stajlarını kendi okullarında yapan öğrencilerin eğitiminde görevlendirilen yönetici ve öğretmenlerin ek ders görevleri de bu maddenin birinci ve ikinci fıkraları kapsamında belirlenir.

TÜRKKAN1923' Alıntı:
MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI
YÖNETİCİ VE ÖĞRETMENLERİNİN DERS VE EK DERS SAATLERİNE İLİŞKİN KARAR
Bakanlar Kurulu Kararı : 1/12/2006-2006/11350
Resmî Gazete : 16.12.2006/26378

İşletmelerde meslek eğitimi
MADDE 15- (1) İşletmelerde meslek eğitimi yapılan okul ve kurumlarda görevli yönetici ve öğretmenlerin öğrenci, çırak ve aday çırakların işyerindeki uygulamalı eğitimini izlemek, programa uygunluğunu ve sistemin iş yerindeki işlerliğini sağlamak, meslekî rehberlikte bulunmak üzere yaptıkları bu görevler ek ders görevi sayılır.
(2) Bu dersler, ders dağıtım çizelgelerinde “işletmelerde meslek eğitimi” adıyla gösterilir ve işletmelerin okul ve kuruma uzaklığı, öğrenci, çırak ve aday çırak sayısı gibi kıstaslar esas alınarak okul ve kurum müdürlüğünce hazırlanacak ve millî eğitim müdürlüğünce onaylanacak programlara göre haftada;
a) Meslekî eğitim merkezlerinde;
1) Büyükşehir belediyesi sınırları içindeki ilçelerde 24 saati,
2) Diğer il ve ilçelerde 18 saati,
b) Diğer okul ve kurumlarda;
1) Büyükşehir belediyesi sınırları içindeki ilçelerde 20 saati,
2) Diğer il ve ilçelerde 16 saati,
geçmemek üzere okutabilecekleri azamî ek ders saatleri kapsamında verilir.
(3) Okul ve kurumun bulunduğu il veya ilçe merkezinde yeterli sayıda işletme bulunmaması halinde ilgili mevzuatına göre meslek eğitimi ve stajlarını kendi okullarında yapan öğrencilerin eğitiminde görevlendirilen yönetici ve öğretmenlerin ek ders görevleri de bu maddenin birinci ve ikinci fıkraları kapsamında belirlenir.

konuşulan bu değilki hocam.. :puhaha: açık öğretimde eksradan alınacak olan 10 saatlik ek ders görevinin durumundan bahsediliyor..

http://mevzuat.meb.gov.tr/html/26378_0.html

6) Açık öğretim kurumları öğrencilerinin, örgün eğitim kurumlarında gördükleri yüz yüze eğitim uygulamalarında,

görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere haftada 10 saate kadar,

yukarıda yüz yüze deniliyor ya.. açıköğretimden ek ders alabilmek için illaki yüz yüze eğitim yapmak şartı var.. koordinatörlük yüz yüze eğitim olmadığı için açık öğretimdeki koordinatörlük ücretinin alınamaması gerekiyor.. yani normal eğitimdeki koordinatörlükten idariciler 6 saat ücret, öğretmenler ise 16 veya 20 saate kadar ücret alabiliyorlar ancak açık öğretimden ek ders ücreti alabilmek için illaki yüz yüze derse girmek gerekiyor.. ben maliye olsam yüzyüze ders görevi haricinde açık öğretimde koordinatörlük görevi dolayısıyla ek ders verilmişse tüm öğretmen ve idarecilerden faizi ile geri alırıdm.. Allahtan maliyeciler yönetmeliğe bu kadar vakıf değiller..

melih444' Alıntı:
TÜRKKAN1923' Alıntı:
melih444' Alıntı:
TÜRKKAN1923' Alıntı:
Bakmakla görmek nasıl aynı değilse anlamakla algılamak da aynı şey değil. Bu konuda yazılanları okuyunca dehşete kapılmamak elde değil. Bir kısım gençler küçük dağları kendileri yaratmış havasında herşeyi bilir havasındalar. Koordinatörlük konusunu o kadar abartıyorlar ki sanki çok mübah bir eğitim-öğretim etkinliğiymiş havasındalar. Ne 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunudan haberleri var. Ne de Tam yıl, Tam gün uygulamasından haberleri var. Ne de idarecilerin yaptıkları iş ve işlemlerinden SGK ya karşı sorumluluklarından haberleri var. İdareciler sanki kendilerinin hizmetçileriymiş havasındaymış izlenimi ediniyorum. Koordinatörlük genellikle hiç bir işe yaramayan, mesleki eğitime bir gram faydası olmayan bir uygulama. Sorunun içeriği mesleki ve teknik eğitimin tamamen içine edilmiş sistematiğinde yatıyor. Eğitim okulda verilir. İşletmede değil. 3308 sayılı kanun endüstriye ve hizmet sektörüne ucuz ve de bedava sayılan iş gücü sağlamaktan öteye gitmeyen bir uygulamaya sebebiyet vermektedir. Sanki işletmelerde mesleki eğitim verilen öğrencilere trilyonluk makine ve teçhizat teslim ediliyor.Sanki son sistem teknolojik bilgi ve beceri kazandırılıyor. Ne kadar ayak işi varsa öğrencilere yaptırılıyor. Sanki koordinatör öğretmenler işletmelerde öğrencilere mesleki bilgi ve beceri kazandırıyor. Yapılan tek ve önemli bir işiniz var. Günlük rehberlik formlarını ile aylık rehberlik raporlarını imzalatıp kaşeletmek,yerine göre devamsızlık fişlerini toplamak ve iş dosyalarını yapılıyorsa işyerinde günlük olarak imza etmek. Büyükşehir veya küçük şehir fark etmiyor yapılan iş bu. Koordinatör Öğretmenin denetimsel ne gibi sorumluluğu var? İş yerinde meydana gelebilecek iş kazasına karşı kim sorumlu? İşyeri mi? Okul mu ? Koordinatör mü? 20 saatlik koordinatörlük görevinin kaç saatinde hangi iş ve işlemler tam olarak yapılıyor? Geçiniz maval okumayı... Tutturmuşsunuz idareci Açık liseden koordinatörlük alamaz diye. Alır hem de bal gibi alır. Mesleki Açık Öğretim 7. ve 8. Dönem öğrencileri saat 17.00 dan sonra mı İ.M.Eğitimine tabii? Branşı meslekci olan İdareci 6 saat maaş karşılığı dersine girer. 6 saat isterse ders Okul müdürü uygun görürse koordinatörlük görevi üstlenir. Mesleki Açık Öğretim Lisesi tam yıl,tam gün uygulamasına göre mesaai saatleri dışında olan uygulamadır. eğer hafta sonu yaz tatili gibi zaman diliminde ise 10 saate kadar ücretini alır.
Çok haklısınız sayın hocam bakmakla görmek ayrı şeyler ;istediğinize bakıyorsunuz ,istediğinizi görüyorsunuz ; işinize gelmeyene ne bakıyor nede görüyorsunuz
iftira 1:Genç öğretmenlerin hiçbirşeyden haberdar olmadığı genelleme ve iftiradır.
iftira 2:Yapılan tek ve önemli bir işiniz var. Günlük rehberlik formlarını ile aylık rehberlik raporlarını imzalatıp kaşeletmek,yerine göre devamsızlık fişlerini toplamak ve iş dosyalarını yapılıyorsa işyerinde günlük olarak imza etmek ;buda bir genelleme ve buda bir iftira
iftira 3:20 saatlik koordinatörlük görevinin kaç saatinde hangi iş ve işlemler tam olarak yapılıyor? Geçiniz maval okumayı ; bu da yine genelleme ve yine iftira
Bunlar karalama ve iftira niteliği taşıyan suçlamalarınız.
Koordinatörlüğün abartıldığı konusu ise yanılgınız , öğrenci gerçek işi siz inanmasanızda beceri eğitiminde kazanıyor ve meslektaşlarımın büyük çoğunluğu rehberlik görevlerini büyük özveriyle yapıyor.
Sizinde yazdığınız gibi koordinatör müdür yardımcısının görevleri arasında olan bir işi yapmak size ayrıcalık sağlanmasınımı gerektirir?
Gördüğünüz gibi işimize geldiği zaman yönetmelik işimize geldiği zaman iftira değil ; siz insanları genelleyerek zan altında bırakıyorsunuz.
Kıymetli hocam ; Koordinatör müdür yardımcısının veya müdürün açık lise koordinatörlük veya koordinatörlük görevi alıp almamsı değil burada anlatmak istediğim ; konu hakkında haklı veya haksız olabilirsiniz ancak haklı veya haksız olmanız başka meslektaşlarınızı karalama hakkı vermez.
Sayın küçük dağların sahibi,
"iftira 1:Genç öğretmenlerin hiçbirşeyden haberdar olmadığı genelleme ve iftiradır. " Genelleme değil gerçeğin ta kendisidir. İftira deği marifet iltifata tabii dir Çırak olamadan ustabaşılığa öykünmek merdivenleri 5 er beşer çıkma hevesidir." Hayal değil yaşanmışlıkların yansımasıdır. Terbiyenin çorbalı olanı değildir.
"iftira 2:Yapılan tek ve önemli bir işiniz var. Günlük rehberlik formlarını ile aylık rehberlik raporlarını imzalatıp kaşeletmek,yerine göre devamsızlık fişlerini toplamak ve iş dosyalarını yapılıyorsa işyerinde günlük olarak imza etmek ;buda bir genelleme ve buda bir iftira " Yaptığınız işi yazınız!!! İşyerinde hangi uygulamalı eğitimi direkt veriyorsunuz? La Fontainecilik oynama Laf ebeliği kolaycılığına kaçma... İftira ise iftira olmayanı söyle de bilelim 23 yılda ben öğrenemedim de sen öğrendin demi.
"iftira 3:20 saatlik koordinatörlük görevinin kaç saatinde hangi iş ve işlemler tam olarak yapılıyor? Geçiniz maval okumayı ; bu da yine genelleme ve yine iftira"
Onu bırakta Kaç işletmede kaç öğrencilik grubun var 20 Saat kaç gün eder? Kaç saat öğretim veriyorsun? İcraatını anlat. İftira, diye ithamda bulunmak gibi kolaycılığa kaçma, yalancı pehlivan güreşe doymazmış.
Üslubunuz gercekten çok kötü Sayın büyük dağların sahibi ; 23 yıllık eğitimci hocam ne çok büyük görüyorsunuz kendinizi ;önyargılarınız o kadar karartmış ki gözünüzün önünü bu saatten sonra ne dense boş.
Allaha Emanet Olun
NOT Sayın Herşeyi bilip,Herşeyi yaşayıp, Ahi Evran geleneğinin gerçek evladı, çıraklık,kalfalık,ustalık aşamalarını aşıp ustabaşı olan küçük dağların büyük sahibi.Evlatlarımızın yarınlarını imar eden büyüklerin en büyüğü Sinani üstad. Size 20 saat değil 40 saat koordinatörlük bile yetmez. Seni de görürürüz 20 yılın sonun da. Üslup mu Edep mi? Menfaat mı memleketin yarınları mı? Edebiyatçılarla haşır neşir olup da laf-ü güzahlarla iftira ithamları ile edebiyat yapacaksın; Sayın dağların sahibi Seni de görürüz 20 yılın sonunda. Sanma ki baba parasıyla okuduk, 10 yaşında çıraklığın 16 yaşında kalfalığın 20 yaşında ustalığın ne olduğunu gördük.Lakin Hala usta olamadık sizin gibi menfaat ustabaşıların yanında. 2 tane meslek lisesini 0 dan kurduk ama bir aferin bile alamadık. İşimizi balık için değil Halik için yaptık.
DİPNOT: İdareci DEĞİLİM,İdare edilen hiç değilim.
Haddimi de bilirim.,Haddemi de, Hammaddemi de!!!

egunay' Alıntı:
bilo' Alıntı:
hocam zaten yönetmeliği hiç bilme..şöyle bir yorum yap...meslekçi idarecisin ve sizin dediğinize göre 20 saate kadar koordinatörlük alabilir..gündüzden 6 saat maksimum alabiliyor..akşamdan 10 saat max alıyor...eeee 4 saati nasıl bir durumda alacak..
2si 20 saat koordinatörlük demek idareci 20 saat okulda olmasa hiçbişekilde kimse hesap soramaz..varmı böyle bir yönetmelik..sence bunu yönetmeliği yazan vatandaş düşünmezmi..
ben idareci olsam 20 saat koordinatörlük alabilsem sabah 8-10 arası her gün 3 saat koyarım akşamda 4-5 arası 1er saat koyarım okulda 10-12 ile 13-16 arası çalışırım .. :++:
yani 10da gel 4de git
İdareci 20 alır demiyoruz zaten. idareci 20 alamaz. Öğretmen 20 alabilir b.şehirde. İdareci 6 saat örgün eğitimden 10 saat açık liseden toplam 16 alabilir.
"16 saat okulda olmayacak o zaman" diyorsun. E o zaman örgün eğtimden 6 saat alırkende okulda olmaması gerekir onuda alamaz değil mi? O zaman idarecilerin 8-5 okulda olması gerektiği için hiçbir şekilde koordinatörlük almaması lazım. HAtta o idarecilerin toplantı, ek görev, görevlendrime vb. birçok görev altında okuldan ayrılmaması lazım. Okulun kapısı gibi okulda durması lazım :)!
Yapmayın hocam. Örgün eğitimden 6 saat koordinatörlük alırken okuldan ayrılmasında sakınca yok, açık liseden 10 saat alırken okuldan ayrılmasın !? Böyle birşey yok.
sayın hocam yönetmeliğe göre 6 saat koordinatörlük saatinde okulda olmana gerek yok tabikide....

melih444' Alıntı:
Sn TÜRKKAN1923 meslekde kaç yıllık olduğumu sanarak veya hangi görevleri yaptığımı sanarak saydırıyorsunuz.Beni tanıyormusunuz ? Yine söylüyorum önyargılarınız gözünüzü kör etmiş ; ve gerçekten insanları aşağılayıcı , hakir gören ; kendini yüksek gören çok kötü üslubunuz var.
İftira ile itham edeceğine soruların cevabını verebilirsiniz? Hangi insanları aşağılayıcı,hakir gören bir söylem de bulunmuşum? Zıttını ispat et!! Şunu şunu şöyle-böyle 20 saatlik koordinatörlük görevimin her dakikasında şu,şu,şu iş ve işlemleri yaptım,yapıyorum diyebilmelisin. DİYEBİLİYORMUSUN? Gerçek olan durum ne zamandan beri önyargı oluyor? Ama ithamlarınızın seviyesi ancak lafla peynir gemisi yürütmeye benziyor.
Siz kimsiniz de iftira atmakla itham edebilme hakkını kendinizde bulabiliyorsunuz. Yarası olan gocunur efendi. Gerçekler size acı gelebilir. Gerçeklerden bu kadar korkulmasının anlamı nedir? İyiyi ve kötüyü hangi objektif değer yargısı ile elde edebiliyorsunuz da kaçak güreşip ithamlarda bulunmaya devam edebiliyorsunuz? Konu başında Bakanlık denetçisinin mesleki eğitim ile ilgili raporu mevcut. O rapor hokkabaz şapkasında mı çıktı?
Çuvaldız-iğne ikilisi söz konusu olunca saldırı mekanizmasını tercih ediyorsunuz.

Geri